Ухвала
від 24.07.2013 по справі 146/789/13-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 146/789/13-ц Провадження № 22-ц/772/2095/2013Головуючий в суді першої інстанції:Скаковська І.В. Категорія: 45Доповідач: Кучевський П. В.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" липня 2013 р. м. Вінниця

Колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області в складі :

Головуючого: Кучевського П.В.

Суддів: Денишенко Т.О., Жданкіна В.В.

при секретарі: Сніжко О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за апеляційною скаргою фермерського господарства «АГАТ Поділля» на рішення Томашпільського районного суду Вінницької області від 10 червня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до фермерського господарства «АГАТ Поділля», про визнання договору оренди землі недійсним, -

в с т а н о в и л а :

У березні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом. Позовні вимоги мотивував тим, що договір оренди земельниї ділянки від 12 січня 2011 року № 46 укладений з відповідачем не містить істостних умов передбачених ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" .

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області від 10 червня 2013 року позов задоволено, визнано недійсним договір оренди землі від 01 березня 2007 року укладений між ОСОБА_4 та фермерським господарством «АГАТ Поділля», зареєстрований у Вінницькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК» 2 серпня 2007 року.

Не погоджуючись з рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області від 10 червня 2013 року фермерське господарство «АГАТ Поділля» звернулося до Апеляційного суду Вінницької області з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення по справі, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись при цьому на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Представник позивача подав до суду заперечення на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що рішення суду законним та обґрунтованим, а відтак підстави для його скасування відсутні.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, та вимог, заявлених в суді першої інстанції, дійшла висновку, що скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскаржуване рішення зазначеним вимогам закону відповідає з огляду на слідуюче.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», тощо.

Відповідно до положень ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно з ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

За змістом ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Частиною 1 ст. 14 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди укладається у письмовій формі.

Статтею 18 зазначеного Закону встановлено, що договір оренди землі набуває чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Судом встановлено, що ОСОБА_3, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 509889, виданого Томашпільською РДА 26 травня 2011 року та зареєстрованого 23 січня 2012 року, є власником земельної ділянки площею 2,9063 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0523985200:03:000:0240, розташованої на території Рожнятівської сільської ради Томашпільського району, яку отримала на підставі рішення Томашпільського районного суду від 30.10.2009 року (а.с.12).

1 березня 2007 року між попереднім власником вказаної земельної ділянки ОСОБА_4 та ФГ "АГАТ Поділля" укладено договір оренди земельної ділянки. Вказаний договір оренди землі зареєстрований 2 серпня 2007 року у Томашпільському районному відділі Вінницької регіональної філії ДП "Центр ДЗК" (а. с. 6-10).

Як вбачається з договору оренди землі від 1 березня 2007 року на момент його укладення сторонами були ОСОБА_4 та ФГ «АГАТ Поділля», однак 23 січня 2012 року власник земельної ділянки був змінений на ОСОБА_3 (державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 509889, виданий 26 травня 2011 року виданий Томашпільською РДА) згідно рішення Томашпільського районного суду від 30 жовтня 2009 року.

Судом першої інстанції встановлено, та підтверджується матеріалами справи, що в оскаржуваному договорі оренди землі відсутні належним чином зазначені істотні умови договору, а саме: встановлення існуючого обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; сторона, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини, що є порушенням вимог земельного законодавства.

Зокрема, у п. 26 договору зазначено: «на орендовану земельну ділянку встановлено (не встановлено) обмеження (обтяження) та інші права (непотрібне закреслити)», проте у договорі «непотрібне» не закреслено, тому не зрозуміло чи встановлені обмеження чи ні та які саме. Такі не зрозумілі умови є фактично у багатьох пунктах оскаржуваного договору.

Крім цього, у договорі відсутня така істотна умова як збереження стану об'єкта оренди.

Також, до договору від 1 березня 2007 року не було додано його невід'ємних частин, а саме: плану або схеми земельної ділянки; кадастрового плану земельної ділянки; акту визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Згідно ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відповідно до вимог ст.17 ЗУ «Про оренду землі» передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

Відповідно до п. 20 договору оренди землі передбачає передачу земельної ділянки орендарю у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі. Однак датою державної реєстрації договору оренди землі є 2 серпня 2007 року, а акт прийому - передачі земельної ділянки в оренду було підписано 1 березня 2007 року (а.с.11).

Таким чином, відсутність у договорі оренди землі хоча б однієї з істотних умов, передбачених у ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» підставою для визнання недійсним такого договору оренди відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про оренду землі».

Вказана правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 18 липня 2012 року №6-77 цс12 та від 04 квітня 2012 року №21 цс12.

Відповідно до ч. 1 ст. 360 7 ЦПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.

Оскільки в спірному договорі відсутні належним чином зазначені істотні умови, визначені ст. 15 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі від 1 березня 2007 року укладений між ОСОБА_4 та ФГ "АГАТ Поділля", зареєстрований у Вінницькій регіональній філії ДП "Центр ДЗК" 2 серпня 2007 року, підлягає визнанню недійсним.

Суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи, надавши належну оцінку доказам у справі дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог. Рішення суду ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

На підставі наведеного і керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 308, 313, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу фермерського господарства «АГАТ Поділля» відхилити.

Рішення Томашпільського районного суду Вінницької області від 10 червня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий: /підпис/

Судді: /підписи/

З оригіналом вірно:

СудАпеляційний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення24.07.2013
Оприлюднено24.07.2013
Номер документу32566808
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —146/789/13-ц

Ухвала від 24.07.2013

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Кучевський П. В.

Ухвала від 09.07.2013

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Кучевський П. В.

Рішення від 10.06.2013

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

Рішення від 10.06.2013

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

Ухвала від 13.05.2013

Цивільне

Томашпільський районний суд Вінницької області

Скаковська І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні