ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 липня 2013 року м. Київ К/9991/66273/12
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач), суддівКонюшка К. В., Черпіцької Л. Т.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 квітня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Авуар" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними дій та скасування рішення та розпорядження,
установив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Авуар", яке \ акціонером ВАТ «Медбіоприлад», звернулось до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними дій по скасуванню випуску акцій ВАТ «Медбіоприлад» за відсутності документів, передбачених вимогами пунктів 1-3 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 30 грудня 1998 року № 222, та за відсутності запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про находження ВАТ «Медбіоприлад» в стані припинення підприємницької діяльності, визнання протиправним та скасування рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12 січня 2012 року № 71 щодо скасування реєстрації випуску акцій ВАТ «Медбіоприлад», визнання протиправним та скасування розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18 січня 2012 року № 10-СА щодо скасування реєстрації випуску акцій ВАТ «Медбіоприлад».
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 квітня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2012 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою на них, в якій просив їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заперечень на касаційну скаргу не надходило.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційних скарг, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 31 березня 2009 року припинено юридичну особу - ВАТ «Медбіоприлад».
На підставі цієї постанови прийняті оскаржувані рішення у цій справі, а саме:
рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12 січня 2012 року № 71 скасовано реєстрацію випуску акцій та анульовано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Медбіоприлад»;
розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18 січня 2012 року № 10-СА скасовано реєстрацію випуску акцій ВАТ «Медбіоприлад».
Не погоджуючись з цими рішеннями відповідача, позивач звернувся до адміністративного суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку, з яким погодився суд апеляційної інстанції, щодо обґрунтованості цього позову.
Колегія суддів погоджується з висновками судів.
Частинами 1-6 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.
З дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи застосовуються обмеження, які встановлені законом, зокрема частиною другою статті 35 цього Закону.
Суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк і порядок її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.
У разі, якщо в судовому рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія), державний реєстратор не пізніше трьох робочих днів від дати надходження такого судового рішення вносить до Єдиного державного реєстру запис, в якому вказує як голову комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи керівника органу управління або особу, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено судовим рішенням.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року N 222, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 березня 1999 року за N 180/3473, затверджено Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.
Пунктом 3 розділу І цього Порядку встановлено, що припинення діяльності акціонерного товариства шляхом його ліквідації або реорганізації здійснюється на підставі рішення вищого органу товариства або суду.
Скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його ліквідації регулюється розділом ІІ Порядку.
Пунктами 3.1.-3.5. розділу встановлено, що протягом семи робочих днів з дати затвердження звіту комісії та ліквідаційного балансу комісія подає до реєструвального органу такі документи: а) заяву про скасування реєстрації випуску акцій (додаток 6); б) рішення загальних зборів акціонерів товариства про затвердження звіту комісії та ліквідаційного балансу товариства, оформлене відповідним протоколом, який повинен бути пронумерований, прошнурований та засвідчений підписами голови та секретаря зборів, або копію ухвали господарського суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, що засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства.
Уповноважена особа реєструвального органу видає розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій (додаток 7) протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу документів, зазначених у пункті 3.1 цього розділу.
Розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом трьох робочих днів з дати видання направляється емітенту та реєстроутримувачу (при документарній формі випуску акцій) або депозитарію (при бездокументарній формі випуску акцій), який обслуговує акції емітента.
Реєструвальний орган забезпечує опублікування інформації про скасування реєстрації випуску акцій в одному зі своїх офіційних друкованих видань протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати видання розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій.
На підставі розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій реєструвальним органом уносяться відповідні зміни до загального реєстру випуску цінних паперів, а також здійснюється анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.
Таким чином, за умови припинення (ліквідації) акціонерного товариства за судовим рішенням обов'язки по припиненню виконує ліквідаційна комісія, призначена судом або вказана державним реєстратором.
Разом із тим судами встановлено, що оскаржувані рішення відповідача прийняті з порушенням встановленого порядку. При зупиненні обігу акцій ВАТ «Медбіоприлад» не дотримано встановленого порядку, а саме: здійснено без відповідної заяви ліквідаційної комісії.
Також слід зазначити, що судами вірно встановлено, що спірні акти відповідача прийняті на підставі рішення суду, яке не набрало законної сили, оскільки оскаржено і постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2010 року скасовано, після чого прийнято нове рішення про відмову в позові про визнання недійсним установчих документів ВАТ «Медбіоприлад».
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів щодо незаконності оскаржуваних рішень відповідача.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
Касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відхилити, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 квітня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді:
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2013 |
Оприлюднено | 02.08.2013 |
Номер документу | 32752178 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Розваляєва Т.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні