Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 2а-7397/12/0170/18
04.06.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Мунтян О.І.,
суддів Дугаренко О.В. ,
Шереніна Ю.Л.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Панов О.І.) від 13.03.13 у справі № 2а-7397/12/0170/18
за позовом Закладу Федерації профспілок України "Олімпійський учбово-спортивний центр "Спартак" (вул. Перекопська, 9, м.Алушта, Автономна Республіка Крим, 98510)
до Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби (вул. Леніна, 22а, м.Алушта, Автономна Республіка Крим, 98500)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.03.2013 року адміністративний позов Закладу Федерації профспілок України "Олімпійський учбово-спортивний центр "Спартак" до Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим від 11.04.2012 р. №0000821502.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Закладу Федерації профспілок України "Олімпійський учбово-спортивний центр "Спартак" судові витраті зі сплати судового збору у розмірі 156,26 грн. та з проведення судової експертизи у розмірі 9501,00 грн. шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень -відповідача.
На зазначене судове рішення від відповідача надійшла апеляційна скарга, в якій ставиться питання про його скасування та ухвалення нового рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання 04.06.2013 року сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи сповіщені належно.
Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 20.03.2012 р. ДПІ в м. Алушта АР Крим проведено камеральну перевірку даних, задекларованих позивачем у податковій звітності з податку на додану вартість, а саме уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість за січень 2012 року, про що складено акт № 289/15-2/02651769. Висновки свідчать про заниження суми податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках, та відповідальність платника передбачена п.123.1 ст. 123 розділу II Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010, та збільшується сума, що за результатами звітного (податкового) періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету у сумі 10417,00 грн.
На підставі акту Державної податкової інспекції в м. Алушта АР Крим від 20.03.2012 №289/15-2/02651769 винесено податкове повідомлення-рішення від 11.04.2012 № 0000821502 про донарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 10417,00 грн., та штрафні (фінансових) санкції на суму 5208,50 грн., на загальну суму 15625,50 грн.
У податковому повідомленні-рішенні вказано порушення п.199.1-199.4 ст.199, п.200.2 ст.200 розділу V Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, п. п. 4.4 п.4 Розділу V Порядку заповнення та подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 25.11.2011 №1492.
Перевіряючи доводи апеляційної скарги, відповідність висновків суду першої інстанції матеріалам справи, судовою колегією встановлено наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме з акту перевірки сума податкових зобов'язань Закладу Федерації профспілок України «Олімпійській учбово-спортивний центр «Спартак», яка підлягає сплаті до бюджету за січень 2012 року складає 10417,00 грн.
Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п.198.4. ст.194 ПКУ, якщо платник податку придбає (виготовляє) товари/послуги та необоротні активи, які призначаються для їх використання в операціях, що не є об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, то суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не відносяться до податкового кредиту зазначеного платника.
Згідно з п.198.5. ст.198 ПКУ, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є об'єктом оподаткування (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу), то з метою оподаткування такі товари/послуги, основні виробничі засоби вважаються проданими у податковому періоді, на який припадає таке використання, у тому випадку, якщо платник податку скористався правом на податковий кредит за цими товарами/послугами, основними виробничими засобами.
Відповідно до п.199.1. ст.199 ПКУ, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, до сум податку, які платник має право віднести до податкового кредиту, включається та частка сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях.
Згідно з п.199.2. ст199 ПК України, частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.
Відповідно до п.199.3. ст.199 ПКУ, платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.
Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до органу державної податкової служби одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.
Як визначено пунктом 199.5 статті 199 ПК України, частка використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними, (ввезеними) товарами/послугами між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 - 199.4 статті 199 цього Кодексу, застосовується для проведення коригування сум податку, які відносяться до податкового кредиту за операціями, зазначеними в пункті 199.1 статті 199 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 199.4 статті 199 розділу V Кодексу платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, перерахунок частки здійснюється виходячи з фактичних обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, проведених з початку поточного року до дата зняття з обліку.
Частиною другою пункту 199.4 статті 199 розділу V Кодексу визначено окремий порядок перерахунку такої частки для необоротних активів, а саме: перерахунок частки використання необоротних активів в оподатковуваних операціях здійснюється за результатами 12, 24 і 36 місяців їх використання.
Відповідно до Наказу Державної податкової служби України від 16.02.2012 № 129 «Розрахований показник частки використання застосовується для визначення частки сплаченого (нарахованого) податку на додану вартість під час придбання або виготовлення товарів/послуг, необоротних активів, яку платник має/не має право віднести до податкового кредиту (рядки 15.1/15.2 декларації (Наказ Міністерство фінансів України від 25.11.2011 №1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», із змінами і доповненнями), протягом поточного календарного року, включаючи й останній період року (грудень або четвертий квартал)».
Таким чином, при дослідженні первинних документів бухгалтерського та податкового обліку Закладу Федерації профспілок України «Олімпійській учбово-спортивний центр «Спартак», декларацій з податку на додану вартість, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних за період 2011 року, які є в матеріалах справи, встановлено, що позивачем фактично включено до податкового кредиту за поточний рік 1295032,00 грн., сума податку на додану вартість, що підлягає включенню до податкового кредиту з урахуванням перерахованої частки використання товарів/послуг в оподаткованих операціях склала 1134979,00 грн.
Тобто сума податку на додану вартість, що підлягає включенню до податкового кредиту з урахуванням перерахованої частки використання товарів/послуг в оподаткованих операціях склала - 160053,00 грн. (1295032,00-1134979,00).
Відхилення в сумі 623556,00 грн. (1295032,00-1918588,00) утворилось за рахунок того, що ДПІ у рядок 8 цього розрахунку «Фактично включено до податкового кредиту» включена сума обсягу постачання відходів лома чорних та кольорових металів, що утворилися при розбиранні ліквідованого устаткування.
Значення цього показника переноситься до рядка 16.4 декларації за останній податковий період календарного року.
При зіставленні показників декларацій з податку на додану вартість Закладу Федерації профспілок України «Олімпійській учбово-спортивний центр «Спартак» за січень 2012 року з даними реєстру виданих та отриманих податкових накладних розбіжностей у сумах податкового зобов'язання та податкового кредиту розбіжностей не встановлено.
При вивчені показників податкової декларації з податку на додану вартість Закладу Федерації профспілок України «Олімпійській учбово-спортивний центр «Спартак» за січень 2012 року судом встановлено, що податковій кредит (рядок 17 податкової декларації по ПДВ) становив - 36199,00 грн.
Таким чином, при вивчені показників податкової декларації з податку на додану вартість позивача за січень 2012 року вбачається, що відображення податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 3222,00 грн., податкового кредиту у сумі 36199,00 грн.
Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду склала 3222,00 грн.
Сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду за січень 2011 склала 3222,00 грн.
На підставі вищевикладеного, висновки Державної податкової інспекції у м. Алушта АР Крим, викладені в акті перевірки від 20.02.2012 №289/15-02/02651769 щодо збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 10417,00 грн. матеріалами справи не підтверджені.
А отже, розбіжність з даними акту в сумі 10417,00 грн. в бік зменшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість утворилась за рахунок того, що при перевірці не прийнято право платника податку розподілу частині, що включається або не включається до складу податкового кредиту, у податковій декларації за січень 2012 року.
У січні 2012 року податкові накладні від ТОВ "Максіма" №20 від 06.01.2012 р. на суму ПДВ - 919,67 грн. та ПДВ який не включається до складу податкового кредиту - 290,98 грн., №1 від 04.01.2012 р. на суму ПДВ - 15130 грн. та ПДВ який не включається до складу податкового кредиту - 47,87 грн., №15 від 16.01.2012р. на суму ПДВ - 467,25 грн. та ПДВ який не включається до складу податкового кредиту - 147,84 грн. та від ФЛП ОСОБА_2 №1 від 16.01.2012р. на суму ПДВ - 3216,67 грн. та ПДВ який не включається до складу податкового кредиту - 1017,75 грн., за якими придбані товари і послуги, які частково не передбачаються використовуватися в оподатковуваних операціях та не включається до складу податкового кредиту у сумі 3250,44 грн. (4754,89 грн. х 68,36%).
Отже, відображення позивачем в рядку 10.1 Декларації з ПДВ від 20.02.2012 №9006749970 придбання товарів та послуг з податку на додану вартість у сумі 32949,00 грн. за січень 2012, яке повністю брало участь в операціях, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою 20% (рядок 1 декларації з ПДВ від 20.02.2012 №9006749970), а в рядку 15 відображено тільки придбані товари і послуги з ПДВ, які підприємство передбачає в майбутньому частково використовувати в оподаткованих операціях, а частково ні вимогам п. 199.1 ст.199 Податкового кодексу України відповідає.
Отже, висновки викладені відповідачем в акті перевірки №289/15-2/02651769 від 20.03.2012 р. не підтверджується матеріалами справи, а отже у відповідача не було правових підстав для визначення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 10417,00 грн.
У зв'язку з цим, застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість є необгрунтованим.
Зазначені обставини повністю узгоджуються з висновком судово-економічної експертизи №215/12 від 07.02.2013 р. ТОВ "Кримське експертне бюро", яким встановлено:
- висновки Державної податкової інспекції у м. Алушта АР Крим, викладені в акті перевірки від 20.03.2012 №289/15-02/02651769 щодо збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 10417,00 грн. документами первинного бухгалтерського та податкового обліку Закладу Федерації профспілок України «Олімпійській учбово-спортивний центр "Спартак" не підтверджено.
- відображення позивачем в рядку 10.1 Декларації з ПДВ від 20.02.2012 №9006749970 придбання товарів та послуг з податку на додану вартість у сумі 164745 грн. (база оподаткування), ПДВ у сумі 32949 за січень 2012, яке повністю брало участь в операціях, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою 20% брало участь в операціях, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою 20% (рядок 1 декларації з ПДВ від 20.02.2012р. №9006749970), а в рядку 15 відображено тільки придбані товари і послуги з ПДВ, які підприємство передбачає в майбутньому частково використовувати в оподаткованих операціях, а частково ні вимогам п. 199.1 ст. 199 Податкового кодексу України відповідає.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з правильним висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись частиною третьою статті 24, частиною першою статті 195, статтями 196,197, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Панов О.І.) від 13.03.13 у справі № 2а-7397/12/0170/18 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Панов О.І.) від 13.03.13 у справі № 2а-7397/12/0170/18 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис О.І. Мунтян
Судді підпис О.В.Дугаренко
підпис Ю.Л.Шеренін
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.І. Мунтян
Суд | Севастопольський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2013 |
Оприлюднено | 20.06.2013 |
Номер документу | 31930595 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Мунтян Ольга Іванівна
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Мунтян Ольга Іванівна
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Панов О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні