Постанова
від 31.05.2013 по справі 804/3846/13-а
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2013 р. Справа № 804/3846/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області до Публічного акціонерного товариства «Донецька топливна енергетична компанія Павлоградвугілля» про повернення надміру виплачених коштів у сумі 8 530, 35 грн., -

ВСТАНОВИВ :

18.03.2013 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області з позовом до Публічного акціонерного товариства «Донецька топливна енергетична компанія Павлоградвугілля» про повернення надміру виплачених коштів у сумі 8 530, 35 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної зустрічної перевірки Публічного акціонерного товариства «Донецька топливна енергетична компанія Павлоградвугілля» було встановлено, що ОСОБА_2 було переплачено пенсію на загальну суму 8 530, 35 грн., а це сталось, на думку позивача, з вини Публічного акціонерного товариства «Донецька топливна енергетична компанія Павлоградвугілля». Тому, вказані суми переплати пенсії підлягають стягненню з останнього, як такого страхувальника, який надав недостовірні дані.

Просить суд: зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Донецька топливна енергетична компанія Павлоградвугілля» повернути надміру виплачені кошти у загальній сумі 8 530, 35 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області на р/р - 256093043698, МФО - 328845, код ЄДРПОУ - 22491748, ВАТ «Державний ощадбанк України».

В судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи. Проте, від представників позивача та відповідача надійшли письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Також від представника відповідача надійшли письмові заперечення на позовну заяву, відповідно до яких останній заявляє про те, що на підставі довідки Публічного акціонерного товариства «Донецька топливна енергетична компанія Павлоградвугілля» від 28.11.2003 року про заробітну плату ОСОБА_2 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області було проведено перерахунок пенсії у підвищеному розмірі з урахуванням виплат, вказаних у довідці. При цьому відповідач звертає увагу суду на те, що позивачем під час розгляду заяви та поданих ОСОБА_2 документів не було враховано форму та зміст довідки про заробіток для обчислення пенсії, яка значно відрізняється від відповідної довідки на момент звернення ОСОБА_2 за перерахунком пенсії. Тому, за твердженнями відповідача надана ОСОБА_2 довідка для перерахунку пенсії не відповідає формі, яка встановлена відповідними вимогами чинного законодавства, а тому не повинна була враховуватись позивачем. Хоча останній, не встановивши відповідність такої, провів перерахунок пенсії та протиправно наразі вважає належним повернути переплачені суми пенсії саме з Публічного акціонерного товариства «Донецька топливна енергетична компанія Павлоградвугілля».

На підставі вимог ч. 4 ст. 122 КАС України, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним у задоволенні даного адміністративного позову відмовити повністю з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що до Управління Пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області звернувся ОСОБА_2 щодо перерахунку йому пенсії з більшого заробітку та на підтвердження заявлених вимог ним було надано довідку Виробничого структурного підрозділу «Шахта» «Тернівська» Публічного акціонерного товариства «Донецька топливна енергетична компанія Павлоградвугілля» № 1228 від 28.11.2003 року про заробітну плату, на підставі якої позивачем і було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2.

Згідно посвідчення начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області від 16.02.2012 року за № 23 службовцем Управління Пенсійного фонду України в м. Терновці Дніпропетровської області було проведено зустрічну перевірку правильності видачі довідки про заробітну плату за № 1228 від 28.11.2003 року на ОСОБА_2.

Так, за результатами проведеної зустрічної перевірки Управлінням Пенсійного фонду України в м. Тернівці Дніпропетровської області при перевірці відомостей нарахування заробітної плати на ОСОБА_2 із сумами, зазначеними у довідці від 28.11.2003 року за № 1228 були встановлені розбіжності. Зазначені висновки оформлені актом зустрічної перевірки від 12.03.2012 року № 16.

До Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівці Дніпропетровської області надійшла пояснювальна записка Виробничого структурного підрозділу «Шахта» «Тернівська» Публічного акціонерного товариства «Донецька топливна енергетична компанія Павлоградвугілля» № 920, відповідно до якої останній просив прийняти до уваги дані, зазначені у довідці № 283 від 12.03.2012 року для перерахунку пенсії ОСОБА_2, а довідку від 28.11.2003 року № 1228 вважати недійсною, у зв'язку із тим, що до сум заробітної плати, відображених у довідці від 28.11.2003 року № 1228 не були включені суми компенсаційних виплат за час переміщення працівника від стволу до місця роботи, премія за лом та відходи, індексація, премія у зв'язку зі святковими днями, одноразова допомога.

Тому, відповідно даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 283 від 12.03.2012 року сума заробітної плати ОСОБА_2 за період січень 1992 року - грудень 1996 року з урахуванням вище перелічених виплат, премій, становить - 9 397, 80 грн.

Протоколом від 01.06.2012 року індивідуальний перерахунок номер О/Р 102864, відділення зв'язку 65481, визначено, що за період з червня 2007 року по серпень 2012 року ОСОБА_2 було переплачено пенсію у загальній сумі - 8 530, 35 грн.

Суд зазначає, що відповідно до положень п. 4 Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 1998 року № 697 (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), до видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій належить в тому числі вартість безкоштовно наданих відповідно до актів законодавства деяким категоріям працівників квартир, комунальних послуг, палива, проїзних квитків або суми коштів для їх відшкодування за рахунок відповідних бюджетів, а також твердого палива для працівників вугільної промисловості.

Отже, не враховані у складі заробітної плати для призначення пенсії відповідачем у довідці від 28.11.2003 року № 1228 компенсаційні виплати за час переміщення працівника від стволу до місця роботи, премія за лом та відходи, індексація, премія у зв'язку зі святковими днями, одноразова допомога були враховані ним у довідці від 12.03.2012 року № 283.

Згідно п. 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у відповідній чинній редакції), при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;

в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі;

г) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 6), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Однак, відповідних дій у встановлений Порядком строк з боку позивача здійснено не було, а тому останній вважав правильними форму та зазначені відповідачем у довідці дані,які і використовував при визначені розміру пенсії, що належить до виплат пенсіонеру - ОСОБА_2. А ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Вимогами ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року, № 1788-ХІІ (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами) визначено, що суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.

В усіх випадках звернення стягнень на пенсію за пенсіонером зберігається не менш як 50 процентів належної пенсії.

У разі припинення виплати пенсії (внаслідок відновлення здоров'я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.

Статтею 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 9 липня 2003 року № 1058-IV (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами) передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.

З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, беручи до уваги всі обставини справи, враховуючи також фактичну виплату ОСОБА_2 сум переплати пенсії у загальному розмірі 8 530, 35 грн., суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області до Публічного акціонерного товариства «Донецька топливна енергетична компанія Павлоградвугілля». Таким чином, у задоволенні даного адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області до Публічного акціонерного товариства «Донецька топливна енергетична компанія Павлоградвугілля» про повернення надміру виплачених коштів у сумі 8 530, 35 грн. - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Суддя А.Ю. Рищенко

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.05.2013
Оприлюднено03.07.2013
Номер документу32134780
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —804/3846/13-а

Ухвала від 20.11.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Заяць В.С.

Постанова від 31.05.2013

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Рищенко Андрій Юрійович

Ухвала від 17.04.2013

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Рищенко Андрій Юрійович

Ухвала від 19.03.2013

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Рищенко Андрій Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні