cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
16 липня 2013 року Справа № 18-10/56
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді - Васяновича А.В.,
секретар судового засідання Гень С.Г.,
за участю представників сторін:
від публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" - Дубовський П.В. - представник за довіреністю,
ліквідатора Пшеничного Сергія Миколайовича,
від товариства з обмеженою відповідальністю "Круг - Акватерм" - Оберемок І.І. - представник за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
заяву публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк"
про визнання поточних кредиторських вимог
у справі
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестком", м. Черкаси
про визнання банкрутом, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Черкаської області від 23 листопада 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестком" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 04 грудня 2012 року припинено повноваження ліквідатора банкрута - арбітражного керуючого Опанасенка Віталія Юрійовича та призначено ліквідатором товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестком" арбітражного керуючого Пшеничного Сергія Миколайовича та продовжено строк ліквідаційної процедури на 3 місяці.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 11 липня 2013 року продовжено строк ліквідаційної процедури та повноваження ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестком", м. Черкаси на 3 місяці.
До господарського суду Черкаської області надійшла заява від публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" про визнання поточних кредиторських вимог на суму 6 715 383 грн. 51 коп.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 31 травня 2013 року розгляд заяви публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" було призначено на 20 червня 2013 року.
Розгляд заяви здійснюється після відкладення.
В судовому засіданні, яке відбулося 11 липня 2013 року, на підставі ст. 77 ГПК України було оголошено перерву до 16 липня 2013 року на 10 год. 40 хв.
Представник публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" в судовому засіданні вимоги викладені в заяві підтримав та просив суд визнати поточні вимоги на суму 6 715 383 грн. 51 коп.
Ліквідатор в судовому засіданні проти вимог банку заперечував, про що було надано відповідну заяву.
Заслухавши представника кредитора та ліквідатора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
Згідно абзацу 3 п. 1 1 розділу X Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції станом на 19 січня 2013 року) положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Оскільки товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестком" визнано банкрутом до набрання чинності Закону України від 22 грудня 2011 року N 4212-VI, яким Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" викладено у новій редакції, судом застосовуються положення Закону, без врахування зазначених змін.
Як вбачається із заяви публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк", сума кредиторських вимог складає 6 715 383 грн. 51 коп., в тому числі: 6 242 029 грн. 60 коп. борг зі сплати кредиту та 473 353 грн. 91 коп. пеня за несвоєчасне повернення кредиту.
В обґрунтування поданої заяви банк зазначав, що кредиторські вимоги в сумі 33 133 244 грн. 56 коп., які виникли на підставі договору невідновлювальної кредитної лінії №895/08-057 від 10 червня 2005 року були визнані ухвалою суду від 12 жовтня 2010 року. 15 травня 2011 року заборгованість боржника за кредитним договором було частково погашено в сумі 27 864 259 грн. 84 коп. у зв'язку з продажем нерухомого майна, переданого боржником в іпотеку банку в забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором.
Оскільки станом на 22 березня 2013 року заборгованість боржника погашена не повністю публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк" звернулося до суду з відповідною заявою.
З матеріалів справи вбачається, що 10 червня 2005 року між акціонерно - комерційним банком соціального розвитку "Укрсоцбанк" (в подальшому найменування банку було змінено на публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк") (кредитор) та товариством з обмеженою відповідальністю "Нікос" (позичальник) було укладено договір про надання невідновлювальної кредитної лінії №895/08-057, згідно умов якого останньому було надано кредит в розмірі 3 340 000 дол. США (з урахуванням внесених змін до кредитного договору).
В подальшому 07 липня 2008 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Нікос" (первісний боржник), товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестком" (новий боржник) та акціонерно - комерційним банком соціального розвитку "Укрсоцбанк" (кредитор) було укладено договір за №895/09.2-122 про заміну боржника у зобов'язанні, згідно умов якого боржник передав, а новий боржник прийняв на себе виконання зобов'язання первісного боржника перед кредитором за договором про надання невідновлювальної кредитної лінії №895/08-057 від 10 червня 2005 року, укладеним між первісним боржником та кредитором, а саме: щодо погашення кредиту у розмірі 3 340 000 доларів США, сплати процентів та комісій, а також виконання інших зобов'язань відповідно до основного договору.
Згідно п.1.3 договору про заміну боржника застава (іпотека) встановлена первісним боржником, зберігається після заміни боржника.
Одночасно з укладенням цього договору первісний боржник, новий боржник та кредитор укладають договори про внесення змін, що стосуються заміни боржника, відповідно до основного договору та наступних договорів забезпечення: до іпотечного договору № ІД-2-895/08-057 від 13 червня 2005 року (п. 1.3.1. договору про заміну боржника).
07 липня 2008 року між акціонерно - комерційним банком соціального розвитку "Укрсоцбанк" (іпотекодержатель) та товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестком" (іпотекодавець) було укладено іпотечний договір за №895/08-057, згідно умов якого іпотекодавець передає в іпотеку іпотекодержателю в якості забезпечення виконання іпотекодавцем зобов'язань за договором про надання невідновлювальної кредитної лінії №895/08-057 від 10 червня 2005 року, укладеним між іпотекодержателем та іпотекодавцем, надалі за текстом "Основне зобов'язання", нерухоме майно офісно - торговий центр загальною площею 7 088,9 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. П.Комуни,7.
Пунктом 1.5. договору іпотеки зазначено зміст та розмір основного зобов'язання, а саме: 3 340 000 дол. США кредит; сплата процентів за користування кредитом та комісій, у розмірі, в строки та в порядку, що визначені договором; сплата можливої неустойки (пені та штрафу), у розмірі, в строки та в порядку, що визначені договором; відшкодування витрат, пов'язаних з пред'явленням вимог за основним зобов'язанням та завданих порушенням основного зобов'язання.
Таким чином, вимоги публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк", які виникли у зв'язку з невиконанням боржником (банкрутом) умов договору про надання невідновлювальної кредитної лінії №895/08-057 від 10 червня 2005 року забезпечені заставою майна боржника.
Згідно ч. 6 ст. 14 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) розпорядник майна зобов'язаний окремо внести до реєстру вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника, згідно з їх заявами, а за їх відсутності, - згідно з даними обліку боржника, а також внести окремо до реєстру відомості про майно боржника, яке є предметом застави згідно з державним реєстром застав.
Тобто обов'язкового звернення до суду із заявою про визнання вимог, які забезпечені заставою Законом не вимагається.
Ухвалою суду від 13 квітня 2010 року визнано вимоги акціонерно - комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк" в особі Київської міської філії акціонерно - комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк", які забезпечені заставою на суму 33 133 244 грн. 56 коп., з яких: 30 617 658 грн. 29 коп. задовольняються у першу чергу та 2 515 586 грн. 27 коп. - у шосту чергу.
Таким чином посилання кредитора на те, що кредиторські вимоги на суму 6 715 383 грн. 51 коп. є поточними в розумінні ст. 1 Закону є помилковим.
В зв'язку з чим, заяву публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" про визнання поточним кредитором на суму 6 715 383 грн. 51 коп. слід залишити без задоволення.
Що стосується нарахування банком пені за несвоєчасгне поверненя кредиту в сумі 473 353 грн. 91 коп. за період з 21 вересня 2012 року по 21 березня 2013 року слід зазначити наступне:
Статтею 1 Закону (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) передбачено, що мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Частина четверта статті 12 цього ж Закону встановлює, що мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням справи про банкрутство.
Таким чином, із моменту введення мораторію боржник не може виконувати як грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли до введення мораторію, так і заходів, спрямованих на забезпечення їх виконання.
Згідно з абзацом другим частини четвертої статті 12 Закону протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Тобто вказана норма визначає конкретний проміжок часу, протягом якого не нараховуються штрафи і пеня, та цей проміжок часу лише відповідає строку дії мораторію на задоволення вимог кредиторів і ніяк не пов'язаний з поняттям мораторію.
За змістом зазначеної норми боржник повинен виконувати зобов'язання, що виникли після введення мораторію, але пеня та штраф за їх невиконання або неналежне виконання не нараховуються, за винятком випадків, встановлених спеціальними нормами законодавства.
При цьому судом враховано висновки викладені в постанові Верховного Суду України зі справи №13-67/гс12 від 18 грудня 2012 року.
Таким чином, нарахування пені в розмірі 473 353 грн. 91 коп. є безпідставним, що є самостійною підставою для залишення заяви банку в цій частині без задоволення.
На підставі вищевказаного, та керуючись ст. ст. 1, 12, 14, Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" про визнання поточним кредитором товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестком", м. Черкаси на суму 6 715 383 грн. 51 коп. залишити без задоволення.
2. Копію ухвали надіслати публічному акціонерному товариству "Укрсоцбанк" та ліквідатору Пшеничному Сергію Миколайовичу.
Суддя А.В.Васянович
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2013 |
Оприлюднено | 17.07.2013 |
Номер документу | 32437970 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Васянович А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні