Постанова
від 01.07.2013 по справі 5002-22/4585-2012
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2013 року Справа № 5002-22/4585-2012

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Гонтаря В.І.,

суддів Дмитрієва В.Є.,

Видашенко Т.С.,

за участю представників сторін:

прокурор: Алісов Олег Володимирович, посвідчення № 005827 від 25.09.12, старший прокурор відділу прокуратури міста Севастополя;

позивача: Брязгін Андрій Аркадійович, довіреність № 03/12 від 29.12.12, товариство з обмеженою відповідальністю "Приморье";

відповідача: не з'явився, Алуштинська міська рада;

відповідача: Папушой Євген Андрійович, довіреність № 02-17/284 від 19.03.13, Виконавчий комітет Алуштинської міської ради;

третьої особи: не з'явився, Алуштинське міське управління юстиції;

третьої особи, не з'явився, Відділ державної реєстрації речових прав реєстраційної служби Алуштинського міського управління юстиції;

розглянувши апеляційні скарги прокуратури міста Сімферополя та Алуштинської міської ради на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Калініченко А.А.) від 06 лютого 2013 року у справі № 5002-22/4585-2012

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Приморье" (вул. Леніна, 26, оф.51, Алушта, 98510)

до Алуштинської міської ради (пл. Радянська, 1,Алушта,98500)

виконавчого комітету Алуштинської міської ради (пл. Радянська, 1,Алушта,98500)

про визнання права власності

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Приморье" звернулось з позовом до Алуштинської міської ради та Виконавчого комітету Алуштинської міської ради про визнання права власності.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач перешкоджає позивачу в оформленні права власності на самочинне будівництво.

Заявою від 20.11.2012 позивач уточнив позовні вимоги в частині об'єктів, на які позивач вимагає визнати право власності та просить суд визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю "Приморье" право власності на об'єкт нерухомого майна - Буфет "Прохлада" що складається з: будівлі буфету літера "А" з прибудовою літера "А1" та тамбуром літера "а" - загальною площею 48.40 кв. м.. господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов: навіси - літери "Б", "В", "Г", "Д", вбиральня - літера "Т" - загальною площею 147.40 кв.м. огорожі та споруд: забор № 1. калитка № 2, басейн № 3 - загальною площею 40.00 кв. м., мощения І - загальною площею 270,00 кв.м., на земельній ділянці (кадастровий номер № 0110300000 : 01 : 004 : 0079) за адресою: N1. Алушта, міська набережна, сквер імені О.С. Пушкіна, загальною площею земельної ділянки 0.0510 га з земель камерційного використання Алуштинської територіальної громади, що знаходиться у Товариства з обмеженою відповідальністю "Приморье" на умовах оренди відповідно до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованому 01 травня 2010 року за № 04100010058.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 06 лютого 2013 року у справі № 5002-22/4585-2012 позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Приморье" до Алуштинської міської ради задоволено, у задоволені позовних вимог відносно виконавчого комітету Алуштинської міської ради відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, прокуратура міста Сімферополя та Алуштинська міська рада звернулися до апеляційного господарського суду з апеляційними скаргами, в яких просять рішення господарського суду скасувати та постановити нове, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Доводи апеляційних скарг обґрунтовані тим, що рішення винесено з порушенням норм процессуального та матеріального права, та підлягає скасуванню, а також неповним дослідженням обставин, які мають значення для справи.

Так, прокуратура міста Сімферополя зазначає що, суд 1-ї інстанції не з'ясував наявність права позивача на земельну ділянку, на якій збудоване спірне майно та наявність згоди власника земельної ділянки на будівництво відповідного нерухомого майна, якщо земельна ділянка належить позивачу на праві користування, зокрема, на підставі договору оренди земельної ділянки.

Також, Алуштинська міська Рада вважає, що у суду 1-ї інстанції були відсутні докази того, що позивач належним чином оформив документи та звернувся до Алуштинської міської Ради з проханням видати свідоцтво про право власності на збудовані об'єкти та звертає увагу на те що, документи про оформлення права власності до виконавчого комітету Алуштинської міської Ради не надходили.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 18 травня 2013 року апеляційна скарга прийнята до провадження та призначена до розгляду колегією суддів у складі: головуючого - судді Гонтаря В.І., судді Борисової Ю.В., та Волкова К.В.

Розпорядженням секретаря судової палати від 10 червня 2013 року у зв'язку з відпусткою судді Борисової Ю.В. замінено у складі колегії на суддю Видашенко Т.С.

Розпорядженням секретаря судової палати від 01 липня 2013 року у зв'язку з відпусткою судді Волкова К.В. замінено у складі колегії на суддю Дмитрієва В.Є.

Прокурор та представник відповідача на задоволенні апеляційних скарг наполягали, просили задовольнити їх вимоги.

Представник позивача заперечував проти апеляційних скарг, просив рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 06 лютого 2013 року у справі № 5002-22/4585-2012 залишити без змін.

Повторно розглянувши матеріали справи в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України судова колегія, встановила наступне.

30 вересня 2009 року між Алуштинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Приморье" був укладений договір оренди землі.

Відповідно до рішення Алуштинської міської ради №33/87 від 19.11.2008 орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, землі житлової та громадської забудови, розташовану в м. Алушта, на міській набережній, в сквері О.С. Пушкіна (пункт 1 договору).

Пунктом 2 договору сторони обумовили, що в оренду передається земельна ділянка (кадастровий №01 103 000 00:01:004:0079) загальною площею 0,0510 га, у тому числі по угіддям: землі, які використовуються в комерційних цілях - 0,0510 га.

Згідно з пунктом 3 договору на земельній ділянці розташовано нерухоме майно: будівля буфету площею 0,0024 га, а також об'єкти інфраструктури: під проїздами, проходами, майданчиками - 0,0486 га.

Згідно з пунктом 15 вказаного договору земельна ділянка передається в оренду для використання в комерційних цілях під розміщення буфету "Прохолода".

Пунктом 31 договору передбачено, що орендар має право самостійно господарювати на земельній ділянці з дотриманням умов договору оренди.

З метою реалізації права на свободу підприємницької діяльності, реалізації прав щодо орендованого майна, товариство з обмеженою відповідальністю "Приморье" 02 квітня 2009 року замовило виконання підрядних робіт щодо реконструкції буфету та будівництва навісів Будівельному кооперативу "Уют".

Вказані роботи Будівельним кооперативом "Уют" було проведено.

З метою реєстрації зазначеного будівництва, було укладено договір, між товариством з обмеженою відповідальністю "Приморье" та товариством з обмеженою відповідальністю "Столичне бюро незалежних будівельних експертиз та технічного нагляду", яким підготовлені документи для реєстрації будівництва в органах Державного архітектурно-будівельного контролю.

28 вересня 2011 року Інспекцією ДАБК в Автономній Республіці Крим було зареєстровано Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації. Згідно з Декларацією об'єкт складається з будівлі буфету "Прохолода" з прибудовою, тамбуром та чотирма тимчасовими навісами, площею будівлі 35,9 кв. м., площею інших споруд - 147,4 кв. м., та мощення - 270 кв.м.

Відповідно до даних технічного обстеження конструктивні вузли та деталі буфету "Прохолода" відповідають ДБН В. 1.1-12: 2006 в частині їх технічної надійності та експлуатаційної придатності.

02 листопада 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Приморье" отримало технічний паспорт КРП "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації" на об'єкт.

Вказаним реєстраційним органом 01 грудня 2011 року матеріали з проектом рішення "Про привласнення поштової адреси будівлі буфету та спорудам" передано для подальшого розгляду на засіданні Виконавчого комітету Алуштинської міської ради. (стр. 64)

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія не погоджується з доводами апеляційної скарги, у зв'язку з чим дійшла висновку про відмову у її задоволенні, виходячи з наступного.

Частиною 5 статті 376 ЦК України передбачено, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI від 17.02.2011 прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Стаття 376 Цивільного кодексу України встановлює, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно до ч. 3 ст. 376 Цивільного кодексу України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

З матеріалів справи вбачається що, позивачем проведено будівельні роботи з реконструкції обєкту, на земельній ділянці, наданій позивачу для відповідної мети (договір оренди земельної ділянки від 30.09.2009), факт відповідності об'єкту будівельним нормам та прийняття його до експлуатації підтверджений декларацією про готовність об'єкту до експлуатації, зареєстрованого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим 28 вересня 2011 року за №КР20011047997.

Верховний Суд України в своїх постановах від 20.06.2011 у справі №36/237 (3-54гс11), від 20.06.2011 у справі № 40/427 (3-60гс11), від 20.06.2011 у справі №16/252 (3-61гс11), від 20.06.2011 у справі №16/257 (3-55rс11), від 12.09.2011 у справі №16/255 (3-76гс11), від 12.09.2011 у справі №6/315 (3-78гс11) висловив правову позицію, яка полягає у тому, що орган уповноважений здійснювати оформлення права власності на нерухоме майно не є належним відповідачем за позовом про визнання права власності на нерухоме майно, оскільки вказане право не оспорює.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України, зокрема, в постанові від 22.03.2011 у справі №31/119пн; постанові від 20.04.2010 у справі №2/303; постанові від 04.11.2010 у справі №40/121-09; постанові від 25.08.2010 у справі №П-9/98; постанові від 03.02.2011 у справі №11/085-09/4; постанові від 18.02.2010 у справі №9/118/09; постанові від 02.02.2010 у справі №38/07-08; постанові від 09.02.2010 у справі №12/3530; постанові від 21.04.2011 у справі №32/1пн; постанові від 23.12.2010 у справі №2-12/3594.1-2009; постанові від 11.03.2010 у справі №44/195пн.

Також колегія суддів, зазначає, що статтею 16 Цивільного кодексу України, статтею 20 Господарського кодексу України або іншими законодавчими актами не передбачено право суду визнавати за господарюючим суб'єктом право на експлуатацію будівлі, оскільки визнання права на експлуатацію будівлі без проведення відповідної процедури фахівцями у галузі містобудування потребує спеціальних знань. Жодним нормативним актом на території України не передбачено право суду визнавати введеним в експлуатацію об'єктів будівництва судовим рішенням.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає доводи заявників апеляційних скарг неспроможними, з огляду на вимоги статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення у відповідності до норм матеріального та процесуального права, з дослідженням всіх обставин у справі, у зв'язку з чим підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись статтями 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційні скарги прокуратури міста Сімферополя та Алуштинської міської ради залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 06 лютого 2013 року у справі № 5002-22/4585-2012 залишити без змін.

Головуючий суддя В.І. Гонтар

Судді В.Є. Дмитрієв

Т.С. Видашенко

Розсилка:

1. товариству з обмеженою відповідальністю "Приморье" (вул. Леніна, 26, оф.51, Алушта, 98510)

2. Алуштинській міській раді (пл. Радянська, 1,Алушта,98500)

3. виконавчий комітету Алуштинської міської ради (пл. Радянська, 1,Алушта,98500)

4. прокуратурі м. Сімферополя (вул. Севастопольська, 11, м. Сімферополь, 95011)

5. прокуратурі м. Севастополя (вул. Павліченко, 5 м. Севастополь, 99011)

6. Алуштинському міському управлінню юстиції (вул. 60 років СРСР, 3А, м. Алушта, 98500)

7. відділу державної реєстрації речових прав реєстраційної служби Алуштинського міського управління юстиції (вул. 15 Квітня, 10, м. Алушта)

СудСевастопольський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення01.07.2013
Оприлюднено08.07.2013
Номер документу32213767
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5002-22/4585-2012

Постанова від 01.07.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Гонтар Віктор Іванович

Ухвала від 18.05.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Гонтар Віктор Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні