Рішення
від 12.07.2013 по справі 436/547/13-ц
КАМ’ЯНОБРІДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЛУГАНСЬКА

Справа №436/547/13ц

Провадження №2/436/508/13

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2013 року м. Луганськ

Кам'янобрідський районний суд м. Луганська у складі:

головуючого - судді ТЕМНІКОВОЇ А.О.,

при секретарі - КОРОБКІНІЙ О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Луганську цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ПАТ КБ «Приватбанк» звернувся до Кам'янобрідського районного суду м. Луганська із вищезазначеним позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 23.04.2007 року між сторонами був укладений договір №LGXRRX06630690 відповідно до якого відповідач отримав кредит в сумі 2500,80 гривень зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 12,00 % на рік на суму залишку заборгованості з кінцевим терміном повернення 23.04.2008 року. У зв'язку з тим, що відповідач належним чином зобов'язання не виконує, станом на 21.02.2013 року виникла заборгованість за кредитом у розмірі 36663,12 гривень, яка складається з: заборгованості по кредиту у розмірі 2 500,80 гривень, заборгованості за процентами за користування кредитом у сумі 14 565,89 гривень, заборгованості по комісії за користування кредитом у сумі 735,24 гривень, пені за несвоєчасність виконання зобов'язання 16639,14 гривень, штрафу (фіксована частина) у розмірі 500,00 гривень, штрафу (процентна складова) у розмірі 1722,05 гривень. У зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором та судові витрати.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі, просила їх задовольнити, надала суду пояснення, аналогічні змісту позовної заяви, та повідомила, що кредитний договір №LGXRRX06630690 з кінцевим терміном повернення 23.04.2008р. складається із заяви позичальника ОСОБА_1, тарифів та Умов надання кредиту фізичним особам («Розстрочка») (Стандарт), відповідно до яких строк позовної давності щодо даних правовідносин складає п'ять років.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду пред'явленого до нього позову був повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи за його відсутністю не надходило, таким чином, в силу ч. 2 ст. 77 ЦПК України суд вважає, що відповідач не з'явився до суду без поважних причин. Заслухавши думку представника позивача, яка не заперечувала проти прийняття заочного рішення, відповідно до вимог ст. 164 ч. 4, ст. 224 ЦПК України, суд вважає можливим прийняти заочне рішення на підставі доказів, що є у справі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали страви, суд приходить до наступного.

Згідно ст. 10 ЦПК України обставини цивільних справ встановлюються судом за принципом змагальності. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, створює необхідні умови для всебічного і повного дослідження обставин справи. Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів. Крім того згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно з частиною першою статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання, а за правилами частини першої статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Однією із загальних засад цивільного законодавства, зокрема, є свобода договору, що підтверджується п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України, а в ч. 1 ст. 626 ЦК України законодавець зазначає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначені умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Отже, свобода договору означає право громадян або юридичних осіб вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості, наданій сторонам визначити умови такого договору.

Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. Згідно ст. 1055 ЦК України, кредитний договір укладається у письмовій формі.

Відповідно до ст. 1056 1 ЦК України, розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

В судовому засіданні встановлено, що 23.04.2007р. між сторонами був укладений договір №LGXRRX06630690 відповідно до якого відповідачу надано кредит в сумі 2500,80 гривень зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 12,00 % на рік (1,0% на місяць х 12) на суму залишку заборгованості з кінцевим терміном повернення 23.04.2008 року. Вказаний договір укладений з урахуванням волевиявлення відповідача, оскільки підписи на договорі є доказом того, що сторони погодилися з його умовами, в тому числі і з видами штрафних санкцій, їх розміром, порядком нарахування.

Згідно умов укладеного кредитно-заставного договору, останній складається з Заяви позичальника №LGXRRX06630690 (а.с.75), тарифів та Умов надання споживчого кредиту фізичним особам («Розстрочка»)(Стандарт) (а.с.7-11). Відповідно до умов договору погашення заборгованості здійснюється в наступному порядку: щомісяця в період сплати позичальник повинен надавати Банку грошові кошти (щомісячний платіж) для погашення заборгованості за Кредитом, яка складається із заборгованості за Кредитом, за відсотками, комісією, а також інші витрати згідно Умов. Заява позичальника підписана відповідачем, підписання окремо також і Умов не передбачено договором. Навпаки в ньому зазначено про те, що відповідач погоджується з тим, що заява і запропоновані позивачем Умови та тарифи і складають кредитний договір.

При укладені договору відповідач ОСОБА_1, як уже зазначалося вище, надав згоду на те, що заява разом із запропонованими позивачем Умовами надання споживчого кредиту фізичним особам («Розстрочка») (Стандарт), тарифами складає між Позичальником та Банком кредитно-заставний договір. Вищезазначену згоду відповідач особисто засвідчив своїм підписом. Згідно п. 5.5. Умов надання споживчого кредиту фізичним особам («Розстрочка») (Стандарт) термін позовної давності по вимогах про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів за даним договором встановлюється сторонами тривалістю у 5 років. Таким чином, відповідно п. 5.5. Умов, сторони у письмовій формі домовились про збільшення строку позовної давності стосовно стягнення заборгованості за кредитом до 5 років, що не заборонено ст. 259 ЦК України.

Кредитно-заставним договором №LGXRRX06630690 передбачено, що Банк надає Позичальнику строковий кредит на строк 12 місяці по 23.04.2008р. включно.

На виконання умов договору, ПАТ КБ «Приватбанк» перерахував грошові кошти у сумі 2084,00 гривень на відповідний рахунок підприємства торгівельно-сервісної мережі ТОВ «Евросеть-ДС» згідно рахунку-фактури №V258000223 (а.с.76), що підтверджується відповідним меморіальним ордером від 23.04.2007р. (а.с.22).

Крім того, на виконання умов договору, ПАТ КБ «Приватбанк» було перераховано 416,80 гривень в рахунок сплати єдино разової винагороди за надання фінансового інструменту.

Таким чином судом встановлено, що позивач виконав взяті на себе зобов'язання за укладеним договором у повному обсязі.

У зв'язку з тим, що відповідач належним чином зобов'язання не виконує, станом на 28.12.2012 року виникла заборгованість тілом кредиту у сумі 2500,80 гривні, процентам за користування кредитом у сумі 14565,89 гривень, комісії за користування кредитом у сумі 735,24 гривень, які підлягають стягненню з відповідача в повному обсязі.

Що стосується нарахування неустойки у вигляді пені та штрафів суд виходить з наступного.

Згідно п. 5.4 кредитно-заставного договору №LGXRRX06630690 від 23.04.2007р., сторони дійшли згоди про те, що нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов'язань, передбаченої п.п.5.1, 5.2 (пеня), п.п.5.3 (штраф) Умов, здійснюється протягом трьох років з дня, коли відповідне зобов'язання повинне бути виконане.

Як вбачається з заяви позичальника, кінцевим терміном повернення кредиту є 23.04.2008р., отже, згідно п.5.4. договору, нарахування неустойки мало здійснювати банком протягом трьох років від даної дати, тобто до 23.04.2011р.

Відповідно до наданого позивачем розрахунку, станом на 23.04.2011р. розмір пені за несвоєчасність виконання зобов'язання дорівнює 14325,60 гривня, штрафу (фіксована частина) - 500,00 гривень, штрафу (процентна складова) 1606,38 гривень, які, згідно з волевиявленням сторін під час укладення договору, і мають бути стягнути з позичальника на користь банку.

Враховуючи вищевикладене, суд дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, перевіривши відповідність позовних вимог діючому законодавству України, дійшов висновку про необхідність стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ КБ «Приватбанк» заборгованості за кредитним договором на загальну суму 34233,89 гривень.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, у зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати з оплати судового збору у сумі 342 гривні 33 копійки, а також витрати, пов'язані із публікацією у пресі оголошення про виклик відповідача у сумі 420 (чотириста двадцять) гривень 00 копійок.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 59, 60, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, ст. ст. 3, 15, 16, 259, 260, 261, 267, 526, 610, 625-627, 1054, 1056-1 ЦК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Приватбанк» заборгованість за договором №LGXRRX06630690 від 23.04.2007р. у сумі 34 233 (тридцять чотири тисячі двісті тридцять три) гривні 91 копійка, яка складається з: заборгованості по кредиту у розмірі 2500,80 гривень, заборгованості за процентами за користування кредитом у розмірі 14565,89 гривень, заборгованості по комісії за користування кредитом у розмірі 14565,89 гривень, пені за несвоєчасність виконання зобов'язання 14325,60 гривень, штрафу (фіксована частина) у розмірі 500,00 гривень, штрафу (процентна складова) у розмірі 1606,38 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Приватбанк» судові витрати з оплати судового збору в сумі 342 (триста сорок дві) гривень 33 копійки, та витрати, пов'язані із публікацією у пресі оголошення про виклик відповідача у сумі 420 (чотириста двадцять) гривень 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк, протягом якого розглядалася заява, не включається до строку на апеляційне оскарження рішення.

Заочне рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження. Заочне рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Кам'янобрідський районний суд м. Луганська протягом десяти днів з дня його проголошення.

ГОЛОВУЮЧИЙ: А.О. ТЕМНІКОВА

СудКам’янобрідський районний суд м. Луганська
Дата ухвалення рішення12.07.2013
Оприлюднено25.07.2013
Номер документу32491333
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —436/547/13-ц

Ухвала від 27.06.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Темнікова А. О.

Ухвала від 26.06.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Темнікова А. О.

Рішення від 12.07.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Темнікова А. О.

Рішення від 12.07.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Темнікова А. О.

Ухвала від 05.03.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Темнікова А. О.

Ухвала від 30.04.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Темнікова А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні