Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
в порядку письмового провадження
26 червня 2013 року Справа № 811/1298/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби до Ліквідаційної комісії приватного сільськогосподарського підприємства «Агросвіт» про стягнення податкового боргу за рахунок майна, -
В С Т А Н О В И В:
Гайворонська міжрайонна державна податкова інспекція Кіровоградської області ДПС (далі - позивач) звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Ліквідаційної комісії приватного сільськогосподарського підприємства «Агросвіт» (далі - відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача за рахунок майна податковий борг в сумі 81633,80 грн.. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за юридичною особою ПСП «Агросвіт» обліковується податковий борг, а саме: з податку на додану вартість в сумі 72009,02 грн.; з податку на прибуток в сумі 7245,57 грн.; з комунального податку в сумі 2233,28 грн.; із земельного податку в сумі 145,93 грн.. При цьому відповідач по справі є органом, який проводить ліквідацію ПСП «Агросвіт» і відповідно до вимог статті 97 Податкового кодексу України повинен погасити податковий борг.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав клопотання про слухання справи за його відсутності в порядку письмового провадження /а.с.61/.
Представник відповідача жодного разу не з'явився у судові засідання, при цьому будучи вчасно та належним чином повідомленим про день, час і місце розгляду справи /а.с.51, 54, 56/.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до наступних висновків.
Суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами законодавства в редакції, чинній на час дії спірних правовідносин.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України, який набрав чинності з 01.01.2011 року.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платники податків і зборів зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в порядку оскарження, але несплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення рішення, крім випадків, коли протягом цього строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України, орган стягнення - орган державної податкової служби, звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податків.
Встановлено, що приватне сільськогосподарське підприємство «Агросвіт» 19.09.2000 року зареєстроване Гайворонською районною державною адміністрацією Кіровоградської області як юридична особа /а.с.28-29/.
Відповідно до матеріалів адміністративної справи, за ПСП «Агросвіт» (код за ЄДРПОУ - 30799827) станом на 04.04.2013 року рахується податковий борг в загальній сумі 81633,80 грн., в тому числі:
- по податку на додану вартість - 72 009,02 грн.;
- по податку на прибуток - 7 245,57 грн.;
- по комунальному податку - 2 233,28 грн.;
- по земельному податку - 145,93 грн. /а.с.30-36/.
Дане підтверджується:
1) податковими повідомленнями-рішеннями від 04.11.2011 р. №0001632310, №0001622310, №0001612310, №0001652310, №0001642310 /а.с.20-21/, винесених на підставі Акту позапланової виїзної перевірки від 21.10.2011 р. №103/2310/30799827 /а.с.6-19/;
2) податковими деклараціями з податку на прибуток /а.с.22-26/.
Згідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
П.п.59.4-59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Встановлено, що 23.11.2011 р. податковим органом сформовано податкову вимогу форми «Ю» за №62 на суму 79 623,80 грн., яку виставлено ПСП «Агросвіт» 24.11.2011 р. та отримано головою ліквідаційної комісії Ткачук О.А. 25.11.2011 р. /а.с.27/.
Докази оскарження даної вимоги в матеріалах справи відсутні.
Проте, на думку суду, заявлені позивачем вимоги задоволенню не підлягають з огляду на таке.
Як встановлено матеріалами адміністративної справи, згідно до відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо юридичної особи - ПСП «Агросвіт» (код ЄДРПОУ 30799827), станом на 13.06.2013 року до Єдиного державного реєстру внесено 12.01.2010 року запис про припинення підприємницької діяльності ПСП «Агросвіт» за рішенням засновників (учасників) юридичної особи. Голова ліквідаційної комісії ПСП «Агросвіт» - Ткачук Олександр Анатолійович /а.с.63-65/.
Згідно до інформації голови ліквідаційної комісії ПСП «Агросвіт» Ткачука О.А., наданої позивачу, станом на 05.03.2013 року проміжний ліквідаційний баланс не складався. /а.с.37/.
В той самий час, окрім зміни особи, яка є відповідальною за погашення податкового боргу платника податків, що припиняється з реєстрацією рішення про припинення особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, встановлюється спеціальна черговість погашення вимог кредиторів, у тому числі щодо податкового боргу.
Так, за приписами п.97.2 ст.97 Податкового кодексу України, у разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов'язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 61 Господарського кодексу України, претензії кредиторів до суб'єкта господарювання, що ліквідується, задовольняються з майна цього суб'єкта, якщо інше не передбачено цим Кодексом та іншими законами; черговість та порядок задоволення вимог кредиторів визначаються відповідно до закону.
Згідно зі ст. 111 Цивільного кодексу України (далі ЦК - України), виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 Кодексу.
Пунктом 1 статті 112 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості:
1) у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом;
2) у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності;
3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів);
4) у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.
Відтак, за рахунок майна платника податків, що ліквідується, погашення податкового боргу відбувається у третю чергу. Отже, використати майно платника податків для погашення податкового боргу можливо лише при відсутності заборгованості, яка погашається у першу та другу чергу. З огляду на вказане слідує, що майнові претензії кредиторів юридичної особи, що ліквідується, задовольняються з її майна. При цьому законодавець припускає, що відповідного майна для задоволення претензій всіх кредиторів може не вистачити. Тому для виплати грошових сум кредиторів встановлена спеціальна черговість.
Вимоги І-ІІІ черг задовольняються одразу після затвердження проміжного ліквідаційного балансу, а четвертої - після спливу місяця від дня його затвердження
Згідно частини 3 статті 112 ЦК України, у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Оскільки ліквідаційна комісія може відхилити вимоги кредиторів або зволікати з їх розглядом, кредиторам надано право у таких випадках звертатися з позовом до суду про затвердження ліквідаційного балансу.
Таким чином, позовні вимоги заявлено передчасно, оскільки відповідачем не відмовлено у включені кредиторських вимог позивача до проміжного ліквідаційного балансу, а повідомлено, що таких не складено.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача за рахунок майна кредиторські вимоги в розмірі 81633,80 грн..
Згідно до п.п.97.4.1 п.97.4 статті 97 Податкового кодексу України, особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків, який ліквідується, є ліквідаційна комісія або інший орган, що проводить ліквідацію згідно із законодавством України.
Дане відповідає вимогам ст. 111 ЦК України, якою передбачено, що у разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.
З наведеного слідує, що особою, відповідальною за погашення податкового боргу, у тому числі шляхом реалізації майна боржника, є ліквідаційна комісія, а не податковий орган. Отже, встановлені певні обмеження, які свідчать про інший порядок звернення стягнення на активи відповідача, що перешкоджає наданню дозволу позивачеві у спосіб, передбачений вимогами ст.95 Податкового кодексу України в частині погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків.
Зважаючи на це позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.17, 71-72, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2013 |
Оприлюднено | 08.07.2013 |
Номер документу | 32227565 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
Л.І. Хилько
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні