АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження №22-ц/791/1526/2013 Головуючий в І інстанції Посунько Г.А.
Категорія: 20 Доповідач: Стародубець М.П.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2013 року травня місяця « 28» дня колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Херсонської області в складі:
Головуючого:Стародубця М.П. Суддів:Ігнатенко П.Я., Воронцової Л.П. при секретарі:Красношапка О.Ю., з участю прокурора Пуляєва І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Горностаївського районного суду Херсонської області від 26 березня 2013 року в справі за позовом прокурора Горностаївського району Херсонської області, який діє в інтересах держави в особі Червонополянської сільської ради Горностаївського району Херсонської області, до ОСОБА_7, ОСОБА_6, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Горностаївська державна нотаріальна контора, про визнання договору купівлі-продажу недійсним, відшкодування збитків, -
В С Т А Н О В И Л А:
В грудні 2012 року прокурор Горностаївського району Херсонської області, діючи в інтересах держави в особі Червонополянської сільської ради Горностаївського району Херсонської області, звернувся до суду з вказаним вище позовом, зазначаючи, що 27 березня 2010 року між Червонополянською сільською радою Горностаївського району Херсонської області, від імені якої діяв голова ОСОБА_7, та ОСОБА_6 був укладений договір купівлі-продажу, за яким останній набув право власності на нежитлову будівлю інтернату, розташованого по АДРЕСА_1 Горностаївського району Херсонської області.
Оскільки вказане нерухоме майно вибуло з комунальної власності із значними порушеннями закону, 17 червня 2011 року за вказаним фактом було порушено кримінальну справу.
В ході досудового слідства було встановлено, що голова Червонополянської сільської ради ОСОБА_7, умисно діючи в економічних інтересах ОСОБА_6, вчинив зловживання своїм службовим становищем і продав останньому нерухоме майно, що перебувало в комунальній власності, без проведення конкурсного відбору суб'єкта оціночної діяльності та визначення ринкової вартості цього майна, чим спричинив шкоду економічним інтересам Червонополянської сільської ради в розмірі 47 189, 68 грн.
За результатами розгляду кримінальної справи винесено постанову про застосування до ОСОБА_7 акта про амністію, яка 30 листопада 2011 року набрала законної сили.
З урахуванням зазначеного, прокурор просив суд визнати недійсним договір купівлі-продажу № 165 від 27 березня 2010 року, укладений між Червонополянською сільською радою Горностаївського району Херсонської області та ОСОБА_6, предметом якого є нежитлова будівля інтернату по АДРЕСА_1 Горностаївського району Херсонської області, стягнути з з ОСОБА_7 та ОСОБА_6 солідарно на користь Червонополянської сільської ради Горностаївського району Херсонської області суму збитків в сумі 47 189,68 грн.
Рішенням від 26 березня 2013 року суд задовольнив позов повністю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_6, посилаючись на те, що суд першої інстанції поверхово розглянув справу, та вважав встановленими обставини, які насправді є недоведеними, але мають значення для справи, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні заявлених до нього позовних вимог відмовити.
Письмові заперечення на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходили.
Заслухавши доповідача, і осіб, які з'явилися у судове засідання, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Матеріалами справи підтверджено, що 27 березня 2010 року Червонополянська сільська рада Горностаївського району Херсонської області, від імені якої на підставі рішення № 1 першої сесії V скликання діяв голова ОСОБА_7, та ОСОБА_6 уклали договір купівлі-продажу, за умовами якого останній купив шляхом викупу за ціною в 7 816, 32 грн. будівлю інтернату загальною площею 387,1 кв.м., розташовану по АДРЕСА_1 Горностаївського району Херсонської області на земельній ділянці площею 0,20 га.
Згідно п. 1.4 цієї угоди відчужуване майно було оглянуте покупцем, недоліків, які перешкоджали б його використанню за цільовим призначенням, виявлено не було.
Постановою Горностаївського районного суду Херсонської області від 23 листопада 2011 року, винесеною по кримінальній справі за обвинуваченням ОСОБА_7 у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.364 КК України, встановлено, що під час укладення договору купівлі-продажу від 27 березня 2010 року голова Червонополянської сільської ради Горностаївського району Херсонської області ОСОБА_7, як представник влади, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в економічних інтересах третьої особи ОСОБА_6, умисно використав своє службове становище всупереч інтересам служби, оскільки уклав зазначену угоду без застосування конкурсного відбору суб'єкта оціночної діяльності та без визначення ринкової вартості нерухомого майна.
Внаслідок неправомірних дій голови сільської ради ОСОБА_7 нежитлова будівля інтернату була продана ОСОБА_6 за 7816, 32 грн., в той час, як згідно висновку будівельно-технічної експертизи № 068/2011 від 14 жовтня 2011 року ймовірна вартість зазначеного вище об'єкта нерухомості становить 55006, грн., у зв'язку з чим охоронюваним законом інтересам Червонополянської сільської ради Херсонської області було заподіяно істотної шкоди у вигляді матеріальних збитків на суму 47189,68 грн.
Від кримінальної відповідальності за скоєння вказаного вище злочину ОСОБА_7 було звільнено у зв'язку із застосуванням до нього за його ж клопотанням акта про амністію.
Як вбачається з висновку будівельно-технічної експертизи № 068/2011 року від 14 жовтня 2011 року, проведеної в ході кримінальної справи по обвинуваченню ОСОБА_7 за ч.1 ст.364 КК України, на час огляду експертом будівля інтернату знаходилася в руйнівному стані, цегла зі стін та перестінків розібрана та вивезена, перекриття, покрівля, отвори, та інші конструктиви будівлі відсутні.
Згідно акту, складеному комісією Червонополянської сільської ради Горностаївського району Херсонської області станом на 13 травня 2013 року будівля інтернату по АДРЕСА_1 Горностаївського району Херсонської області повністю зруйновна, земельна ділянка, на якій вона розміщувалася, захаращена будівельними відходами.
В судовому засіданні суду першої інстанції відповідач ОСОБА_6 пояснив, що саме він вирішував усі питання, пов'язані з купівлею-продажем спірного нерухомого майна, в тому числі оплатив виготовлення технічної документації для сільської ради та проведення оцінки нерухомого майна, при цьому вказані дії були вчинені ним до надання йому Червонополянською сільською радою Горностаївського району Херсонської області дозволу на придбання будівлі інтернату.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність зловмисної домовленості між головою сільської ради ОСОБА_7 та ОСОБА_6 при укладенні договору купівлі-продажу від 27 березня 2010 року, а тому обґрунтовано визнав цю угоду недійсною з підстав, передбачених ст. 232 ЦК України, та стягнув з відповідачів солідарно в порядку, визначеному частиною 2 цієї ж норми матеріального права, завдані державі в особі Червонополянської сільської ради Горностаївського району Херсонської області збитки у вказаному в позові розмірі, який протилежною стороною у встановленому законом порядку спростований не був.
Твердження апелянта щодо неправильної оцінки судом зібраних у справі доказів та невідповідності покладених в основу рішення висновків суду фактичним обставинам справи позбавлені правового обґрунтування і не були підтверджені при розгляді справи судом апеляційної інстанції.
Суд першої інстанції з достатньою повнотою з'ясував обставини справи, перевірив доводи і заперечення сторін, дослідив надані ними докази, яким дав правильну оцінку, та постановив по суті спору законне й обґрунтоване рішення.
Доводи апеляційної скарги висновки суду не спростовують і не містять посилання на нові факти чи засоби доказування, які б вказували на незаконність ухваленого у справі рішення, а тому підлягають відхиленню.
Згідно свідотцва про смерть, копія якого міститься в матеріалах справи, ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, тобто після ухвалення рішення судом першої інстанції. Однак враховуючи, що спірні правовідносини не допускають правонаступництва, оскільки обов'язок відшкодувати завдані збитки нерозривно пов'язаний з особою, яка їх завдала, підстав для скасування рішення і закриття провадження у справі колегія суддів не вбачає з огляду на положення ч.2 ст.310 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 303,307-308, ч.2 ст.310 ЦПК України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 відхилити.
Рішення Горностаївського районного суду Херсонської області від 26 березня 2013 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2013 |
Оприлюднено | 31.05.2013 |
Номер документу | 31517702 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Херсонської області
Стародубець М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні