Справа № 115/3963/13-ц
Провадження № 2/115/1558/2013
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
"02" серпня 2013 р. м. Саки
Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого, судді Дахневич О.Д.,
при секретарі Карімової Е.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Саки «Чисте місто» про стягнення заборгованості по заробітній платі, середнього заробітку за час затримки розрахунку, моральної шкоди
в с т а н о в и в :
19 липня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Саки «Чисте місто» (далі ТОВ «Саки «Чисте місто») про стягнення заборгованості по заробітній платі у розмірі 4264 грн. 65 коп., середнього заробітку за час затримки розрахунку в розмірі 1761 грн. 20 коп., моральної шкоди у зв'язку з невиплатою заробітної плати в розмірі 3000 грн. 00 коп. та витрат на правову допомогу у розмірі 200 грн. 00 коп. Свої вимоги мотивує тим, що вона працювала двірником у ТОВ «Саки «Чисте місто» з 11 квітня 2012 року по 10 червня 2013 року, звільнилась за власним бажанням. При звільненні 10 червня 2013 року їй було видано трудову книжку, проте не було проведено розрахунку по заробітній платі : за квітень - червень 2013 року. На день звернення до суду розрахунок по зарплаті відповідачем не здійснено. Тому просить стягнути з відповідача заборгованість по заробітній платі у розмірі 4264 грн. 65 коп., середній заробіток за час затримки розрахунку в розмірі 1761 грн. 20 коп. (згідно розрахунку), витрати на правову допомогу в розмірі 200 грн. 00 коп. (згідно квитанції). Крім того, вважає, що неправомірними діями відповідача по невиплаті зарплати їй завдано моральної шкоди, яка полягає в душевних стражданнях, втраті нормальних життєвих зв'язків, що потребувало додаткових зусиль для організації її життя та життя її родини. Моральну шкоду оцінює в 3000 грн. 00 коп. На підставі викладеного просила позов задовольнити.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити. Пояснила у відповідності до викладеного в позові. Додала, що наступного, після звільнення з ТОВ «Саки «Чисте місто» дня - 11 червня 2013 року, вона влаштувалась до КП «Сакське ЖЕО» двірником, зарплату отримує регулярно. Не заперечила проти розгляду справи в заочному порядку у відсутності відповідача.
Представник ТОВ «Саки «Чисте місто» в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений належним чином та своєчасно, про що свідчить повідомлення в матеріалах справи (а.с.13,14), заперечень не надіслав. У зв'язку з цим, за згодою позивача, суд розглядає справу у його відсутності в заочному порядку, що відповідає вимогам ст.224 ЦПК України.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, які беруть участь у справі.
Згідно з ч.1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з ТОВ «Саки «Чисте місто», працювала на посаді двірника з 11 квітня 2012 року по 10 червня 2013 року. Вказана обставина підтверджується копією трудової книжки (а.с.5).
10 червня 2013 року позивача було звільнено з ТОВ «Саки «Чисте місто» за ст.38 Кзпп України , що також підтверджується записом у трудовій книжці.
Відповідно до ч.1 ст.116 Кзпп України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
З розрахункових листків по заробітній платі позивача за квітень, травень та червень 2013 року вбачається, що заборгованість по заробітній платі склала : за квітень - 1273 грн. 61 коп., за травень -1581 грн. 12 коп., за червень - 1409 грн. 92 коп. (а.с.6).
Згідно до ч.1 ст.117 Кзпп України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Судом встановлено, що повний розрахунок з позивачем на день розгляду справи не здійснено.
Отже, суд доходить до висновку, що невиплата належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 КЗпП України відбулася з вини власника, тобто відповідача. Судом також встановлено, що спору з приводу розміру належних звільненому працівникові сум між сторонами не існує, тому вимога позивача стосовно виплати йому середнього заробітку за час затримки розрахунку підлягає задоволенню.
Разом з цим, слід зазначити, що позивач просить стягнути середній заробіток за час затримки розрахунку, починаючи з 10 червня 2013 року по день фактичного розрахунку, який на день подання позову (19 липня 2013 року) не здійснено. За таких обставин, суд вважає за можливе , оскільки на день розгляду справи (02 серпня 2013 року) розрахунок не здійснено, стягнути з відповідача середній заробіток за час затримки розрахунку, починаючи з 10 червня 2013 року по день розгляду справи в суді - 02 серпня 2013 року.
Відповідно до п.21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» при визначенні середньої заробітної плати слід виходити з того, що в усіх випадках, коли за чинним законодавством вона зберігається за працівниками підприємств, установ, організацій, це слід робити відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. N 100 (з наступними змінами і доповненнями).
Відповідно до п.8 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. N 100 (з наступними змінами і доповненнями), нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Таким чином середньоденна заробітна плата позивача складає 47 грн. 59 коп. (1273 грн. 61 коп. + 1581 грн. 12 коп. : 60 днів). Середньомісячний заробіток за час затримки розрахунку відповідно складає ( з 10 червня 2013 року по 30 червня 2013 - 47 грн. 59 коп. х 14 робочих днів = 666 грн. 10 коп.; з 01 липня по 31 липня 2013 року - 47 грн. 59 коп. х 23 робочих дня = 1094 грн. 57 коп., з 01 серпня по 02 серпня 2013 року - 47 грн. 59 коп. х 2 робочих дня = 95 грн. 18 коп., а всього - 1855 грн. 85 коп. За таких обставин, суд не може взяти до уваги розрахунок позивача, оскільки законодавцем передбачено інший порядок обчислення середньомісячного заробітку за час затримки розрахунку.
Стосовно вимоги позивача про стягнення моральної шкоди в сумі 3000 грн. 00 коп., суд приходить до висновку про часткове її задоволення з наступних підстав.
Згідно роз'яснень, які містяться в п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України N 4 від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди", судам необхідно враховувати, що відповідно до ст. 237-1 Кзпп України, за наявності порушення прав працівника у сфері трудових відносин (незаконного звільнення або переведення, невиплати належних йому грошових сум, виконання робіт у небезпечних для життя і здоров'я умовах тощо), яке призвело до його моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків чи вимагає від нього додаткових зусиль для організації свого життя, обов'язок по відшкодуванню моральної (немайнової) шкоди покладається на власника або уповноважений ним орган незалежно від форми власності, виду діяльності чи галузевої належності.
Внаслідок невиплати заробітної плати порушені конституційні та трудові права позивача. Позивачу спричинено моральну шкоду, яка виразилась у втраті нормальних життєвих зв'язків, а саме позивач був позбавлений доходу, що негативно відобразилося на його сім'ї та змусило прикладати додаткових зусиль для організації свого життя.
З урахуванням фактичних обставин справи, враховуючи принцип розумності, достатності та справедливості суд вважає необхідним стягнути на користь позивача у відшкодування моральної шкоди 200 грн. 00 коп.
Вимога про стягнення з відповідача витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги в сумі 200 грн. 00 коп. (за складання позовної заяви) задоволенню не підлягає, оскільки вказана компенсація не передбачена ЗУ «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах».
Судові витрати на підставі ст..88 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 367 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про присудження працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць. До негайного виконання рішення суду підлягає допущенню в частині стягнення 1120 грн. 72 коп. без врахування утримання прибуткового податку з громадян та інших обов'язкових платежів
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 116, 117, 237-1 Кзпп України, ст.ст. 10, 11, 88, 209, 212, 214-215, 224 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Саки «Чисте місто» (96500, АР Крим, м. Саки, вул. Піонерська 1/92 (фактична адреса: м. Саки, вул. Промислова 4) (код ЄДРПОУ 38006229) на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплати заробітної плати в розмірі 4264 грн. 65 коп., середній заробіток за час затримки розрахунку в розмірі 1855 грн. 85 коп., моральну шкоду в розмірі 200 грн. 00 коп. , а всього : 6320 грн. 50 коп. (Шість тисяч триста двадцять гривень 50 копійок).
В іншій частині позову - відмовити.
Допустити негайне виконання рішення у межах суми за один місяць - в розмірі 1421 грн. 55 коп. (одна тисяча чотириста двадцять одна гривня 55 копійок).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Саки «Чисте місто» судовий збір в дохід держави у розмірі 229 грн. 40 коп.
Рішення|розв'язання,вирішення,розв'язування| може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом десяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте Сакським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя Дахневич О. Д.
Суд | Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2013 |
Оприлюднено | 05.08.2013 |
Номер документу | 32755782 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим
Дахневич О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні