номер провадження справи 24/54/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.07.2013 Справа № 908/1290/13
позивач: прокурор Якимівського району (72503, Запорізька область, смт. Якимівка, вул. Пушкіна, 50) в особі позивач: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 50)
до відповідача: приватний підприємець ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державний навчальний заклад "Якимівський професійний аграрний ліцей" (Запорізька область, смт. Якимівка, вул. Чкалова, 7)
про стягнення 1616,89 грн.
суддя Азізбекян Т.А.
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: Кириченко А.В., дов. № 01/999 від 15.10.2012р.
від відповідача: не прибув
від третьої особи: Макарик В.Я., директор, наказ № 085 від 26.03.2003р.
від прокурора: Попович А.О., посвідчення № 013454 від 03.12.2012р.
СУТЬ СПОРУ:
15.04.2013р. до господарського суду Запорізької області звернувся прокурор Якимівського району в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області з позовною заявою до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення з відповідача 1 616,89 грн., з яких: 1 398,88 грн. орендної плати, 78,13 грн. пені, 139,88 грн. штрафу та виселення відповідача з приміщень: вбудовані нежитлові приміщення № 8, частини будівлі свинарника (літера Е-1), площею 136,8 кв. м., розташованої за адресою: Запорізька область, Якимівський район, смт. Якимівка, вул. Чкалова 7, відповідно до плану та експлікації приміщень з технічного паспорту будівлі шляхом передачі майна по акту прийму - передачі державному навчальному закладу «Якимівський професійний аграрний ліцей» за участю регіонального відділення ФДМУ по Запорізькій області.
Ухвалою від 15.04.2013р. судом порушено провадження у справі № 908/1290/13, залучено до участі у справі третю особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державний навчальний заклад "Якимівський професійний аграрний ліцей" (Запорізька область, смт. Якимівка, вул. Чкалова, 7). У прокурора, сторін, третьої особи витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи, судове засідання призначено на 16.05.2013р.
Ухвалою від 16.05.2013р., в порядку ст. 69 ГПК України, строк вирішення спору продовжений, розгляд справи відкладений на 03.07.2013р.
Розгляд справи проводився без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 03.07.2013р., на підставі ст. ст. 82-1, 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Прокурор, позивач позов підтримали у повному обсязі, свої вимоги обґрунтовують ст. ст. 525, 530, 611, 782 ЦК України, ст. ст. 216, 235, 237 ГК України, ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та пояснили, що між РВ ФДМУ по Запорізькій області та відповідачем був укладений договір оренди державного нерухомого майна № 2894/д від 27.02.2012р., за яким відповідачу було передано державне нерухоме майно, а саме: вбудовані нежитлові приміщення № 8, частини будівлі свинарника (літера Е-1), площею 136 кв. м., розташованої за адресою: Запорізька область, Якимівський район, смт. Якимівка, вул. Чкалова 7, відповідно до плану та експлікації приміщень з технічного паспорту будівлі. Орендоване майно знаходиться на балансі державного навчального закладу «Якимівський професійний аграрний ліцей». На теперішній час термін дії договору оренди закінчився, однак до 25.02.2013р. вказаний договір діяв і повинен був виконуватись сторонами належним чином. Проте, відповідачем зобов'язання щодо оплати орендної плати не виконані, внаслідок чого заборгованість з орендної плати за період лютий 2012 р. - лютий 2013р. включно становить 1 398,88 грн. Відповідно до розділу 3 договору, за несвоєчасне перерахування орендної плати до бюджету відповідачу нараховано 78,13 грн. пені та штраф у розмірі 10% від суми заборгованості, який складає 139,88 грн. Враховуючи вищевикладене, прокурор, позивач просять суд позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, документи, витребувані судом, не надав, про причини неявки суд не повідомив. Про час і місце розгляду справи судом відповідач був попереджений належним чином, в порядку статті 64 ГПК України, ухвалами суду про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи, що направлено на адресу відповідача, яка зазначена у позові.
Відповідно до пунктів 3.9.1. та 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011р., в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місця знаходження юридичних осіб - учасників судового процесу. Відповідні процесуальні документи надіслані згідно з поштовими реквізитами учасників процесу. Зазначене свідчить, що судом були вжиті всі заходи повідомлення відповідача про порушення провадження у справі та призначення судового засідання.
Неявка представника відповідача не перешкоджала вирішенню спору. Справа розглянута в порядку ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Представник третьої особи не надав суду письмові пояснення, позовні вимоги вважає обґрунтованими.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, позивача, третьої особи, суд
ВСТАНОВИВ:
27.02.2012р. регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (Орендодавець) та фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (Орендар) уклали договір № 2894/д оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі державного навчального закладу «Якимівський професійний аграрний ліцей».
Відповідно до п . 1.1. договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - вбудовані нежитлові приміщення № 8, частини будівлі свинарника (літера Е1), площею 136,8 кв.м., розташовані за адресою: Запорізька область, Якимівський район, смт. Якимівка, вул. Чкалова, 7, відповідно до плану та експлікації приміщень з технічного паспорту будівлі (додаток 4). Орендоване майно перебуває на балансі державного навчального закладу «Якимівський професійний аграрний ліцей» (Балансоутримувач).
Вступ Орендаря у користування майном наступає одночасно з підписанням сторонами договору та Акта приймання-передавання орендованого майна (п. 2.1.).
Факт передачі нежитлового приміщення підтверджується актом приймання - передачі від 27.02.2002 р.
Згідно п. 3.1. договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (зі змінами та доповненнями) і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку за грудень 2011 року 355,79 грн.
Орендна плата за перший місяць оренди - лютий 2012 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за січень місяці 2012 року, та становить без ПДВ - 356,50 грн., збільшена на індекс інфляції за лютий місяць 2012 року.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України (п. 3.2.). Орендна плата за кожний наступний місяць розраховується Орендарем самостійно і визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п. 3.3.).
Згідно п. 3.6. договору, орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні:
- 50 відсотків від розміру орендної плати за кожний місяць - до Державного бюджету. Оплата здійснюється через органи Державного казначейства;
- 50 відсотків розміру орендної плати за кожний місяць Балансоутримувачу на його розрахунковий рахунок.
Розрахунок орендної плати за вищевказаними відсотками здійснюється Орендарем самостійно.
Сплата орендних платежів до Державного бюджету проводиться щомісяця до 10 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу, встановлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Відповідно до п. 3.12. договору, у разі припинення (розірвання) договору оренди, Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передавання включно в межах терміну, встановленого п. 10.10 цього договору. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та Балансоутримувачу.
Пунктом 5.3. договору сторони узгодили, що орендар зобов'язується своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату.
Цей Договір укладено строком на 364 дні, що діє з 27.02.2012 року по 25.02.2013 року включно (п. 10.1.).
Правовідносини сторін регулюються нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
Оскільки майно, яке є предметом договору оренди, належить до комунальної власності, то відносини сторін спору також регулюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна".
Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини (ст. 11 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 193 ГК України, ст. 526 ЦК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Стаття 283 ГК України передбачає, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
На виконання умов договору сторони підписали акт прийому-передачі, відповідно до якого орендодавець передав орендарю обумовлене договором нежитлове приміщення.
Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст.762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Як зазначалося вище, орендна плата перераховується Орендарем не пізніше 10 числа кожного місяця.
Однак, відповідач зобов'язань належним чином не виконав, оплату за оренду нерухомого майна за період лютий 2012р - лютий 2013р. включно не здійснив, чим порушив умови договору.
Отже, заборгованість відповідача з орендної плати за вказаний період становить 1 398,88 грн., факт наявності якої підтверджується матеріалами справи.
Глава 50 ЦК України передбачає підстави та умови припинення зобов'язання.
Зобов'язання відповідача сплатити орендні платежі не припинено.
На день розгляду спору відповідач оплату оренди не довів, тому вимоги позивача про стягнення орендної плати в сумі 1 398,88 грн. за період лютий 2012р - лютий 2013р. включно, суд визнає документально підтвердженими, нормативно обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з положеннями ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору, (…), сплата неустойки.
Пунктом 2 ст. 193 ГК України, встановлено, що порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених ГК України, іншими законами або договором.
В силу ст. 216, ч. 1 ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності у вигляді застосування господарських санкцій є вчинене учасником господарських відносин правопорушення у сфері господарювання.
У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції (ч. 2 ст. 217 ГК України).
Частиною 1 ст. 230 ГК України визначено, що до штрафних санкцій віднесено господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 9.1. договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть, відповідальність згідно з чинним законодавством України та цим договором.
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до державного бюджету та Балансоутримувачу у визначеному п. 3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який нараховується пеня, від суми заборгованості з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати (п. 3.8). У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, Орендар додатково до пені сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості (п. 3.9.).
Позивачем заявлено до стягнення пеня в сумі 78,13 грн. за період з 28.02.2012р. по 25.02.2013р. та 139,89 грн. штрафу.
Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Факт прострочення платежу матеріалами справи доведено, розрахунок пені судом перевірений та визнаний обґрунтованим, отже вимоги в частині стягнення пені в розмірі 78,13 грн. є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що відповідачу правомірно нараховано 139,89 грн. штрафу (10 % від суми заборгованості), оскільки це не суперечить п. 3.9. договору та діючому законодавству.
Згідно з ч.1 статті 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі, зокрема, закінчення строку дії договору оренди, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Відповідно до п. 10.10. договору, у разі припинення або розірвання цього договору, закінчення строку його дії, відмови від його продовження або банкрутства Орендаря, майно протягом трьох робочих днів з дати розірвання (припинення) повертається Орендарем Балансоутримувачу.
Майно вважається поверненим Балансоутримувачу з моменту підписання Сторонами за участю Балансоутримувача Акта приймання-передавання (п. 10.11).
Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги про виселення приватного підприємця ОСОБА_1 з приміщень: вбудовані нежитлові приміщення № 8, частини будівлі свинарника (літера Е-1), площею 136,8 кв. м. розташованої за адресою: Запорізька область, Якимівський район, смт. Якимівка, вул. Чкалова, 7, відповідно до плану та експлікації приміщень з технічного паспорту будівлі шляхом передачі майна по акту прийму - передачі державному навчальному закладу «Якимівський професійний аграрний ліцей» за участю регіонального відділення ФДМУ по Запорізькій області, заявлені правомірно, підтверджені зібраними у справі доказами, а тому підлягають задоволенню.
Судовий збір в сумі 2 867,50 грн., у відповідності до ст. 49 ГПК України, покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4-5, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход державного бюджету (Одержувач: державний бюджет Якимівського району, 22080200, код ЄДРПОУ 34676885, банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області МФО 813015, р/р 31113093700016, стягувач: Регіональне відділення ФДМУ по Запорізькій області) - 1 398 (одна тисяча триста дев'яносто вісім) грн. 88 коп. орендної плати, 78 (сімдесят вісім) грн. 13 коп.) пені, 139 ( сто тридцять дев'ять) грн. 88 коп. штрафу.
Видати наказ.
Виселити приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з приміщень: вбудовані нежитлові приміщення № 8, частини будівлі свинарника (літера Е-1), площею 136,8 кв. м. розташованої за адресою: Запорізька область, Якимівський район, смт. Якимівка, вул. Чкалова, 7, відповідно до плану та експлікації приміщень з технічного паспорту будівлі шляхом передачі майна по акту прийму - передачі державному навчальному закладу «Якимівський професійний аграрний ліцей» за участю регіонального відділення ФДМУ по Запорізькій області
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України (р/р №31215206783007, отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409) - 2 867 (дві тисячі вісімсот шістдесят сім) грн. 50 коп. судового збору.
Видати наказ.
Суддя Т.А. Азізбекян
Повне рішення складено 04.07. 2013р.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2013 |
Оприлюднено | 08.07.2013 |
Номер документу | 32220468 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Азізбекян Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні