Рішення
від 06.08.2013 по справі 911/1982/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26 РІШЕННЯ

Іменем України

"06" серпня 2013 р. Справа № 911/1982/13

Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу

за позовом Першого заступника прокурора м. Біла Церква в інтересах держави в особі відділу комунальної власності та концесії Білоцерківської міської ради, м. Біла Церква до Приватного підприємства "Кремень", м. Біла Церква про стягнення 3900,99 грн. за участю представників:

прокурора:Булига Ю.С. - посв. від. 02.10.2012р. № 007181 позивача:не з'явились, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином відповідача:не з'явились, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином суть спору:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Першого заступника прокурора м. Біла Церква в інтересах держави в особі відділу комунальної власності та концесії Білоцерківської міської ради (далі - позивач) до Приватного підприємства "Кремень" (далі - відповідач) про стягнення 3900,99 грн., з яких 3530,36 грн. заборгованість зі сплати орендних платежів та 370,63 грн. пеня.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на неналежне виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань зі сплати орендних платежів згідно договору оренди нежитлового приміщення від 08.08.2011р. № 689 у строк передбачений вказаним договором.

Присутній в судовому засіданні прокурор повністю підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.

Сторони, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили. Відповідач відзиву на позовну заяву не надіслав.

Враховуючи, що неявка сторін в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ст. 75 ГПК України за відсутності представників сторін за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, присутнього в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

Між сторонами у справі було укладено договір оренди нежитлового приміщення від 08.08.2011р. № 689 (далі - договір) відповідно до умов якого орендодавець - позивач передає в оренду, а орендар - відповідач приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення площею 4,50 кв.м., яке розташоване на першому поверсі п'ятиповерхового цегляного будинку за адресою: Київська обл., м. Біла Церква, вул. Шолом-Алейхема, 84, яке перебуває на балансі Комунального підприємства Білоцерківської міської ради житлово-експлуатаційної контори № 2. Вартість об'єкта оренди відповідно до висновку експерта становить 12913,18 грн. Мета оренди - офіс (розділ 1 договору).

Згідно п. 2.1 договору передача нежитлового приміщення в оренду вперше здійснюється за актом прийому-передачі.

Відповідно до п. 2.3 договору нежитлове приміщення вважається переданим орендодавцю з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі. Ініціювання складання акта прийому-передачі про повернення об'єкта оренди покладається на орендаря.

Розмір орендної плати визначається на підставі «Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна» (далі - Методика) і становить 193,69 грн. (в т.ч. ПДВ 32,28 грн.) за перший місяць оренди та перераховується орендарем орендодавцю не пізніше 15 числа місяця, за який вона вноситься (п. 3.1 договору оренди).

Пунктом 3.2 договору встановлено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на офіційно встановлений індекс інфляції за поточний місяць.

Згідно п. 3.5 договору орендна плата сплачується по день фактичного звільнення приміщення та передачі його орендодавцю за актом прийому-передачі включно.

У відповідності до п. 4.2 договору орендар зобов'язується своєчасно та в повному обсязі вносити орендодавцю орендну плату.

Згідно п. 9.3 договору орендар бере на себе зобов'язання сплатити плату за користування майном за період з 01.08.2011р. по 07.08.2011р. в сумі 49,56 грн. в т.ч. ПДВ 20% - 8,26 грн.

Цей договір діє з 08.08.2011р. по 31.08.2012р. (п. 10.1 договору).

Відповідно до п. 10.8 договору дія цього договору припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.

На виконання умов договору позивач передав, а відповідач прийняв в оренду визначене договором майно, про що сторони склали акт про прийом-передачу від 08.08.2011р., який писаний в двосторонньому порядку повноваженими представниками сторін та скріплений печатками підприємств, завірена копія якого залучена до матеріалів справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 291 Господарського кодексу України, яка кореспондується з ч. 2 ст. 26 та ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено.

Враховуючи зазначене, а також положення п. 10.1 договору, відповідно до якого термін дії договору сторони погодили з 08.08.2011р. по 31.08.2012р., договір оренди нежитлового приміщення від 08.08.2011р. № 689, укладений між сторонами, є припиненим, оскільки строк його дії закінчився 31.08.2011р.

В той же час, відповідач за наслідками припинення договору оренди не повернув позивачу орендоване майно, яке фактично перебуває в тимчасовому користуванні відповідача. Доказів повернення зазначеного майна відповідач суду не надав, зокрема, відповідного акту прийому-передачі про повернення об'єкта оренди

Відповідно до п. 8.3 договору при припиненні дії цього договору, в тому числі в разі відмови орендодавця від договору, передбаченої п. 7.4 цього договору, орендар зобов'язаний сплатити заборговану суму орендної плати та пеню в повному обсязі включно по день фактичного звільнення орендованого майна та передачі його орендодавцю за актом прийому-передачі.

Відповідач свої договірні зобов'язання, щодо сплати орендних платежів за договором оренди належним чином не виконав, внаслідок чого за ним за період з серпня 2011 року по січень 2013 року утворилась заборгованість зі сплати орендних платежів в розмірі 3530,36 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Проте, всупереч згаданих приписів закону, положень укладеного між сторонами договору, відповідач не виконав своїх зобов'язань щодо сплати орендних платежів, в зв'язку з чим за останнім на час розгляду справи рахується заборгованість зі сплати орендних платежів у розмірі 3530,36 грн. Доказів сплати зазначеного боргу зі сплати орендних платежів відповідач суду не надав.

Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Таким чином, суд вважає, що прокурором правомірно заявлено позов про стягнення 3530,36 грн. заборгованості зі сплати орендних платежів згідно договору оренди.

Також, прокурор посилаючись на п. 8.2 договору просить суд стягнути з відповідача пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми недоплати за кожний день прострочення платежу, яка за розрахунком позивача за загальний період прострочення сплати орендних платежів з серпня 2011 року по січень 2013 року складає 370,63 грн.

Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки, а згідно частини першої ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Ст.1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" визначає, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Статтею 3 вказаного Закону встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.

Крім того, відповідно до частини 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язань припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Відповідно до п. 8.2 договору за несвоєчасне внесення орендної плати орендар сплачує орендодавцю пеню в розмірі 0,042% від суми недоплати за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України.

Суд, враховуючи розмір проіндексованої щомісячної орендної плати, вимоги ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України та положення п. 8.2 договору, а також заявлений прокурором період нарахування пені, здійснив власний розрахунок, згідно якого пеня за прострочення сплати орендних платежів за серпень - жовтень 2011 року обраховується виходячи з розміру пені визначеного договором - 0,042% від суми недоплати за кожен день прострочення, а саме:

Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір пені за кожний день простроченняСума пені за період прострочення 199.51 01.01.2012 - 16.02.2012 47 0.042 % 3.94 192.92 01.01.2012 - 16.03.2012 76 0.042 % 6.16 193.11 01.01.2012 - 16.04.2012 107 0.042 % 8.68 а за прострочення сплати орендних платежів за листопад 2011 року - січень 2013 року пеня повинна обраховуватись виходячи з подвійної облікової ставки НБУ, оскільки сума пені розрахована виходячи з розміру 0,042% від суми недоплати, перевищує зазначену суму, а саме:

Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 193.11 01.01.2012 - 22.03.2012 82 7.7500 % 0.042 %* 6.71 193.11 23.03.2012 - 16.05.2012 55 7.5000 % 0.041 %* 4.35 193.30 01.01.2012 - 22.03.2012 82 7.7500 % 0.042 %* 6.71 193.30 23.03.2012 - 16.06.2012 86 7.5000 % 0.041 %* 6.81 193.69 16.01.2012 - 22.03.2012 67 7.7500 % 0.042 %* 5.50 193.69 23.03.2012 - 16.07.2012 116 7.5000 % 0.041 %* 9.21 194.08 16.02.2012 - 22.03.2012 36 7.7500 % 0.042 %* 2.96 194.08 23.03.2012 - 16.08.2012 147 7.5000 % 0.041 %* 11.69 194.46 16.03.2012 - 22.03.2012 7 7.7500 % 0.042 %* 0.58 194.46 23.03.2012 - 16.09.2012 178 7.5000 % 0.041 %* 14.19 195.05 16.04.2012 - 16.10.2012 184 7.5000 % 0.041 %* 14.71 195.05 16.05.2012 - 16.11.2012 185 7.5000 % 0.041 %* 14.79 194.46 16.06.2012 - 16.12.2012 184 7.5000 % 0.041 %* 14.66 193.88 16.07.2012 - 16.01.2013 185 7.5000 % 0.041 %* 14.70 193.49 16.08.2012 - 31.01.2013 169 7.5000 % 0.041 %* 13.40 192.91 16.09.2012 - 31.01.2013 138 7.5000 % 0.041 %* 10.91 193.10 16.10.2012 - 31.01.2013 108 7.5000 % 0.041 %* 8.55 193.10 16.11.2012 - 31.01.2013 77 7.5000 % 0.041 %* 6.09 192.91 16.12.2012 - 31.01.2013 47 7.5000 % 0.041 %* 3.72 193.30 16.01.2013 - 31.01.2013 16 7.5000 % 0.041 %* 1.27 Таким чином, сума пені складає 190,29 грн. В решті вимог щодо заявленої до стягнення суми пені суд відмовляє з огляду на їх безпідставність.

Враховуючи зазначене та беручи до уваги те, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не погашений, його розмір підтверджується наявними матеріалами справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 3530,36 грн. заборгованості зі сплати орендних платежів та 190,29 грн. пені є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню. В решті повних вимог суд відмовляє з огляду на їх безпідставність.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд враховує таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 вказаного Закону ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлюються у таких розмірах: 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 5 цього ж Закону органи прокуратури - при здійсненні своїх повноважень звільняються від сплати судового збору.

Згідно п 4.6 Постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21.02.2013р. № 7 приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 4 3 , 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Кремінь" (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Шолом-Алейхема, 84, ідентифікаційний код 20576541) на користь Відділу комунальної власності та концесії Білоцерківської міської ради (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярмаркова, 1/23, ідентифікаційний код 20577351) 3530 (три тисячі п'ятсот тридцять) грн. 36 коп. заборгованості зі сплати орендних платежів, 190 (сто дев'яносто) грн. 29 коп. пені.

3. В решті позову відмовити.

4. Стягнути з Приватного підприємства "Кремінь" (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Шолом-Алейхема, 84, ідентифікаційний код 20576541) в доход Державного бюджету України 1640 (одну тисячу шістсот сорок) грн. 96 коп. витрат по сплаті судового збору.

5. Стягнути з Відділу комунальної власності та концесії Білоцерківської міської ради (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярмаркова, 1/23, ідентифікаційний код 20577351) в доход Державного бюджету України 79 (сімдесят дев'ять) грн. 54 коп. витрат по сплаті судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Суддя Подоляк Ю.В.

Дата підписання рішення 12.08.2013р.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення06.08.2013
Оприлюднено16.08.2013
Номер документу32988940
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1982/13

Рішення від 06.08.2013

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 16.07.2013

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 30.05.2013

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 30.05.2013

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні