Рішення
від 06.08.2013 по справі 909/774/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2013 р. Справа № 909/774/13 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О.,

при секретарі судового засідання Кричовський Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Приватного підприємства - фірма "Вотум",

вул. Хотинська, 18, м. Івано- Франківськ,76018

адреса для кореспонденції : вул. Незалежності, буд. 25, офіс № 9, м.

Івано-Франківськ,76018

до відповідача: Городенківська районна державна адміністрація,

вул.Богуна, 11, м. Городенка, Городенківський район, Івано-Франківська

область,78100

про визнання договору оренди землі від 21.12.2010р. недійсним.

за участю представників сторін:

Від позивача: Устимчук Олег Олександрович - представник (довіреність №44 від 03.07.13)

Від відповідача: Станецька Ніна Василівна - головний спеціаліст-юрисконсульт юридичного сектору апарату районної державної адміністрації (довіреність № 01-21/352 від 22.07.13)

Встановив:

Позивач, приватне підприємство - фірма "Вотум", звернувся з позовною заявою до господарського суду Івано-Франківської області про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного між ним та Відповідачем, Городенківська районна державна адміністрація, із застосуванням наслідків недійсності даного правочину.

Як вбачається з матеріалів страви та встановлено в судовому засіданні, між сторонами у даній справі, 21.12.2010 року був укладений договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у державному реєстрі земель за №041030200059 від 24.12.2010. Відповідно до умов договору оренди землі, орендодавець, Городенківська районна державна адміністрація передав в строкове платне користування орендарю, ППФ "Вотум" земельну ділянку площею 10,0000га, розташовану в урочищі "Бовди" на території Чортовецької сільської ради для створення кінно-спортивної бази.

Передача земельної ділянки в оренду відбулась на підставі Акту від 27.12.2010.

Однак , Позивач вважає, що укладання вказаного договору відбулось з порушенням вимог чинного на той час земельного законодавства, а тому його слід визнати недійним з підстав , викладених в позовній заяві.

Представник позивача в судовому засіданні пояснив, що відповідно до розпорядження Городенківської районної державної адміністрації за №340 від 18.09.2006, ППФ "Вотум" надано дозвіл на розробку проекту землеустрою відведення земельної ділянки загальною площею 10,0га для розміщення кінно-спортивної бази в урочищі "Бовди" за рахунок земель запасу Чортовецької сільської ради.

Розпорядженням Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області за №408 від 07.11.2006 погоджено ППФ "Вотум" відведення вказаної вище земельної ділянки на умовах оренди терміном 20 років та зобов"язано ППФ "Вотум" звернутись із клопотанням до обласної державної адміністрації про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання земельної ділянки в оренду на території Чортовецької сільської ради Городенківського району.

Розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації за №501 від 27.08.2009 затверджено проект землеустрою щодо відведення ППФ "Вотум" земельної ділянки площею 10,0000га у довгострокову оренду терміном на 10 років для створення кінно-спортивної бази за рахунок земель, що перебувають у запасі сільської ради і знаходяться за межами населеного пункту с.Чортовець Чортовецької сільської ради Городенківського району.

Цим же розпорядженням Позивачу було надано вказану земельну ділянку у довгострокову оренду терміном на 10 років та доручено Городенківській районній державній адміністрації укласти з ППФ "Вотум" договір оренди.

Однак, з метою встановлення законності укладеного між сторонами у даній справі договору оренди землі від 21.12.2010, Позивач звернувся із відповідним запитом до Державної інспекції сільського господарства в Івано-Франківській області.

За результатом розгляду вказаного запиту, Державною інспекцією сільського господарства в Івано-Франківській області на адресу Позивача було надіслано письмове заключення у вигляді листа за №04-01/1172 від 05.04.2013 із змісту якого вбачається , що оспорюваний договір оренди землі від 21.12.2010р., укладений з порушенням вимог земельного законодавства, а розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації за №501 від 27.08.2009 прийнято з порушенням вимог ст. 124, 127 , 134 Земельного кодексу України.

Цим же листом приватне підприємство фірма "Вотум", було повідомлено про те, що з метою усунення порушення вимог земельного законодавства, в Івано-Франківську обласну державну адміністрацію буде направлено клопотання про приведення у відповідність до вимог законодавства Розпорядження про надання земельної ділянки в оренду ППФ "Вотум" та вжиття заходів щодо розірвання договору оренди, укладеного з порушенням вимог законодавства.

Крім цього, при обстеженні спірної земельної ділянки, факту її використання ППФ "Вотум" не встановлено.

Представник позивача вважає, що відповідно до положень ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення оспорюваного договору), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

До випадків, коли не підлягають продажу на конкурсних засадах (земельних торгах) земельні ділянки, визначених у наведені вище статті закону, не відноситься передача в оренду земельної ділянки для обслуговування кінно-спортивної бази.

Отже, Позивач вважає, що передача йому в оренду земельної ділянки, відповідно до договору оренди землі від 21.12.2010 відбулось з порушенням вимог закону, а тому, відповідно до приписів ст. 215 ЦК України , такий договір слід визнати недійсним.

Позивач в позовній заяві поставив вимогу про визнання недійсним Договору оренди землі від 21.12.2010 та просив застосувати наслідки недійсності даного правочину.

Однак, в процесі розгляду позову , Позивач подав суду заяву про зменшення позовних вимог, в якій виклав свою позовну вимогу у такій редакції: "Визнати недійсним договір оренди землі, укладений між Городенківською районною державною адміністрацією та приватним підприємством - фірмою "Вотум" 21 грудня 2010року.

Представник позивача в судовому засіданні позовну вимогу підтримав з підстав викладених в позовній заяві та просить суд її задовольнити.

Суд прийняв до розгляду заяву Позивача про зменшення розміру позовних вимог та розглянув спір з її врахуванням.

Відповідач позовні вимоги не визнав , вважає їх необгрунтованими і безпідставними та подав суду свої письмові заперечення.

Представник відповідача в судовому засіданні вказав, що правовою підставою для укладення спірного одоговору було розпорядження Голови обласної державної адміністрації №501 від 27.08.2009, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення ППФ "Вотум" земельної ділянки площею 10,0 га та надання йому в оренду вказану земельну ділянку строком на 10 років.

Цим же розпорядженням доручено Городенківській райдержадміністрації укласти з ППФ "Вотум" договір оренди.

Відповідач вважає, що вказане розпорядження відповідає вимогам ст. 116 та 124 Земельного кодексу України.

Крім цього, відповідно до ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцеві державні адміністрації розпоряджаються землями державної власності відповідно до Закону.

Відповідно до п.12 перехідних Положень Земельного кодексу України (який діяв на момент укладення договору), до розмежування земель державної та комунальної форми власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради , а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до п.4 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції статті , яка діяла на момент укладення спірного договору), обласні державні адміністрації приймають рішення щодо розпорядження землями на території області для всіх інших потреб, крім тих, що входять до компетенції райдержадміністрації та Кабінету Міністрів України.

Крім цього, до прийняття головою Івано-Франківської облдержадміністрації розпорядження №501 від 27.08.2009, передувало прийняття ряду інших рішень та розпоряджень органів виконавчої влади.

Спірний договір оренди землі був розроблений райдержадміністрацією на підставі типового договору оренди землі, затвердженого Постановою КМ України №220 від 03.03.2004 ,із дотриманням вимог ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та містить усі необхідні істотні умови, погоджені сторонами під-час його підписання.

З врахуванням викладених обставин відповідач вважає, що договір оренди землі від 21.12.2010 року, зареєстрований в Городенківському районному відділі Ц ДЗК 24.12. 2010р. за №041030200059, є дійсним тому, що згідно пункту 1 розділу 10 абзацу 3 Земельного кодексу України, рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, яке видане відповідними органами до 1 січня 2008 року, передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів)", згідно пункту 2 розділу 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву», який набрав чинності 16.09.2008 року. Дана норма закону діє протягом двох років з дня набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву», тобто до 15.09.2010 року а розпорядження голови обласної державної адміністрації прийняте 27. 08. 2009 року.

Представник відповідача в судовому засіданні просить суд відмовити в задоволенні позову із наведених вище підстав.

Заслухавши в судовому засіданні доводи представників сторін в обрунтування позовних вимог та їх запереченнь, дослідивши обставини у справі і подані сторонами докази, оцінивши їх в сукупності відповідно до положень ст.43 ГПК України, суд прийшов до висновку про обгрунтованість позову та необхідності його задоволення з врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог.

При винесенні рішення суд керувався і виходив з наступного:

Відповідно до положень ст. 2 Закону України "Про оренду землі" , відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України , Цивільним кодексом України , цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Договором , в розумінні ст. 626 ЦК України, є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 122 ЗК України, визначено, що обласні державні адміністрації мають право передавати земельні ділянки на їхній території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

Відповідно до положень ст. 6 Закону України "Про оренду землі", орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України , Цивільним кодексом України , цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Підстави набуття права на землю визначені ст.116 Земельного кодексу України, зокрема, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

На підставі розпорядження голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації за №501 від 27.08.2009 відповідно до розпорядження Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області за №408 від 07.11.2006, між Городенківською районною державною адміністрацією (орендодавець) та приватним підприємством - фірма "Вотум" (орендар), 21.12.2010 був укладений договір оренди землі, зареєстрований у Городенківському відділі ЦДЗК , про що у державному реєстрі земель вчинено запис за №041030200059 від 24.12.2010.

За умовами вказаного договору, орендодавець передав , а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 10,0000га, яка знаходиться в урочищі "Бовди" на території Чортовецької сільської ради, для створення кінно-спортивної бази.

Однак , статтею 134 ЗК України передбачений обов"язковий порядок продажу земельних ділянок, які перебувають у державній чи комунальній власності або прав на них на конкурсних засадах (земельних торгах).

Відповідно до положень наведеної статті закону, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначений ст. 124 ЗК України, зокрема: Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Договір оренди землі від 21.12.2010, укладений між сторонами з порушенням порядку визначеного наведеними вище нормами Закону, які на момент укладення договору діяли в наведеній вище редакції.

Таку ж правову позицію викладено і у листі Державної інспекції сільського господарювання в Івано-Франківській області за №04-01/1172 від 04.04.2013 надісланого на адресу ППФ "Вотум".

Відповідно до положень ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Статтею 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Суд вважає, що укладений між сторонами договір оренди землі від 21.12.2010 не відповідав загальним вимогам, додержання яких є необхідним для чинності правочину.

Відповідно до ч.3 вказаної вище статті Закону, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

З врахуванням викладених обставин , а також положень Закону, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та необхідності їх задоволення.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, судові витрати слід покласти на Відповідача стягнувши їх на користь Позивача.

На підставі викладеного , у відповідності до ст. 124 Конституції України, керуючись ст.116, 122, 124, 134 ЗК України, ст.203, 215, 626 ЦК України, ст. 2, 6 Закону України "Про оренду землі", ст. 33, 43 ,49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов приватного підприємства - фірма "Вотум" до Відповідача, Городенківська районна державна адміністрація про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного 21.12.2010 між сторонами у даній справі.

Визнати недійсним договір оренди землі від 21.12.2010, укладений між Городенківською районною державною адміністрацією (вул.Богуна, 11, м. Городенка, Городенківський район, Івано-Франківська область, код 04054381) та приватним підприємством - фірма "Вотум"( вул. Хотинська, 18, м. Івано- Франківськ, код 20537179), зареєстрований у Городенківському районному відділі ЦДЗК за №041030200059 від 24.12.2010.

Стягнути з Відповідача, Городенківська районна державна адміністрація (вул.Богуна, 11, м. Городенка, Городенківський район, Івано-Франківська область, код 04054381) на користь Позивача, приватне підприємство - фірма "Вотум"( вул. Хотинська, 18, м. Івано- Франківськ, код 20537179) - 1147,00грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили та направити Позивачу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 09.08.13

Суддя Калашник В. О.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"


Попович В. В. 09.08.13

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення06.08.2013
Оприлюднено09.08.2013
Номер документу32883117
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/774/13

Ухвала від 14.04.2014

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Калашник В. О.

Ухвала від 23.07.2013

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Калашник В. О.

Постанова від 19.03.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Кравчук Г.А.

Постанова від 19.12.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кравчук Н.М.

Ухвала від 28.11.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кравчук Н.М.

Ухвала від 08.11.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кравчук Н.М.

Ухвала від 08.11.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кравчук Н.М.

Ухвала від 27.09.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кравчук Н.М.

Ухвала від 05.09.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кравчук Н.М.

Рішення від 06.08.2013

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Калашник В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні