Рішення
від 01.08.2013 по справі 528/654/13-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 528/654/13-ц

Номер провадження 22-ц/786/2706/2013

Головуючий у 1-й інстанції Радзівон О.І.

Доповідач Омельченко Л. М.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2013 року м. Полтава

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:

Головуючого судді: Омельченко Л.М.

Суддів: Буленка О.О., Триголова В.М.

При секретарі Ачкасовій О.Н.

З участю позивача ОСОБА_1

Представника відповідача Приходько Я.Б.

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою представника Приватного підприємства "САВ-ЮР" - Приходько Яни Борисівни

на рішення Гребінківського районного суду Полтавської області від 07 червня 2013 року

по справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства "САВ-ЮР" про стягнення матеріальної та моральної шкоди.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду Омельченко Л.М.,

В С Т А Н О В И Л А :

У травні 2013 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.

Свої вимоги мотивував тим, що 2.12.2011 року він придбав у магазині «Фокстрот» фотоапарат «FUJI FinePix T200 gunmetal», серійний номер 1ТН56508 вартістю 1 061 грн.00 коп.

У вересні 2012 року фотоапарат зіпсувався. У зв'язку з цим, позивач звернувся до відповідача з проханням усунути недоліки. Останній погодився і взяв фотоапарат на гарантійний ремонт та експертизу з терміном виконання 28 днів.

По закінченню строку ремонту, ОСОБА_1 забрав відремонтований товар. Користуючись фотоапаратом на протязі двох місяців, він знову вийшов з ладу.

30.11.2012 року позивач повторно звернувся до відповідача з письмовою вимогою про усунення недоліків товару на протязі 14 днів. Відповідач погодився і взяв фотоапарат, батарею, чек, гарантійний талон та ОГТ для направлення у сервісний центр.

15.12.2012 року термін гарантійного ремонту вищевказаного товару закінчився. Коли позивач звернувся до відповідача з проханням повернути відремонтований фотоапарат, останній пояснив, що не має такої можливості, так як фотоапарат ще не був направлений до сервісного центру. На прохання надати в користування на період ремонту інший аналогічний товар, ОСОБА_1 отримав відмову.

Позивач вказує, що станом на 15.04.2013 року, за 122 прострочених днів усунення недоліків товару та за невиконання вимоги про надання у користування аналогічного товару на час усунення недоліків, з магазину "Фокстрот" слід стягнути на його користь неустойку, сума якої складає 1294,42 грн. (1 061 грн. : 100% * 122 дні).

Крім цього, ОСОБА_1 посилається на те, що неможливість користування фотоапаратом створила для його сім'ї значні незручності у повсякденному житті, чим завдано моральну шкоду.

На підставі викладеного, позивач просив суд розірвати договір купівлі-продажу фотоапарату, укладений 2 грудня 2011 року між ним та магазином «Фокстрот»; стягнути з магазину «Фокстрот» сплачені ним 02.12.2011 року за товар - фотоапарат «FUJI FinePix T200 gunmetal» серійний номер 1ТН56508 гроші в сумі 1 061 грн., неустойку в розмірі 1% від вартості фотоапарату за кожний день прострочення усунення недоліків товару та невиконання вимоги про надання в користування аналогічного товару на час усунення недоліків (за період з 15.12.2012 року і по день звернення до суду, 15.04.2013 року) в сумі 1 294,42 грн., а також моральну шкоду в сумі 1 000 грн.00 коп. Судові витрати прохав віднести на рахунок відповідача.

Ухвалою Гребінківського районного суду Полтавської області від 24 травня 2013 року замінено первісного відповідача - магазин "Фокстрот Техніка для дому" на належного відповідача - Приватне підприємство "САВ-ЮР".

Рішенням Гребінківського районного суду Полтавської області від 7 червня 2013 року позов ОСОБА_1 до Приватного підприємства "САВ-ЮР" про стягнення матеріальної та моральної шкоди задоволено частково.

Розірвано договір купівлі-продажу фотоапарату, укладений 2 грудня 2011 року між ОСОБА_1 та магазином «Фокстрот».

Стягнуто з Приватного підприємства «САВ-ЮР» сплачені ОСОБА_1 02.12.2011 року за товар - фотоапарат «FUJI FinePix T200 gunmetal» серійний номер 1ТН56508 гроші в сумі 1 061 (одну тисячу шістдесят одну) грн.00 коп.

Стягнуто з Приватного підприємства «САВ-ЮР» на користь ОСОБА_1 неустойку в розмірі 1% від вартості фотоапарату за кожний день прострочення усунення недоліків товару та невиконання вимоги про надання в користування аналогічного товару на час усунення недоліків (за період з 15.12.2012 року і по день звернення до суду, 15.04.2013 року) в сумі 1 294,42 грн..

Стягнуто з Приватного підприємства «САВ-ЮР» на користь ОСОБА_1 у відшкодування моральної шкоди 200 (двісті) грн.

Стягнуто з Приватного підприємства «САВ-ЮР» на користь держави судовий збір в сумі 255,54 гривень.

Рішення суду в апеляційному порядку оскаржило ПП «САВ-ЮР» в особі законного представника Приходько Я.Б.

Апелянт прохає рішення суду змінити в частині задоволення позову ОСОБА_1 про стягнення на його користь неустойки, відшкодування моральної шкоди і стягнення судових витрат та ухвалити нове рішення у даній частині про відмову в задоволенні цих вимог. Посилається на порушення судом норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 303 ЦПК України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції.

Відповідно до ст. 309 ч. 1 п.п. 3,4 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

Згідно ст.213 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з»ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами , які були досліджені в судовому засіданні.

Судом першої інстанції вірно встановлено і це вбачається з матеріалів справи, що 2 грудня 2011 року між сторонами було укладено договір купівлі-продажу фотоапарату торгової марки «FUJI FinePix T200 gunmetal», серійний номер 1ТН56508 вартістю 1 061,00 грн.

Виявивши на протязі гарантійного строку (1 рік) недоліки придбаного фотоапарату (мерехтіння екрану, фото у смужку), позивач 30.11.2012 року звернувся до магазину з письмовою вимогою про усунення недоліків товару. Відповідач прийняв від нього для відправки у сервісний центр фотоапарат, батарею, чек, гарантійний талон та ОГТ, про що свідчить квитанція про прийом для відправки у сервісний центр в м. Кременчук Полтавської області від 30.11.2012 року (а.с.6). Протягом чотирнадцяти днів, тобто, до 15.12.2012 року відповідач не усунув недоліки цього товару і, станом на 15.04.2013 року, не повернув ОСОБА_1 за нього грошові кошти.

Тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність правових підстав для задоволення позову щодо розірвання договору купівлі-продажу фотоапарату, укладеного між сторонами, у зв'язку з продажем товару неналежної якості та відшкодування позивачу вартості цього товару.

Рішення місцевого суду в даній частині є законним, обґрунтованим, постановленим з дотриманням вимог матеріального і процесуального права та не оскаржується жодною із сторін.

Разом з тим, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 в частині стягнення з ПП «САВ-ЮР» неустойки за кожний день прострочення усунення недоліків товару в сумі 1294 грн.42 коп., а також моральної шкоди в сумі 200 грн.00 коп., суд першої інстанції, виходив з того, що відповідач має право на отримання даних грошових сум згідно Закону України «Про захист прав споживача».

Однак, колегія суддів не може повністю погодитися з такими висновками.

Згідно положень ч. 1 ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів», у разі виявлення недоліків товару споживач має право вимагати:

1/ пропорційного зменшення ціни;

2/ безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3/ відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

У разі виявлення істотних недоліків товару споживач має право вимагати:

1/ розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;

2/ вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця товару.

Відповідно до ч. 3 указаної статті, споживач має право пред'явити одну з вимог , передбачених ч.1 цієї статті , а в разі її невиконання заявити іншу вимогу, передбачену ч.1 цієї статті.

Оскільки розірвання договору купівлі-продажу має наслідки повернення продавцем сплаченої за товар суми, а покупцем - товару, то вимога про стягнення неустойки за порушення строку гарантійного ремонту задоволенню не підлягає.

Крім того, згідно зі ст. 611 ЦК України моральна шкода підлягає відшкодуванню у разі порушення зобов'язання, якщо таке відшкодування встановлено договором або законом.

Відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» право споживачів на відшкодування моральної шкоди виникає тільки в разі її заподіяння небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством.

У справі не встановлено обставин, з якими Закон пов'язує право споживача на відшкодування моральної шкоди, тому висновок суду про задоволення позовних вимог у цій частині також є помилковим.

Враховуючи встановлені у справі обставини та вимоги закону, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для застосування п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживача до даного спору.

Таким чином, рішення місцевого суду в частині стягнення неустойки та відшкодування моральної шкоди підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову в даній частині.

У зв»язку з цим, рішення суду щодо стягнення з ПП «САВ-ЮР» на користь держави судових витрат по справі підлягає зміні на підставі ч.3 і ч.5 ст.88 ЦПК України.

В іншій частині рішення суду слід залишити без змін.

Крім того, в суді апеляційної інстанції представником апелянта заявлено клопотання про стягнення з ОСОБА_1 витрат по сплаті судового збору за подачу апеляційної скарги на суму 172 грн.05 коп.

Враховуючи, що подана апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, колегія суддів приходить до висновку про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПП «САВ-ЮР» вищевказаних витрат у розмірі 100 грн.00 коп.

Керуючись ст. ст. 303 , 307 ч.1 п.2, 309 ч.1 п.п.3,4, 316 ЦПК України, колегія суддів

В И Р І Ш И Л А :

Апеляційну скаргу представника Приватного підприємства "САВ-ЮР" - Приходько Яни Борисівни частково задовольнити.

Рішення Гребінківського районного суду Полтавської області від 7 червня 2013 року в частині задоволення позову про стягнення неустойки та відшкодування моральної шкоди скасувати.

Ухвалити в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 до Приватного підприємства «САВ-ЮР» про стягнення неустойки та відшкодування моральної шкоди.

Змінити рішення суду в частині стягнення з Приватного підприємства «САВ-ЮР» на користь держави судового збору, зменшивши його розмір з суми 255 грн.54 коп. до суми 170 грн.36 коп.

В решті рішення суду залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства «САВ-ЮР» 100 грн. 00 коп. понесених судових витрат за подачу апеляційної скарги.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено протягом двадцяти днів з дня натрання ним законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий : суддя (підпис)

Судді: (підписи)

Згідно:

СудАпеляційний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення01.08.2013
Оприлюднено02.08.2013
Номер документу32758807
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —528/654/13-ц

Рішення від 01.08.2013

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Омельченко Л. М.

Ухвала від 04.07.2013

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Омельченко Л. М.

Рішення від 14.06.2013

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Радзівон О. І.

Рішення від 07.06.2013

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Радзівон О. І.

Ухвала від 31.05.2013

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Радзівон О. І.

Ухвала від 30.05.2013

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Радзівон О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні