29/94-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" березня 2009 р. Справа № 29/94-08
вх. № 1301/5-29
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - Бабич О.Є.
відповідача - не з"явився
розглянувши справу за позовом
Харківська міська рада, м. Харків
до ПП "НОРД-ОСТ+", м. Харків
про розірвання договору оренди землі
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки від 20.03.08 №140667100030, укладений між сторонами, зобов"язати відповідача повернути територіальній громаді в особі позивача, земельну ділянку загальною площею 0,25 га по вул. Сумській в м. Харкові.
02.04.08 через канцелярію суду надійшло клопотання відповідача про зупинення провадження по справі, в якому він вказує на те, що в провадженні Дзержинського районного суду міста Харкова знаходиться справа за позовом ПП "Норд - ОСТ+" до ХМР про визнання незаконним рішення від 21.11.07 про скасування рішення, яким було виділено ПП "Норд-ОСТ+" земельну ділянку.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 02.04.2009р. провадження по справі 29/94-08 було зупинено, оскільки розгляд справи Дзержинським районним судом міста Харкова перешкоджає розгляду справи №29/94-08.
27.02.2009р. через канцелярію господарського суду надійшов лист (вх. №505) Дзержинського районного суду міста Харкова, в якому повідомляється, що справа №2-А-291/08 за позовом ПП "Норд - ОСТ+" до ХМР про визнання незаконним рішення сесії Харківської міської ради розглянута 09.07.2008р., в позові ПП "Норд - ОСТ+" відмовлено. 19.11.2008р. Харківським Апеляційним Адміністративним судом дану постанову було скасовано, постановлено нову постанову, якою позов ПП "Норд - ОСТ+" задоволено частково.
ПП "Норд - ОСТ+" 27.02.2009р. надало через канцелярію суду клопотання, в якому просить поновити провадження по справі 29/94-08 та надає для залучення до матеріалів справи копії постанов Дзержинського районного суду міста Харкова від 09.07.2008р. та Харківського Апеляційного Адміністративного суду від 19.11.2008р., у зв"язку з чим, провадження по справі було поновлено та призначено розгляд справи на 23.03.09.
Харківська міська рада звернулася до суду з позовом до приватного підприємства «НОРД-ОСТ+» про розірвання договору оренди землі по вул. Сумській в м. Харкові, укладений між Харківською міською радою та приватним підприємством «НОРД-ОСТ+», від 20.03.2006р., зареєстрований під №140667100030 та щодо повернення територіальній громаді міста Харкова в особі Харківської міської ради земельної ділянки загальною площею 0,2500 га по вул. Сумській з приведенням її у придатний для подальшого використання стан.
В обґрунтування своїх позовних вимог Харківська міська рада посилається на те, що відповідачем не належним чином виконуються умови надання в оренду земельної ділянки, орендарем не виконуються належним чином свої обов'язки за договором.
Представник Харківської міської ради в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі.
Відповідач про час та місце судове засідання повідомлений, у судове засідання не з'явився, про причини не явки суд не повідомив.
Розглянувши доводи позовної заяви, оцінюючи надані суду докази та правовідносини, що їм відповідають, судом встановлено наступне.
Між позивачем та відповідачем на підставі пункту 259 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 4 скликання «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів» від 06.10.2004р. №147/04 було укладено договір оренди землі по вул. Сумській в м. Харкові від 20.03.2006р. зареєстрований під №140667100030.
Відповідно до п. 15 зазначеного договору оренди земельна ділянка передається відповідачу для будівництва центру відпочинку та розваг (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації).
Пунктом 8 договору встановлено строк дії договору, а саме, земельна ділянка надається для будівництва строком до 31.12.2006р. (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації).
Судом встановлено, що відповідно до акту обстеження земельної ділянки, виконаного головним спеціалістом відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель управління земельних відносин Харківської міської ради, земельна ділянка станом на 25.01.2008р. по вул. Сумській ПП «НОРД-ОСТ+» не використовується, не огороджена, будівництво не розпочато.
Відповідно до ст. 4-3 ГПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими до суду доказами.
Відповідачем доказів того, що ним було погоджено робочий проект будівництва, отримано дозвіл інспекції ДАБК на здійснення будівельних робіт або, що він приступив до будівництва, до суду надано не було.
Таким чином, суд робить висновок про те, що на момент подачі позовної заяви та розгляду справи судом Приватним підприємством «НОРД-ОСТ+» будівництва на наданій в оренду земельній ділянці по вул. Сумській в м. Харкові не розпочато, дозвіл на виконання будівельних робіт не отримано.
Пунктом 2 ст. 651 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною. Істотним слід вважати таке порушення договору, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення мети договору.
Відповідно до п. 5.2 рішення Харківської міської ради про надання відповідачу в оренду земельної ділянки встановлено та попереджено замовників, що у разі не здачі об'єктів до експлуатації у встановленні у рішенні строки, а також неотримання дозволів на виконання будівельних робіт зазначене рішення втрачає чинність і договори оренди земельних ділянок підлягають розірванню у встановленому порядку.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, згідно ст. 11 ЦК України є договори та інші правочини, акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування тощо.
Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем виникло зобов'язання, згідно якого відповідач зобов'язувався у термін до 31.12.2006р. закінчити будівництво центру відпочинку та розваг по вул. Сумській та здати його до експлуатації, та встановлено, що у разі не виконання вказаного зобов'язання відповідач втрачає право на забудову земельної ділянки, а договір оренди підлягає розірванню у встановленому порядку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Порушенням зобов'язання, згідно ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій» рішення органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки в оренду є одночасно дозволом на забудову земельної ділянки. У разі неотримання дозволу відповідної інспекції ДАБК на будівництво або, якщо будівельні роботи не розпочато у двох річний період з моменту прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду, такий дозвіл втрачає чинність, а його відновлення відбувається у тому ж порядку, що і надання земельної ділянки.
Також згідно ст. 416 Цивільного кодексу України право користування земельною ділянкою для забудови припиняється у разі невикористання земельної ділянки для забудови протягом трьох років підряд.
На підставі викладеного суд робить висновок про те, що на час подання Харківською міською радою позовної заяви відповідачем втрачено право на забудову зазначеної земельної ділянки, що свідчить про неможливість досягнення мети договору оренди землі щодо забудови наданої відповідачу в оренду земельної ділянки та порушення відповідачем істотних умов договору.
Відповідно до п. 5 ст. 203 Цивільного кодексу України правочин має бути спрямованим на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно ст. 15 Закону України “Про оренду землі” умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду є істотною умовою договору оренди землі.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 96 Земельного Кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
У свою чергу орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди – ст. 24 Закону України “Про оренду землі”.
Статтею 141 Земельного кодексу України встановлено, що використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
Згідно положень ст. 143 Земельного кодексу України використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є одним з різновидів підстав для примусового припинення прав на земельну ділянку, що здійснюється в судовому порядку.
Земельний кодекс України, зокрема, ст. 19 Кодексу не містить чіткого визначення поняття цільового призначення земельної ділянки, оскільки з тексту ст. 19 ЗК України випливає поняття основного цільового призначення та не основного цільового призначення земельної ділянки.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням – це, у тому числі, невикористання земельної ділянки, фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню тощо.
На підставі викладеного, суд робить висновок про те, що до використання земельної ділянки не за цільовим призначенням слід віднести також використання земельної ділянки з порушенням умов, встановлених договором оренди землі.
Частиною першою ст. 32 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний (визнаний нечинним) за рішенням суду в разі не виконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24, 25 цього Закону та умовами договору.
Згідно ст. 783 Цивільного кодексу України на вимогу наймодавця (орендодавця) договір найму (оренди) підлягає розірванню у разі, якщо наймач (орендар) користується річчю всупереч договору або призначенню речі.
Відповідно до п.38 договору оренди дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.
Також суд враховує, що відповідно до п. 8 Постанови пленуму Верховного суду України від 16.04.2004р. №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» питання про дострокове припинення користування землею на умовах оренди вирішується шляхом пред'явлення позову про розірвання договору.
Відповідно до ст. 34 ЗУ «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Пунктом 21 договору оренди землі встановлено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Аналіз наведених норм та фактичних обставин справи дає підстави суду дійти висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись статтями 1, 4, 12, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
Позов Харківської міської ради задовольнити.
Розірвати договір оренди землі по вул. Сумській в м. Харкові, укладений між Харківською міською радою (м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) та Приватним підприємством «НОРД-ОСТ+» (м. Харків, вул. Несторова, 3, кв. 104, код ЄДРПОУ 32564530), від 20.03.2006 року, зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в Державному реєстрі земель за №140667100030.
Зобов'язати Приватне підприємство «НОРД-ОСТ+» (м. Харків, вул. Несторова, 3, кв. 104, код ЄДРПОУ 32564530) привести у придатний для подальшого використання стан, звільнити та повернути Харківській міській раді (м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) земельну ділянку по вул. Сумській в місті Харкові загальною площею 0, 2500 га.
Рішення підписано 30.03.09
Суддя
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.03.2009 |
Оприлюднено | 09.04.2009 |
Номер документу | 3309802 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Тихий П.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні