cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" серпня 2013 р. Справа № 918/834/13
Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О.
при секретарі судових засідань Шарапі О.В.
розглянувши матеріали справи за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Садко"
про стягнення заборгованості в сумі 30 558 грн. 26 коп.
За участі представників:
від позивача: Дробот І.А., довіреність №3228-О від 25.09.2012 року;
від відповідача: не з'явився
Статті 20, 22, 91 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.
Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.
Обставини справи: В червні 2013 року Публічне акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" (далі ПАТ КБ "Приватбанк") звернулось до господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Садко" (далі ТОВ "Садко") про стягнення сумі 30 558,26 грн., з яких 9 996,38 грн. - заборгованості за кредитом, 11 820,38 грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом, 8 741,50 грн. - пеня за несвоєчасне виконання зобов'язання за договором банківського рахунку №449637 від 27.06.2002 року. Судові витрати просить стягнути з відповідача.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 6 червня 2013 року порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 18 червня 2013 року.
Відповідач відзиву на позов та витребуваних судом документів не надав, явку свого повноважного представника у жодне судове засідання не забезпечив, про день, час та місце слухання справи повідомлявся у встановленому законом порядку.
На адресу суду повернулись конверти, у яких відповідачу за адресою вказаною в позовній заяві, а саме: 35600, Рівненська обл., м. Дубно, вул. Квітки Основ'яненка, буд.5, надсилались ухвали суду про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 53-58, 75-77). Крім того, згідно інформації вказаної у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відповідач не перебуває в процесі припинення та зареєстрований за вищезазначеною адресою вказаною в позовній заяві (а.с. 60-61).
Статтею 64 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Пунктом 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" передбачено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
З огляду на зазначене, оскільки судом вжито усіх можливих заходів щодо повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, суд на підставі вимог статті 75 ГПК України дійшов висновку про розгляд цієї справи за наявними в ній матеріалами без участі представника відповідача.
В судовому засіданні 2 серпня 2013 року представник позивача підтримав позов в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві, та наполягав на його задоволенні. Вивчивши подані позивачем письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п.1.1 Статуту ПАТ КБ "Приватбанк", Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "ПриватБанк" є правонаступником усіх прав та обов'язків Закритого акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" (а.с.11-27).
27.06.2002 р. між Закритим акціонерним товариством Комерційний банк "Приватбанк" (далі - Банк) та ТОВ "Садко" (далі - Клієнт) було укладено договір банківського рахунка №449637 (далі Договір, а.с. 28-31), відповідно до п. п. 1.1. якого Банк відкриває Клієнту поточний (поточні) рахунок (рахунки) у національній та іноземній валюті, у тому числі картковий та/або здійснює його (їх) розрахункове та касове обслуговування відповідно до чинного законодавства та діючих нормативних актів Національного банку України. Нарахування відсотків на залишки вільних коштів на рахунку клієнта (розміри, порядок оплати та строки) здійснюються згідно з тарифами банку, зазначеними у додатку 1, який є невід'ємною частиною цього договору (п. 1.3. Договору).
Договір підписаний повноважними представниками зазначених юридичних осіб та скріплений їх печатками.
У відповідності до п.п. 2.1.1., 2.1.4 Договору банк взяв на себе зобов'язання відкрити клієнту після надання ним заяви та всіх необхідних документів поточний (поточні) рахунок (рахунки), у т.ч. картковий. У подальшому поточні рахунки клієнту відкриваються на підставі його письмової заяви та інших документів, передбачених нормативними актами НБУ, і обслуговуються відповідно до умов цього договору та чинного законодавства. Надавати клієнту послуги пов'язані з переказом коштів на рахунок (з рахунку клієнта у т.ч. з урахуванням надходжень сум на його рахунок протягом операційного дня) клієнта, видачею грошей у готівковій формі, а також здійснювати інші операції згідно з додатком 1 протягом операційного дня Банку.
Згідно з п.п. 2.2.1, 2.2.9, 2.2.13, 2.2.14 договору клієнт взяв на себе зобов'язання, зокрема, виконувати вимоги чинних інструкцій, правил, інших нормативних актів НБУ з питань здійснення розрахункових, касових та інших передбачених чинним законодавством операцій (у тому числі з використанням КПК) та надання звітності. Здійснювати оплату за виконання банком операцій і надання послуг за цим договором згідно з тарифами, строками та порядком оплати, передбаченими додатком 1. Не перевищувати платіжних лімітів, встановлених на КПК клієнта. У разі виникнення перевитрати платіжного ліміту за будь-якою з карток, відшкодувати зазначені перевитрати та комісію банку, обумовлені в тарифах, шляхом внесення коштів на картковий рахунок або шляхом перерозподілу коштів за КПК. Під час поповнення карткового рахунку вносити суму, що включає в себе суми покриття платіжного ліміту картки (карток) і не знижувального залишку, пов'язаних із картковим рахунком.
Пунктом 3.2.3. Договору передбачено, що банк має право, зокрема, доповнювати та корегувати тарифи, змінювати розмір відсотків на залишки вільних коштів на рахунку (рахунках) у порядку, передбаченому п. 6.3. цього договору.
Розділом 5 договору сторони обумовили відповідальність сторін, де, зокрема, в п.п. 5.2 зазначено, що у разі порушення клієнтом установленого законом зобов'язання, передбаченого в 2.2.13., клієнт сплачує банку пеню в розмірі 0,1 відсотка від суми простроченого платежу за кожний день, починаючи від дати завершення помилкового переказу до дня повернення коштів включно, яка не може перевищувати 10 відсотків суми переказу.
У відповідності до п. 6.3 Договору за ініціативою банку можуть бути внесені зміни та доповнення в тарифи, розмір відсотків, що нараховуються на залишки вільних коштів. У цьому разі банк направляє клієнту повідомлення про внесення змін та/або доповнень із зазначенням дати змін/доповнень не пізніше ніж за 20 днів до їх введення в дію. Повідомлення вноситься до виписки за рахунком (рахунками) клієнта.
Відповідно до умов додатку №7 від 15.03.2007р. до Договору (а.с. 32-35) (п.п. 1.1-1.6) банк за наявності вільних грошових ресурсів зобов'язується здійснювати овердрафтове обслуговування клієнта на підставі анкети-заяви на встановлення овердрафтового кредиту на картковий рахунок (додаток 8 цього договору), що полягає в проведенні платежів, здійснених довіреними особами клієнта з використанням корпоративних платіжних карток, понад залишок коштів на картковому рахунку клієнта, відкритому в банку, за рахунок кредитних коштів у межах ліміту, встановленого відповідно до п.1.3 цього додатка, шляхом дебатування картрахунку. Кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта з повернення кредиту, дебіторської заборгованості, сплати відсотків та винагороди в обговорені цим додатком до договору терміни. Ліміт, згідно з цим додатком до договору, являє собою суму коштів, у межах якої банк зобов'язується здійснювати оплату платежів довірених осіб клієнта, проведених з використанням корпоративних платіжних карток, понад залишок коштів на його картковому рахунку. Ліміт установлюється банком залежно від кількості корпоративних карток, оформлених на довірених осіб клієнта, і сумарного розміру бланкових лімітів овердрафтового кредитування, що банк встановлює згідно з анкетою-заявою (додаток 8 до цього договору). На момент підписання цього додатку до договору ліміт складає 10000 грн. Овердрафтове кредитування клієнта здійснюється банком у межах ліміту і терміну, установлених згідно з п.1.3 цього додатка до договору, з періодом безперервного користування кредитом не більше 30 днів. Клієнт сплачує відсотки за увесь час фактичного користування кредитом згідно п.п. 3.1, 3.2, 3.3 даного додатка до договору. Клієнт здійснює погашення кредиту, отриманого в межах установленого ліміту, не пізніше терміну закінчення періоду безперервного користування кредитом, установленого п.1.4 цього додатка до договору.
Згідно з п.1.9. додатка №7 до Договору клієнт здійснює повне погашення кредиту, простроченої дебіторської заборгованості, а також нарахованих і прострочених нарахованих відсотків не пізніше терміну згідно з п.1.3. Погашення кредиту, простроченої заборгованості, а також нарахованих і прострочених нарахованих відсотків може бути здійсненне клієнтом також з інших належних йому рахунків згідно із законодавством в порядку, визначеному п. 4, п. 2.3.
Пунктами 3.1, 3.2, 3.7, 3.10 вказаного додатка до договору за користування кредитом у період з дати виникнення дебетового сальдо на картковому рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт сплачує відсотки, виходячи з диференційованої процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом і встановлений у розділі 4 цього додатка до договору. Відповідно до ст.. 212 Цивільного кодексу України у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань з погашення кредиту, передбачених цим додатком до договору, клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі подвійної ставки річних інтервалу « 16-30 днів» від суми залишку непогашеної заборгованості. Погашення кредиту, сплата відсотків, інших витрат, винагороди і неустойки за цим додатком до договору здійснюється у валюті кредиту. Нарахування відсотків за користування кредитом здійснюється щодня, починаючи з дати утворення на картковому рахунку дебетового сальдо на момент закриття банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з фактичної кількості календарних днів у році. Нарахування відсотків здійснюється до повного погашення заборгованості за кредитом на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал розрахунку відсотків не включається.
Розділом 4 вказаного вище додатка до Договору передбачено процентні ставки, зокрема в п. 4.1. зазначено, що для розрахунку відсотка за користування кредитом установлюється диференційована процентна ставка. Відповідно до п. 4.1.1. процентна ставка до розрахунку залежить від терміну існування непогашеного залишку за кредитом і визначається такою таблицею: термін користування кредитом протягом 1-3 днів -процентна ставка 12%; протягом 4-7 днів - 15%; протягом 8-15 днів - 19%; протягом 16-30 днів - 22%. Пунктом 4.1.2. передбачено, що зменшення чи зростання заборгованості за кредитом у період безперервного користування кредитом, що визначено в п. 1.4. цього додатка до договору, не впливають на зміну початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на поточному рахунку зафіксоване нульове дебетове сальдо.
Відповідно до п.п. 5.1., 5.3., 5.4. у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань: зі сплати відсотків за користування кредитом, передбачених пп. 1.5., 1.9., 1.12.1., 3.1., 3.2., 3.3. цього додатка до договору, термінів повернення кредиту й інших витрат, передбачених п.п. 1.3, 1.4, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.12.1, 1.12.4 цього додатка до договору, винагороди, передбаченої пп. 1.10., 3.4., 3.5., 3.6. цього додатка до договору клієнт сплачує банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі 0,2 % від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який виплачується пеня. Нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов'язань, передбаченої пп. 5.1., 5.2., здійснюється протягом 3 (трьох) років із дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконане клієнтом. Терміни давності позову за вимогою про стягнення кредиту, відсотків за користування кредиту, винагороди, неустойки, пені, штрафів за цим додатком до договору установлюються сторонами тривалістю 5 років.
Судом встановлено, що відповідно до умов Договору, Банк свої зобов'язання виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредитний ліміт у розмірі 10 000 грн. 00 коп.
Проте, відповідач порушив виконання зобов'язання за кредитним договором, внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість, що підтверджується наданими позивачем виписками про рух коштів по рахунку (а.с. 39).
На адресу відповідача 24.02.2013 року Банком направлена претензія про сплату заборгованості, яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення (а.с. 46).
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (ст. 11 ЦК України).
За змістом ч.1, ч.2, ч.7 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, а одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 "Позика" глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 "Кредит" і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно ч. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до частини 1 статті 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
В силу статті 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою (штрафом, пенею), якою, з огляду на положення ст.549 ЦК України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При цьому, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до частини 6 ст.231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач, всупереч зазначеним нормам, у встановлені умовами кредитного договору строки своїх зобов'язань з погашення кредиту та нарахованих процентів не виконав.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок суми заборгованості за неповернутим кредитом, яка складає 9 996 грн. 38 коп., процентів, нарахованих за користування кредитними коштами в розмірі 11 820 грн. 38 коп. та пені в сумі 8 741 грн. 50 коп. (а.с. 36-38) суд дійшов висновку, що він відповідає умовам вказаного кредитного договору, вимогам законодавства України та підтверджується матеріалами справи.
Оскільки в матеріалах даної справи відсутні докази, які б свідчили про погашення відповідачем вищезазначених сум заборгованості за кредитним договором, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 9 996 грн. 38 коп.- заборгованості за кредитом, 11 820 грн. 38 коп. - заборгованості по процентам за користування кредитом, 8 741 грн. 50 коп. - пені є законними та обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відтак на відповідача покладаються витрати по сплаті судового збору в сумі 1 720 грн. 50 коп.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Садко" (35600, Рівненська область, місто Дубно, вулиця Квітки Основ'яненка, будинок 5, код ЄДРПОУ 22584645) на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (49094, місто Дніпропетровськ, вулиця Набережна Перемоги, будинок 50, код ЄДРПОУ 14360570) 9 996 (дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто шість) грн. 38 коп.- заборгованості за кредитом, 11 820 (одинадцять тисяч вісімсот двадцять) грн. 38 коп. - заборгованості по процентам за користування кредитом, 8 741 (вісім тисяч сімсот сорок одну) грн. 50 коп. - пені та 1720 (одну тисячу сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено "7" серпня 2013 року.
Суддя Пашкевич І.О.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2013 |
Оприлюднено | 13.08.2013 |
Номер документу | 32930483 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Пашкевич І.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні