ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 липня 2013 р. Справа №801/6420/13-а
(12:30) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., за участю секретаря Желудкової О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Агропромстрой"
до відповідача 1 - Малоріченської сільської ради,
відповідача 2 - Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим
про визнання неправомірними дій та відміну рішення
за участю представників сторін:
від позивача - Северін О.М., дов.,
від відповідача 1 - не з`явився,
від відповідача 2 - Подоба О.В., дов.
Суть спору:
До Окружного адміністративного суду АР Крим звернулось Приватне акціонерне товариство "Агропромстрой" з адміністративним позовом до Малоріченської сільської ради, Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК про визнання неправомірними дій та відміну рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення позивачем ст. 321 Цивільного кодексу України, ст.ст. 59, 373 Земельного кодексу України, ст. 88 Водного кодексу України в частині включення земельних ділянок, що належать ПАТ "Агропромстрой" на праві приватної власності, до прибережної захисної смуги Чорного моря в межах Малоріченської сільської ради.
Представником відповідача 2 надано письмове заперечення проти позову, у яких було зазначено, що доводи позивача в позовній заяві в частині протиправності дій Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим є необґрунтованими і тому не підлягають задоволенню.
Представник позивача у судовому засіданні зменшив позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим по проведенню державної експертизи землевпорядної документації, просив визнати протиправними дії Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим по затвердженню заключення державної експертизи землевпорядної документації від 25.12.2012 р. № 1170/15 в частині включення до прибережної захисної смуги Чорного моря земельних ділянок ПАТ "Агропромстрой"; визнати протиправним та скасувати Рішення 50-ї сесії 6-го скликання Малоріченської сільської ради №50-8 від 29.12.2012 р. "Про затвердження проекту землеустрою по організації та встановленню меж прибережної захисної смуги Чорного моря в межах Малоріченської сільської ради (с. Сонячногірське)" в частині включення до прибережної захисної смуги Чорного моря земельних ділянок ПАТ "Агропромстрой".
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача 1 у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Представник відповідача 2 у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у позові відмовити з підстав, викладених у запереченні проти позову.
З урахуванням вищевикладеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Приватне акціонерне товариство "Агропромстрой" (ЄДРПОУ 01353172) зареєстровано 27.09.1996 р. у якості юридичної особи, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 630389, копія якого наявна в матеріалах справи.
Республіканським комітетом по земельним ресурсам АР Крим було проведено державну експертизу проекту землеустрою з організації та встановлення меж прибережної захисної смуги Чорного моря в межах Малоріченської сільської ради, про що складено Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 25.12.2012 р. №1170/15.
29.12.2012 року рішенням 50-ї сесії 6-го скликання Малоріченської сільської ради №50-8 затверджено проект землеустрою з організації та встановлення меж прибережної захисної смуги Чорного моря в межах Малоріченської сільської ради (с. Сонячногірське).
Розділом 3 проекту землеустрою з організації та встановлення меж прибережної захисної смуги Чорного моря в межах Малоріченської сільської ради визначено, що згідно з обстеженням прибережної смуги Чорного моря в межах Малоріченської сільської ради в межах пляжної зони, визначеної Водним кодексом України як смуга шириною не менше 100 метрів від зрізу води, знаходяться землі загального користування, зелені насадження загального користування, здравниці, пансіонати, лікувально-оздоровчі комплекси, землі, що знаходилися у приватній власності.
У розділі 2 проекту землеустрою з організації та встановлення меж прибережної захисної смуги Чорного моря в межах Малоріченської сільської ради (с. Сонячногірське) визначено, що згідно матеріалів інвентаризації с. Сонячногірське, в межах проекту прибережної захисної смуги Чорного моря знаходяться землекористувачі, зокрема ПАТ "Агропромстрой".
Частиною 1 ст. 60 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Відповідно до ч. 3 ст. 60 ЗК України уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.
Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.
Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації.
Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.
Відповідно до ч. 1 ст. 62 ЗК України у прибережних захисних смугах уздовж морів, морських заток і лиманів та на островах у внутрішніх морських водах забороняється:
а) влаштування полігонів побутових та промислових відходів і накопичувачів стічних вод;
б) влаштування вигребів для накопичення господарсько-побутових стічних вод об'ємом понад 1 кубічний метр на добу;
в) влаштування полів фільтрації та створення інших споруд для приймання і знезаражування рідких відходів;
г) застосування сильнодіючих пестицидів.
Відповідно до ст. 88 Водного кодексу України землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.
Так, ст. 88 Водного кодексу України не передбачає, що землі прибережних захисних смуг можуть перебувати у приватній власності.
У розділі 2 проекту землеустрою з організації та встановлення меж прибережної захисної смуги Чорного моря в межах Малоріченської сільської ради (с. Сонячногірське) визначено, що в межах проекту прибережної захисної смуги Чорного моря знаходяться землекористувачі, зокрема ПАТ "Агропромстрой".
ПАТ "Агропромстрой" на праві власності належать земельні ділянки:
1) земельна ділянка площею 3,6066 га за адресою місцезнаходження: АР Крим, м. Алушта, с. Сонячногірське, 19 км Судакського шосе; кадастровий номер 0110392100:04:001:0420;
2) земельна ділянка площею 0,1244 га за адресою місцезнаходження: АР Крим, м. Алушта, с. Сонячногірське, 19 км Судакського шосе; кадастровий номер 0110392100:04:001:0421;
3) земельна ділянка площею 0,0500 га за адресою місцезнаходження: АР Крим, м. Алушта, с. Сонячногірське, 19 км Судакського шосе; кадастровий номер 0110392100:04:001:0422.
Виникнення права власності позивача на вищевказані земельні ділянки підтверджується Рішенням Малоріченської сільської ради від 19.10.2004 року № 22/106 "Про продаж земельної ділянки Приватному акціонерному товариству "Агропромстрой", договором купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 10.02.2005 року № 416, Рішенням Малоріченської сільської ради від 07.07.2010 р. № 53/7 "Про затвердження технічної документації про складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки ПАТ "Агропромстрой", Державними актами на право власності на земельну ділянку Серії ЯЛ № 488970 на земельну ділянку площею 3,6066 га, Серії ЯЛ № 488971 на земельну ділянку площею 0,1244 га, Серії ЯЛ № 488972 на земельну ділянку площею 0,0500 га.
Статтею 41 Конституції України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч.1 ст. 316 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі - ЦК України) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Ч.1 ст. 317 ЦК України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ч. 6 ст. 319 ЦК України держава не втручається у здійснення власником права власності.
Згідно з ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ч. 2 ст. 373 ЦК України право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно зі ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Частиною 1 ст. 152 ЗК України передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно з ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 140 ЗК України встановлено, що підставами припинення права власності на земельну ділянку є:
а) добровільна відмова власника від права на земельну ділянку;
б) смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця;
в) відчуження земельної ділянки за рішенням власника;
г) звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора;
ґ) відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб;
д) конфіскація за рішенням суду;
е) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Як вбачається з норми ст. 140 Земельного кодексу України підстави для припинення права власності на земельну ділянку є вичерпними.
В матеріалах справи відсутні докази наявності підстав для припинення права власності позивача на визначені земельні ділянки.
В чинному законодавстві України відсутня автоматична зміна титулів права на землю.
Рішення Малоріченської сільської ради від 07.07.2010 р. № 53/7 "Про затвердження технічної документації про складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки ПАТ "Агропромстрой", договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 10.02.2005 року № 416, на підставі яких виникло право позивача на земельні ділянки площею 3,6066 га, 0,1244 га, 0,0500 га за адресою місцезнаходження: АР Крим, м. Алушта, с. Сонячногірське, 19 км Судакського шосе не були оскаржені чи скасовані.
Крім того, згідно позиції, викладеної у листі Республіканського комітету по земельним ресурсам від 26.11.2012 р. № 10040/10-25-50 прибережна захисна смуга не встановлюється на землях, які знаходяться в приватній власності, а також землях під об`єктами нерухомості, функціональне призначення яких суперечить видам використання, передбаченими ст. 59 Земельного кодексу України та ст. 85, 90 Водного кодексу України.
Шляхом включення земельних ділянок, які належать позивачу на праві власності, в прибережну захисну смугу з урахуванням вимог ст. 88 Водного кодексу України суттєво звужено зміст та обсяг існуючого права позивача на землю. Суб'єктивне право користування земельною ділянкою суттєво відрізняється від суб'єктивного права власності на землю.
З урахуванням наведених норм права, включення земельних ділянок позивача в прибережну захисну смугу Чорного моря с. Сонячногірське відповідно до проекту землеустрою з організації та встановлення меж прибережної захисної смуги Чорного моря в межах Малоріченської сільської ради (с. Сонячногірське), затвердженого 29.12.2012 року рішенням 50-ї сесії 6-го скликання Малоріченської сільської ради №50-8 протиречить вимогам чинного законодавства.
Згідно з ч. 1 статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. За статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року „кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.
"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Таким чином, позовні вимоги ПАТ "Агропромстрой" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
У судовому засіданні 10.07.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. У повному обсязі постанову складено 10.07.2013 р.
Керуючись ст.ст. 11, 94, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2.Визнати протиправними дії Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим по затвердженню заключення державної експертизи землевпорядної документації від 25.12.2012 р. № 1170/15 проекту землеустрою по організації та встановленню меж прибережної захисної смуги Чорного моря в межах Малоріченської сільської ради в частині включення до прибережної захисної смуги Чорного моря земельних ділянок Приватного акціонерного товариства "Агропромстрой"(ЄДРПОУ 01353172) площею площею 3,6066 га за адресою місцезнаходження: АР Крим, м. Алушта, с. Сонячногірське, 19 км Судакського шосе, кадастровий номер 0110392100:04:001:0420; площею 0,1244 га за адресою місцезнаходження: АР Крим, м. Алушта, с. Сонячногірське, 19 км Судакського шосе, кадастровий номер 0110392100:04:001:0421; площею 0,0500 га за адресою місцезнаходження: АР Крим, м. Алушта, с. Сонячногірське, 19 км Судакського шосе, кадастровий номер 0110392100:04:001:0422.
4. Визнати протиправним та скасувати Рішення 50-ї сесії 6-го скликання Малоріченської сільської ради №50-8 від 29.12.2012 р. "Про затвердження проекту землеустрою по організації та встановленню меж прибережної захисної смуги Чорного моря в межах Малоріченської сільської ради (с. Сонячногірське)" в частині включення до прибережної захисної смуги Чорного моря земельних ділянок Приватного акціонерного товариства "Агропромстрой"(ЄДРПОУ 01353172) площею 3,6066 га за адресою місцезнаходження: АР Крим, м. Алушта, с. Сонячногірське, 19 км Судакського шосе, кадастровий номер 0110392100:04:001:0420; площею 0,1244 га за адресою місцезнаходження: АР Крим, м. Алушта, с. Сонячногірське, 19 км Судакського шосе, кадастровий номер 0110392100:04:001:0421; площею 0,0500 га за адресою місцезнаходження: АР Крим, м. Алушта, с. Сонячногірське, 19 км Судакського шосе, кадастровий номер 0110392100:04:001:0422.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариств "Агропромстрой" (ЄДРПОУ 01353172, адреса місцезнаходження 95034, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Шполянської, будинок 7/9) 34,41 грн. судових витрат.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.
Суд | Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2013 |
Оприлюднено | 15.07.2013 |
Номер документу | 32364342 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Воробйова Світлана Олександрівна
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Воробйова Світлана Олександрівна
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Воробйова Світлана Олександрівна
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Шкляр Т.О.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Шкляр Т.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні