Рішення
від 18.06.2013 по справі 607/3794/13-ц
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2013 року Справа №607/3794/13-ц Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

- головуючого - судді Стельмащука П.Я.

- при секретарі Гапій В.А.;

- за участю представника позивача - ОСОБА_1;

- представника відповідача - ОСОБА_2;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до обслуговуючого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Цукровар» про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4 звернувся в суд із позовом до обслуговуючого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Цукровар» про стягнення коштів в сумі 213300,00 грн.

В обґрунтування вимог вказує, що згідно довідки №23 виданої 26.08.2009р. головою правління обслуговуючого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Цукровар», позивач є асоційованим членом даного кооперативу. За час членства позивачем сплачені на користь відповідача 213300,00 грн. цільових внесків на будівництво котеджу. 04.05.2011р. позивачем направлено відповідачу рекомендований лист - заяву про вихід з числа асоційованих членів кооперативу. На підставі статті 1212 ЦК України, п.п. 5.7., 5.9. Статуту обслуговуючого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Цукровар» позивач наполягає, що йому відповідач зобов’язаний був повернути сплачені ним цільові внески в сумі 213300,00 грн. в строк не пізніше 20.05.2012р., тобто не пізніше 12 місяців з дня закінчення двотижневого строку з дня повідомлення відповідача щодо виходу позивача з кооперативу. Так як відповідачем кошти не повернуті, позивач звернувся із позовом до суду.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, спираючись на доводи викладені у позовній заяві і доданих до неї матеріалах та наданих суду усних поясненнях.

Представник відповідача обслуговуючого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Цукровар» ОСОБА_2 позов не визнав, надавши суду письмове заперечення та усні пояснення, із яких випливає наступне. 01.05.2011р. позивач направив відповідачу заяву з проханням виключити його зі складу асоційованих членів кооперативу. Заяви про вихід з кооперативу позивач не подавав. Так як Статутом кооперативу (п.п. 5.5., 5.6.) поняття виходу та виключення з кооперативу тлумачаться по різному, різні передумови та наслідки подання таких заяв, відповідач вважає, що позивач заяви про добровільний вихід із кооперативу не подавав, на даний час є асоційованим членом кооперативу, а відтак відсутні підстави для повернення сплачених внесків.

При розгляді справи судом встановлено наступне.

26.08.2009р. позивач звернувся до голови правління обслуговуючого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Цукровар» із заявою про прийняття його до складу асоційованих членів кооперативу. При цьому позивач зобов’язався чітко дотримуватись вимог Статуту та виконувати рішення Загальних зборів членів кооперативу. У цій же заяві позивач вказав, що зі Статутом кооперативу, рішенням Загальних зборів членів цього кооперативу від 26.08.2009р., а також Положенням про порядок здійснення будівництва житла для новоприйнятих асоційованих членів кооперативу ознайомлений.

Також 26.08.2009р. кооперативом заведено паспорт забудови для асоційованого члена ОСОБА_3 Даний паспорт забудови заведено у відповідності до Положення №2 про порядок здійснення будівництва житла для асоційованих членів кооперативу, затвердженого рішенням загальних зборів членів цього кооперативу від 16.06.2006р.

26.08.2009р. позивачем сплачено на рахунок відповідача 5500,00 грн. вступного внеску (квитанція філії ВАТ Укрексімбанк у м. Тернополі від 26.08.2009р.).

В подальшому в період з 11.09.2009р. до 25.09.2009р. позивач сплатив на рахунок відповідача 213300,00 грн. цільових внесків на будівництво котеджу (оригінали квитанцій оглянуті в судовому засіданні, копії долучені до матеріалів справи).

04.05.2011р. позивачем направлено відповідачу заяву від 01.05.2011р. про виключення його з асоційованих членів кооперативу та повернення сплачених коштів.

Дані факти, а саме факт вступу та перебування позивача в асоційованих членах кооперативу, факт сплати позивачем вступного внеску в розмірі 5500,00 грн. і цільових внесків в сумі 213300,00 грн., а також факт направлення позивачем та отримання відповідачем заяви позивача від 01.05.2011р. визнані двома сторонами, та згідно ч. 1 статті 61 ЦПК України, не підлягають доказуванню.

Відповідно до п. 1.1. Статуту обслуговуючого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Цукровар» (надалі - Статут), кооператив є неприбутковою юридичною особою, діяльність якої не передбачає отримання прибутку та утвореною особами, які добровільно об’єднались на основі членства для ведення спільної діяльності по організації і проведенню будівництва житла, іншої нерухомості для членів даного кооперативу (в тому числі асоційованих членів) та інших осіб у відповідності із нормами чинного законодавства.

Згідно п. 1.2. Статуту, кооператив відповідно до класифікації типів кооперативів, що визначені у Законі України «Про кооперацію», відноситься до обслуговуючого кооперативу, тобто створений для організації та проведення будівництва житла та іншої нерухомості, задоволення інших інтересів переважно для членів, асоційованих членів кооперативу, а також іншим особам в обсягах, що не перевищують 20% від загального обороту кооперативу. За напрямком діяльності кооператив є житлово-будівельним.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про кооперацію», обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу. Вступний внесок - грошовий чи інший майновий неповоротний внесок, який зобов'язана сплатити особа у разі вступу до кооперативної організації. Цільовий внесок - грошовий чи інший майновий внесок члена кооперативу, що вноситься понад пай до спеціального фонду кооперативу для забезпечення виконання конкретних завдань кооперативу.

Згідно статті 8 Закону України «Про кооперацію», статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Статут кооперативу повинен містити, зокрема, такі відомості: умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього ; права і обов'язки членів та асоційованих членів кооперативу.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про кооперацію», у кооперативі допускається асоційоване членство для осіб, які визнають його статут та внесли пай. Асоційований член кооперативу - фізична чи юридична особа, яка внесла пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі. Порядок вступу до кооперативу та участь асоційованого члена в його господарській та іншій діяльності, права та обов'язки такого члена, розміри паїв та виплат на паї визначаються статутом кооперативу.

Згідно п. 5.5. Статуту, асоційований член зобов’язаний чітко дотримуватись вимог цього Статуту та виконувати рішення Загальних зборів членів кооперативу. Таке невиконання вимог даного Статату чи рішень Загальних зборів членів кооперативу є підставою для виключення асоційованого члена зі складу кооперативу .

Відповідно до п. 5.6. Статуту, членство (в тому числі асоційоване членство) в кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з нього ; несплати внесків у порядку, визначеному Статутом кооперативу чи Загальними зборами членів кооперативу; смерті члена кооперативу - фізичної особи; ліквідації члена кооперативу - юридичної особи; припинення діяльності кооперативу; виключення його зі складу кооперативу у передбаченому Статутом порядку та випадках . Виключення із членів (асоційованих членів) кооперативу може бути оскаржено до суду.

Згідно п. 5.7. Статуту, член кооперативу (в тому числі асоційований член) вправі в добровільному порядку вийти із його складу в порядку, що встановлений чинним законодавством України та цим Статутом , повідомивши кооператив про свій вихід не пізніше, ніж за два тижні до виходу та отримати після виходу належну йому частку в майні кооперативу. При виході зі складу кооперативу член (асоційований член) вправі одержати з майна кооперативу розмір внесених ним коштів чи іншого майна, окрім розміру вступного внеску.

Відповідно до п. 5.8. Статуту, кожен з членів (асоційованих членів) кооперативу має право при добровільному виході з його складу продати чи іншим чином відчужити свою частку (її частину) одному або кільком членам кооперативу, а також третім особам.

Згідно п. 5.9. Статуту, при виході члена (асоційованого члена) зі складу кооперативу йому виплачується розмір внесених ним до кооперативу коштів чи іншого майна, окрім розміру вступного внеску. Виплата проводиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з кооперативу, і в строк до 12-ти місяців з дня виходу. Частка члена (асоційованого члена) кооперативу переважно виплачується в натуральній формі шляхом передачі спорудженого для члена (асоційованого члена) житла, якщо інше не буде визначено рішенням Загальних зборів членів кооперативу.

Пунктом 1.1. Положення №2 про порядок здійснення будівництва житла для асоційованих членів ОК «ТІЗ «Цукровар», затвердженого рішенням Загальних зборів членів цього кооперативу від 16.06.2006р. (надалі - Положення), визначено, що дане Положення є локальним документом, норми якого регулюють правовідносини між кооперативом та його асоційованими членами по здійсненню будівництва кооперативом житла за рахунок коштів асоційованих членів.

Відповідно до п. 1.3. Положення, порядок вступу асоційованого члена до складу кооперативу, його повноваження в кооперативі, порядок виходу та виключення його зі складу кооперативу тощо регулюються Статутом кооперативу.

Згідно п. 1.5. Положення, кооператив здійснює за рахунок грошових внесків асоційованих членів будівництво лише індивідуальних житлових будинків (котеджів).

Відповідно до п. 8.1.4. Положення, асоційовані члени протягом усього часу здійснення будівництва індивідуального житлового будинку мають право, зокрема, виходити зі складу асоційованих членів, в тому числі відчужувати свою частку в кооперативі третім особам, лише в порядку, передбаченому Статутом кооперативу .

Згідно п. 8.2.1. Положення, асоційовані члени кооперативу зобов’язані дотримуватись вимог Статуту кооперативу, цього положення, рішень загальних зборів членів кооперативу, проектної документації (в тому числі робочого проекту будівництва котеджу) тощо.

Відповідно до п. 8.3.3. Положення, кооператив при здійсненні будівництва індивідуальних житлових будинків у відносинах із асоційованими членами має право за рішенням загальних зборів членів кооперативу здійснювати виключення зі складу кооперативу окремих асоційованих членів лише у випадку порушення ними своїх обов’язків. У такому випадку виключення відбуватиметься в порядку, передбаченому Статутом кооперативу, та супроводжуватиметься обов’язковим поверненням виключеному асоційованому члену розміру усіх здійснених ним внесків, окрім вступного внеску.

Відповідно до ч. 1 статті 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Статтею 212 ЦПК України, визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до переконання про необґрунтованість позовних вимог, не підтвердження їх матеріалами справи та необхідність відмовити у задоволенні позову з наступних підстав.

Відповідно до статті 57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів. Згідно статті 58 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Законом України «Про кооперацію», Статутом та Положенням обслуговуючого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Цукровар» розрізняються поняття виходу та виключення із кооперативу. Підстави для виходу і виключення асоційованого члена з кооперативу є різні, як різними і є наслідки.

Із заяви позивача від 01.05.2011р. вбачається, що позивач просив відповідача саме виключити його з асоційованих членів кооперативу та повернути кошти.

При цьому слід зазначити, що позивач був належним чином ознайомлений з умовами викладеними в Статуті та Положенні кооперативу, що підтверджується заявою позивача від 26.08.2009р.

А відтак, суд критично оцінює посилання представника позивача на те, що позивач не має філологічної освіти і не розумів відмінності понять виходу і виключення з асоційованих членів кооперативу.

Таким чином, належних доказів того, що позивач звертався до відповідача з повідомленням про його вихід із асоційованих членів кооперативу, позивачем та його представником не надано.

Окрім того, слід зазначити, що згідно п.п. 5.7., 5.9. Статуту, при виході зі складу кооперативу член (асоційований член) вправі одержати з майна кооперативу розмір внесених ним коштів чи іншого майна, окрім розміру вступного внеску. Виплата проводиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з кооперативу, і в строк до 12-ти місяців з дня виходу. Частка члена (асоційованого члена) кооперативу переважно виплачується в натуральній формі шляхом передачі спорудженого для члена (асоційованого члена) житла, якщо інше не буде визначено рішенням Загальних зборів членів кооперативу.

Отже, позовні вимоги щодо стягнення коштів не в повній мірі відповідають положенням Статуту кооперативу.

Посилання позивача на статтю 1212 ЦК України не заслуговують на увагу, так як не регулюють дані правовідносини. Спірне майно (кошти) не є такими, що набуті відповідачем без достатньої правової підстави.

Відповідно до статті 10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно статті 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи (за винятком тих осіб, які не мають цивільної процесуальної дієздатності), в інтересах яких заявлено вимоги.

Відповідно до статті 88 ЦПК України, так як рішення ухвалено не на користь позивача судові витрати у даній справі не стягуються.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 11, 60-62, 88, 209, 212-215, 223, 294 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_3 до обслуговуючого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Цукровар» про стягнення коштів - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий П.Я.Стельмащук

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення18.06.2013
Оприлюднено20.01.2014
Номер документу32020391
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/3794/13-ц

Рішення від 10.09.2013

Цивільне

Апеляційний суд Тернопільської області

Шевчук Г. М.

Ухвала від 08.08.2013

Цивільне

Апеляційний суд Тернопільської області

Шевчук Г. М.

Рішення від 18.06.2013

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Стельмащук П. Я.

Ухвала від 07.03.2013

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Стельмащук П. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні