Справа № 1027/1012/12 Головуючий у І інстанції Соловей Г.В. Провадження № 11/780/697/13 Доповідач у 2 інстанції Миколюк Категорія 48 31.07.2013
УХВАЛА
Іменем України
31 липня 2013 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Київської області в складі:
головуючого - Миколюка О.В.,
суддів - Орла А.І., Зіміної В.Б.,
з участю прокурора - Красківського В.П.,
захисників - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
виправданих - ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Києві кримінальну справу за апеляцією прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на вирок Фастівського міськрайонного суду Київської області від 26 квітня 2013 року, яким
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Княжичі Києво-Святошинського району Київської області, українка, громадянка України, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1,
за ч.3 ст. 365 КК України - виправдана за відсутністю в її діях ознак складу злочину,
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженець м. Тюмень Російської Федерації, українець, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, проживає: АДРЕСА_3,
за ч.3 ст. 365 КК України - виправданий за відсутністю в його діях ознак складу злочину,
встановила:
Наказом начальника Головного управління земельних ресурсів у Київській області № 94-к від 01.10.2007 року ОСОБА_4 призначено на посаду заступника начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі Київської області з присвоєнням 11 рангу державного службовця, що відповідає посаді шостої категорії посад державних службовців, як це визначено ст.ст. 2, 25, 26 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну службу" основними обов'язками державних службовців, зокрема, є додержання Конституції України та інших актів законодавства України; забезпечення ефективної роботи та виконання завдань державних органів відповідно до їх компетенції; безпосереднє виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасне і точне виконання рішень державних органів чи посадових осіб, розпоряджень і вказівок своїх керівників; сумлінне виконання своїх службових обов'язків, ініціатива і творчість в роботі.
Державний службовець повинен діяти в межах своїх повноважень. У разі одержання доручення, яке суперечить чинному законодавству, державний службовець зобов'язаний невідкладно в письмовій формі доповісти про це посадовій особі, яка дала доручення, а у разі наполягання на його виконанні - повідомити вищу за посадою особу.
Відповідно до ст.ст.5, 38 Закону України "Про державну службу" державний службовець повинен: сумлінно виконувати свої службові обов'язки; шанобливо ставитися до громадян, керівників і співробітників, дотримуватися високої культури спілкування; не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби чи негативно вплинути на репутацію державного службовця.
Особи, винні у порушенні законодавства про державну службу, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із чинним законодавством.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 1, 2, Типового положення про районний відділ земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 200 від 24.02.2003 рік, районний відділ земельних ресурсів (далі - відділ) є територіальним органом Держкомзему і підзвітний та підконтрольний Держкомзему і відповідно Республіканському комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, обласному головному управлінню земельних ресурсів.
У своїй діяльності відділ керується Конституцію України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Держкомзему, Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної республіки Крим, обласного головного управління земельних ресурсів.
Відповідно до п.4 Типового положення, основними завданнями відділу є реалізація державної політики у сфері регулювання земельних відносин, участь у розробленні та здійсненні заходів щодо розвитку ринку земель, організація та ведення державного земельного кадастру відповідно до законодавства, організація і здійснення землеустрою та моніторингу земель, участь у розробленні і виконанні загальнодержавних та регіональних програм у сфері використання і охорони земель, підвищення родючості грунтів, здійснення землеустрою та моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру приватизації земельних ділянок.
Згідно з п.п. 11, 15 п.5 Типового положення відділ організовує розроблення, видачу і збереження бланків державних актів на право власності на земельну ділянку та державних актів на право постійного користування земельною ділянкою; бере участь у виборі земельних ділянок під розміщення об'єктів і споруд та вносить місцевій держадміністрації або органу місцевого самоврядування пропозиції щодо погодження місця їх розташування, викупу та вилучення земель, передачі земельних ділянок у власність та надання у користування, в тому числі на умовах оренди.
Таким чином, в силу займаної посади та наділених повноважень заступник начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі Київської області ОСОБА_4 виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто згідно з п. 1 примітки до ст. 364 КК України була службовою особою.
Розпорядженням Президента України № 568/2005-рп від 12.03.2005 року ОСОБА_5 призначено головою Фастівської районної державної адміністрації Київської області (далі - Фастівська РДА).
Розпорядженням Фастівської РДА від 17.03.2005 року № 158 ОСОБА_5 приступив до роботи на займаній посаді з 17.03.2005 року.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст. 1, 2, 3 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в районах здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують: виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян; виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку; підготовку та виконання відповідних бюджетів; звіт про виконання відповідних бюджетів та програм; взаємодію з органами місцевого самоврядування; реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.
Місцеві державні адміністрації діють на засадах: відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність; верховенства права; законності; пріоритетності прав людини; гласності; поєднання державних і місцевих інтересів.
Статтею 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що голови місцевих державних адміністрацій очолюють відповідні місцеві державні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, несуть відповідальність за виконання покладених на місцеві державні адміністрації завдань і за здійснення ними своїх повноважень; здійснюють інші функції, передбачені Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня.
Відповідно до абз. 1 ст.41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з п. 11.1 розділу 11 "Порядок внесення та розгляду проектів розпоряджень голови районної державної адміністрації та наказів керівника апарату адміністрації" Регламенту Фастівської РДА, затвердженого розпорядженням голови Фастівської РДА від 22.11.2007 рік № 1047, голова районної державної адміністрації на виконання актів законодавства, доручень Прем'єр-міністра України, за власною ініціативою видає одноособово в межах повноважень районної державної адміністрації розпорядження.
Таким чином, в силу займаної посади та наділених повноважень голова Фастівської РДА ОСОБА_5, як представник влади, виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто, згідно з п. 1 примітки до ст. 364 КК України, був службовою особою.
Органами досудового слідства ОСОБА_4 обвинувачується в скоєнні злочину, передбаченого ч.З ст.365 КК України, умисними діями, які виразились у перевищенні влади та службових повноважень, тобто умисному вчиненні службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав і повноважень, якщо вони спричинили тяжкі наслідки.
Перевищення службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, ОСОБА_4 вчинила за наступних обставин.
Так, 01.09.2008 року листом № 113 директор ПСП "Фастівецьке" ОСОБА_6 звернувся в адресу голови Фастівської РДА ОСОБА_7 з проханням видати розпорядження про виготовлення державного акту на право власності ПСП "Фастівецьке" за земельні ділянки загальною площею 32, 84 га. 04.09.2008 рік вказаний лист надійшов для виконання до управління земельних ресурсів у Фастівському районі та зареєстрований за вхідним № 962.
В подальшому, в період часу з 04.09.2008 рік по 15.09.2008 рік заступник начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі Київської області ОСОБА_4, перебуваючи в приміщенні зазначеного управління за адресою: Київська область, м.Фастів, вул.Радянська, З-б, будучи службовою особою, фахівцем в галузі земельного законодавства України та обізнаною про порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність, явно виходячи за межі наданих їй прав і повноважень та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння і передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, з метою безоплатної передачі у власність ПСП "Фастівецьке" земельних ділянок без законних на те підстав, достовірно знаючи, що вказане підприємство як юридична особа не наділене правом отримання земельної ділянки у власність, оскільки ст.28 Земельного кодексу України передбачено, що сільськогосподарські підприємства, установи та організації, крім державних і комунальних, право власності на землі сільськогосподарського призначення можуть набувати лише шляхом внесення до статутного фонду земельних ділянок їх засновників та придбання земельних ділянок за договорами купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, ПСП "Фастівецьке" земельні ділянки до статутного фонду не вносились, порушуючи вимоги ч. 1 ст. 82 Земельного кодексу України, відповідно до якої юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) внесення земельних ділянок її засновниками до статутного капіталу; в) прийняття спадщини; г) виникнення інших підстав, передбачених законом; ч. З ст. 116 Земельного кодексу України, якою передбачено безоплатну передачу земельних ділянок у власність лише громадянам, в порушення ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України, якою передбачено, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди, в порушення порядку проведення землеустрою, передбаченого ст. ст. 184, 186 Земельного кодексу України, в порушення п. "в" ст.20 Закону України "Про землеустрій", яким передбачено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок, в порушення ст. 50 Закону України "Про землеустрій", п.п. 2, 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 рік № 677, якими передбачено, що проект відведення земельної ділянки не розробляється лише у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у власність або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурсних засадах (за результатами земельних торгів), умисно завізувала як головний розробник проект розпорядження "Про надання дозволу ПСП "Фастівецьке" на складання технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів) в межах Фастівецької сільської ради Фастівського району Київської області", яке в подальшому підписане головою Фастівської РДА ОСОБА_5 та зареєстроване за № 1101 від 22.09.2008 рік.
На підставі вказаного розпорядження протягом вересня-грудня 2008 року ТОВ Науково-виробнича фірма "Фастівзем" виготовлено та погоджено технічну документацію щодо складання документів, що посвідчують право власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ПСП "Фастівецьке" с. Фастівець, вул. Шевченка, 54, вул. Тхоржевського, 25-а, с.Клехівка, вул. Мічуріна, 1 а/б в межах Фастівецької с/Ради Фастівського району Київської області КОАТУУ 3224986900:01:003:0139, КОАТУУ 3224986900:01:003:0138, КОАТУУ 3224986900:01:003:0140, КОАТУУ 3224986900:01:002:0085, КОАТУУ 3224986900:01:002:0086, КОАТУУ 3224986900:01:002:0158.
Під час погодження цієї технічної документації заступник начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі ОСОБА_4 із зазначеними вище порушеннями підписала та надала позитивний висновок від 23.12.2008 рік № 2807, яким вважала за можливе оформити право власності на земельні ділянки загальною площею 32, 8444 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ПСП "Фастівецьке".
Вказану технічну документацію затверджено розпорядженням голови Фастівської РДА ОСОБА_5 Від 23.12.2008 рік № 1470, проект якого також із зазначеними вище порушеннями завізований заступником начальника управління земельним ресурсів у Фастівському районі ОСОБА_4 як головним розробником. Цим же розпорядженням вирішено передати у власність ПСП "Фастівецьке" земельні ділянки загальною площею 32, 8444 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів) в межах Фастівецької сільської ради Фастівського району Київської області.
В подальшому, в період часу з 23.12.2008 рік по 31.12.2008 рік заступник начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі Київської області ОСОБА_4, перебуваючи в приміщенні зазначеного управління за адресою: Київська область, м. Фастів, вул. Радянська, З-б, будучи службовою особою, фахівцем в галузі земельного законодавства України та обізнаною про порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність, явно виходячи за межі наданих їй прав і повноважень та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння і передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, з метою безоплатної передачі у власність ПСП "Фастівецьке" земельних ділянок без законних на те підстав, достовірно знаючи, що вказане підприємство як юридична особа не наділене правом отримання земельної ділянки у власність, оскільки ст. 28 Земельного кодексу України передбачено, що сільськогосподарські підприємства, установи та організації, крім державних і комунальних, право власності на землі сільськогосподарського призначення можуть набувати лише шляхом внесення до статутного фонду земельних ділянок їх засновників та придбання земельних ділянок за договорами купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, ПСП "Фастівецьке" земельні ділянки до статутного фонду не вносились, в порушення ч. 1 ст. 82, ч. З ст. 116, ч. 1 ст. 120, ст. ст. 184, 186 Земельного кодексу України, п. "в" ст. 20, ст. 50 Закону України "Про землеустрій", п.п. 2, 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 рік №677, п. 2.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.99, умисно підписала виготовлені на підставі розпорядження Фастівської РДА від 23.12.08 № 1470 державні акти на право власності на земельну ділянку серії: ЯЖ № 907399 на право власності на земельну ділянку площею 0,3709 га, який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00005: ЯЖ № 907402 на право власності на земельну ділянку площею 14,5902 га, який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00001; ЯЖ № 907398 на право власності на земельну ділянку площею 0,8294 га, який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00006; ЯЖ № 907403 на право власності на земельну ділянку площею 11,2782 га. який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00002; ЯЖ № 907400 на право власності на земельну ділянку площею 4,9680 га, який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00004; ЯЖ № 907401 на право власності на земельну ділянку площею 0,8077 га, який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00003, які видано ПСП "Фастівецьке", яке набуло права власності на вказані земельні ділянки загальною площею 32, 8444 га, розташовані в межах Фастівецької сільської ради із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
09.01.2009 року листом № 1 директор ТОВ "Едельвейс" ОСОБА_8 звернувся в адресу голови Фастівської районної державної адміністрації ОСОБА_7 з проханням надати дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів) в межах Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області. Того ж дня вказаний лист надійшов для виконання до управління земельних ресурсів у Фастівському районі та зареєстрований за вхідним № 12.
В подальшому, в період часу з 09.01.2009 рік по 16.01.2009 рік заступник начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі Київської області ОСОБА_4, перебуваючи в приміщенні зазначеного управління за адресою: Київська область, м.Фастів, вул.Радянська, З-б, будучи службовою особою, фахівцем в галузі земельного законодавства України та обізнаною про порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність, явно виходячи за межі наданих їй прав і повноважень та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння і передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, з метою безоплатної передачі у власність ТОВ "Едельвейс" земельної ділянки без законних на те підстав, достовірно знаючи, що вказане товариство як юридична особа не наділене правом отримання земельної ділянки у власність, оскільки ст. 28 Земельного кодексу України передбачено, що сільськогосподарські підприємства, установи та організації, крім державних і комунальних, право власності на землі сільськогосподарського призначення можуть набувати лише шляхом внесення до статутного фонду земельних ділянок їх засновників та придбання земельних ділянок за договорами купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, ТОВ "Едельвейс" земельна ділянка до статутного фонду не вносилась, порушуючи вимоги ч. 1 ст. 82 Земельного кодексу України, відповідно до якої юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) внесення земельних ділянок її засновниками до статутного капіталу; в) прийняття спадщини; г) виникнення інших підстав, передбачених законом; ч. З ст. 116 Земельного кодексу України, якою передбачено безоплатну передачу земельних ділянок у власність лише громадянам, в порушення ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України, якою передбачено, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди, в порушення порядку проведення землеустрою, передбаченого ст. ст. 184, 186 Земельного кодексу України, в порушення п. "в" ст.20 Закону України "Про землеустрій", яким передбачено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок, в порушення ст.50 Закону України "Про землеустрій", п.п. 2, 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 рік № 677, якими передбачено, що проект відведення земельної ділянки не розробляється лише у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у власність або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу. дарування, міни на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурсних засадах (за результатами земельних торгів), умисно завізувала як головний розробник і разом з пояснювальною запискою, нею ж підписаною, направила голові Фастівської районної державної адміністрації ОСОБА_5 проект розпорядження "Про надання дозволу ТОВ "Едельвейс" на складання технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів) в межах Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області", яке в подальшому підписане головою Фастівської РДА ОСОБА_5 та зареєстроване за № 32 від 16.01.2009 рік.
На підставі вказаного розпорядження протягом часу з 29.01.2009 рік по 18.03.2009 рік ТОВ "Лідер Плюс" виготовлено та погоджено технічну документацію із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель і споруд) згідно розпорядження Фастівської РДА ТОВ "Едельвейс" Веприцька сільська рада Фастівського району Київської області КОАТУУ: 3224981600:04:001:0037.
Вказану технічну документацію, на підставі звернення директора ТОВ "Едельвейс" ОСОБА_8 Від 18.03.2009 рік № 7, затверджено розпорядженням голови Фастівської РДА ОСОБА_5 Від 24.03.2009 рік № 350. Цим же розпорядженням вирішено передати у власність ТОВ "Едельвейс" земельну ділянку площею 7,1687га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель і дворів) в межах Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області.
В подальшому, в період часу з 18.06.2009 рік по 25.06.2009 рік заступник начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі Київської області ОСОБА_4, перебуваючи в приміщенні зазначеного управління за адресою: Київська область, м. Фастів, вул. Радянська, З-б, будучи службовою особою, фахівцем в галузі земельного законодавства України та обізнаною про порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність, явно виходячи за межі наданих їй прав і повноважень та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння і передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, з метою безоплатної передачі у власність ТОВ "Едельвейс" земельної ділянки без законних на те підстав, достовірно знаючи, що вказане товариство як юридична особа не наділене правом отримання земельної ділянки у власність, оскільки ст. 28 Земельного кодексу України передбачено, що сільськогосподарські підприємства, установи та організації, крім державних і комунальних, право власності на землі сільськогосподарського призначення можуть набувати лише шляхом внесення до статутного фонду земельних ділянок їх засновників та придбання земельних ділянок за договорами купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, ТОВ "Едельвейс" земельна ділянка до статутного фонду не вносилась, порушуючи вимоги ч. 1 ст. 82 Земельного кодексу України, відповідно до якої юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) внесення земельних ділянок її засновниками до статутного капіталу; в) прийняття спадщини; г) виникнення інших підстав, передбачених законом; ч.З ст. 116 Земельного кодексу України, якою передбачено безоплатну передачу земельних ділянок у власність лише громадянам, в порушення ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України, якою передбачено, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди, в порушення порядку проведення землеустрою, передбаченого ст. ст. 184, 186 Земельного кодексу України, в порушення п. "в" ст.20 Закону України "Про землеустрій", яким передбачено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок, в порушення ст.50 Закону України "Про землеустрій", п.п. 2, 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 рік № 677, якими передбачено, що проект відведення земельної ділянки не розробляється лише у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у власність або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу. дарування, міни на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурсних засадах (за результатами земельних торгів), в порушення п. 2.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 рік, яким передбачено, що державний акт на право власності на земельну ділянку підписується начальником державного органу земельних ресурсів, умисно підписала виготовлений на підставі розпорядження Фастівської РДА від 25.03.2009 № 350 державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 968006, який 25.06.09 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 02:09:923:00003 та видано ТОВ "Едельвейс", яке набуло права власності на земельну ділянку площею 7, 1698 га, розташовану в межах Веприцької сільської ради із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Органами досудового слідства ОСОБА_5 обвинувачуються в скоєнні злочину передбаченого ч.З ст.365 КК України, умисними діями, які виразились у перевищенні влади та службових повноважень, тобто умисному вчиненні службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав і повноважень, якщо вони спричинили тяжкі наслідки.
Перевищення службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, ОСОБА_5 вчинив за наступних обставин.
Так, 01.09.2008 рік листом № 113 директор ПСП "Фастівецьке" ОСОБА_6 звернувся в адресу голови Фастівської РДА ОСОБА_9 з проханням видати розпорядження про виготовлення державного акту на право власності ПСП "Фастівецьке" за земельні ділянки загальною площею 32, 84 га. 04.09.08 вказаний лист надійшов для виконання до управління земельних ресурсів у Фастівському районі та зареєстрований за вхідним № 962. Надалі, 22.09.2008рік голова Фастівської РДА ОСОБА_5, перебуваючи в приміщенні зазначеної адміністрації за адресою: Київська область, м. Фастів, пл.Соборна, 1, будучи представником влади та службовою особою, явно виходячи за межі наданих йому прав і повноважень та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння і передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, з метою безоплатної передачі у власність ПСП "Фастівецьке" земельних ділянок без законних на те підстав, діючи в інтересах останнього, достовірно знаючи, що вказане товариство як юридична особа не наділене правом отримання земельної ділянки у власність, оскільки ст. 28 Земельного кодексу України передбачено, що сільськогосподарські підприємства, установи та організації, крім державних і комунальних, право власності на землі сільськогосподарського призначення можуть набувати лише шляхом внесення до статутного фонду земельних ділянок їх засновників та придбання земельних ділянок за договорами купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, ПСП "Фастівецьке" земельна ділянка до статутного фонду не вносилась, в порушення ч. 1 ст. 82, ч. З ст. 116, ч. 1 ст. 120, ст. ст. 184, 186 Земельного кодексу України, п. "в" ст. 20, ст.50 Закону України "Про землеустрій", п.п. 2, 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04 № 677, умисно одноособово підписав і видав розпорядження № 1101, яким надав дозвіл ПСП "Фастівецьке" на складання технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки загальною площею 32,8444 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів) в межах Фастівецької сільської ради Фастівського району Київської області.
На підставі вказаного розпорядження протягом вересня-грудня 2008 року ТОВ Науково-виробнича фірма "Фастівзем" виготовлено та погоджено технічну документацію щодо складання документів, що посвідчують право власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ПСП "Фастівецьке" с. Фастівець, вул. Шевченка, 54. вул. Тхоржевського, 25-а, с.Клехівка, вул. Мічуріна, 1 а/б в межах Фастівецької с/Ради Фастівського району Київської області КОАТУУ 3224986900:01:003:0139, КОАТУУ 3224986900:01:003:0138, КОАТУУ 3224986900:01:003:0140, КОАТУУ 3224986900:01:002:0085, КОАТУУ 3224986900:01:002:0086, КОАТУУ 3224986900:01:002:0158.
У зв'язку з незаконною видачею розпорядження № 1101 від 22.09.2008 рік всі подальші дії та рішення голови РДА ОСОБА_5 в частині безоплатної передачі земельних ділянок у власність ПСП "Фастівецьке" були вчинені з перевищенням влади та службового становища, тобто незаконними з підстав, зазначених вище.
Так, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на безоплатну передачу у власність ПСП "Фастівецьке" земельних ділянок, діючи в інтересах останнього, 23.12.08 голова Фастівської РДА ОСОБА_5, перебуваючи в приміщенні зазначеної адміністрації за адресою: Київська область, м. Фастів, пл.Соборна, 1, будучи представником влади та службовою особою, явно виходячи за межі наданих йому прав і повноважень та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння і передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, умисно одноособово підписав і видав розпорядження № 1470, незаконно завізоване заступником начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі ОСОБА_4 як головним розробником, яким затвердив технічну документацію щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки ПСП "Фастівецьке" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування будівель та дворів) в межах Фастівецької сільської ради Фастівського району Київської області та вирішив передати у власність вказаному підприємству земельні ділянки загальною площею 32, 8444 га.
Надалі, з метою реалізації свого злочинного умислу щодо безоплатної передачі у власність ПСП "Фастівецьке" земельних ділянок, діючи в інтересах останнього, в період часу з 23.12.08 по 31.12.08, голова Фастівської РДА ОСОБА_5, перебуваючи в приміщенні зазначеної адміністрації за адресою: Київська область, м. Фастів, пл. Соборна, 1, будучи представником влади та службовою особою, явно виходячи за межі наданих йому прав і повноважень та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння і передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, умисно підписав вже підписані від імені органу земельних ресурсів в порушення п. 2.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.99, заступником начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі Київської області ОСОБА_4, тобто, не уповноваженою на те особою, виготовлені на підставі розпорядження Фастівської РДА від 23.12.08 №1470 державні акти на право власності на земельну ділянку серії: ЯЖ № 907399 на право власності на земельну ділянку площею 0,3709 га, який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00005; ЯЖ № 907402 на право власності на земельну ділянку площею 14,5902 га, який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00001; ЯЖ № 907398 на право власності на земельну ділянку площею 0,8294 га, який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00006; ЯЖ № 907403 на право власності на земельну ділянку площею 11,2782 га, який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00002; ЯЖ № 907400 на право власності на земельну ділянку площею 4,9680 га, який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00004; ЯЖ № 907401 на право власності на земельну ділянку площею 0,8077 га, який 31.12.08 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02:08:032:00003, які видано ПСП "Фастівецьке", яке набуло права власності на вказані земельні ділянки загальною площею 32, 8444 га, розташовані в межах Фастівецької сільської ради із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
09.01.2009 року листом № 1 директор ТОВ "Едельвейс" ОСОБА_8 звернувся в адресу голови Фастівської РДА ОСОБА_7 з проханням надати дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів) в межах Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області. Того ж дня вказаний лист надійшов для виконання до управління земельних ресурсів у Фастівському районі та зареєстрований за вхідним № 12.
В подальшому, 16.01.2009 року голова Фастівської РДА ОСОБА_5, перебуваючи в приміщенні зазначеної адміністрації за адресою: Київська область, м.Фастів, пл.Соборна, 1, будучи представником влади та службовою особою, явно виходячи за межі наданих йому прав і повноважень та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння і передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, з метою безоплатної передачі у власність ТОВ "Едельвейс" земельної ділянки без законних на те підстав, діючи в інтересах останнього, достовірно знаючи, що вказане товариство як юридична особа не наділене правом отримання земельної ділянки у власність, оскільки ст. 28 Земельного кодексу України передбачено, що сільськогосподарські підприємства, установи та організації, крім державних і комунальних, право власності на землі сільськогосподарського призначення можуть набувати лише шляхом внесення до статутного фонду земельних ділянок їх засновників та придбання земельних ділянок за договорами купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами. ТОВ "Едельвейс" земельна ділянка до статутного фонду не вносилась, порушуючи вимоги ч. 1 ст. 82 Земельного кодексу України, відповідно до якої юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) внесення земельних ділянок її засновниками до статутного капіталу; в) прийняття спадщини; г) виникнення інших підстав, передбачених законом: ч. З ст. 116 Земельного кодексу України, якою передбачено безоплатну передачу земельних ділянок у власність лише громадянам, в порушення ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України, якою передбачено, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди, в порушення порядку проведення землеустрою, передбаченого ст. ст. 184, 186 Земельного кодексу України, в порушення п. "в" ст.20 Закону України "Про землеустрій", яким передбачено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок, в порушення ст. 50 Закону України "Про землеустрій", п.п. 2, 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04 № 677, якими передбачено, що проект відведення земельної ділянки не розробляється лише у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у власність або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурсних засадах (за результатами земельних торгів), умисно одноособово підписав і видав розпорядження № 32, яким надав дозвіл ТОВ "Едельвейс" на складання технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів) в межах Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області.
На підставі вказаного розпорядження протягом часу з 29.01.2009 рік по 18.03.2009 рік ТОВ "Лідер Плюс" виготовлено та погоджено технічну документацію із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель і споруд) згідно розпорядження Фастівської РДА ТОВ "Едельвейс" Веприцька сільська рада Фастівського району Київської області КОАТУУ: 3224981600:04:001:0037.
У зв'язку з незаконною видачею розпорядження № 32 від 16.01.2009 рік всі подальші дії та рішення голови РДА ОСОБА_5 в частині безоплатної передачі земельної ділянки у власність ТОВ "Едельвейс" були вчинені з перевищенням влади та службового становища, тобто незаконними з підстав, зазначених вище.
Так, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на безоплатну передачу у власність ТОВ "Едельвейс" земельної ділянки, діючи в інтересах останнього, 24.03.09 голова Фастівської РДА ОСОБА_5, перебуваючи в приміщенні зазначеної адміністрації за адресою: Київська область, м. Фастів, пл.Соборна, 1, будучи представником влади та службовою особою, явно виходячи за межі наданих йому прав і повноважень та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння і передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, умисно одноособово підписав і видав розпорядження № 350, яким затвердив технічну документацію із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель і споруд) в межах Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області та вирішив передати у власність ТОВ "Едельвейс" земельну ділянку площею 7,1687 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель і дворів) в межах Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області.
Надалі, з метою реалізації свого злочинного умислу щодо безоплатної передачі у власність ТОВ "Едельвейс" земельної ділянки, діючи в інтересах останнього, в період часу з 18.06.2009 рік по 25.06.2009 рік, голова Фастівської РДА ОСОБА_5, перебуваючи в приміщенні зазначеної адміністрації за адресою: Київська область, м.Фастів, пл.Соборна, 1, будучи представником влади та службовою особою, явно виходячи за межі наданих йому прав і повноважень та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння і передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, умисно підписав вже підписаний від імені органу земельних ресурсів в порушення п. 2.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.99, яким передбачено, що державний акт на право власності на земельну ділянку підписується начальником державного органу земельних ресурсів, заступником начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі Київської області ОСОБА_4, тобто, не уповноваженою на те особою, виготовлений на підставі розпорядження Фастівської РДА від 25.03.09 № 350 державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 968006, який 25.06.09 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 02:09:923:00003 та видано ТОВ "Едельвейс", яке набуло права власності на земельну ділянку площею 7,1698 га, розташовану в межах Веприцької сільської ради із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Внаслідок перевищення ОСОБА_4 та ОСОБА_5 службових повноважень із земель державної власності незаконно вибули земельні ділянки загальною площею 32, 8444 га, ринкова вартість яких станом на 31.12.2008 року становила 10244168 грн., та земельна ділянка площею 7, 1698 га, ринкова вартість якої станом на 25.06.2009 рік становила 2 485524 грн., чим державі заподіяно шкоду у вигляді збитків на вказану суму, яка у 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян і, згідно з п. 4 примітки до ст. 364 КК України, є тяжкими наслідками.
В обґрунтуванні вироку суд зазначив, що вина в скоєнні ОСОБА_5 та ОСОБА_4 злочину за ч.3 ст. 365 КК України не доведена, оскільки визначена ринкова вартість вказаних земельних ділянок не відповідає дійсній її вартості та проведена з порушенням вимог закону, а обвинуваченням в порушення ст. 264 КПК України 1960 року не подані належні докази, що викривають ОСОБА_4 та ОСОБА_5, в скоєнні злочину, передбаченого ч.3 ст. 365 КК України.
В апеляції прокурор, вказує, що вирок суду 1-ї інстанції є незаконним і підлягає скасуванню у зв'язку з невідповідністю висновків суду фактичним обставинам справи та істотним порушенням кримінально-процесуального закону.
Прокурор вказує на те, що суд прийшов до неправильних висновків, які не підтверджуються зібраними матеріалами справи про те, що в діях ОСОБА_5 та ОСОБА_4 відсутній склад злочину, передбачений ч.3 ст. 365 КК України, вважає, що доводи суду про те, що органами досудового слідства не наведено доказів того, що діями ОСОБА_5 та ОСОБА_4 заподіяно істотну шкоду інтересам держави є безпідставними та вказує, що в матеріалах справи містяться беззаперечні докази вини вищевказаних осіб у вчиненні злочину.
У зв'язку з цим прокурор просив вирок суду скасувати та постановити новий, яким ОСОБА_4 визнати винною у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України та призначити їй покарання - у виді 7 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням адміністративно-господарських та організаційно розпорядчих функцій; ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України та призначити йому покарання - у виді 9 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади пов'язані з виконанням адміністративно-господарських та організаційно розпорядчих функцій та змінити їм міру запобіжного заходу з підписки про невиїзд на взяття під варту.
В доповненнях до апеляції прокурор, зазначає, що висновки суду, викладені у вироку не відповідають фактичним обставинам справи, мотивування вироку однобічне, без врахування всіх досліджених судом під час судового слідства доказів. Також вважає, що судом порушені вимоги ст. 334 КПК України 1960 року щодо наведення доказів, на яких ґрунтується висновок суду щодо кожного виправданого, з зазначенням мотивів, з яких суд відкидає інші докази, та відсутній аналіз розглянутих в судовому засіданні доказів, що вплинуло на обґрунтованість прийнятого вироку, а тому просить вирок суду скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.
Заслухавши доповідача , думку прокурора, який підтримав апеляцію з доповненнями та просив її задовольнити, пояснення виправданих ОСОБА_4, ОСОБА_5 та їх захисників - адвокатів ОСОБА_2 і ОСОБА_3, які просили судове рішення залишити без зміни, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляцій, провівши судові дебати та надавши останнє слово виправданим ОСОБА_4 та ОСОБА_5, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до п.п.1,2 ч.1 ст. 367 КПК України , підставами для скасування вироку при розгляді справи в апеляційному суді є однобічність або неповнота дізнання, досудового та судового слідства; невідповідність висновків суду, викладених у вироку фактичним обставинам справи.
Відповідно до вимог ст. 334 КПК України 1960 року, мотивувальна частина виправдувального вироку повинна містити формулювання обвинувачення, яке пред'явлено підсудному і визнане судом недоведеним, а також підстави для виправдання підсудного із зазначенням мотивів, з яких суд відкидає докази обвинувачення.
Виходячи із змісту цієї норми КПК у мотивувальній частині виправдувального вироку мають бути викладені аналіз та оцінка доказів, як тих, що були зібрані на досудовому слідстві та подані в судовому засіданні, так і висновок суду про те, чому суд відкинув докази обвинувачення.
Відповідно до положень ст. 67 КПК України 1960 року оцінку джерела доказів з точки зору повноти відомостей, які в ньому містяться, суд повинен здійснити шляхом зіставлення відомостей, що належить до однієї і тієї ж обставини, з відповідним змістом аналогічного джерела доказів.
Проте ці вимоги закону при розгляді кримінальної справи, щодо ОСОБА_5 та ОСОБА_4 повною мірою судом першої інстанції дотримані не були, а висновки суду, щодо невинуватості ОСОБА_5 та ОСОБА_4 за ч.3 ст. 365 КК України є передчасними.
Як видно з вироку суду, в ньому викладені показання допитаних в судовому засіданні свідків та виправданих, перелічені в судовому засіданні документи, проте, на порушення вимог ст. 334 КПК України (1960 року), відсутній належний аналіз та оцінка цих доказів та обґрунтування того, які з них та чому прийняті судом і покладені в основу його висновків, а які та чому саме відкинуті.
Згідно ч. 4 ст. 334 КПК України та п.п. 17, 22 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 29 червня 1990 року "Про виконання судами України законодавства і постанов Пленуму Верховного Суду України з питань судового розгляду кримінальних справ і постановлення вироку" у мотивувальній частині виправдувального вироку належить викласти формулювання обвинувачення, за яким підсудного було віддано до суду; результати дослідження, аналізу і оцінки доказів, як тих, що були зібрані на попередньому слідстві, так і поданих в судовому засіданні, а також мотивовані висновки суду про недоведеність події злочину; відсутність у діях підсудного складу злочину чи недоведеність його участі у вчиненні злочину. Не допускається включення у вирок формулювань, які ставлять під сумнів невинність виправданого. Висновки суду щодо оцінки доказів належить викласти у вироку в точних і категоричних судженнях, які виключали б сумніви з приводу достовірності того чи іншого доказу. Прийняття одних і відхилення інших доказів судом повинно бути мотивовано.
Однак, згідно з вироком, суд під час його постановлення зазначені вимоги закону не виконав.
Так, судом зазначено, що статтею 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що голови місцевих державних адміністрацій очолюють відповідні місцеві державні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, несуть відповідальність за виконання покладених на місцеві державні адміністрації завдань і за здійснення ними своїх повноважень; здійснюють інші функції, передбачені Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня.
Розпорядженням Президента України № 568/2005-рп від 12.03.2005 року ОСОБА_5 призначено головою Фастівської районної державної адміністрації Київської області, а відповідно до Розпорядженням Фастівської РДА від 17.03.2005 року № 158 ОСОБА_5 з 17.03.2005 року приступив до виконання своїх обов'язків.
Відповідно до абз. 1 ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з п. 11.1 розділу 11 «Порядок внесення та розгляду проектів розпоряджень голови районної державної адміністрації та наказів керівника апарату адміністрації» Регламенту Фастівської РДА, затвердженого розпорядженням голови Фастівської РДА від 22.11.07 № 1047, голова районної державної адміністрації на виконання актів законодавства, доручень Прем'єр-міністра України, за власною ініціативою видає одноособово в межах повноважень районної державної адміністрації розпорядження.
Відповідно до регламенту Фастівської РДА опрацювання проектів розпоряджень голови адміністрації покладається на апарат адміністрації. Відповідно до п.7.4 регламенту безпосередньо юридичний відділ забезпечує відповідність проектів розпоряджень голови РДА, проводить правову експертизу проектів розпоряджень, готує висновки правової експертизи у разі їх невідповідності актам законодавства та/або подає пропозиції щодо приведення таких проектів у відповідність з вимогами законодавства. При цьому керівник юридичного відділу несе персональну відповідальність за виконання покладених на нього завдань.
Сам порядок внесення та розгляду проектів розпоряджень голови РДА передбачено розділом 11 Регламенту. В силу п. 11.20 цього розділу проекти розпоряджень підлягають обов'язковій правовій експертизі у юридичному відділі. Юридичний відділ під час проведення правової експертизи перевіряє проект розпорядження на відповідність Конституції та законам України. У разі виявлення невідповідності проекту актам законодавства юридичний відділ готує зауваження та повертає проект на доопрацювання головному розробнику з відповідними пропозиціями (т. 9 а.с. 118).
При цьому судом не проаналізовано викладені ним норми закону і не враховано, що зазначені положення ст. 39, абз. 1 ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», п. 11.1 розділу 11 «Порядок внесення та розгляду проектів розпоряджень голови районної державної адміністрації та наказів керівника апарату адміністрації» Регламенту Фастівської РДА, затвердженого розпорядженням голови Фастівської РДА від 22.11.07 № 1047, однозначно вказують на те, що саме голова районної державної адміністрації одноособово видає розпорядження, а не посвідчує їх, як зазначає ОСОБА_5 і суд у вироку, і несе за них відповідальність згідно із законодавством.
Не відповідають фактичним обставинам справи також і доводи виправданого ОСОБА_5, на які посилається суд, що «всі спірні розпорядження, що стосуються оформлення переходу права колективної власності на земельні ділянки під спорудами, які були придбані у тих самих власників земельних ділянок, були видані у відповідності до Регламенту Фастівської РДА, Постанов КМУ 1153, 2263, ст.10 ЗУ "Про МДА", Розподілу обов`язків між головою і заступниками Фастівської РДА, Положення про юридичний відділ Фастівської РДА, Наказу ДЗК України №123, Положення про відділ ДЗК у Фастівському районі та згідно повноважень виконавців. Таким чином, зміст та відповідність розпоряджень чинному законодавству були погоджені фахівцями органу земельних ресурсів, профільним заступником голови адміністрації, юридичним відділом, та не були заперечені ні КОДА, ні Фастівською міжрайонною прокуратурою, до якої була подана копія розпорядження №350 від 24.03.2009 році, ні в 2010 році комісію з перевірки відповідності законодавству розпоряджень голови Фастівської РДА за період 2007-2010 р.р., до складу якої також входили представники Фастівської міжрайонної прокуратури», оскільки матеріали кримінальної справи взагалі не містять доказів їх направлення Фастівською районною державною адміністрацією на адресу Фастівської міжрайонної прокуратури та доказів їх одержання прокуратурою, як і не містять доказів направлення їх на адресу Київської обласної державної адміністрації та їх одержання останньою.
Натомість, в матеріалах кримінальної справи (т. 4 а.с. 215) знаходяться та досліджувались судом довідка-повідомлення Фастівського міжрайонного прокурора № 220 вих. від 10.02.2012 про те, що інформація про видання розпоряджень Фастівської РДА від 22.09.2008 № 1101, від 23.12.2008 № 1470 до Фастівської міжрайонної прокуратури з Фастівської РДА взагалі не надходила.
Судом при оцінці показів виправданих ОСОБА_5 та ОСОБА_4 зосереджено увагу лише на дослідженні наявності/відсутності повноважень у них на здійснення дій щодо підписання відповідних висновків, погоджень, розпоряджень, державних актів на право власності на земельні ділянки, які надані безоплатно у приватну власність ТОВ «Едельвейс» та ПСП «Фастівецьке» загальною площею 7,1687 га, і 32,8444 га.
Натомість, судом взагалі не висвітлено питання правомірності дій виправданих ОСОБА_5 та ОСОБА_4, наслідком яких стало безоплатне відчуження із земель державної власності у приватну власність ТОВ «Едельвейс» та ПСП «Фастівецьке» загальною площею 7,1687 га, і 32,8444 га з огляду на положення ст. 377 ЦК України та ст. 120 ЗК України у відповідних редакціях, які діяли на час виникнення правовідносин щодо оформлення зазначеними юридичними особами права власності на земельні ділянки державної форми власності під належними їм на праві власності об'єктами нерухомості, та не надано їм правової оцінки в сукупності з іншими доказами по справі.
Так, досудовим слідством встановлено, що згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ № 434469, видане 07.02.08 КП КОР «Фастівське МБТІ» на підставі рішення виконавчого комітету Фастівської міської ради від 29.01.08 № 4/1 ТОВ «Едельвейс» є власником наступного нерухомого майна: телятника площею 830,8 кв.м; пилорами площею 160,2 кв.м; телятника площею 965,5 кв.м; телятника площею 892,7 кв.м; корівника площею 2168,1 кв.м; складу площею 315,2 кв.м; конюшні площею 388,7 кв.м. (т. 1 (5) а.с. 36).
Відповідно до положень ст. 116 ЗК України (в редакції від 03.02.09, чинній на час надання товариству спірної земельної ділянки у власність) набуття права на землю юридичними особами із земель державної або комунальної власності здійснювалось шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
При цьому ні земельним, ні будь-яким іншим чинним на той час законодавством України, як і чинним на цей час, безоплатна передача земельних ділянок у власність юридичним особам не передбачалась.
Разом з цим, згідно зі ст. 22 ч. 3 п. б), ст. 28 цього Кодексу право власності на землі сільськогосподарського призначення сільськогосподарськими підприємствами, установами та організаціями, крім державних і комунальних, може набуватися лише для ведення товарного сільськогосподарського виробництва шляхом внесення до статутного фонду земельних ділянок їх засновників та придбання земельних ділянок за договорами купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами. Реалізація права власності на землю зазначеними сільськогосподарськими підприємствами здійснюється відповідно до закону.
Згідно засновницьких документів ТОВ «Едельвейс» є сільськогосподарським підприємством. Його засновниками є ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_1 та ОСОБА_13, які, не є колишніми працівниками КСП «Хлібороб» і ними до статутного фонду підприємства спірна земельна ділянка або її частини не вносились, оскільки ніколи не перебували у їх власності.
Відповідно до ст. 60 Земельного кодексу України 1991 року землі КСП поділялися на землі загального користування несільськогосподарського використання (господарські будівлі і двори, проїзди, дороги) і землі сільськогосподарського використання.
Відповідно до ст. 6 вищевказаного Кодексу під час обчислення розміру земельної частки (паю) враховувалися лише сільськогосподарські угіддя (рілля, пасовища, сіножаті).
Враховуючи, що землі під господарськими будівлями і дворами не є сільськогосподарськими угіддями, вони не підлягали паюванню між членами КСП «Хліброб».
Про підтвердження вищевказаного факту свідчать пояснення ОСОБА_8, який пояснив, що земельні ділянки під господарським комплексом підприємства не підлягали паюванню і ніколи не паювались (т. 8 а.с. 169-171 ).
Встановлено, що до передачі у власність ТОВ «Едельвейс» спірна земельна ділянка площею 7,1687 га, на якій розташовані викуплені товариством господарські будівлі, належала КСП «Хлібороб» на праві постійного користування на підставі державного акту серії І-КВ № 001514 від 16.05.96 як частина земельної ділянки загальною площею 208,7 га та не підлягала розпаюванню. У подальшому після припинення діяльності КСП «Хлібороб» аж до 2009 року зазначена земельна ділянка не надавалась у власність чи користування жодній фізичній або юридичній особі (т. 8 а.с. 40).
Водночас, у зв'язку з припиненням КСП «Хлібороб» як юридичної особи, припинилось і право постійного користування останнього на земельні ділянки, які не підлягали паюванню, і знаходились під господарським комплексом підприємства.
Згідно з положеннями ст. 377 Цивільного кодексу України та ст. 120 Земельного кодексу України (в редакції від 03.02.09) до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Разом з тим, якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Таким чином, у разі встановлення факту правомірного набуття особою права на нерухоме майно особа набуває право на відповідну земельну ділянку, на якій воно розміщене, лише за наявності у попереднього власника майна належно оформленого права на цю земельну ділянку.
Отже, навіть наявність на земельній ділянці нерухомого майна не є підставою для безоплатної передачі земельної ділянки державної чи комунальної власності юридичній особі у власність.
Цим обставинам судом не дана оцінка.
Крім того, всупереч зазначеним вимогам закону, а саме ст.ст. 17, 22, 25, 28, 82, 116, 120, 123, 124, 134, 184, 186, абз. 1 п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України Земельного кодексу України (в редакції від 03.02.09), ст.ст. 20, 50 Закону України «Про землеустрій», ст.ст. 9, 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», незаконними розпорядженнями голови Фастівської РДА від 16.01.09 № 32, від 24.03.09 № 350 земельну ділянку державної форми власності сільськогосподарського призначення загальною площею 7,1687 га в межах Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області передано у власність ТОВ «Едельвейс» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва безоплатно, на підставі чого товариству незаконно 25.06.09 видано державний акт серії ЯД № 968006 на право власності на земельну ділянку площею 7,1698 га (кадастровий номер 3224981600:04:001:0037), який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 02:09:923:00003 (т. 1 (5) а.с. 171).
Вказані факти повністю спростовують покази виправданого ОСОБА_5 стосовно того, що вказана земельна ділянка відносилась до земель колективної власності, оскільки вона ніколи не належала КСП «Хлібороб» на праві колективної власності, а входила до земель державної форми власності, наданих КСП «Хлібороб» у постійне користування на підставі державного акту серії І-КВ № 001514 від 16.05.96 як частина земельної ділянки загальною площею 208,7 га (т. 8 а.с. 40).
Саме про це йдеться в рішенні господарського суду Київської області від 25.10.2011 у справі № 23/105-11 за позовом Фастівського міжрайонного прокурора Київської області від 03.08.11 № 3952вих, пред'явленого в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації та Головного управління Держкомзему в Київській області до Фастівської районної державної адміністрації Київської області та ТОВ «Едельвейс» про визнання незаконним і скасування розпорядження Фастівської районної державної адміністрації Київської області від 24.03.0 № 350, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 968006 (кадастровий номер земельної ділянки 3224981600:04:001:0037) від 25.06.09 та повернення земельної ділянки загальною площею 7,1698 га (експертною вартістю 2 172 059,73 грн.), на яке посилається Фастівський міськрайонний суд у вироку від 26.04.2013 в якості обґрунтування невинуватості підсудних ОСОБА_5 та ОСОБА_4 (т. 8 а.с. 36-43).
Тому твердження виправданого ОСОБА_5 щодо того, що в «тексті рішення господарського суду Київської області від 25.10.2011 рік по ТОВ «Едельвейс» є слова, що спірна земельна ділянка «станом на 24.03.2009 рік відносилась до земель колективної власності» суд повинен був оцінити критично і дати оцінку рішенню господарського суду Київської області в цілому, беручи до уваги його резолютивну частину і зважаючи на суть постановленого рішення, а не давати оцінку лише його окремим частинам чи взагалі «словам» із мотивувальної частини рішення.
Так, вказаним судовим рішенням господарського суду Київської області (т. 8 а.с. 36-43) саме із зазначених вище підстав з обґрунтуванням положень чинного на той час земельного законодавства позовні вимоги прокурора задоволені у повному: визнано недійсними розпорядження Фастівської РДА від 24.03.2008 № 350 і державний акт серії ЯД № 968006 на право власності на земельну ділянку площею 7,1698 га (кадастровий номер земельної ділянки 3224981600:04:001:0037) в межах Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області та зобов'язано ТОВ «Едельвейс» повернути зазначену земельну ділянку до земель державної власності в адміністративних межах Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області. Вказане судове рішення в апеляційному порядку сторонами не оскаржувалось та набрало законної сили.
Цим обставинам судом не дана оцінка.
Більш того, судом взагалі упущено доводи обвинувачення стосовно порушення ОСОБА_5 та ОСОБА_4 аналогічних положень земельного законодавства при оформленні у власність ПСП «Фастівецьке» земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 32,8444 га в межах Фастівецької сільської ради Фастівського району Київської області та не обґрунтовано у вироку, у зв'язку з чим ці доводи і надані на їх підтвердження докази судом не беруться до уваги, спростовуються та відкидаються як недоведені.
До передачі у власність ПСП «Фастівецьке» спірні земельні ділянки площею 32,8444 га, на яких розташовані вищевказані об'єкти нерухомості, належали КСП «Агрофірма «Надія» на праві постійного користування на підставі державного акту серії І-КВ № 000921 від 20.07.99 як частина земельної ділянки загальною площею 278,5 га та не підлягали паюванню. У подальшому до 2008 року зазначені земельні ділянки не надавались у власність чи користування жодній фізичній або юридичній особі (т. 8 а.с. 45, 73).
ПСП «Фастівецьке» створено шляхом реорганізації КСП «Агрофірма «Надія» та зареєстровано Фастівською РДА 14.02.00. Згідно п.п. 1.1 Статуту ПСП «Фастівецьке» підприємство засноване на приватній власності громадянина України ОСОБА_14 з правом найму робочої сили, взяття в оренду землі та майна відповідно до законодавства. Відповідно до п.п. 1.5 Статуту підприємство організовує свою діяльність на базі приватного майна, земельного та майнового паю засновника, а також на орендованих земельних та майнових паях, наданих йому в оренду їх власниками (т. 1 а.с. 110-115).
Досудовим слідством встановлено, що ОСОБА_14 до статутного фонду підприємства спірні земельні ділянки або їх частини не вносились, оскільки ніколи не перебували у його власності. В подальшому неодноразово змінювались засновники підприємства, однак, жодним із них до статутного фонду ПСП «Фастівецьке» спірні земельні ділянки не вносились, станом на 23.12.2008 перебували у державній власності та до 31.12.2008 у приватній власності фізичних або юридичних осіб не знаходились.
Вказані факти також повно та всебічно досліджені при розгляді господарським судом Київської області справи № 12/015-12 за позовом Фастівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації та Головного управління Держкомзему в Київській області до Фастівської РДА, ПСП «Фастівецьке» та ТОВ «СП «Фастівецьке імені Зеленька» про визнання недійсними розпоряджень Фастівської РДА від 23.12.2008 № 1470 та від 30.03.10 № 391, державних актів на право власності на земельні ділянки загальною площею 32,8444 га та зобов'язання повернути їх до земель державної власності загальною площею 32,8444 га експертною вартістю 10 071 355,74 грн., а також виключити майно у вигляді земельних ділянок загальною площею 32,8444 га зі статутного капіталу ТОВ «СП «Фастівецьке імені Зеленька» (т. 8 а.с. 44-63).
Так, рішенням господарського суду Київської області від 04.04.2012 у справі № 12/015-12, залишеним в силі постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.08.2012, вищевказаний позов прокурора задоволено у повному обсязі (т. 8 а.с. 44-63; 64-78).
При цьому, на стор. 12-13 вищевказаного судового рішення господарським судом зазначено, що судом встановлено, що «до передачі у власність відповідачу 2 (приватне сільськогосподарське підприємство «Фастівецьке»), спірні земельні ділянки, площею 32,8444 га, на яких розташовані вищевказані об'єкти нерухомості, належали колективному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Надія» на праві постійного користування, як частина земельної ділянки, загальною площею 278,5 га, та не підлягали паюванню. До 2008 року зазначена земельна ділянка не надавалась у власність або користування фізичним чи юридичним особам» (т. 8 а.с. 55-56).
Водночас, господарським судом встановлено, що «розпорядженням №1470 земельні ділянки державної форми власності сільськогосподарського призначення, загальною площею 32,8444 га, в межах Фастівецької сільської ради Фастівського району Київської області передано у власність відповідача 2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва безоплатно, на підставі чого незаконно 31 грудня 2008 року відповідачу 2 видано державні акти на право власності на земельні ділянки:
· серія ЯЖ № 907401, на земельну ділянку, площею 0,8077 га, кадастровий номер 3224986900:01:002:0085, розташовану в с. Фастівець Фастівського району Київської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів);
· серія ЯЖ № 907400, на земельну ділянку, площею 4,9680 га кадастровий номер 3224986900:01:003:0140, розташовану в с. Фастівець по вул. Шевченка, 54, Фастівського району Київської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів);
· серія ЯЖ № 907403, на земельну ділянку, площею 11,2782 га, кадастровий номер 3224986901:01:002:0158, розташовану в с. Фастівець по вул. Тхоржевського, 25-а, Фастівського району Київської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів);
· серія ЯЖ № 907398, на земельну ділянку, площею 0,8294 га, кадастровий номер 3224986900:01:003:0139, розташовану в с. Фастівець по вул. Шевченка, 54, Фастівського району Київської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів);
· серія ЯЖ № 907402, на земельну ділянку, площею 14,5902 га, кадастровий номер 3224986900:01:002:0086, розташовану в с. Клехівка по вул. Мічуріна, 1 а/б, Фастівського району Київської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів);
· серія ЯЖ № 907399, на земельну ділянку, площею 0,3709 га, кадастровий номер 3224986900:01:003:0138, розташовану в с. Фастівець по вул. Шевченка, 54, Фастівського району Київської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (обслуговування господарських будівель та дворів)…» (т. 8 а.с. 57).
Таким чином, у зв'язку із встановленням фактів грубих порушень Фастівською РДА вищевказаних вимог земельного та цивільного законодавства господарським судом Київської області визнано недійсним розпорядження Фастівської РДА від 23.12.2008 № 1470, про що зазначено у резолютивній частині рішення від 04.04.2012 у справі № 12/015-12.
Судом цим обставинам оцінка не дана.
Також, судом зазначено, що допитані свідки в судовому засіданні ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 підтвердили, що проекти розпоряджень були завізовані працівниками, як це передбачено Регламентом, правової експертизи проектів розпоряджень щодо передачі земельних ділянок ПСП "Фастівецьке" та ТОВ "Едельвейс" юридичний відділ не проводив, зауважень до вказаних проектів не поступало та проекти розпоряджень з відповідними запереченнями розробнику не поверталися (т. 9 а.с. 118).
Разом з тим, судом у вироку не дана оцінка показам свідка ОСОБА_17, яка в судовому засіданні пояснила, що розпорядження голови Фастівської РДА від юридичного відділу Фастівської РДА, які стосувалися безоплатної передачі у приватну власність земельних ділянок для ТОВ "Едельвейс" і ПСП "Фастівецьке", візувала особисто вона, як начальник юридичного відділу Фастівської РДА. Але при цьому наголосила, що ці розпорядження їй для візування надійшли вже підписаними головою Фастівської РДА ОСОБА_5, і саме з цієї підстави, що на них вже стояв підпис голови райдержадміністрації, вона не готувала висновок правової експертизи і не повертала проекти розпоряджень на доопрацювання (т. 8 а.с. 158-166).
На обґрунтування свого рішення судом зазначено, що заподіяння шкоди державним інтересам, діями виправданих в ході судового слідства також, не знайшло свого підтвердження.
Так, судом у вироку вказано, що в основу обвинувачення як доказ покладено акт ревізії контрольно-ревізійного відділу в м. Васильків та Васильківському районі № 16-31/07 від 21.02.2011 року. Разом з цим, у вказаному акті зазначено, що ПСП "Фастівецьке" державні акти на право власності на земельні ділянки не отримувало та право власності на них не набуло.
Відповідно до акту № 16-31/07 від 21.02.11 ревізії фінансово-господарської діяльності Фастівської РДА за період з 01.01.07 по 01.11.10 безоплатна передача у власність земельної ділянки ТОВ "Едельвейс" і ПСП "Фастівецьке" під господарськими будівлями і дворами для ведення сільськогосподарського виробництва здійснена в порушення п. 2 ст. 28, ст. 120 Земельного кодексу України. Дане порушення допущено з вини бувшого голови Фастівської РДА ОСОБА_5, яким було прийнято розпорядження, на підставі якого передано безоплатно у власність земельну ділянку юридичній особі (т.1 а.с. 22-90; т. 3 а.с. 4-71).
Зазначені висновки ревізії підтвердив свідок ОСОБА_18 - колишній начальник контрольно-ревізійного відділу в м. Васильків і Васильківському районі, який проводив зазначену ревізію (т. 8 а.с. 172-178).
Також, однією з підстав для виправдання ОСОБА_5 і ОСОБА_4 судом зазначено те, що ПСП "Фастівецьке" права власності на безоплатно отримані земельні ділянки не набуло. Проте, такі висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки судом не взято до уваги, що в рішенні господарського суду Київської області від 04.04.2012 у справі № 12/015-12, залишеним в силі постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.08.2012, встановлено що розпорядженням Фастівської РДА № 1470 земельні ділянки державної форми власності сільськогосподарського призначення, загальною площею 32,8444 га, в межах Фастівецької сільської ради Фастівського району Київської області передано у власність ПСП «Фастівецьке» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва безоплатно, на підставі чого незаконно 31 грудня 2008 року підприємству видано 6 державних актів на право власності на вказані земельні ділянки, що підтверджує перехід права власності від держави до ПСП «Фастівецьке». Крім цього, встановлений господарським судом Київської області та досудовим слідством факт подальшого внесення ПСП «Фастівецьке» зазначених земельних ділянок як внесок до статутного капіталу ТОВ «СП «Фастівецьке імені Зеленька», також підтверджує факт набуття ПСП «Фастівецьке» вищевказаних земель у власність, оскільки за інших підстав у підприємства не було б права розпорядження ними, а у Фастівської РДА не було б законних підстав для реєстрації 10.02.2010 нової редакції Статуту ТОВ «СП «Фастівецьке імені Зеленька», в якій зазначено про те, що частка ПСП «Фастівецьке» у статутному капіталі ТОВ «СП «Фастівецьке імені Зеленька» складає 901 463,98 грн. та вноситься у вигляді нерухомого майна, а саме спірних земельних ділянок загальною площею 32,8444 га, розташованих в межах Фастівецької сільської ради Фастівського району Київської області (т. 8 а.с 57, 74).
Це підтверджується також показаннями свідків ОСОБА_19 і ОСОБА_20 (т. 8 а.с. 146-149), а також завіреними аркушами Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (т. 1 розділ 2 розпочата 13.10.2004 року), з яких вбачається, що державні акти на право власності на право власності на земельні ділянки ПСП «Фастівецьке» серії ЯЖ № 907399, ЯЖ № 907402, ЯЖ № 907398, ЯЖ № 907403, ЯЖ № 907400, ЯЖ № 907401 зареєстровані та видані ПСП «Фастівецьке» 31.12.2008 (т. 4 а.с. 3-4, 5-6, 7-11, 12).
Так, матеріали кримінальної справи містять державні акти серії ЯЖ № 907399, ЯЖ № 907402, ЯЖ № 907398, ЯЖ № 907403, ЯЖ № 907400, ЯЖ № 907401 зареєстровані та видані ПСП «Фастівецьке» 31.12.2008, підписані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (т. 2 а.с. 107-121).
Під час досудового слідства ОСОБА_4 показала, що документи з приводу передачі земельних ділянок у власність ТОВ "Едельвейс" і ПСП "Фастівецьке" підписувала за усною вказівкою свого начальника ОСОБА_21, визнала свою помилку в тому, що завізувала розпорядження голови Фастівської РДА, підписала державні акти на право власності на земельну ділянку ТОВ "Едельвейс" і ПСП "Фастівецьке", та що останнім земельна ділянка безоплатно передана у приватну власність незаконно. Ствердила, що ПСП "Фастівецьке" набуло права власності на земельні ділянки площею 32, 8444 га 31.12.08, тобто, з моменту реєстрації державного акту (т. 2 а.с. 194-203, т. 4 а.с. 176-178, т. 2 (6) а.с. 147-155, т. 3 (7) а.с. 45-46).
Судом у вироку не обґрунтовано, з яких підстав він не бере до уваги завірені фотокопії аркушів Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, з яких вбачається, що державні акти на право власності на земельні ділянки ПСП «Фастівецьке» серії ЯЖ № 907399, ЯЖ № 907402, ЯЖ № 907398, ЯЖ № 907403, ЯЖ № 907400, ЯЖ № 907401 зареєстровані та видані власнику 31.12.2008 (т. 4 а.с. 3-12).
Також, у вироку судом взагалі не висвітлено підстав, за яких відхиляються доводи обвинувачення з приводу того, що на підставі дій підсудних ОСОБА_5 та ОСОБА_4 ТОВ «Едельвейс» набуло право власності на земельну ділянку загальною площею 7,1698 га (т. 9 а.с. 119).
Прийняте судом рішення щодо невинності ОСОБА_4 обґрунтовано тим, що «виходячи з кола повноважень ОСОБА_4, що належним чином досудовим слідством не встановлено, так як до матеріалів справи не долучено копії документів - посадової інструкції, розподілу обов'язків тощо, як це передбачено п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 № 15 "Про судову практику у справах про перевищення влади або службових повноважень", які вимагають від органів досудового слідства долучення до матеріалів справ про перевищення влади або службових повноважень копій нормативно-правових актів, положень, інструкцій та інших документів, що розкривають характер повноважень службової особи. Як вбачається з листа № 4739 від 04.12.2012 року розподіл обов'язків між начальником Управління земельних ресурсів та заступником начальника Управління земельних ресурсів за 2009 рік не затверджувався, а за 2008 рік відсутній зовсім (т. 9 а.с. 117)".
При цьому, судом не враховано, що відсутність посадової інструкції чи розподілу обов'язків між начальником Управління земельних ресурсів та заступником начальника Управління земельних ресурсів за 2009 рік не вказує на те, що ОСОБА_4 працювала заступником начальника, не маючи при цьому повноважень.
Достовірно встановлено, що ОСОБА_4 як заступник начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі Київської області, якій присвоєно 11 ранг державного службовця, що відповідає посаді шостої категорії посад державних службовців, була державним службовцем та наділена обов'язками, визначеними ст. ст. 5, 10, 38 Закону України "Про державну службу", а також завданнями відповідно до Типового положення про районний відділ земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 200 від 24.02.2003, та Положення про управління (відділ) Держкомзему в районі, затвердженого Наказом Держкомзему від 17.06.2008 N 123.
Крім цього, ОСОБА_4 на правах заступника начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі Київської області візувала проекти розпоряджень РДА, погоджувала технічні документації, вела листування з державними органами, підписувала державні акти, що свідчить про наявність в неї відповідних повноважень. Наявність вказаних повноважень як заступника начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі підтвердила під час судового слідства і сама ОСОБА_4 (т. 8 а.с. 110).
Стосовно показів ОСОБА_4 «що в силу ст. 116 Земельного кодексу України право власності набувається за рішенням органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування, і аж ніяк не на підставі державного акту», останні є безпідставними та необґрунтованими, оскільки відповідно до положень ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України в редакціях, чинних на момент підписання ОСОБА_5 та ОСОБА_4 відповідних державних актів, на підставі яких ТОВ «Едельвейс» та ПСП «Фастівецьке» одержали право власності на земельні ділянки загальною площею 7,1687 га та 32,8444 га відповідно, право власності на земельну ділянку виникало після одержання її власником документа, що посвідчує таке право власності, яким є державний акт, та його державної реєстрації (в редакції від 03.02.09, чинній на час надання ТОВ «Едельвейс» спірної земельної ділянки у власність та в редакції від 14.10.08, чинній на час надання ПСП «Фастівецьке» спірної земельної ділянки у власність). За таких обставин державні акти про право власності на земельну ділянку законодавчо прирівняні до інших титулів на право власності, тобто підстав виникнення цього права, є офіційними документами, що посвідчують відповідне право і видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених чинним земельним законодавством.
Також, судом прийняте рішення обґрунтоване тим, що відповідно до обвинувачення ОСОБА_4 вчинила незаконні дії, перебуваючи на посаді заступника начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі, однак з серпня 2008 року вона обіймала посаду - заступника начальника управління Держкомзему у Фастівському районі Київської області (т. 9 а.с. 117). Вказані висновки суду, зроблені лише на підставі показів ОСОБА_4 щодо того, що з серпня 2008 року вона обіймала посаду заступника начальника управління Держкомзему у Фастівському районі Київської області (т. 8 а.с. 112), не відповідають фактичним обставинам справи.
Відповідно до матеріалів особової справи ОСОБА_4, копії яких долучено до матеріалів кримінальної справи, наказом Головного управління земельних ресурсів у Київській області № 94-к від 01.10.2007 ОСОБА_4 призначено з 01.10.2007 на посаду заступника начальника управління земельних ресурсів у Фастівському районі, яку вона обіймала до 11.10.2010, після чого наказом Головного управління Держкомзему у Київській області № 468 -к від 08.10.2010 призначена з 11.10.2010 на посаду заступника начальника управління-начальника відділу державного земельного кадастру управління Держкомзему у Фастівському районі (т. 2 (6) а.с. 69-75, 85).
Також, суд обґрунтував вирок тим, що в обвинуваченні робиться посилання на Типове положення про районний відділ земельних ресурсів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 200 від 24.02.2003 року, яке з 04.02.2009 року втратило чинність на підставі постанови Кабінету міністрів України № 43 від 28.01.2009 року, а тому ОСОБА_4 не могла керуватися, виконувати або будь-яким чином порушувати його на час передачі у власність земельної ділянки ТОВ "Едельвейс" (т. 9 а.с. 117). При цьому судом не враховано, що сукупність дій щодо передачі у власність земельної ділянки ТОВ "Едельвейс", що ставляться ОСОБА_4 в обвинувачення, починаються ще з 09.01.2009, тобто на момент, коли Положення ще діяло. Також, суд з незрозумілих причин не бере до уваги, що вказане Положення діяло на момент передачі земельних ділянок у власність ПСП "Фастівецьке" у встановлений обвинуваченням період з 04.09.2008 по 31.12.2008 (т. 4 а.с. 162-168).
Як доказ своєї невинуватості ОСОБА_4 вказує на те, що нею було завізовано саме проекти розпоряджень; візування нею проектів розпоряджень жодним чином не давало змоги стверджувати, що в подальшому такі розпорядження обов'язково будуть підписані та земельні ділянки перейдуть у власність ПСП "Фастівецьке" та ТОВ "Едельвейс". Судом не враховано, що згідно показів свідка ОСОБА_17 на вказаних проектах розпоряджень була віза земельного відділу, і це означало, що розпорядження відповідає нормам законодавства. Під розпорядженням були висновки відділу земельних ресурсів про можливість передачі земельних ділянок. У неї не було сумніву у їх правильності. За його правильність несе відповідальність управління Держкомзему (т. 8 а.с. 158-161). Разом з тим, крім візування проектів розпоряджень, ОСОБА_4 обвинувачується також і в підписанні державних актів на право власності (т. 4 а.с. 162-168, т. 3 (7) а.с. 34-39).
Судом цим обставинам оцінка не дана.
Висновок суду щодо недоведеності факту спричинення тяжких наслідків, які полягають у заподіянні державі матеріальних збитків, що в 250 і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян є малопереконливим.
Так, суд вважає, що висновок комісійної судової земельно-технічної експертизи №630/631/13-41 від 20.03.2013 року (т.8 а.с. 217-229) не відповідає вимогам закону через те, що визначена ринкова вартість досліджуваних земельних ділянок, як вільних від забудови і в висновку зазначено, що на обстежених земельних ділянках знаходиться споруди (це відображено і у фототаблицях). Свою думку суд обґрунтовує тим, що відповідно до ст. 22 ЗК України досліджувані земельні ділянки віднесені до земель сільськогосподарського призначення (ведення товарного сільськогосподарського виробництва) є несільськогосподарськими угіддями (землями під господарськими будівлями і дворами), а тому оцінювати їх як вільні від забудови та зіставляти з земельними частками (паями) не є правильним (т .9 а.с. 119-120). Разом з тим, судом не враховано, що споруди, які знаходяться на обстежених земельних ділянках законно належать на праві власності підприємствам, не є невід'ємною частиною земельних ділянок, а тому і вартість не входить у вартість земельних ділянок.
Крім того, даний висновок експертизи був зроблений на підставі постанови суду від 24.12.2012 року при розгляді справи (т.8 а.с. 208). Тому, у разі не погодження з висновком даної експертизи, суду слід було призначити додаткову, чи повторну експертизу, чого зроблено не було.
Враховуючи, що судове слідство проведено однобічно та неповно, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, тому вирок підлягає скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд.
При новому розгляді справи суду першої інстанції необхідно врахувати наведене, належним чином у передбачений законом спосіб з'ясувати і перевірити зазначені обставини, доводи, викладені в апеляції прокурора, в залежності від встановленого дати належну оцінку всім обставинам та прийняти законне і обґрунтоване рішення по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 365 , 366 КК України 1960 року, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляції прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції - задовольнити частково.
Вирок Фастівського міськрайонного суду Київської області від 26 квітня 2013 року щодо ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - скасувати, а справу повернути на новий судовий розгляд до того ж суду в іншому складі.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2013 |
Оприлюднено | 07.08.2013 |
Номер документу | 32823555 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Апеляційний суд Київської області
Миколюк О. В.