cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08 липня 2013 р. справа № 903/641/13
за позовом прокурора Луцького району Волинської області в інтересах держави в особі Луцької районної державної адміністрації, м. Луцьк
третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Чаруківська сільська рада, с. Чаруків Луцького району
до відповідача: відкритого акціонерного товариства "Волиньрибгосп", смт. Рокині Луцького району
про розірвання договору оренди землі та стягнення 24 557 грн. 78 коп.
Суддя Войціховський В.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Сулік М.А. - головний спеціаліст юридичного відділу апарату Луцької райдержадміністрації (дов. від 30.04.2013р. №1230/28/2-13)
від третьої особи на стороні позивача: Федорчук С.Л. - спеціаліст-землевпорядник Чаруківської сільської ради (дов. від 05.07.2013р.)
від відповідача: не з'явились
в судовому засіданні взяли участь: Манзій П.П. - заступник прокурора Луцького району, Степаньков М.О. - стажист на посаді прокурора прокуратури Луцького району (дов. від 08.07.2013р. №55-2015)
Суть спору: прокурор Луцького району Волинської області в інтересах держави в особі Луцької районної державної адміністрації звернувся до господарського суду з позовом про розірвання укладеного 03 липня 2003 року між Луцькою районною державною адміністрацією та відкритим акціонерним товариством "Волиньрибгосп" договору оренди землі, а також стягнення з відповідача на користь позивача 24 557,78 грн., в тому числі 22 379,30 грн. заборгованості по сплаті орендних платежів за період оренди земельної ділянки з 01.01.2010р. по 30.04.2013р. та 2 178,48 грн. загальної суми збитків, завданих інфляцією, і трьох процентів річних, нарахованих у відповідності до ст. 625 Цивільного кодексу України.
Ухвалою суду від 26.06.2013р. зазначену позовну заяву було прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її розгляд в судовому засіданні, зобов'язано прокурора та позивача надати господарському суду обґрунтовані розрахунки сум збитків від інфляції та процентів річних, виконані з посиланнями на дату виникнення зобов'язання по оплаті, дату проведення платежу, платіжний документ на оплату, період початкового та кінцевого нарахування процентів річних, індексу інфляції, кількості днів прострочки. Цією ж ухвалою згідно із ст. 27 ГПК України було залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Чаруківську сільську раду, Луцький район, с. Чаруків.
В судовому засіданні представники прокуратури Луцького району пред'явлені позовні вимоги підтримали, просять суд укладений 03 липня 2003 року між Луцькою райдержадміністрацією та відкритим акціонерним товариством "Волиньрибгосп" договір оренди земель водного фонду розірвати та стягнути з відповідача на користь позивача 22 379,30 грн. заборгованості по сплаті орендних платежів, стягнувши при цьому з відповідача в дохід Державного бюджету судовий збір за розгляд справи господарським судом.
Стосовно стягнення з відповідача суми збитків, завданих інфляцією, та трьох процентів річних представники прокуратури Луцького району заявили клопотання №55-2028 від 08.07.2013р. (а.с. 36) про залишення позову в цій частині без розгляду з огляду на підготовку прокуратурою окремого позову про стягнення з відповідача штрафних санкцій за договором оренди землі від 03.07.2003р.
Представник позивача в судовому засіданні пред'явлені прокурором позовні вимоги в частині розірвання укладеного з відповідачем договору оренди земельної ділянки водного фонду та стягнення з ВАТ "Волиньрибгосп" на користь Луцької райдержадміністрації 22 379,30 грн. заборгованості підтримав, просить суд їх задовольнити. З приводу клопотання прокурора щодо залишення позову без розгляду в частині стягнення нарахованих сум інфляційних та процентів річних не заперечив, клопотання підтримав.
При підтриманні позовних вимог в частині розірвання договору та стягнення заборгованості за угодою прокурор та представник позивача посилаються на укладення 03.07.2003р. між Луцькою районною державною адміністрацією та відкритим акціонерним товариством "Волиньрибгосп" договору оренди землі, передачу відповідачу в довгострокове платне користування (оренду) земель водного фонду загальною площею 153,85 га для ведення рибного господарства, використання орендованих земельних площ ВАТ "Волиньрибгосп" впродовж періоду з 03.07.2003р. і по даний час, невиконання та систематичне порушення орендарем умов договору, що полягає у існуванні заборгованості по сплаті орендних платежів.
Представник Чаруківської сільської ради, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, в судовому засіданні своїми усними поясненнями засвідчив, що надані згідно договору оренди від 03.07.2003р. в оренду земельні площі водного фонду на даний час використовуються ВАТ "Волиньрибгосп" з метою ведення рибного господарства, заборгованість по сплаті орендних платежів за період з 2010 року по 30.04.2013р. складає 22 379,30 грн.
Відповідачем всупереч вимогам ухвали суду від 26.06.2013р. про порушення провадження у справі не було представлено суду письмових пояснень та інших витребуваних документів, не направлено в судове засідання свого повноважного представника, хоча про день та час розгляду справи в суді ВАТ "Волиньрибгосп" повідомлялось належним чином. Примірник зазначеної ухвали направлявся на визначену прокурором у позовній заяві та відображену безпосередньо відповідачем у підписаному між сторонами у справі договорі адресу боржника рекомендованою кореспонденцією та був вручений адресату 05.07.2013р. про що свідчить поштове повідомлення про вручення рекомендованого відправлення - а.с. 30.
До початку розгляду справи по суті в канцелярію господарського суду ВАТ "Волиньрибгосп" було здано клопотання за №05/07 від 05.07.2013р. (а.с. 32) в котрому відповідач, посилаючись на відрядження юриста товариства та в силу необізнаності керівництва з нормами права, просить суд відкласти розгляд справи.
Зазначене клопотання сторони, з приводу котрого були висловлені заперечення з боку прокурора та представників позивача і третьої особи, було розглянуте в судовому засіданні та відхилене як необґрунтоване. При цьому господарський суд виходив з тих обставин, що положення Господарського процесуального кодексу України не містять конкретних вимог щодо відповідальних осіб, які можуть представляти інтереси сторін в господарському суді. Надання повноважень на представництво інтересів сторони в процесі не обмежено будь-яким певним колом осіб, а тому неможливість явки в судове засідання конкретного представника, не є правовою підставою для відкладення розгляду справи.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Проаналізувавши подані позивачем на обґрунтування позовних вимог докази, беручи до уваги, що відповідач належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду справи, проте не направив в судове засідання свого представника, не подав заперечень на позов, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника боржника за наявними у справі матеріалами.
Присутні в судовому засіданні прокурор, представники позивача та третьої особи на стороні позивача з приводу розгляду справи за відсутності представника відповідача не заперечили.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та третьої особи на стороні позивача, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до розпорядження Луцької районної державної адміністрації від 07.04.2003р. №86 "Про затвердження технічної документації про виконані проектно-вишукувальні роботи з інвентаризації земельних ділянок та передачі в оренду земель ВАТ "Волиньрибгосп" з додатком, 03 липня 2003 року між Луцькою районною державною адміністрацією, м. Луцьк та відкритим акціонерним товариством "Волиньрибгосп", смт. Рокині Луцького району було укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду (а.с. 10).
Зазначений договір у встановленому порядку було посвідчено приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу Волинської області Гаврилюк М.В. (зареєстровано в реєстрі за №1064) та зареєстровано в книзі Державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок за №03 від 11.07.2003р.
У відповідності до умов зазначеної угоди товариству "Волиньрибгосп" з метою ведення рибного господарства було надано в строкове платне користування (оренду) терміном на 49 років земельну ділянку із земель водного фонду загальною площею 153,85 га, яка знаходиться за межами населених пунктів, на території Чаруківської сільської ради, с. Чаруків Луцького району Волинської області.
Договором (п. 1.2) визначено, що земельна ділянка, яка передається в оренду, перебуває у розпорядженні Луцької районної державної адміністрації, виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку, знаходиться в такому якісному стані: загальна площа земельної ділянки, що передається в оренду, становить 153,85 га, в тому числі: під водою - 97,70 га, з них під каналами - 6,35 га, під ставками - 91,71 га; під відкритими землями без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом - 2,38 га, з них під пісками - 2,09 га, під кар'єрами - 0,29 га; під відкритими заболоченими землями, болотами - 43,34 га; під забудованими землями, гідротехнічними спорудами - валами - 7,62 га, під сільськогосподарськими землями - 2,81 га, з них під сіножатями - 0,96 га, під господарськими шляхами і прогонами 1,85 га.
Пунктом 3.1 договору оренди землі від 03.07.2003р. було визначено, що орендна плата справляється виключно у грошовій формі і становить 35 грн. за один гектар водного плеса та 27 грн. за один гектар прибережної смуги в рік, яку орендар сплачує на бюджетний рахунок Чаруківської сільської ради з періодичністю внесення плати - один раз до першого лютого поточного року.
15 жовтня 2007 року між договірними сторонами було підписано додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки (а.с. 11) котрою було внесено зміни до основного договору, збільшено розміри орендної плати та визначено останні на рівні 70 грн. за один гектар водного плеса та 35 грн. за один гектар прибережної смуги в рік.
Орендодавець - Луцька районна державна адміністрація взяті на себе згідно угоди від 03.07.2003р. зобов'язання в частині передачі орендарю визначеної договором земельної ділянки виконала своєчасно та в повному об'ємі.
Відкрите акціонерне товариство "Волиньрибгосп" взяті на себе згідно договору від 03.07.2003р. зобов'язання в частині проведення з Луцькою районною державною адміністрацією розрахунків по сплаті орендних платежів (у строки, порядку та розмірах, визначених угодою) не виконало, останніх не сплатило у зв'язку з чим на момент подання відповідного позову до суду та на час розгляду справи в суді заборгувало Луцькій районній державній адміністрації 22379,30 грн.
Як вбачається із повідомлення Луцької райдержадміністрації "Про надання інформації" від 23.05.2013р. №1748/22/2-13 (а.с. 8-9), а також наданих в засіданні суду усних пояснень представника Чаруківської сільської ради, сума заборгованості 22 379,30 грн. включає в себе розмір не внесеної відповідачем на бюджетний рахунок Чаруківської сільської ради у встановленому порядку та строки орендної плати за період оренди земельної ділянки водного фонду з 2010 року по квітень місяць 2013 року включно.
При цьому судом встановлено, що станом на 01.01.2010р. за відповідачем рахувалось 733,68 грн. заборгованості по сплаті орендних платежів за 2009 рік, розмір орендної плати за період 2010-2012 років склав 26 412,75 грн. (відповідно по 8 804,25 грн. щорічно), за період з січня по квітень місяць 2013 року розмір орендної плати склав 2934,76 грн., за вказані періоди відповідачем було оплачено лише 7 701,89 грн.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно підпунктів "а", "в" пункту 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням; своєчасно сплачувати орендну плату.
Відповідно до ст. 144 Господарського кодексу України, майнові права та майнові обов'язки суб'єктів господарювання виникають з угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.
Статтею 792 Цивільного кодексу України визначено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
В даному випадку, відносини між сторонами носять договірний характер, укладений між Луцькою районною державною адміністрацією та відкритим акціонерним товариством "Волиньрибгосп" договір оренди землі від 03.07.2003р. з додатковою угодою предметом судових розглядів не виступав, недійсним судом не визнавався, сторонами розірваний не був.
Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України та ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з положеннями статті 193 Господарського кодексу України, статей 526, 527, 530 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено законом або договором, не випливає із суті зобов'язання. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно із статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання сторонами.
Статтею 525 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Частиною 1 статті 188 Господарського кодексу України визначено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
У відповідності до положень статті 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено, а також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Статтею 32 названого Закону визначено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
В даному випадку пунктом 5.1 договору оренди землі від 03.07.2003р. сторонами було визначено право орендодавця - Луцької районної державної адміністрації вимагати від орендаря земельної ділянки своєчасного внесення плати за оренду, на розірвання договору в разі використання орендарем об'єкта оренди не за цільовим призначенням та в разі невиконання інших умов договору, а також встановлено обов'язок орендаря - відкритого акціонерного товариства "Волиньрибгосп" періодично - один раз до першого лютого поточного року вносити на бюджетний рахунок Чаруківської сільської ради орендну плату за користування землями.
Пунктами 7.2-7.4 договору оренди землі від 03.07.2003р. сторонами було визначено, що дія договору припиняється у разі закінчення терміну, на який він був укладений, а також в інших передбачених законом випадках. Договір оренди може бути розірваний за взаємною згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами їх зобов'язань, передбачених у договорі.
Враховуючи викладені положення чинного законодавства та умови укладеного між сторонами договору оренди землі, беручи до уваги фактичні обставини справи, зокрема, той факт, що відповідач без належних на те підстав своєчасно не сплачував орендну плату, в результаті чого виникла значна заборгованість за період 2010-2013 років, а стороною за угодою в результаті вказаних дій було істотно порушено умови договору, суд вважає, що даний договір оренди землі підлягає достроковому розірванню в судовому порядку.
Поруч з цим з огляду на укладення між сторонами договору, передачу позивачем на виконання його умов відповідачу в оренду земельної ділянки, її прийняття та використання товариством "Волиньрибгосп", не проведення при цьому всіх належних розрахунків і платежів, суд прийшов до висновку про підставність пред'явленого прокурором до відповідача позову в частині стягнення на користь позивача заборгованості по сплаті орендних платежів в сумі 22 379,30 грн.
Сума заборгованості 22 379,30 грн. повністю підтверджується наявними в матеріалах справи документами, у встановленому порядку не була спростована чи заперечена відповідачем.
При пред'явленні відповідного позову до господарського суду прокурором Луцького району до ціни позову було включено вимоги стосовно стягнення з відповідача на користь Луцької райдержадміністрації 2 178,48 грн. загальної суми збитків, завданих інфляцією, і трьох процентів річних, нарахованих у відповідності до положень ст. 625 Цивільного кодексу України.
При прийнятті господарським судом позовних матеріалів до провадження та винесенні ухвали про порушення провадження у даній справі судом у відповідності до ст. 65 ГПК України було зобов'язано прокурора та позивача в обов'язковому порядку надати суду обґрунтовані розрахунки сум збитків від інфляції та процентів річних, виконані з посиланнями на дату виникнення зобов'язання по оплаті, дату проведення платежу, платіжний документ на оплату, період початкового та кінцевого нарахування процентів річних, індексу інфляції, кількості днів прострочки.
На день та час розгляду судом справи по суті прокуратурою Луцького району та Луцькою райдержадміністрацією вимоги суду у зазначеній частині практично виконані не були. Представником позивача в судовому засіданні було надано для долучення до матеріалів справи (а.с. 34-35) нові розрахунки сум інфляційних та процентів річних, однак зазначені розрахунки не містять в собі інформації та даних, витребуваних судом при порушенні провадження у справі, носять характер клопотання про збільшення пред'явлених позовних вимог, охоплюють інші періоди заборгованостей, інші суми боргу, виконані на день розгляду справи судом з врахуванням поточної заборгованості.
За таких обставин судом визначається, що прокурором та позивачем без поважних на те причин не було надано витребуваних останнім обґрунтованих розрахунків стягуваних сум інфляційних та процентів річних, не зазначено будь-яких обставин та підстав неможливості їх надання суду, що, у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 81 ГПК України виступає підставою для залишення позову в цій частині без розгляду.
При цьому судом враховується також погоджене з представником Луцької райдержадміністрації клопотання представника прокуратури Луцького району від 08.07.2013р. №55-2028 про залишення без розгляду позову в частині стягнення з відповідача на користь позивача сум збитків, завданих інфляцією, та трьох процентів річних.
Беручи до уваги, що спір до суду було доведено з вини відповідача, господарський суд вважає за необхідне, у відповідності до ст. 49 ГПК України, покласти на відкрите акціонерне товариство "Волиньрибгосп" обов'язок сплати до Державного бюджету України 2867,50 грн. загальної суми судового збору за розгляд справи господарським судом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 15, 24, 31, 32 Закону України "Про оренду землі", ст. 96 Земельного кодексу України, ст.ст. 144, 173, 188, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 509, 651, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 81-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Договір оренди земель водного фонду загальною площею 153,85 га, які знаходяться за межами населених пунктів, на території Чаруківської сільської ради, с. Чаруків Луцького району, укладений 03 липня 2003 року між Луцькою районною державною адміністрацією, м. Луцьк та відкритим акціонерним товариством "Волиньрибгосп", смт. Рокині Луцького району, розірвати.
3. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Волиньрибгосп" (Луцький район, смт. Рокині, вул. Степова, 1, код ЄДРПОУ 21746732) на користь Луцької районної державної адміністрації (м. Луцьк, вул. Ковельська, 53, р/р 33214812800231 в УДК у Волинській області, МФО 803014, код ЄДРПОУ 04051425) 22 379,30 грн. заборгованості.
4. В частині стягнення 2 178,48 грн. загальної суми збитків, завданих інфляцією, і трьох процентів річних позов залишити без розгляду.
5. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Волиньрибгосп" (Луцький район, смт. Рокині, вул. Степова, 1, код ЄДРПОУ 21746732) в доход Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38009628, банк отримувача: ГУДКCУ у Волинській області, код банку отримувача (МФО) 803014, рахунок отримувача: 31219206783002, код класифікації доходів бюджету: 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)", призначення платежу: судовий збір за розгляд господарським судом Волинської області справи за позовом прокурора Луцького району в інтересах держави в особі Луцької районної державної адміністрації до ВАТ "Волиньрибгосп", господарський суд Волинської області, код ЄДРПОУ суду 03499885) 2 867,50 грн. судового збору.
Суддя В.А. Войціховський
Повне рішення
складено
09.07.2013р.
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2013 |
Оприлюднено | 09.07.2013 |
Номер документу | 32262798 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні