cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2013 р. Справа № 909/560/13
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Грици Ю.І. , при секретарі судового засідання Ковальчук Р. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", вул. Шолуденка, 1,м.Київ,04116
до відповідача: приватного підприємства "Раут" вул.Угорницька,12 корпус 1,кв.62, м.Івано-Франківськ,76018
про стягнення боргу та штрафних санкцій за поставлений природний газ в сумі 277 384грн.63коп., з яких основний борг 241 723грн. 27коп., пеня 18 791грн.39коп., інфляційні проценти 1776грн.71коп., 3% річних 15 093грн.26коп.
ВСТАНОВИВ:
Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" звернулася до господарського суду з позовом до Приватного підприємства "Раут" про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за поставлений природний газ в сумі 277 384,63 грн., з яких 241 723,27 (двісті сорок одна тисяча сімсот двадцять три) грн. 27 коп.- основний борг, 18 791,39 (вісімнадцять тисяч сімсот дев"яносто одна) грн. 39 коп.- пеня, 1 776,71 (одна тисяча сімсот сімдесят шість) грн. 71коп.- інфляційні втрати, 15 093, 26 (п"ятнадцять тисяч дев"яносто три ) грн. 26 коп.
Представник позивача в судове засідання не з"явився. Телеграмою (вх.№11547/13 від 10.07.13) позивач повідомив суд про неможливість направити в судове засідання повноважного представника та просить суд розглядати справу без його участі. В попередньому судовому засіданні представник позивача позов підтримав. В обгрунтування позовних вимог посилається на невиконання відповідачем умов договору про закупівлю природного газу за державні кошти №06/10-3373ТЕ-15 від 31.12.10.
Представник відповідача в засідання суду повторно не з"явився, про причини свого неприбуття суд не повідомив, витребуваних документів та відзиву на позов не подав. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином ухвалами суду від 08.05.13 ,13.06.13,04.06.13 . Копії ухвал повернулися з відміткою відділення поштового зв"язку про те, що ухвали повернулися за закінченням терміну зберігання.
Особи, які беруть участь у розгляді справи, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (роз"яснення Президії ВАСУ від 18.09.1997року №02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України").
Письмових заяв, повідомлень суду щодо поважності причин відсутності відповідача чи його представника в судовому засіданні від останнього до суду не надходило.
Неподання або несвоєчасне подання доказів з неповажних причин , спрямоване на штучне затягування судового процесу , суперечить, зокрема, вимогам ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.
За таких обставин, у відповідності до ст. 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, без участі повноважних представника відповідача, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права .
Дослідивши зібрані у справі докази, надавши їм правову оцінку, беручи до уваги пояснення представника позивача висловлених в засіданні суду 04.06.13 з приводу заявлених позовних вимог, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Між сторонами у справі 31.12.10 було укладено договір про закупівлю природного газу за державні кошти №06/10-3373ТЕ-15, згідно з умовами якого позивач (постачальник) зобов"язується поставити відповідачу (покупцеві) імпортований природний газ, а відповідач зобов'язується приймати та оплачувати природний газ в обсязі, зазначеному у п.1.2. цього договору.
Так, на виконання умов вказаного договору позивач передав відповідачу протягом січня-квітня 2011 року природний газ на загальну суму 287123,27грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання - передачі природного газу (а.с.19-22).Враховуючи, що відповідач частково розрахувався за отриманий природний газ в сумі 45400,00 грн., заборгованість перед позивачем станом на день звернення з позовом до суду склала 241723,27грн.
Пунктом 4.1. договору передбачено, що остаточний розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюється на підставі акта приймання-передачі газу до 20 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу. Та, як свідчать обставини справи відповідач не здійснив своєчасно та в повному обсязі оплати за спожитий газ, чим порушив умови укладеного між сторонами договору.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Згідно ст. 655ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
У відповідності до ч.1 ст.692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до cтатті 193 Господарського процесуального кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
В силу дії ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічне положення закріплено в ч.1 ст.188 ГК України.
Якщо у зобов"язанні встановлено строк (термін) його виконання то воно підлягає виконанню в цей строк (ч. 2 ст.530 ЦК України).
Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Згідно пункту 1 ст.612 цього ж кодексу, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідач заперечень проти позову та доказів належного виконання своїх зобов'язань не надав, доводи позивача не спростував, а тому суд вважає позовну вимогу про стягнення 241723,27грн. заборгованості за поставлений природний газ обгрунтованою і такою, що підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У відповідності до ст.ст.546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою (штрафом, пенею), якою, з огляду на положення ст.549 цього ж кодексу, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Відповідно до ч.1 ст.230 ГК україни штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності. Частиною 6 ст.232 ГК України, встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано, що позивачем дотримано .
Пунктом 7.3.1 договору сторони передбачили, що у разі невиконання покупцем умов п.4.1 договору, покупець зобов'язується сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період прострочення платежу за кожен день прострочення платежу.
Судом перевірено правильність нарахування пені, інфляційних та 3% річних. За таких обставин, вимоги позивача щодо стягнення 18791,39 грн. пені, 1776,71 грн. інфляційних та 15093,26 грн. - 3% річних є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст.34 ГПК України ).
Згідно із ч.1, 2 ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Таким чином, заявлені позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст.49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору, слід відшкодувати позивачу з відповідача.
Керуючисьст.ст.124,129 Конституції України, ст.ст. 179, 193, 230, 232, 233 Господарського кодексу України, ст.ст.509, 526, 530, 546, 549, 612, 629 Цивільного кодексу України, ст.ст. 33,34,43,49,75, ст. ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Стягнути з Приватного підприємства "Раут" вул.Угорницька, 12 корпус 1 кв.62, м.Івано-Франківськ, 76018 ( п/р 26000000017701 в УВ ПАТ "Індекс- Банк", МФО 300614, код ЄДРПОУ 20548409) на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" вул.Шолуденка,1 м.Київ, 04116 (п/р №26002007367001 в Київській ФПАТКБ "Південкомбанк" м. Київ, МФО 320876, код ЄДРПОУ 31301827) заборгованість за поставлений природний газ в сумі 277 384,63 (двісті сімдесят сім триста вісімдесят чотири) гривень, 63 коп. з яких: 241 723,27 (двісті сорок одна тисяча сімсот двадцять три) грн. 27 коп.- основного боргу, 18 791,39 (вісімнадцять тисяч сімсот дев"яносто одна) грн. 39 коп.- пені, 1 776,71 (одна тисяча сімсот сімдесят шість) грн. 71коп.- інфляційних збитків, 15 093, 26 (п"ятнадцять тисяч дев"яносто три ) грн. 26 коп.- три відсотки річних та судовий збір в розмірі 5547,69 (п"ять тисяч п"ятсот сорок сім) грн. 69 коп.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Грица Ю. І.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2013 |
Оприлюднено | 16.07.2013 |
Номер документу | 32389310 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Грица Ю. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні