Рішення
від 02.08.2013 по справі 927/967/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

14000 , м. Чернігів тел. 698-166

проспект Миру , 20 тел. 678-853

Іменем України

РІШЕННЯ

02 серпня 2013 року Справа № 927/967/13

Позивач: ОСОБА_1, АДРЕСА_3

представник позивача ОСОБА_2 АДРЕСА_2

Відповідач 1: ОСОБА_3, АДРЕСА_4

Відповідач 2: Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна

компанія «Альфа-Інвест», 14000 м. Чернігів, вул. Г. Полуботка, 6А

Відповідач 3: Товариство з обмеженою відповідальністю «Ярослава»

08141 Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Петрівське, вул. Господарська, 1

Предмет спору: про визнання недійсним рішення загальних зборів

Суддя Фетисова І.А.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю

від 1 відповідача: не з'явився

від 2 відповідача: Мазан О.О. за довіреністю

від 3 відповідача: не з'явився

Позивачем подано позов про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна компанія «Альфа-Інвест» від 13.10.2008 р., яке оформлене протоколом № 6, обгрунтований відсутністю повідомлення про проведення зборів та фактичним неприйняттям участі у зборах, порушенням корпоративних прав позивача як учасника товариства.

Відповідач1 у письмових поясненнях зазначив про відсутність позивача 13.10.2008 року на загальних зборах, відсутність повідомлення позивача про проведення зборів, просить розглянути справи за відсутності представника.

Відповідач 2 у письмових поясненнях зазначив про визнання позову. По тексту пояснень повідомив про складання протоколу №6 13.10.2008 року, неповідомлення позивача про проведення зборів, порядок денний, фактичну відсутність позивача на зборах учасників, не внесення позивачем пропозицій на зборах.

Відповідач 3 у письмових поясненнях позовні вимоги визнав, зазначив про відсутність позивача на загальних зборах 13.10.2008 року, просить справу розглянути без участі представника.

Враховуючи, що явка відповідачів обов'язковою не визнавалась, клопотання 1-го та 3-го відповідачів про розгляд справи без участі представників, судом задоволено.

Дослідивши матеріали, заслухавши повноважних представників позивача та 2-го відповідача, з'ясувавши фактичні обставини справи, заслухавши повноважних представників позивача, відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, суд в с т а н о в и в :

Статут Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна компанія «Альфа-Інвест» (нова редакція) затверджено загальними зборами учасників товариства протокол № 9 від 15.06.2006 р. та зареєстровано 20.06.2006 р. державним реєстратором виконкому Чернігівської міської ради.

Відповідно до п. 3.3 статуту учасниками товариства на день підписання нової редакції статуту є ОСОБА_3, ОСОБА_1, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ярослава».

Відповідно до п. 5.4 статуту частки учасників товариства у статутному фонді товариства становлять: ОСОБА_3 - 75000 грн., що становить 25 % статутного фонду (капіталу), ОСОБА_1 - 75000 грн., що становить 25 % статутного фонду (капіталу), ТОВ «Ярослава» - 150000 грн., що становить 50 % статутного фонду (капіталу).

Таким чином, станом на 13.10.2008 року та на момент розгляду справи позивач є учасником товариства з часткою 25%.

13.10.2008 р. проведено загальні збори засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна компанія «Альфа-Інвест», про що складено протокол № 6. В протоколі зазначено, що на зборах присутні ОСОБА_3, ОСОБА_1, директор ТОВ «Ярослава» Мажуга В.О.

На порядок денний винесено питання про надання повноважень генеральному директору товариства на продаж квартир та нежитлових приміщень в житловому будинку по АДРЕСА_5

В протоколі зазначено, що слухали ОСОБА_1, який запропонував зборам з метою оперативного вирішення питань реалізації, надати генеральному директору Ковальському К.Є. повноваження на продаж квартир та нежитлових приміщень в житловому будинку по АДРЕСА_5

З тексту протоколу вбачається, що на зборах прийнято рішення надати генеральному директору Ковальському К.Є. повноваження на продаж квартир та нежитлових приміщень (офісів, оздоровчого центру) в житловому будинку по АДРЕСА_5 по вартості не нижче балансової.

З тексту документу (протоколу №6) вбачається проставлення підписів головою зборів ОСОБА_3, секретарем зборів Мажуга В.О., засновником ОСОБА_1, зазначено про наявність 100% участі учасників , в т.ч. позивача.

При цьому, позивач стверджує про неповідомлення про дату, час та місце скликання загальних зборів, фактичної неприсутності його на зборах та не підписання ним протоколу №6.

Відповідно до п. 15.2 статуту органом управління товариством є загальні збори його учасників. У товаристві створюється одноособовий виконавчий орган - генеральний директор, який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам учасників товариства.

Відповідно до пункту 15.4.1 статуту до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства належить: прийняття рішення про відчуження у будь-який спосіб, заставу майна (основних засобів) товариства.

Пунктом 15.4.4. Статуту визначена заборона передання віднесених до виключної компетенції загальних зборів питань виконавчому органу.

Відповідно до п. 15.6.4 статуту про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються письмово (листами) або по телефону із зазначенням часу та місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, за умови що воно було ним поставлено не пізніше як за 25 днів до початку зборів. Не пізніше як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитись з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Відповідно до ст.167 Господарського кодексу України корпоративні права -це права особи, частка якої визначена у статутному фонді (капіталі) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Права учасників господарських товариств закріплені у ст.116 Цивільного кодексу України, згідно із якою учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом: брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди); вийти у встановленому порядку з товариства; здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом; одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом, а також мати інші права, встановлені установчим документом товариства та законом.

Відповідно до ст. 61 Закону України «Про господарські товариства» в редакції станом на 01.09.2008 року по 13.10.2008 року загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Приписами ст. 60 Закону України «Про господарські товариства» в редакції станом на 01.09.2008 року по 13.10.2008 року встановлено , що будь-хто з учасників товариства з обмеженою відповідальністю вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів.

Наведеними вище приписами законодавства встановлено обов'язок товариства повідомити учасників про скликання зборів та його порядок денний та встановлені права учасників, які й складають суть корпоративних прав.

Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; учасник (акціонер) товариства був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах; рішення загальних зборів порушує права чи законні інтереси учасника (акціонера) товариства.

Відповідно до п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства; якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову. Рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону України «Про господарські товариства» ; права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо (п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів").

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону про господарські товариства). Пунктом 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року N 13 підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Приписами ст.78 ГПК України встановлено, що в разі визнання позову відповідачем суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству.

Відповідач1,3 визнали позов, підтвердили відсутність позивача на загальних зборах 13.10.2008 року й даний факт, на який посилається позивач, не спростований сторонами іншими доказами. Окрім того, з письмових пояснень відповідачі 1 та 3 зазначили про те, що позивачем ОСОБА_1 не ставив підпис на протоколі, оскільки не був присутній на зборах.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем (ТОВ «ІБК»Альфа-Інвест») не надано доказів дотримання процедури скликання загальних зборів, відсутні докази направлення позивачу повідомлення про час, місце та дату проведення загальних зборів, відсутні докази повідомлення позивача про порядок денний загальних зборів. В письмових поясненнях зазначив про неповідомлення позивача про проведення зборів, порядок денний, фактичну відсутність позивача на зборах учасників, не внесення позивачем пропозицій на зборах

Таким чином, відсутність вчинення товариством обов'язкових дій направлених на повідомлення учасника про скликання загальних зборів, інформування учасника товариства про порядок денний загальних зборів, призвело до порушення прав і законних інтересів, а саме права на:

? інформацію про діяльність товариства, у т.ч. про проведення загальних зборів учасників товариства, що визначені ч. 1 ст. 88 Господарського кодексу України, ст. 61 Закону України "Про господарські товариства", п. 15.6.4 статуту;

? участь у загальних зборах акціонерів товариства, що визначені ст. 60 Закону України "Про господарські товариства";

? участь у прийнятті рішень з інших питань, що віднесені законодавством та статутом до виключної компетенції загальних зборів акціонерів, що визначені ст.145 Цивільного кодексу України,п.15.4.1., 15.4.4.Статут товариства.

При цьому суд вважає зауважити на тому, що наявність у позивача частки 25%, яка не впливає на визначення кворуму при прийнятті рішень загальними зборами та те, що неприйняття позивачем участі в загальних зборах не могло вплинути на результати голосування на зборах, судом до уваги не береться, оскільки судом встановлено факт порушення прав і законних інтересів позивача внаслідок прийняття рішень загальних зборів без участі позивача , а участь у загальних зборах, голосування , внесення пропозиції про порядок денний , участь в управлінні товариством не обмежується лише голосуванням на загальних зборах.

З урахуванням наведеного відсутні підстави вважати рішення загальних зборів учасників товариства від 13.10.2008 року правомірними, а тому вимоги про визнання недійсними рішення загальних зборів є обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню.Аналогічний правовий висновок зроблено ВГСУ по справі 8/210/09 у постанові від 04.03.2010 року, у справі 13/55 від 02.06.2011 року.

Окрім того, суд звертає увагу на те, що до виключної компетенції загальних зборів учасників , згідно п.15.4.1. Статут віднесено прийняття рішень про відчуження у будь-який спосіб, заставу майна (основних засобів) товариства й за умовами п.15.4.4. питання , віднесені до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства не можуть бути передані ними для вирішення виконавчому органу товариства (генеральний директор).Таким чином, рішення прийнято без дотримання приписів ст.145 ЦК України та п.15.4.4 Статуту товариства.

Встановлені судом порушення корпоративних прав позивача підлягають судовому захисту, а позов визнається обґрунтованими й таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 167 Господарського кодексу України, ст.116 Цивільного кодексу України ст.ст.22,27,33,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

1.Визнати недійсними рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю « Інвестиційно-будівельна компанія « Альфа-Інвест» прийняті 13.10.2008 року, оформлені протоколом №6 від 13.10.2008 року.

2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-будівельна компанія « Альфа-Інвест»(14000, м. Чернігів, вул.Гетьмана Полуботка, буд..6-А, код 31895474, відомості про рахунки відсутні) на користь ОСОБА_1 (02140, АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1, відомості про рахунки відсутні) 1147 грн. судового збору.

3.Наказ видати після набрання рішення законної сили.

Суддя І.А.Фетисова

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення02.08.2013
Оприлюднено05.08.2013
Номер документу32768607
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/967/13

Ухвала від 10.06.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Іванова Л.Б.

Ухвала від 17.02.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Федорчук Р.В.

Ухвала від 26.12.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Федорчук Р.В.

Рішення від 02.08.2013

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Фетисова І.А.

Ухвала від 30.07.2013

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Фетисова І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні