Рішення
від 01.07.2013 по справі 910/8548/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01030, м. Київ, вул.Б. Хмельницького, 44-Б, тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 910/8548/13 01.07.13

Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., при секретарі судового засідання Роздобудько В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні

справу № 910/8548/13

за позовом заступника прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву, м. Київ,

до товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "M.І.К.SHORR GmbH", м. Київ,

про стягнення 229 979, 82 грн.,

за участю представників:

прокуратури - Половенко Л.В. (прокурор);

позивача - Гнатюка О.В. (довіреність від 01.10.2013 №53);

відповідача - не з'явилися.

Заступник прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву (далі - Фонд) звернувся до господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "M.І.К.SHORR GmbH" (далі - ТОВ "Фірма "M.І.К.SHORR GmbH") : 215 443,61 грн. основного боргу за договором оренди від 10.09.2010 № 5609 (далі - Договір); 7 858,07 грн. пені; 6 463,31 грн. штрафу; 214,83 грн. втрат від інфляції, а всього 229 979,82 грн.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 13.05.2013 порушено провадження у справі.

Розгляд справи неодноразово відкладався.

У судовому засіданні 01.07.2013 представники прокуратури і позивача надали пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача у судові засідання не з'являвся, вимог, викладених в ухвалах господарського суду міста Києва, не виконав.

Вказані ухвали господарського суду міста Києва було надіслано відповідачу на поштову адресу, зазначену у позовній заяві, що підтверджується відмітками канцелярії на звороті таких ухвал.

У підпункті 3.9.2 пункту 3.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» зазначено, що, розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи наведене та з метою запобігання безпідставному затягуванню розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті в судовому засіданні 01.07.2013 без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами (стаття 75 Господарського процесуального кодексу України, далі - ГПК України).

Оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають значення для розгляду справи по суті, проаналізувавши встановлені фактичні обставини справи в їх сукупності, заслухавши пояснення представників прокуратури і позивача, господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Прокуратурою Печерського району м. Києва проведено перевірку дотримання вимог законодавства щодо оренди державного майна, в ході якої встановлено, що 10.09.2010 Фондом (орендодавець) та ТОВ "Фірма "M.І.К.SHORR GmbH" (орендар) укладено Договір, за умовами якого:

- орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежилі приміщення площею 358,7 кв. м., розміщені за адресою: м. Київ, вул. Воровського, 49, на першому та другому поверсі будівлі учбового корпусу Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, що перебуває на його балансі (далі - Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку станом на 31.03.2010 і становить 3 778 306 грн. (пункт 1.1 Договору);

- майно передається в оренду з метою розміщення торговельного об'єкта з продажу непродовольчих товарів (пункт 1.2 Договору);

- обов'язок щодо складання акта приймання-передачі покладається на орендодавця (пункт 2.4 Договору);

- орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (зі змінами, далі - Методика розрахунку) і становить без ПДВ за базовий місяць оренди - червень 2010 - 55 940, 88 грн.

Орендна плата за перший місяць оренди - вересень 2010 року встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за липень, серпень і вересень 2010 року (пункт 3.1 Договору);

- орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (пункт 3.3 Договору);

- розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством (пункт 3.5 Договору);

- орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 50 % до 50 % щомісяця не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним, з урахуванням щомісячного індексу інфляції відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж (пункт 3.6 Договору);

- у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 3 % від суми заборгованості (пункт 3.8 Договору);

- у разі припинення (розірвання) Договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та Балансоутримувачу (пункт 3.11 Договору);

- орендар зобов'язується:

• впродовж 10 днів після підписання Договору внести завдаток, передбачений Договором. Завдаток стягується до державного бюджету і Балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 3.6 Договору. Після закінчення дії Договору оренди здійснюється перерахування орендної плати за останній місяць з урахуванням внесеного орендарем завдатку. У разі порушення орендарем зобов'язання зі сплати орендної плати він має відшкодувати державному бюджету і Балансоутримувачу збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір завдатку (пункт 5.2 Договору);

• своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату (пункт 5.3 Договору);

• щомісяця до 15 числа надавати орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати за попередній місяць (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку про перерахування орендної плати до державного бюджету України). На вимогу орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків за орендними платежами і оформляти відповідні акти звіряння (пункт 5.9 Договору);

- Договір діє з 10.09.2010 до 10.08.2011 (пункт 10.1 Договору);

- у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну Договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, Договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені Договором, з врахуванням змін у законодавстві на дату продовження дії Договору (пункт 10.4 Договору).

10.09.2013 позивачем та відповідачем підписано акта приймання-передачі орендованого майна.

У зв'язку з неналежним виконанням умов Договору за період з 01.09.2012 по 31.03.2013 у відповідача перед позивачем утворилася заборгованість у сумі 215 443, 61 грн.

Відповідно до пунктів 1 і 3 статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Частиною першою статті 759 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За приписами статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Матеріали справи не містять зворотнього акта приймання-передачі, який би підтверджував повернення орендарем орендодавцеві орендованого майна.

Беручи до уваги викладене та зміст пункту 3.6 Договору, господарський суд міста Києва дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 215 443, 61 грн. і 214, 83 грн. втрат від інфляції за період з 01.09.2012 по 01.04.2013 підлягають задоволенню.

Що ж до стягнення з відповідача 7 858,07 грн. пені і 6 463,31 грн. штрафу, то слід зазначити таке.

У частині першій статті 546 ЦК України зазначено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (частини перші і третя статті 549 ЦК України).

Згідно з пунктом 3.8 Договору у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 3 % від суми заборгованості.

Судом встановлено, що розрахунок суми штрафу, здійснений позивачем, відповідає матеріалам справи та умовам договору, а тому суд дійшов висновку про стягнення з відповідача 6 463, 31 грн. штрафу (215 443, 61 х 3%).

Частиною другою статті 343 Господарського кодексу України (далі - ГК України) та статтями 1 і 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» передбачено, що платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до частини шостої статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Пунктом 3.5 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Розрахунок суми пені позивачем здійснено з дотриманням вимог частини шостої статті 232 ГК України і Договору за періоди: з 11.10.2012 по 11.11.2012 на суму 30 789, 76 грн.; з 12.11.2012 по 10.12.2012 на суму 61 579, 52 грн.; 11.12.2012 по 31.12.2012 на суму 92 338, 49 грн.; з 01.01.2013 по 10.01.2013 на суму 92 338, 49 грн.; з 11.01.2013 по 10.02.2013 на суму 122 858, 98 грн.; з 11.02.2013 по 10.03.2013 на суму 153 741, 11 грн.; з 11.03.2013 по 08.04.2013 на суму 184 592, 36 грн., а відтак стягненню з відповідача підлягає також і 7 858,07 грн. пені.

За приписами статті 49 ГПК України судові витрати зі справи слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 43, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "M.І.К.SHORR GmbH" (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 19/16А; ідентифікаційний код 20028360) в доход державного бюджету України (одержувач - УДКСУ у Шевченківському районі м. Києва; код одержувача: 37995466; банк одержувача: ГУ ДКСУ у м. Києві; розрахунковий рахунок: 31112093700011; МФО 820019; КЕКД: 22080200; призначення платежу: плата за оренду майна бюджетних установ): 215 443 (двісті п'ятнадцять тисяч чотириста сорок три) грн. 61 коп. основного боргу; 7 858 (сім тисяч вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 07 коп. пені; 6 463 (шість тисяч чотириста шістдесят три) грн. 31 коп. штрафу і 214 (двісті чотирнадцять) грн. 83 коп. втрат від інфляції.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "M.І.К.SHORR GmbH" (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 19/16А; ідентифікаційний код 20028360) в доход державного бюджету України 4 599 (чотири тисячі п'ятсот дев'яносто дев'ять) грн. 60 коп. судового збору.

Після набрання рішенням господарського суду міста Києва законної сили видати відповідні накази.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 05.07.2013.

Суддя О. Марченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення01.07.2013
Оприлюднено05.07.2013
Номер документу32213069
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/8548/13

Ухвала від 19.07.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Літвінова М.Є.

Ухвала від 03.07.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Літвінова М.Є.

Ухвала від 13.06.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 16.05.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 10.06.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Марченко О.В.

Рішення від 01.07.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Марченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні