Справа № 2018/13375/2012
н/п 2/640/301/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2013 року Київський районний суд м. Харкова
у складі головуючого судді - Ніколаєнко І.В.
при секретарі - Газіній О.С .
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкова цивільну справу за позовною заявою Приватного сільськогосподарського підприємства «Феона» до Харківської філії Приватного підприємства «Спеціалізоване підприємство Юстиція», Приватного підприємства «Спеціалізоване підприємство Юстиція», ОСОБА_1, Відділу державної виконавчої служби Вовчанського району Харківської області, про визнання аукціону таким, що не відбувся та результатів аукціону недійсними, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Приватне сільськогосподарське підприємство «Феона» звернувся до суду з позовною заявою в якій просить визнати аукціон, проведений Харківською філією Приватного підприємства «Спеціалізоване підприємство Юстиція» 12.07.2012 року, з реалізації арештованого майна - лоту № 1 - МТЗ-80, 1991 р.в., держ.номер НОМЕР_1, який належить Приватному підприємству «Феона», таким, що не відбувся; визнати результати аукціону, проведеного Приватним підприємством «Спеціалізоване підприємство Юстиція» 12.07.2012 року з реалізації арештованого майна - лоту № 1 - МТЗ-80, 1991 р.в., держ.номер НОМЕР_1, який належить приватному сільськогосподарського підприємству «Феона», недійсним; відновити становще, яке існувало до порушення права Приватного сільськогосподарського підприємства «Феона», шляхом визнання незаконним та скасування правового акту - договору від 29.03.2012 року № 02/049/12/а, укладеного між Відділом Державної виконавчої служби Вовчанського районного управління юстиції Харківської області та Приватним підприємством «Спеціалізоване підприємство Юстиція»; судові витрати покласти на відповідачів - Приватне підприємство «Спеціалізоване підприємство Юстиція» та відділ Державної виконавчої служби Вовчанського районного управління юстиції Харківської області солідарно.
В заяві позивач посилається на те, що листом державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Вовчанського районного управління юстиції Донської Н.С. позивача було повідомлено про висновок експертної оцінки арештованого майна - трактору МТЗ-80, 1991, р.в., держ. номер НОМЕР_1, який належить позивачу, з початковою вартістю, визначеною для реалізації на прилюдних торгах, у розмірі 23 988,00 грн.
Для реалізації зазначеного майна відділ Державної виконавчої служби Вовчанського районного управління юстиції уклав з відповідачем - Приватним підприємством «Спеціалізоване підприємство юстиція», договір, яким доручив здійснити публічні торги - аукціон з продажу лоту № 1 - трактору МТЗ-80, 1991, р.в., держ. номер НОМЕР_1, який належить позивачу.
15.04.2012 року до ПСП «Феона» надійшло поштове повідомлення відповідача щодо призначення дати проведення аукціону з продажу вищезазначеного трактора - 16.05.2012 р. за початковою ціною 23 988,40 грн. без ПДВ, однак у зв'язку з хворобою генерального директора ПСП «Феона» відповідачу 15.05.2012 р. була надана телеграма з проханням перенести дату його проведення, оскільки ПСП «Феона» має право на участь в аукціоні та переважне право на викуп свого майна, однак не може надати заявку за хвороби генерального директора, який одночасно знаходився у відрядженні.
Однак відповідач провів аукціон без участі ПСП «Феона», керівник якого був відсутній з поважних причин (відрядження та хвороба). За наслідком проведення аукціону трактор реалізований не був за відсутності заявок покупців.
Одразу після першого аукціону до ПСП «Феона» надійшло поштове повідомлення відповідача про призначення уцінки трактора, а 10.07.2012 року до ПСП «Феона» надійшов поштовий лист відповідача про призначення повторного аукціону з реалізації трактора за уціненою вартістю на 12.07.2012 року, але однак на час отримання листа генеральний директор ПСП «Феона» був у відрядженні і повернувся та ознайомився з поштовим повідомленням відповідача вже після проведення аукціону лише 16.07.2012 року, а тому не міг бути присутнім на аукціоні та реалізувати своє переважне право на викуп свого майна з поважних причин.
За наслідками проведення аукціону лот № 1 - трактор МТЗ-80, 1991, р.в., держ. номер НОМЕР_1 був проданий гр. ОСОБА_1 за 20 390,14 грн. без ПДВ.
Здійснення як експертної уцінки трактору так і самих аукціонів проведено за відсутності генерального директора ПСП «Феона», що є порушенням ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження», згідно до якої ПСП «Феона» як сторона виконавчого провадження має право брати участь у провадженні виконавчих дій, давати усні та письмові пояснення, висловлювати свої доводи та міркування з усіх питань, що виникають у ході виконавчого провадження, у тому числі під час проведення експертизи.
У порушення п.п. 3.3 та 3.7 Порядку відповідач 4 ВДВС Вовчанського району Харківської області не передав за актом приймання-передачі арештоване майно відповідачам 1 та 2 - ПП «СП Юстиція» та його Харківській філії, що унеможливило попередньо ознайомитися з аукціонним майном фізичним та юридичним особам, які бажають брати участь в аукціоні.
Вовчанською міжрайонною державною податковою інспекцією було накладено заборону відчуження на всі активи ПСП «Феона», про що свідчать витяги № 28283898 від 27.08.2010 року та № 28407725 від 08.09.2010 року про публічне обтяження з зазначенням типу обтяження - податкова застава.
Стягувачем - заставодержателем всіх активів ПСП «Феона» є Вовчанська МДШ.
Вилучення у ПСП «Феона» трактору МТЗ-80 не проведено, оцінка та переоцінка трактора здійснювалась експертом заочно без огляду трактора, бо до цього часу ні відділ ДВС, ні експерт, ні ПП «СП Юстиція» й гадки не мають де трактор МТЗ-80, та в якому стані він знаходиться. Тож як експерт міг проводити оцінку чи переоцінку, коли реально не бачив трактора. А про здійснення конкурсу спеціалізованих організацій, який має бути проведений відділом ДВС лише після вилучення трактора, не може бути й мови, бо не було факту вилучення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі, зазначивши, що порушення вимог ч. 1 ст. 54 Закону України «Про виконавче провадження», інших вищезазначених норм законів та актів цивільного законодавства з боку відповідача - відділу ДВС Вовчанського районного управління юстиції, під час реалізації предмета податкової застави - трактора МТЗ-80, тобто під час укладення договору від 29.03.2012 р. № 02/049/12/а з відповідачем 2 - ПП «СП Юстиція» про реалізацію трактора свідчить про недодержання відповідачем - ВДВС Вовчанського районного управління юстиції, вимог ч. 1 ст. 203 ЦК України, що є підставою недійсності правочинів, пов'язаних з реалізацією трактора МТЗ-80, відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України.
Незаконними діями відповідача з проведення аукціонів за відсутності представника ПСП «Феона» порушено право ПСП «Феона» на участь в аукціонах, право позивача на викуп свого майна.
В зв'язку з цим, позивач просить визнати аукціон таким, що не відбувся, а результати аукціону недійсним.
У судовому засіданні представник відповідача ВДВС Вовчанського РУЮ Харківської області позовні вимоги не визнав та пояснив, що у відділі на виконанні перебуває зведене виконавче провадження про стягнення коштів з ПСП «Феона» на користь фізичних та УПФУ в сумі 59621,04 грн. 19.02.2009р. відкрито виконавче провадження при перевірці майнового стану боржника було встановлено, що за ПСП «Фиона» зареєстровано право власності на трактор МТЗ-80,1991р. випуску.
23.08.2011 р. на підставі ст. 57 Закону України «Про виконавче провадження» складено акт опису й арешту майна боржника, а саме трактору МТЗ-80,1991р. випуску. Вказане майно було залишене на відповідальне зберігання ОСОБА_4
Про звернення стягнення на заставлене майно для задоволення вимог стягувачів, які не є заставодержателями, державний виконавець повідомляє заставодержателя не пізніше наступного дня після накладення арешту на майно або тоді, коли йому стало відомо, що арештоване майно боржника знаходиться у заставі, та роз'яснює заставодержателю право на звернення до суду з позовом про звільнення заставленого майна з-під арешту.
Реалізація заставленого майна провадиться в порядку, встановленому Законом. 18.01.2012р. ПСП «Феона» належним чином було повідомлено про вартість описаного майна. В результаті чого боржник на протязі 10 днів мав змогу оскаржити оцінку майна, але не зробив цього. У випадку якщо оцінка оскаржена не була державний виконавець передає описане майно на реалізацію. Всі листи про вартість оцінки майна, про переоцінку майна та участь у переоцінці ПСП «Феона» були направлені, та отримані боржником про що свідчать рекомендовані повідомлення які повернулись до ВДВС Вовчанського РУЮ.
Державним виконавцем здійснені всі дії відповідно до ЗУ «Про виконавче провадження». Підстав для припинення торгів відповідно до ЗУ «Про виконавче провадження» не було.
В судовому засіданні представник відповідача ПП «СП Юстиція» просив у позові відмовити в повному обсязі та пояснив, 12.07.2012 року за адресою м. Харків, вул. Мельникова, 15 були проведені прилюдні торги з реалізації арештованого рухомого майна, а саме трактору МТЗ-80, 1991 р.в., д.н.з. НОМЕР_1.
Переможцем торгів став ОСОБА_1, який придбав зазначене майно за 20500 грн.
ХФ ПП «СП «Юстиція» було вжито всі передбачені нормативно-правовими актами заходи щодо підготовки та проведення прилюдних торгів.
29 березня 2012 року між ВДВС Вовчанського районного управління юстиції Харківської області було укладено Договір № 02/049/12/а, предметом якого (п.1.1) є здійснення Сторонами дій, пов'язаних з виконанням умов Генерального договору про реалізацію арештованого майна, на яке звернено стягнення державними виконавцями при примусовому виконанні рішень №1 від 06 січня 2012 року з надання послуг з реалізації арештованого рухомого майна шляхом його продажу на аукціоні, на яке звернено стягнення державним виконавцем при виконанні рішень судів та інших органів (посадових осіб).
Пунктом 1.2. Договору передбачено, що Відділ передає Спеціалізованій організації майно, арештоване державним виконавцем (далі-майно), а Спеціалізована організація надає послуги по організації і проведенню аукціону з реалізації майна у порядку, встановленому Законом України „Про виконавче провадження" від 21.04.1999 року № 606-XIV (із змінами та доповненнями), Порядком реалізації арештованого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 15.07.99 р. № 42/5, зареєстрованого в Мін'юсті України 19.07.99 р. за № 480/3773 (із змінами і доповненнями), та іншими нормативно -правовими актами України.
Згідно вимог п. З.6. Порядку Спеціалізована організація, яка проводить публічні торги, не пізніше як за 15 днів до дня проведення публічних торгів публікує в порядку, визначеному Положенням про Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 20.05.2003 N 43/5, зареєстрованим у Мін'юсті 21.05.2003 за N 388/7709 (зі змінами), на відповідному веб-сайті інформацію про нерухоме майно, що реалізується.
Оголошення про проведення прилюдних торгів має бути розміщене не пізніше семи днів з моменту укладення договору про реалізацію майна, а у випадку проведення повторних торгів - не пізніше семи днів з моменту переоцінки майна."
Одночасно ця інформація може бути розміщена в засобах масової інформації.
Приватне підприємство 03.04.2012 р. «СПЕЦІЛІЗОВАНЕ ПІДПРИЄМСТВО ЮСТИЦІЯ» Харківська філія у відповідності до вищезазначених норм, здійснило на офіційному сайті, публікацію про прилюдні торги призначені на 16.05.2012р., тобто за 43 дня до проведення публічних торгів.
Крім того поштою на адресу позивача ПСП «Феона», зазначену в документах, що надійшли з виконавчої служби, 09 квітня 2012 року рекомендованою кореспонденцією надсилалося повідомлення про час та місце проведення аукціону.
У визначений день торги не відбулись у зв'язку зі відсутністю заявок покупців, про що було повідомлено державного виконавця.
Після отримання акту переоцінки майна Приватне підприємство «СПЕЦІЛІЗОВАНЕ ПІДПРИЄМСТВО ЮСТИЦІЯ» Харківська філія у відповідності до вимог п. 3.6 Порядку, 27.06.2012р. здійснило на офіційному сайті, публікацію про прилюдні торги призначені на 12.07.2012р., тобто за 15 днів до проведення публічних торгів.
Крім того поштою на адресу ПСП «Феона», 04 липня 2012 року рекомендованою кореспонденцією надсилалося повідомлення про час та місце проведення аукціону.
У визначений у повідомленні термін дві особи ОСОБА_5 та ОСОБА_1 виявили бажання взяти участь у торгах з метою придбати трактору МТЗ-80, 1991 р.в., д.н.з. НОМЕР_1. Ці особи сплатили гарантійний внесок та подали усі необхідні документи. Інших осіб, бажаючих взяти участь у торгах не було. Саме вищезазначені особи, відповідно до протоколу присутності на аукціоні від 12.07.2012р. брали участь у прилюдних торгах та серед них був виявлений переможець.
Представник відповідача зазначає, що ПП «СПЕЦІЛІЗОВАНЕ ПІДПРИЄМСТВО ЮСТИЦІЯ» виконало всі вимоги передбачені законодавством щодо порядку повідомлення та проведення прилюдних торгів.
Відповідач ОСОБА_1 проти позову заперечував, вказавши, що трактор МТЗ-80 був ним придбаний на аукціоні на законних підставах.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши учасників процесу, відмовляє в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
У Відділі державної виконавчої служби Вовчанського районного управління юстиції в Харківській області знаходиться зведене виконавче провадження про стягнення коштів з Приватного сільськогосподарського підприємства «Феона» на користь фізичних осіб та УПФУ на суму 59621,04 грн.
З метою примусового виконання ВДВС було складено акт опису й арешт майна боржника - ПСП «Феона», а саме трактор МТЗ-80, 1991 року випуску.
18.01.2012 року позивача було належним чином повідомлено про вартість описаного майна, проте боржником протягом 10-ти днів оцінку майна оскаржено не було.
29.03.2012 року між відділом ДВС Вовчанського РУЮ Харківської області та ПП «СП Юстиція» укладено договір № 02/049/12/а про надання послуг з реалізації арештованого майна шляхом його продажу на аукціоні, на яке звернено стягнення державним виконавцем при виконанні рішень судів та інших органів (посадових осіб).
Порядок реалізації арештованого майна, за винятком нерухомого майна, майна вилученого законом з обігу, та майна, зазначеного в ч. 5 ст. 55 ЗУ «Про виконавче провадження», визначено Наказом № 42/5 Міністерства Юстиції України від 15.07.1999 року «Про затвердження Порядку реалізації арештованого майна», та ст. 62 ЗУ «Про виконавче провадження».
З метою організації проведення аукціону з реалізації трактору МТЗ-80, 1991 р.в., д.н.з. НОМЕР_1, ПП «СП Юстиція», в особі Харківської філії, в порядку підготовки аукціону розмістило відповідну інформацію на офіційному сайті та поштою повідомило позивача про час та місце проведення аукціону.
Аукціон 16.05.2012 року не відбувся в зв'язку з відсутністю заявок покупців, про що відповідно до ст. 62 ЗУ «Про виконавче провадження» та п. 5 Наказу № 42/5 Міністерства Юстиції України від 15.07.1999 року «Про затвердження Порядку реалізації арештованого майна», ПП «Спеціалізоване підприємство Юстиція» повідомила державного виконавця.
За приписами ст. 62 ЗУ «Про виконавче провадження», не реалізоване на прилюдних торгах, аукціонах або на комісійних умовах протягом двох місяців майно підлягає уцінці державним виконавцем, що проводиться в десятиденний строк з дня визнання прилюдних торгів чи аукціону такими, що не відбулися, або закінчення двомісячного строку реалізації майна на комісійних умовах. Майно може бути уцінене не більш як на 30 відсотків. У разі нереалізації майна в місячний строк з дня проведення уцінки воно повторно уцінюється в такому самому порядку, але не більш як на 50 відсотків початкової вартості майна.
Після отримання акту переоцінки майна, на офіційному сайті, ПП «СП Юстиція», в особі Харківської філії, 27.06.2012 року здійснило публікацію про прилюдні торги призначені на 12.07.2012 року, та рекомендованою кореспонденцією повідомила позивача.
Відповідно до протоколу від 12.07.2012 року з реалізації майна, яке належить Приватному сільськогосподарському підприємству «Феона», трактор МТЗ-80, 1991 р.в., д.н.з. НОМЕР_1 було реалізовано за 20390,14 грн. без ПДВ.
Згідно результатів проведеного аукціону, покупцем трактору МТЗ-80, 1991 р.в., д.н. НОМЕР_1 став ОСОБА_1.
Ч. 2 ст. 16 ЦК України, до способів захисту цивільного права відносить визнання правочину недійсним.
Згідно з п. 4 наказу № 42/5 Міністерства юстиції України від 15.07.1999 року «Про затвердження Порядку реалізації арештованого майна», аукціон закінчується підписанням протоколу про результати аукціону, котрий має силу договору, і за своєю правовою природою є правочином, а тому позивачем обрано допустимий спосіб захисту цивільного права.
Підставами недійсності вчиненого на аукціоні правочину, виходячи із змісту ч.1 ст. 215 ЦК України, є недодержання вимог закону в момент його вчинення. Оскільки протокол проведення аукціону складається на аукціоні з реалізації арештованого майна, то підставами для визнання його недійсним є порушення встановлених законодавством правил проведення аукціону. До правил проведення аукціону належать норми трьох видів: ті, які визначають процедуру підготовки проведення аукціону; ті, які стосуються порядку його проведення та ті, які стосуються оформлення результатів проведення аукціону.
Також підставою для визнання недійсними результатів аукціону є одночасна наявність двох фактів: порушення норм закону проведення аукціону і порушення прав та законних інтересів особи, яка оспорює результати аукціону.
Судом не встановлено порушення прав позивача з боку відповідачів. Підстав визнання аукціону, проведеного Харківською філією Приватного підприємства «Спеціалізоване підприємство Юстиція» 12.07.2012 року, з реалізації арештованого майна - лоту № 1 - МТЗ-80, 1991 р.в., держ.номер НОМЕР_1, який належить Приватному підприємству «Феона», таким, що не відбувся, визнання результатів аукціону, проведеного Приватним підприємством «Спеціалізоване підприємство Юстиція» 12.07.2012 року з реалізації арештованого майна - лоту № 1 - МТЗ-80, 1991 р.в., держ.номер НОМЕР_1, який належить приватному сільськогосподарського підприємству «Феона» недійсним, судом не вбачається, в зв'язку з чим, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати відповідно до ст. 88 ЦПК України стягненню не підлягають.
В зв'язку з викладеним, керуючись 3, 57, 60, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, ст. 15, 16 ,20 ЦК України, суд , -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Приватного сільськогосподарського підприємства «Феона» до Харківської філії Приватного підприємства «Спеціалізоване підприємство Юстиція», Приватного підприємства «Спеціалізоване підприємство Юстиція», ОСОБА_1, Відділу державної виконавчої служби Вовчанського району Харківської області - відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Київський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, особам, які не були присутні під час проголошення рішення протягом 10 днів з дня отримання рішення.
Головуючий - Ніколаєнко І.В.
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2013 |
Оприлюднено | 29.07.2013 |
Номер документу | 32557345 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський районний суд м.Харкова
Ніколаєнко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні