cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/6942/13 09.08.13
Суддя Господарського суду міста Києва Підченко Ю.О.
За участю секретаря судового засідання Бандури Ю.В.
Розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Північно-східна будівельна компанія"
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР-ІНСТРОЙ"
про стягнення 147 719,86 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Абесадзе Н.А. - юрисконсульт
від відповідача: Бойко М.М. - юрисконсульт
СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство "Північно-східна будівельна компанія" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР-ІНСТРОЙ" про стягнення основної заборгованості в сумі 91 243,84 грн., штрафу за дострокове розірвання договору в сумі 54 000 грн., пені в сумі 1 924,85 грн. та трьох процентів річних у сумі 551,17 грн., нарахованих за прострочення виконання грошового зобов'язання згідно договору оренди №0612-1 від 12.06.2012 року.
Розпорядженням Голови Господарського суду міста Києва від 25.06.2013 року справу було передано на розгляд судді Підченку Ю.О.
Сторін було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст. ст. 4 2 , 4 3 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.
Позивач стверджує, що його права порушені, а тому наполягає на заявлених позовних вимогах.
Відповідач надав суду заперечення та пояснення на позовну заяву, в яких позовні вимоги визнав частково, за виключенням частини основного боргу, а саме орендної плати за березень 2013 року в сумі 11 243, 84 грн. та штрафу за дострокове розірвання договору в сумі 54 000 грн.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, суд встановив:
Позов мотивовано тим, що 12.06.2012 року між Публічним акціонерним товариством "Північно-східна будівельна компанія", далі Орендодавець, та Товариством з обмеженою відповідальністю "УКР-ІНСТРОЙ", далі Орендар, укладений договір оренди № 0612-1, далі Договір, відповідно до предмету якого (п. 1.1 Договору) Орендодавець передає, а Орендар приймає в тимчасове платне користування навантажувач з телескопічною стрілою ВОВСАТ Т40170. На підставі акту приймання - передачі від 25.06.2012 року позивачем було передано, а відповідачем прийнято в тимчасове платне користування майно.
Згідно п. 3.1 Договору орендна плата складає 18 000 грн. в т.ч. ПДВ - 3 000 грн. за місяць на нараховується з дня підписання акту приймання-передачі майна. Орендна плата сплачується щомісячно, не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним (п. 3.2 Договору.
Орендар зобов'язаний своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату (п. 4.2 Договору).
Пунктом 2.3 Договору передбачено, що Орендар має право розірвати даний договір в односторонньому порядку, повідомивши Орендодавця за два місяці до передбачуваної дати закінчення строку оренди та здійснивши всі розрахунки за договором. При несвоєчасному повідомленні про дострокове розірвання договору, Орендар зобов'язаний сплатити Орендодавцю штраф. У випадку дострокового розірвання договору Орендарем без дотримання строків повідомлення Орендодавця, Орендар сплачує штраф у розмірі суми орендної плати за три місяці оренди (п.8.4 Договору).
28 серпня 2012 року Орендар повернув, а Орендодавець прийняв з оренди за актом приймання-передачі майно. За актом приймання-передачі від 07.09.2012 року Орендодавець знову передав Орендарю майно.
Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2012 року. Якщо протягом 10 днів після закінчення строку дії договору жодна із сторін не повідомила іншу про його припинення чи зміну, договір вважається продовжений на наступний календарний рік на тих самих умовах (п.9.1 Договору).
Оскільки жодна із сторін після закінчення строку дії договору не повідомила одна одну про припинення чи зміну договору, то даний Договір продовжив свою дію на наступний календарний рік, тобто до 31.12.2013 року.
За актом приймання-передачі від 19.03.2013 року Орендар повернув, а Орендодавець прийняв майно.
Свої зобов'язання за Договором відповідач не виконав, у зв'язку з чим за ним за період з 01.10.2012 року по 19.03.2013 року утворилася заборгованість за несплату орендної плати в сумі 91 243,84 грн., яку позивач і намагається стягнути.
Позивач з посиланням на п. 8.4 Договору наполягає на стягненні з відповідача штрафу за дострокове розірвання договору в сумі 54 000 грн.
Відповідно до п. 8.3 Договору за несвоєчасну сплату орендної плати Орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла за період, за який нарахована пеня, від суми до сплати, за кожний день прострочення. Оскільки мало місце несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за Договором позивач наполягає на стягненні з відповідача пені в сумі 1 924,85 грн.
З посиланням на приписи статті 625 ЦК України позивач вказує на прострочення грошового зобов'язання з боку відповідача, а тому намагається стягнути з нього додатково три проценти річних у сумі 551,17 грн.
Судом дана належна правова оцінка правовідносинам сторін, між сторонами укладено договір оренди.
Фактичні обставини справи підтверджують, що сторони досягли усіх суттєвих умов, передбачених законом для даних видів договорів оренди: зокрема щодо його предмету, ціни та строку дії, а тому він вважається укладеним згідно вимог ст.ст. 180, 181 ГК України та ст. 638, 759 ЦК України.
Частина перша статті 759 ЦК України, як загальна норма права визначає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Стаття 283 ГК України передбачає, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно ч. 1 ст. 284 ГК України істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.
Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ) (ч.1. ст. 760 ЦК України ).
Відповідно до ч. 1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч. 5 ст. 762 ЦК України).
В силу статті 526 ЦК України та частини першої ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України визначає, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
В процесі розгляду справи сторонами виконано вимоги ухвал суду щодо проведення між сторонами звірки розрахунків. Згідно акту звірки взаємних розрахунків за період з 01.10.2012 року по 01.08.2013 року основна заборгованість відповідача перед позивачем становить 91 243,84 грн., акт підписаний обома сторонами.
Позивачем доведено факт невиконання відповідачем зобов'язань щодо своєчасного внесення орендної плати за користування майном та утворення основного боргу в сумі 91 243,84 грн. за період з 01.10.2012 року по 19.03.2013 року, тому дана вимога обґрунтована та підлягає задоволенню.
Зобов'язання не припинилося виконанням проведеним належним чином з боку відповідача та мала місце несвоєчасна оплата за Договором, тому позовні вимоги щодо стягнення з відповідача пені обґрунтовані, а наданий позивачем розрахунок пені в сумі 1 924,85 грн. відповідає вимогам ч. 6 ст. 232 ГК України.
Частина друга статті 625 ЦК України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити, зокрема, три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Наданий позивачем розрахунок трьох процентів річних відповідає вказаній статті, а тому позовні вимоги в частині стягнення трьох процентів річних у сумі 551,17 грн. обґрунтований та підлягає задоволенню.
Крім того, позивач намагається стягнути з відповідача штраф за дострокове розірвання договору в сумі 54 000 грн., відповідно до п. 8.4 Договору. Судом встановлено, що відповідач не вимагав дострокового розірвання договору та не припустився порушень вимог п. 2.3 Договору, повернення майна за актом приймання-передачі від 19.03.2013 року лише засвідчує факт повернення майна з оренди, але не може свідчити про вимогу орендаря про дострокове розірвання договору, тому в задоволенні даної вимоги слід відмовити, як необґрунтовано заявленої.
Витрати по сплаті судового збору покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, згідно частини 5 статті 49 ГПК України.
У судовому засіданні, яке відбулося 09.08.2013 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивні частини.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 526, 625, 638, 759, 760, 762 ЦК України, ст. ст. 180, 181, 193, 232, 283, 284 ГК України, ст. ст. 4 2 , 4 3, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, частиною другою та третьою ст. 85 ГПК України, суд ,-
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Північно-східна будівельна компанія" до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР-ІНСТРОЙ" задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР-ІНСТРОЙ", 03039, м. Київ, просп. Червонозоряний, буд. 119, корпус літера А, кім. 423, код ЄДРПОУ 35077779, на користь:
- Публічного акціонерного товариства "Північно-східна будівельна компанія", 03083, м. Київ, вул. Червонопрапорна, буд. 28А, код ЄДРПОУ 32690473, основну заборгованість за несплату орендної плати в сумі 91 243,84 грн., пеню в сумі 1 924,85 грн., три проценти річних у сумі 551,17 грн. та судовий збір у розмірі 1 874,40 грн., видавши наказ.
3. У частині стягнення штрафу за дострокове розірвання договору в сумі 54 000 грн. відмовити.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено - 14.08.2013 року
Суддя Ю.О.Підченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2013 |
Оприлюднено | 29.08.2013 |
Номер документу | 33170443 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Підченко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні