cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10.06.13р. Справа № 904/3135/13
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Донецька виробничо-торгівельна фірма "Фактория", м. Донецьк
до Публічного акціонерного товариства "ХЛІБ", м. Дніпропетровськ
про стягнення заборгованості у розмірі 56 486 грн. 95 коп.
Суддя Ярошенко В.І.
Представники:
від позивача: Чабанова Т.І. - представник за дов. № 21 від 16.01.2013
від відповідача: не з'явились
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Донецька виробничо-торгівельна фірма "Фактория" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "ХЛІБ" про стягнення основної заборгованості у розмірі 52 988 грн. 00 коп., пені у розмірі 2 915 грн. 78 коп. та 3% річних у розмірі 583 грн. 17 коп.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором поставки № 57 від 30.01.2012 в частині повної та своєчасної оплати за поставлений товар.
Ухвалою господарського суду від 22.04.2013 порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 20.05.2013.
08.05.2013 через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Від відповідача 17.05.2013 надійшло клопотання, в якому він просить перенести розгляд справи на іншу дату, у зв'язку зі знаходженням представника ПАТ "Хліб" у відрядженні.
Ухвалою від 20.05.2013 розгляд справи було відкладено на 03.06.2013.
У судовому засіданні 03.06.2013 відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у присутності представників сторін було оголошено перерву до 10.06.2013.
Повноважний представник відповідача в судове засідання 10.06.2013 не з'явився, відзив на позов та інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 10.06.2013 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
30.01.2012 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Донецька виробничо-торгівельна фірма "Фактория" (далі - позивач, постачальник) та Публічним акціонерним товариством "Хліб" (далі - відповідач, покупець) був укладений договір на поставку товрау № 57 (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1 договору постачальник постачає у власність покупця житнє борошно (далі - товар), у кількості, асортименті та за цінами, зазначеними у видаткових накладних й специфікаціях, які є невід'ємною частиною цього договору, належного виду, якості та стану, а покупець зобов'язується прийняти товару та оплатити його вартість постачальнику. у порядку, строки й на умовах, встановлених цим договором.
Згідно з п. 1.3. договору власником товару. що постачається за цим договором, є постачальник до моменту передачі товару покупцю. Підтвердженням передачі товару є підписання, уповноваженими представниками сторін, товаротранспортної (товарної) та/або видаткової накладної.
Кількість товару, що постачається, ціна за одиницю товару, асортимент, зазначаються у рахунку, товарній накладній, згідно підписної сторонами специфікації, на основі письмової або усної заявки покупця, яка є невід'ємною частиною цього договору (п. 2.1. договору).
Згідно з п. 5.2. договору покупець зобов'язаний сплатити постачальнику суму грошових коштів за товар, з урахуванням вимог п. 5.3. цього договору, за умови виконання постачальником покладених на нього зобов'язань згідно цього договору, у наступному порядку:
- протягом 7 (семи) банківських днів з моменту фактичної поставки товару покупець здійснює оплату у розмірі 100% від вартості товару.
Відповідно до п. 5.3. договору покупець зобов'язаний здійснити оплату товару, у безготівковій формі в національній валюті України - гривні, шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника, згідно з реквізитами, зазначеними у рахунку.
На виконання умов договору позивач поставив відповідачу товар на загальну суму 64 988 грн. 00 коп., згідно з видатковими накладними № РН-3055 від 19.11.2012 на суму 45 188 грн. 00 коп. та № РН-3056 від 19.11.2012 на суму 19 800 грн. 00 коп., підписаними обома сторонами (арк. с. 12, 15).
Відповідач здійснив часткову оплату за поставлений товар у розмірі 12 000 грн. 00 коп., що підтверджується банківськими виписками по особовому рахунку (арк. с. 18-23).
Під час розгляду справи відповідач також здійснив часткову оплату у розмірі 10 000 грн., що підтверджується банківською випискою по особовому рахунку від 22.05.2013, що містяться у матеріалах справи (арк. с. 67-69).
Отже, сума основної заборгованості відповідача перед позивачем складає 42 988 грн.
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 ст. 265 ГК України встановлено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно ст. 712 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Згідно з приписами ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) та ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні та господарські зобов'язання мають бути виконані належним чином відповідно до закону та договору. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
На час розгляду спору у господарському суді відповідачем не заперечено факт отримання товару за представленими накладними та не надано доказів повної оплати або повернення переданого товару на суму 42 988 грн., а відтак, позовна вимога про стягнення з відповідача суми основного боргу підлягає задоволенню в розмірі 42 988 грн.
Пунктом 1-1 частини 1 ст. 80 ГПК України встановлено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет позову.
Враховуючи, що відповідач добровільно сплатив суму основного боргу у розмірі 10 000 грн., провадження у справі в цій частині підлягає припиненню.
У зв'язку з несвоєчасним виконання відповідачем своїх зобов'язань щодо оплати поставленого товару, позивач нарахував відповідачу пеню у розмірі 2 915 грн. 78 коп.
Відповідно до положень ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
За прострочення оплати прийнятого покупцем товару, покупець сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожен день прострочення (п. 6.5. договору).
Згідно з ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання. У разі, якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1. ст. 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
У сфері господарювання, згідно з ч. 2 ст. 217 та ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, застосовуються господарські санкції, зокрема, штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ст. 55 Господарського процесуального кодексу України, суд, перевіривши правильність нарахування пені, задовольняє її повністю в сумі 2 915 грн. 78 коп.
Також, за порушення відповідачем виконання грошового зобов'язання позивачем нараховані 3% річних у сумі 583 грн. 17 коп.
Відповідно ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошових зобов'язань на вимогу кредитора, зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з рахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть якого полягає у отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Тобто, у разі неналежного виконання боржником грошового зобов'язання виникають нові додаткові зобов'язання, які тягнуть за собою втрату матеріального характеру.
За своїми ознаками 3% річних є платою за користування чужими коштами в цей період прострочки виконання відповідачем його договірного зобов'язання, і за своєю правовою природою він є самостійним способом захисту цивільних прав і забезпечення виконання цивільних зобов'язань.
Відповідно до ст. 55 Господарського процесуального кодексу України, суд, перевіривши правильність нарахування 3% річних, задовольняє їх у сумі 583 грн. 17 коп.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 49 ГПК України, стягуються з відповідача на користь позивача у розмірі 1 720 грн. 50 коп.
Керуючись ст.ст. 22, 44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ХЛІБ" (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Шинна, 18, код ЄДРПОУ 00381545) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Донецька виробничо-торгівельна фірма "Фактория" (83037, м. Донецьк, вул. Ревкомівська, 12, код ЄДРПОУ 20324443) суму основного боргу у розмірі 42 988 грн. 00 коп. (сорок дві тисячі дев'ятсот вісімдесят вісім грн. 00 коп.), пеню у розмірі 2 915 грн. 78 коп. (дві тисячі дев'ятсот п'ятнадцять грн. 78 коп.), 3% річних у розмірі 583 грн. 17 коп. (п'ятсот вісімдесят три грн. 17 коп.) та 1 720 грн. 50 коп. (одну тисячу сімсот двадцять грн. 50 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Провадження в частині стягнення суми основного боргу у розмірі 10 000 грн. 00 коп. припинити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя В.І. Ярошенко Повне рішення складено 11.06.13р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2013 |
Оприлюднено | 12.06.2013 |
Номер документу | 31761026 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Тищик Ірина Валентинівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Тищик Ірина Валентинівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні