12/40/09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
"24" лютого 2009 р.Справа № 12/40/09
24.02.2009 р. Справа № 12/40/09
м. Миколаїв
позивач: Спілка громадян - співвласників “Добробут”, 57440, Миколаївська обл.,
Березанський р-н., с.Кімівка, вул.
Центральна, 2.
відповідач ПСГП “Агрофірма ім. Петровського” 57440, Миколаївська обл., Березанський
р-н., с. Кімівка, вул. Леніна.
про: визнання права власності.
Суддя А.К.Семенов
П Р Е Д С Т А В Н И К И:
Від позивача: Процюк А.О., довіреність № б/н від 17.12.08 р.;
Від позивача: Гутиря М.М., довіреність № б/н від 03.10.08 р.;
Від відповідача: Римбалович О.П. –директор.
Суть спору: Позов поданий про визнання права власності на нерухоме майно.
Позовні вимоги обґрунтовуються неправомірним набуттям ПСГП “Агрофірмою ім. Петров-ського” права власності на нерухоме майно –комплекс механізований тік, який знаходиться за ад-ресою Миколаївська обл., Березанський район, с. Кімівка.
Відповідач свого представника у судове засідання направив, письмовий відзив не подав, з позовними вимогами погоджується.
Справу розглянуто, відповідно до ст. 75 ГПК України, тобто, за наявними матеріалами.
Згідно з вимогами ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 24.02.2009 року за згодою пред-ставників позивача оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача, господарський суд,
встановив:
31.03.03 року приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірмі ім. Петровсь-кого»(далі відповідач) на підставі рішення Кімівської сільради № 19 від 18.03.2003 року було ви-дано свідоцтво про право власності на нерухоме майно –комплекс механізований тік (а.с. 12) який знаходиться за адресою Миколаївська обл., Березанський район, с.Кімівка.
Позивач вважає набуття відповідачем права власності на вищевказаний об'єкт нерухомого майна неправомірним з наступного.
ПСГП «Агрофірма ім. Петровського»було створено в процесі реорганізації шляхом пере-творення сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Петровського на підставі рішення загальних зборів, яке оформлено протоколом № 6 загальних зборів колишніх членів СГВК «ім. Петровського»від 17.10.2001 року (а.с. 23-24).
На вищевказаних зборах було вирішено розпаювати майно СГВК ім. Петровського, згідно переліку майна, яке складає паєвий фонд (а.с. 28-32), у тому числі комплекс механізований тік.
01.02.2002 року між власниками майнових паїв та сільськогосподарським підприємством «Агрофірмою ім. Петровського»був укладений договір про спільне володіння, користування та розпорядження майном, що знаходиться в спільній частковій власності (а.с. 33-34).
П.п. 5.1 договору встановлено, що майно (будівлі, споруди, автомобілі, самохідні машини і колісні трактори, сконструйовані на шасі автомобілів, причепи, напівпричепи, трактори, самохідні шасі, самохідні меліоративні та дорожньо-будівні машини і трактори причепи) буде тимчасово, на період дії договору, зареєстровано відповідачем на своє ім'я. Реєстрація орендованих засобів на своє ім'я не надає відповідачу права власності на такі засоби.
Отже, відповідач отримав оспорювань майно не у приватну власність, а на умовах оренди, що підтверджується актом приймання –передачі майна в оренду спілки громадян-співвласників «Добробут»до ПСГП «Агрофірми ім. Петровського від 04.01.2002 року (а.с. 37-41).
17.12.2003 року Березанським районним управлінням юстиції було зареєстровано статут Кімівської місцевої громадської організації спілки громадян –співвласників «Добробут».
15.10.2008 року позивач звернувся до Березанської філії Миколаївського МБТІ зі заявою про виготовлення технічної документації на об'єкт нерухомого майна, а саме –комплекс механізо-ваного току, який розташований за адресою Миколаївська обл., Березанський район, с. Кімівка.
У виготовлені технічної документації було відмовлено, з посиланням на те, що право влас-ності на вищевказаний об'єкт нерухомого майна вже зареєстровано за ПСП «Агрофірма ім. Пет-ровського».
У позовній заяві позивач зазначає, що відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Правочин між СГС “Добробут” та ПСГП “Агрофірма ім. Петровського” про передачу права власності на спірний об'єкт не укладався. Законні підстави у відповідача для набуття права власності на майно відсутні, право власності за відповідачем зареєстровано неправомірно.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача, господарський суд дій-шов до висновку про відмову в задоволені позовних вимог з наступного.
17.10.2001 року було складено акту приймання –передачі майна від СГВК ім. Петровсько-го до спілки громадян –співвласників «Добробут»(далі акт а.с. 52-59).
Статтею 14 ЗУ «Про об'єднання громадян»№ 2460-ХІІ від 16.06.1992 року передбачена ле-галізація об'єднань громадян, а саме: легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'яз-ковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Об'єднання грома-дян набуває статус юридичної особи після реєстрації.
17.12.2003 року Березанським районним управлінням юстиції було зареєстровано статут Кі-мівської місцевої громадської організації спілки громадян –співвласників «Добробут».
Пунктом 2 статуту спілки встановлено, що спілка набуває право юридичної особи з момен-ту державної реєстрації. Тобто з 17.12.2003 року.
Згідно статті 23 Цивільного кодексу УРСР від 18.07.63 року, який був чинним на той час встановлено, що юридичними особами визнаються організації, які мають відокремлене майно, мо-жуть від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав і нести обов'язки, бути пози-вачами і відповідачами в суді.
У статті 26 ЦК УРСР в редакції від 18.07.1963 року зазначено: «Юридична особа має ци-вільну правоздатність відповідно до встановлюних цілей її діяльності. Правоздатність юридичної особи виникає з моменту затвердження її статуту або положення, а у випадках, коли вона повинна діяти на підставі загального положення про організації даного виду, - з моменту видання компе-тентним органом постанови про її утворення. Якщо статут підлягає реєстрації, правоздатність юридичної особи виникає в момент реєстрації».
За таких обставин, акт приймання –передачі майна від СГВК ім. Петровського до спілки громадян –співвласників «Добробут»від 17.10.2001 року як доказ господарським судом не прий-мається, оскільки станом на 17.10.01 року СГС "Добробут" як юридична особа не існувала, отже, не мала можливості мати відокремлене майно та від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав і нести обов'язки.
Станом на 17.10.2001 року спілка громадян –співвласників «Добробут» не набула статусу юридичної особи, тому не мала правоздатності на виконання будь-яких дій як юридична особа, в т.ч. й на прийняття майна.
Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Всупереч вимог статті 33 ГПК України позивачем не доведено, що він є власник оспорюва-ного майна.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 22,44,49, 82,84,85 ГПК України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
В позові відмовити у повному обсязі.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолю-тивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Суддя А.К.Семенов
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2009 |
Оприлюднено | 20.03.2009 |
Номер документу | 3161083 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Семенов А.К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні