2/388
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.02.2009 № 2/388
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів: Буравльова С.І.
Вербицької О.В.
представників сторін:
від позивача: Кісельова Л.В., довіреність №134від 15.01.2009 р.
від відповідача: Грінцов М.М., довіреність №05/2008 від 17.04.2008 р.
від третьої особи: не з'явився
розглянувши апеляційні скарги: 1. Акціонерного товариства «Українська пожежно-страхова компанія»;
2. Міністерства внутрішніх справ України;
Закритого акціонерного товариства «Акціонерна страхова компанія з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам».
на рішення Господарського суду м.Києва від 30.12.2008
у справі № 2/388 (Домнічева І.О.)
за позовом Акціонерного товариства "Українська пожежно-страхова компанія"
до Міністерства внутрішніх справ України
третя особа ЗАТ "Акціонерна страхова компанія з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам"
про визнання права на здійснення медичного страхування іноземців
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Акціонерного товариства „Українська пожежно-страхова компанія" до Міністерства внутрішніх справ України, відповідно до яких позивач просить суд:
- визнати за Акціонерним товариством „Українська пожежно-страхова компанія" право на здійснення медичного страхування іноземців та осіб без громадянства, включаючи страхування з надання екстреної медичної допомоги;
- заборонити Міністерству внутрішніх справ України чинити перешкоди в здійсненні Акціонерним товариством „Українська пожежно-страхова компанія" медичного страхування іноземців та осіб без громадянства, включаючи страхування з надання екстреної медичної допомоги;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України приймати у іноземців та осіб без громадянства поліси Акціонерного товариства „Українська пожежно-страхова компанія" з обов'язкового медичної» страхування, в тому числі з надання екстреної медичної допомоги.
Рішенням господарського суду м. Києва від 30.12.2008року у справі № 2/388 за позовом Акціонерного товариства „Українська пожежно-страхова компанія”(далі-позивач, АТ „УПСК”) до Міністерства внутрішніх справ України(далі відповідач, МВС України), третя особа-Закрите акціонерне товариство „Акціонерна страхова компанія з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам” про визнання права, позов задоволено частково: визнано за АТ „УПСК” право на здійснення медичного страхування іноземців та осіб без громадянства, що тимчасово перебувають на території України, включаючи страхування з надання екстреної медичної допомоги, що здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.1997р. №79 „Про затвердження Порядку надання медичної допомоги іноземним громадянам, які тимчасово перебувають на території України”. В іншій частині позовних вимог провадження по справі припинено.
Не погоджуюсь з рішенням суду, відповідач, позивач та третя особа звернулись до Київського апеляційного господарського суду з апеляційними скаргами.
Третя особа - ЗАТ „Акціонерна страхова компанія з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам” та відповідач - Міністерство внутрішніх справ України просять в апеляційних скаргах скасувати рішення Господарського суду м. Києва від 30.12.2008р.повністю та припинити провадження по справі №2/388, судові витрати по справі покласти на позивача.
В обґрунтування апеляційної скарги, відповідач та третя особа зазначає, що рішення Господарського суду м. Києва прийнято з порушенням Закону України „Про страхування”, „Про фінансові послуги та державне регулювання фінансових послуг”, „Про ліцензування певних видів господарської діяльності”, Ліцензійним умовам провадження страхової діяльності, що затверджені Розпорядженням Держфінпослуг №40 від 28.08.2003р., постановам КМ України №79 від 28.01.1997р. та №1021 від 17.09.1997р.Відповідач та третя особа вважають, що спір про визнання права на здійснення страхової діяльності, зокрема, про визнання права на здійснення медичного страхування іноземців та осіб без громадянства, включаючи страхування з надання екстреної медичної допомоги, є спором юридичної особи із суб'єктом владних повноважень у сфері публічно-правових відносин та повинен вирішуватись в адміністративному суді.
Позивач-АТ„УПСК” просить в апеляційній скарзі змінити рішення Господарського суду м. Києва від 30.12.2008р. №2/388 та визнати за Акціонерним товариством „Українська пожежно-страхова компанія” право на здійснення медичного страхування іноземців та осіб без громадянства, що тимчасово перебувають на території України, включаючи страхування з надання екстреної медичної допомоги, що здійснюється відповідно до Постанови КМ України від 28.01.1997р. №79 „Про затвердження Порядку надання медичної допомоги іноземним громадянам, які тимчасово перебувають на території України” на підставі ліцензії на здійснення страхової діяльності у формі обов'язкового медичного страхування №330441, серія АВ, виданої 26.04.2007р.
В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає, що при розгляді справи в суді першої інстанції суд досліджував ліцензію №330441, серія АВ, видану Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, на здійснення страхової діяльності у формі обов'язкового медичного страхування, а тому при винесенні рішення повинен був послатися на даний документ .
Ухвалами Київського апеляційного господарського суду від 27.01.2009р., 04.02.2009р., 09.02.2009р. апеляційні скарги третьої особи, позивача та відповідача прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні за участю представників сторін.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, судова колегія Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що апеляційні скарги позивача, відповідача, третьої особи не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з частиною першою статті 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених розділом XII ГПК України.
У відповідності до вимог ч.2 ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги (подання) і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Статтею 10 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” встановлено, що медична допомога особам цієї категорії надається в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України. На виконання ст.10 вищезазначеного Закону, Кабінетом Міністрів України були прийняті постанови №79 від 28.01.1997р. „Про затвердження Порядку надання медичної допомоги іноземним громадянам, які тимчасово перебувають на території України” та №1021 від 17 вересня 1997р. „Про вдосконалення порядку надання медичної допомоги іноземним громадянам, які тимчасово перебувають на території України”.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України №1021 від 17.09.1997р. визначено: установити обов'язкову наявність в іноземців та осіб без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, страхового поліса(сертифіката), що гарантує оплату вартості екстреної медичної допомоги, придбаного(виданого) в Державній акціонерній страховій компанії України з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам.
Абзацом 1-2 статті 2 Закону України „Про страхування” встановлено, що страховиками визнаються фінансові установи, які створені у формі акціонерних, повних, командитних товариств або товариств з додатковою відповідальністю згідно з Законом України „Про господарські товариства” з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом, а також одержали у встановленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності. Учасників страховика повинно бути не менше трьох. Страхова діяльність в Україні здійснюється виключно страховиками –резидентами України. В окремих випадках, встановлених законодавством України, страховиками визнаються державні організації, які створені і діють відповідно до цього Закону. У цьому разі використання слів „державна”, „національна” або похідних від них у назві страховика дозволяється лише за умови, що єдиним власником такого страховика є держава.
Як вбачається з матеріалів справи та зазначається в апеляційних скаргах відповідача та третьої особи, з метою практичної реалізації Порядку надання медичної допомоги іноземним громадянам, які тимчасово перебувають на території України, запровадженого Постановами КМ України № 79 від 28.01.1997р. тв №1021 від 17 вересня 1997р., 02.04.1997р. було створено та зареєстровано Державну акціонерну страхову компанію „Укрінмедстрах”. На виконання вимог Закону України „Про страхування” у 2002році найменування ДАСК „Укрінмедстрах” було змінено на Закрите акціонерне товариство „Акціонерна страхова компанія з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам”. Матеріали справи свідчать та представник третьої особи підтвердив , що на момент слухання справи назва компанії(третьої особи) не змінена.
Представник відповідача та третьої особи вважають, що ЗАТ „Акціонерна страхова компанія з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам” є єдиною страховою компанією, що має відповідно до Постанови КМ України №79 від 28.01.1997р. та №1021 від 17 вересня 1997р. здійснювати медичне страхування з надання екстреної медичної допомоги іноземців та осіб без громадянства. Таке право на здійснення даного виду страхування відповідач та третя особа пояснює наявністю у ЗАТ „Акціонерна страхова компанія з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам” ліцензії серії АА№239922 на здіснення страхової діяльності у формі обов'язкового медичного страхування(здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.97р. №79 „Про затвердження Порядку надання медичної допомоги іноземним громадянам, які тимчасово перебувають на території України”). Апеляційним судом встановлено, що строк дії даної ліцензії з 25.04.1997р. по 24.04.2007р.Постановою Господарського суду м. Києва від 26.02.2008р.№33/50-А, залишеною в силі Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2008р. визнано не чинним пункт дії ліцензії серії АА № 239922, який обмежував строк дії зазначеної ліцензії.
Колегія суддів не може погодитись з позицією відповідача та третьої особи стосовно виключного права ЗАТ „Акціонерна страхова компанія з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам” здійснювати медичне страхування іноземців та осіб без громадянства з огляду на наступне.
Абзацом 7 статті 6 Закону України „Про страхування” встановлено, що страховики мають право займатися тільки тими видами страхування, які визначені в ліцензії. Статтею 7 Закону України „Про страхування” визначено види обов'язкового страхування, відповідно до переліку яких під пунктом 1 зазначено медичне страхування. Аналізуючи статтю 7 Закону України „Про страхування” колегія суддів прийшла до висновку, що окремого виду страхування, а саме медичне страхування з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам чи будь-якого іншого виду страхування пов'язаного з екстреною медичною допомогою чи медичною допомогою іноземним громадянам чи осіб без громадянства, статтею 7 Закону України „Про страхування» не передбачено.
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів, поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово. Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу.
Позивачем надано до матеріалів справи лист Міністерства охорони здоров'я України № 1.02/47 від 25.07.2008р. яким повідомляє, що аналіз законодавства дає підстави вважати, що екстрена медична допомога є складовою частиною медичної допомоги населенню.
Про відсутність в Законі України „Про страхування” іншого ніж медичне страхування видів, свідчить відповідь Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України №7877/08-8 від 09.07.2008р. на заяву позивача про видачу ліцензії. В даній відповіді зазначено, що департаментом страхового нагляду прийнято рішення №508-л від 08.07.08р. про відмову Акціонерному товариству „Українська пожежно-страхова компанія” у видачі ліцензій на провадження страхової діяльності у зв'язку з невідповідністю поданих документів чинному законодавству, оскільки зазначені в заяві страховика види обов'язкового страхування(медичне страхування, що здійснюється у відповідності до Постанови КМ України від 28.01.1997р.№79, страхування з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам та особам без громадянства під час тимчасового перебування в Україні, медичне страхування іноземців та осіб без громадянства з надання екстреної медичної допомоги) не передбачені статтею 7 Закону України „Про страхування”, де визначений виключний перелік обов'язкових видів страхування.
З огляду на наведене, судова колегія вважає безпідставними вимоги відповідача, що адресовані позивачу та викладені в листі №14620/МВ від 18.08.2008р. стосовно наявності у АТ „Українська пожежно-страхова компанія” відповідної ліцензії на здійснення обов'язкового страхування іноземців та осіб без громадянства при співпраці в установленому законодавством порядку з органами громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб з питань обов'язкового страхування іноземців та осіб без громадянства на випадок надання екстреної медичної допомоги.
Судовою колегією встановлено, що виключного права на здійснення обов'язкового медичного страхування іноземців та осіб без громадянства, що тимчасово перебувають на території України, включаючи страхування з надання екстреної медичної допомоги, що здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.1997р. №79 третя особа-Закрите акціонерне товариство „Акціонерна страхова компанія з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам” не має, так як є не державною компанією в розумінні статті 2 Закону України „Про страхування”.
З врахуванням ст. 7 Закону України „Про страхування” судова колегія вважає, що АТ „Українська пожежно-страхова компанія” має право на здійснення медичного страхування іноземців та осіб без громадянства, що тимчасово перебувають на території України, включаючи страхування з надання екстреної медичної допомоги, що здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.1997р. №79 „Про затвердження Порядку надання медичної допомоги іноземним громадянам, які тимчасово перебувають на території України” на підставі ліцензії на здійснення страхової діяльності у формі обов'язкового медичного страхування. З матеріалів справи вбачається, що позивач 26.04.2007р.отримав таку ліцензію встановленому законодавством порядку, за номером №330441, серія АВ, строк дії ліцензії з 26.04.2007р.безстроковий.
Вимоги відповідача та третьої особи зазначені та викладені в апеляційній скарзі стосовно припинення апеляційним судом провадження по справі в зв'язку з непідсудністю спору господарському суду, судова колегія вважає безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню, з огляду на те, що позивач звернувся до суду з вимогою про захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів відповідно до ст. 2 ГПК України.
Судова колегія вважає вимогу позивача, викладену в апеляційній скарзі, стосовно зміни рішення Господарського суду такою, що не підлягає задоволенню оскільки згідно до абзацу 3 ст.101 ГПК України в апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Враховуючи викладене, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що місцевий господарський суд повно з'ясував всі обставини справи та надав їм належну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення по справі, судовою колегією не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99,101-105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1.Рішення Господарського суду м. Києва № 2/388 від 30.12.2008р. залишити без змін, а апеляційні скарги Акціонерного товариства „Українська пожежно-страхова компанія”, Міністерства внутрішніх справ України, Закритого товариства „Акціонерна страхова компанія з надання екстреної медичної допомоги іноземним громадянам” - без задоволення.
2.Справу №2/388 повернути до господарського суду м. Києва.
Головуючий суддя Андрієнко В.В.
Судді Буравльов С.І.
Вербицька О.В.
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2009 |
Оприлюднено | 20.03.2009 |
Номер документу | 3162201 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Андрієнко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні