Постанова
від 01.04.2013 по справі 801/3317/13-а
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 квітня 2013 р. Справа №801/3317/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Кисельової А.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби

до Державного реєстратора виконавчого комітету Судацької міської ради АР Крим

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кримського республіканського підприємства «Виробничого підприємства водопровідно - каналізаційного господарства м. Сімферополь»

про визнання протиправними дій та відміну державної реєстрації припинення юридичної особи,

за участю:

представник позивача - представник позивача, Крекотинь Ганна Миколаївна, довіреність № 85 від 24.10.12, посвідчення № 103305;

представник відповідача - не з'явився ;

представник третьої особи - Левченко Д. О., довіреність № 37 від 06.03.13, посвідчення водія НОМЕР_1.

Обставини справи. До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулась Феодосійська об'єднана державна податкова інспекція Автономної Республіки Крим Державної податкової служби (далі - позивач) з адміністративним позовом до Державного реєстратора виконавчого комітету Чудацької міської ради АР Крим (далі - відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кримського республіканського підприємства «Виробничого підприємства водопровідно - каналізаційного господарства м. Сімферополь» у якому позивач просить суд визнати дії державного реєстратора Виконавчого комітету Чудацької міської ради АР Крим протиправними та скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про державну реєстрацію припинення юридичної особи Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно - каналізаційного господарства м. Судака».

Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 01.04.2013 року підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.

Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, надав заперечення на адміністративний позов та просив розглянути спрау за відсутності свого представника.

Представник третьої особи у судовому засіданні надав пояснення по справі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані сторонами докази по справі у їх сукупності, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначено Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-УІ.

Відповідно до п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.

Таким чином, Феодосійська об'єднана державна податкова інспекція АР Крим Державної податкової служби наділена повноваженнями щодо звернення до суду з позовом про скасування державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців, а тому є належним позивачем по справі.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 № 755-ІV (далі - Закон 755).

Державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХП посада державного реєстратора районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації віднесена до шостої категорії посад державних службовців.

Згідно з статтею 6 Закону 755 державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями.

Судом встановлено, що 27.09.1995 року зареєстрована юридична особа - Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідне-каналізаційного господарства м. Судак", засновником якого є Міністерство регіонального розвитку і житлово-комунального господарства АР Крим.

01.03.2013 державним реєстратором Виконавчого комітету Судацької міської ради до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців внесений запис про припинення юридичної особи Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідне-каналізаційного господарства м. Судак".

Оцінюючи правомірність вказаних дій суд керується критеріями, закріпленими частиною 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури та яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації своїх дискреційних владних функцій.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 110 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року № 435-ІV встановлено, що юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Згідно з розпорядженням Ради міністрів АР Крим від 28.02.2012 № 95-р КРП "ВП ВКГ м. Судака" припиняється шляхом приєднання до КРП "ВП ВКГ м. Сімферополя", код за ЄДРОУ 20671506.

Порядок ліквідації юридичної особи встановлений статтею 111 Цивільного кодексу України, відповідно до якої з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.

Статтею 67 ПК України встановлено, що повідомлення чи документальне підтвердження державного реєстратора чи іншого органу державної реєстрації про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, закриття відокремленого підрозділу юридичної особи, є підставою для зняття з обліку в органах державної податкової служби юридичної особи.

01.03.2013 року державним реєстратором Виконавчого комітету Судацької міської ради АР Крим до Єдиного державного реєстру внесений запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке пов'язано з реорганізацією Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідне-каналізаційного господарства м. Судака".

За змістом п. 67.3 ст. 67 Податкового кодексу України порядок зняття з обліку в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588, що зареєстрований у Мін'юсті України 29.12.2011 за номером 1562/20300.

Юридична особа, яка перебуває у процесі припинення, подає до органу державної податкової служби за основним місцем обліку такі документи: заяву про припинення платника податків за ф. N 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за ф. N 6-ОПП; оригінал довідки за ф. N 4-ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення; копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії).

У зв'язку з припиненням платника податків органи державної податкової служби розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей):

- заяви за ф. N 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктом 11.1 цього розділу;

- відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи;

- відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу;

- судових рішень.

При отриманні першого з документів про припинення платників податків робиться запис у журналі за ф. N 6-ОПП.

Судом встановлено, що згідно Журналу реєстрації заяв, повідомлень, інших документів про припинення чи зняття з обліку платників податків надійшла форма 8-ОПП.

У разі отримання документів згідно з пунктом 11.2 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення) органом державної податкової служби приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими підпунктами 11.3.2 та 11.3.3 цього пункту) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.

Призначається та розпочинається перевірка протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу.

У разі припинення юридичної особи у разі її ліквідації за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу орган державної податкової служби зобов'язаний направити в електронній формі та на паперовому носії державному реєстраторові протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи одне з таких повідомлень:

- повідомлення про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи (припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням) за ф. N 24-ОПП;

- повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи (припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням) за ф. N 25-ОПП.

Повідомлення за ф. N 25-ОПП повинно містити причини неможливості проведення позапланової документальної перевірки, якими можуть бути:

- відсутність за місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків (голови комісії з припинення юридичної особи, ліквідаційної комісії, ліквідатора, інших осіб, залучених до припинення юридичної особи);

- невстановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків (голови комісії з припинення юридичної особи, ліквідаційної комісії, ліквідатора, інших осіб, залучених до припинення юридичної особи);

- недопуск органу державної податкової служби до проведення документальної позапланової перевірки платника податків (головою комісії з припинення юридичної особи, ліквідаційною комісією, ліквідатором, іншими особами, залученими до припинення юридичної особи);

- несвоєчасне надання або надання не у повному обсязі документів та (або) відомостей, а також відсутність ведення податкового та бухгалтерського обліку або відсутність первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, податкової звітності та інших документів, що пов'язані з обчисленням і сплатою платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи державної податкової служби;

- інші причини, за яких відповідно до законодавства не може бути проведена позапланова документальна перевірка.

13.04.2012 року Судацьким відділенням Феодосійської ОДПІ АР Крим ДПС направлено до державного реєстратора повідомлення за формою 25-ОПП про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи КРП «ВП ВКГ м. Судака» станом на 13.04.2012 у зв'язку з несвоєчасним наданням або наданням не у повному обсязі документів та (або) відомостей, а також неведенням податкового та бухгалтерського обліку або відсутністю первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, податкової звітності та інших документів, що пов'язані з обчисленням і сплатою платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи державної податкової служби.

У разі направлення державному реєстратору повідомлення за ф. N 25-ОПП таке повідомлення не пізніше двох місяців з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи має бути замінено органом державної податкової служби повідомленням про проведення позапланової перевірки за ф. N 26-ОПП або повідомленням про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця) за ф. N 27-ОПП із зазначенням причин заперечень органу державної податкової служби щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків згідно з підпунктом 11.9.1 пункту 11.9 цього розділу.

16.05.2012 Судацьким відділенням Феодосійської ОДПІ АР Крим ДПС спрямувано на адресу державного реєстратора повідомлення за формою № 27-ОПП "Повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи з причин: наявності податкового боргу, грошових зобов'язань, щодо яких проводиться адміністративне або судове оскарження, грошових зобов'язань та податкового боргу та насплати податку з доходів фізичних осіб із сум доходів, нарахованих (виплачених) найманим працівникам, неподання юридичною особою копії ліквідаційного балансу, передавального акту або розподільчого балансу, складеного комісією з припинення, виписки про рух коштів на рахунках, які на дату завершення документальної перевірки не були закриті.

Як зазначено у пункті 11.5 після проведеної документальної позапланової перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів, у разі відсутності заперечень органу державної податкової служби щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків, визначених підпунктом 11.9.1 пункту 11.9 цього розділу, та встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи державної податкової служби, орган державної податкової служби складає довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за ф. N 22-ОПП.

Як вказує позивач, довідка за формою №22-ОПП Кримському республіканському підприємству "Виробниче підприємство водопровідне-каналізаційного господарства м. Судак" позивачем не видавалась, що підтверджується копією журналу ф.6-ОПП, матеріалами реєстраційної справи наданої відповідачем.

Судом встановлено, що 01.03.2013 до Єдиного державного реєстру внесений запис про припинення юридичної особи КРП "ВП ВКГ м. Судака".

Відповідно до ст. 37 Закону 755 для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення;

- підписаний головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірник оригіналу передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, чи розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу, або їх нотаріально засвідчені копії;

- довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню;

- довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів;

- документ про узгодження плану реорганізації з органом державної податкової служби (за наявності податкового боргу)

- довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.

З матеріалів реєстраційної справи встановлено, що для проведення реєстраційних дії з внесення запису про припинення юридичної особи КРП «ВП ВКГ м. Судака» були надані наступні документи:

- реєстраційна картка на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації);

- Довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню;

- документ про узгодження плану реорганізації з органом державної податкової служби;

- довідка відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до пенсійного фонду України та фондів соціального страхування;

- передавальний акт.

Державний реєстратор вважає, що подання документа про узгодження плану реорганізації з органом державної податкової служби (за наявності податкового боргу), у даному випадку Плану реорганізації КРП «ВП ВКГ м. Судака» є достатньою підставою для проведення реєстраційних дій по внесенню запису про припинення юридичної особи.

Суд не погоджується з наведеним.

Абзац перший частини шостої статті 37 Закону 755 передбачає, що у разі якщо після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог юридичній особі не надані в установленому законом порядку органом державної податкової служби про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів або рішення про відмову в їх видачі, голова комісії з припинення або уповноважена ним особа не раніше ніж через десять робочих днів з дня закінчення такого строку набуває право на подання державному реєстраторові документів, передбачених частинами першою - п'ятою статті 37 цього Закону, за винятком зазначених довідок, для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення за принципом мовчазної згоди.

Відповідно до статті 1 Закону 755 принцип мовчазної згоди у сфері державної реєстрації - це принцип, згідно з яким державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення або про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням.

За наявності підстав, визначених абзацом першим цієї частини, державний реєстратор проводить державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення за принципом мовчазної згоди, про що вносить відповідний запис до Єдиного державного реєстру.

Проте, як встановлено судом та не заперечується сторонами на момент подання документів про припинення юридичної особи КРП «ВП ВКГ м. Судак» повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою № 27-ОПП було діючим.

Відповідно до пункту 11.9.2 Порядку обліку платників податків і зборів не пізніше десяти робочих днів з дати, коли орган державної податкової служби дізнався про усунення причин та обставин, які були підставою заперечень щодо проведення державної реєстрації припинення платника податків, орган державної податкової служби зобов'язаний направити державному реєстратору повідомлення про відкликання заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця) за ф. N 28-ОПП.

Документів на підтвердження формування, направлення та отримання державним реєстратором повідомлення за ф. № 28-ОПП сторонами не надано.

Відсутність вказаного повідомлення унеможливлює вчинення подальших реєстраційних дій.

Як зазначено у пункті 11.6. Порядку обліку платників податків і зборів, після закінчення процедур припинення, визначених цим Порядком, для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу орган державної податкової служби видає:

- довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за ф. N 22-ОПП, якщо після проведення документальної позапланової перевірки та спливу законодавчо визначених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань встановлено відсутність грошових зобов'язань та/або податкового боргу;

- документ (рішення) про узгодження плану реорганізації з органом державної податкової служби (за наявності податкового боргу).

Довідки за ф. N 22-ОПП або за ф. N 12-ОПП та документи про узгодження плану реорганізації, видані органом державної податкової служби, платник податків подає державному реєстратору або іншому органу для проведення державної реєстрації припинення в установленому законом порядку (п. 11.7 Порядку обліку платників податків).

Аналізуючи наведене суд робить висновок, що податковий орган у будь якому випадку надає платнику податків обов'язково довідку за ф. № 22-ОПП, а у випадку узгодження плану реорганізації також відповідне рішення.

Таким чином, суд робить висновок, що як у статті 32 Закону 755 та і в Порядку обліку платників податків і зборів передбачено надання одночасно двох документів довідки про відсутність заборгованості та узгодженого плану реорганізації.

Будь яки посилання на можливість подання одного з двох наведених у пункті 11.6. Порядку та статті 37 Закону 755 документів: або довідка ф.№22-ОПП, або рішення про узгодження плану реорганізації, у наведених нормативно-правових актах відсутні.

Відповідачем про наявність такої альтернативи, передбаченої за законом, не доведено.

У даному випадку Держреєстратором вчинені дії з порушенням умов наведених у нормативно-правових актах.

Частиною 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950, Першого протоколу та протоколів № 2,4,7 та 11 до Конвенції" (пункт 1) України визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції.

Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання вимог, які він виводить з цього принципу.

Зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Частиною 9 статті 37 Закону 755 встановлено право державного реєстратора залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, якщо від органів державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, і воно не відкликане.

Оскільки судом встановлено, що повідомлення за формою №28-ОПП до державного реєстратора не спрямовувалося, разом з Планом реорганізації КРП «ВП ВКГ м. Судак» довідка за формою №22-ОПП заявником не надавалась, державним реєстратором протиправно проведені реєстраційні дії з внесення запису про припинення юридичної особи.

Відповідно до статті 53 Закону 755 Державні реєстратори за порушення законодавства у сфері державної реєстрації несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом. Дії або бездіяльність державного реєстратора, посадових осіб органів державної податкової служби, Пенсійного фонду України можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.

На підставі зазначеного суд задовольняє адміністративний позов в частині визнання протиправними дії Державного реєстратора виконавчого комітету Судакської міської ради щодо внесення до Єдиного реєстру запису про припинення юридичної особи КРП «ВП ВКГ м. Судак».

Відповідно до частини 13 статті 37 Закону 755 приєднання вважається завершеним з моменту державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті приєднання, та державної реєстрації відповідних змін до установчих документів.

Зміни до установчих документів юридичної особи, що не припиняється в результаті приєднання, підлягають державній реєстрації після державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті приєднання у порядку, встановленому статтею 29 цього Закону.

Відповідно до статті 33 Закону 755 юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Частина друга статті 33 Закону 755, частина друга статті 104, частина п'ята статті 111 Цивільного кодексу України та частина сьома статті 59 Господарського кодексу України пов'язують момент припинення юридичної особи (суб'єкта господарювання) з однією подією: внесенням до державного реєстру запису про припинення такої особи (суб'єкта господарювання).

Виходячи із приписів частини четвертої статті 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про припинення такої особи, тобто саме з моменту втрати юридичною особою цивільної правоздатності юридична особа є такою, що припинилася.

Відповідно до статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Способи здійснення податкового контролю встановлені у статті 62 Податкового кодексу України до яких належить проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Як зазначає Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 11.10.2005 "Щодо прийнятності заяви N 3540/03, поданої ТОВ "Компанія "МАСА інвест груп" проти України" першою та найважливішою вимогою статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державного органу в мирне володіння майном має бути законним. Це положення буде порушене, якщо оскаржуване втручання здійснюватиметься "явно з порушенням національного закону" (див. рішення у справі "Ятрідіс проти Греції" [ВП], заява N 31107/96, п. 58, ECHR 1999-11). До того ж відповідно до усталеної практики Суду втручання, включно з таким, що стало результатом заходу із забезпечення сплати податків, повинно забезпечувати "справедливий баланс" між вимогами загальних інтересів суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи. Це, зокрема, означає, що між застосованими засобами та переслідуваними цілями має існувати розумна пропорційність.

Положеннями статті 41 Закону 755 передбачено порядок внесення до Єдиного державного реєстру судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи.

Згідно з частиною 1 цієї статті підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи є постановлення судом рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи.

На підставі вказаного суд вважає, що відміна запису № 11441120014000253 про припинення юридичної особи КРП «ВП ВКГ м. Судака» від 01.03.2013 є належним та достатнім способом поновлення порушеного права, а тому задовольняє адміністративний позов у вказаній частині.

Під час судового засідання, яке відбулось 01.03.2013 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено 02.03.2013 року.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Державного реєстратора Виконавчого комітету Судацької міської ради АР Крим щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису від 01.03.2013 про припинення юридичної особи КРП «ВП ВКГ м. Судака».

3. Скасувати у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис від 01.03.2013 року № 11441120014000253 про припинення юридичної особи КРП «ВП ВКГ м. Судака».

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кащеєва Г.Ю.

СудОкружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення01.04.2013
Оприлюднено19.06.2013
Номер документу31867415
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —801/3317/13-а

Ухвала від 29.03.2013

Адміністративне

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Кащеєва Г.Ю.

Ухвала від 28.03.2013

Адміністративне

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Кащеєва Г.Ю.

Постанова від 01.04.2013

Адміністративне

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Кащеєва Г.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні