Справа № 616/423/13-ц
Провадження № 2/616/151/13
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
„02" вересня 2013 року Великобурлуцький районний суд
Харківської області
в складі головуючого - судді РИКОВА М.І.
за участю секретаря ШЕГДА В.М.
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Великий Бурлук цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Великобурлуцької районної державної адміністрації Великобурлуцького району Харківської області, Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до Великобурлуцької районної державної адміністрації, в якій просить визнати в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,3844 га., розташованої на території Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області і яка належала померлій ОСОБА_3 на підставі державного акту серії ХР № 135035.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його матір ОСОБА_3, яка мала у власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,3844 га., яка розташована на території Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, та яка належала їй на підставі державного акту серії ХР № 135035, виданого 29 вересня 2004 року Великобурлуцькою районною державною адміністрацією Харківської області. Однак вищевказаний державний акт був втрачений, знайти який не вдалося, в результаті чого позивач пропустив строк для прийняття спадщини, про що державним нотаріусом Великобурлуцької державної нотаріальної контори винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальних дій. Позивач звернувся до Великобурлуцької районної державної адміністрації Харківської області з заявою про видачу дубліката державного акта, однак йому в цьому було відмовлено в зв'язку зі зміною законодавства. За таких обставин ОСОБА_2 вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
В судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про залучення в якості співвідповідача - Вільхуватську сільську раду Великобурлуцького району Харківської області, оскільки земельна ділянка розташована на території даної сільської ради (а.с.30).
Ухвалою суду від 25 липня 2013 року по даній справі було залучено співвідповідача Вільхуватську сільську раду Великобурлуцького району Харківської області, юридична адреса: АДРЕСА_1 (а.с.33-35).
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1, який діє на підставі довіреності за № 144 від 22 лютого 2013 року (а.с.10) позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні, посилаючись на обставини викладені в позові.
Представник Великобурлуцької районної державної адміністрації Харківської області - головний спеціаліст юридичного відділу апарату районної державної адміністрації Юнаков Є.О., який діє на підставі довіреності за № 01/51/1576 від 01.07.2013 року (а.с.29) в першому судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі, при цьому зазначив, що відповідно наданих документів позивач має право на земельну ділянку, в послідуюче судове засідання не з'явився, хоча про день, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, судову повістку отримано 26.07.2013 року (а.с.42), причини своєї неявки суду не повідомлено. Суд вважає можливим розглянути даний позов без представника першого відповідача.
Представник Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в судове засідання не з'явився, хоча про день, час та місце слухання справи повідомлялись належним чином, судову повістку отримали 01.08.2013 року (а.с.44), на адресу суду направили заяву, в якій позовні вимоги позивача визнають та просять розглядати справу без їх участі (а.с.46). Суд вважає можливим розглянути даний позов без представника відповідача.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши надані учасниками процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Судом встановлено, що відповідно до заповіту, посвідченого 16 березня 2010 року секретарем виконкому Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області за № 123 (а.с.06) ОСОБА_3 заповіла своєму синові земельну ділянку, яка належала їй на підставі державного акта серії ХР № 135035, виданого 29 вересня 2004 року Великобурлуцьким районним відділом земельних ресурсів (а.с.45).
Копією державного акту на право приватної власності на землю серії ХР № 135035 (а.с.45) підтверджується, що ОСОБА_3 передається у приватну власність земельна ділянка, площею 6,3844 га., яка розташована на території Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області та виділена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 23 листопада 2012 року, винесеної державним нотаріусом Великобурлуцької державної нотаріальної контори, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом в зв'язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.19).
Із об'яви в газеті "Радянський патріот" від 02.03.2013 року за № 9 (а.с.07) вбачається, що на 6 сторінці даної газети знаходиться оголошення, що державний акт на право приватної власності на землю серії ХР № 135035, виданий на ім'я ОСОБА_3 вважати недійсним.
Відповідно до заяви (а.с.08) позивач звертався до Великобурлуцької районної державної адміністрації Харківської області для отримання дубліката державного акта.
Із листа, наданого відділом Держземагенства у Великобурлуцькому районі Харківської області за № 01-38/13 від 20.05.2013 року (а.с.09) вбачається, що видати дублікат державного акта немає можливості, оскільки з 01 січня 2013 року відповідно до Земельного кодексу, право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права, в свою чергу право власності оформляється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом, як передбачено ст.1217 ЦК
Згідно ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину чи не прийняти її.
В судовому засіданні з достовірністю встановлено, що позивач по справі є сином померлої, спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3, але отримати свідоцтво про право на спадщину по закону в установленому законом порядку на земельну ділянку він не має змоги в зв'язку з відсутністю оригіналу державного акту, який втрачений за життя спадкодавцем.
З 01 січня 2013 року набув чинності Закон України «Про державний земельний кадастр». Відповідно до даного Закону, державні акти на право власності на землю з даного часу не видаються. Натомість документом, що посвідчує право власності на теперішній час є свідоцтво на право власності, отримане у територіальному органі Державної реєстраційної служби (Держреєстрі).
Ст.392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Позивач, посилаючись на те, що на даний час іншим шляхом отримати правовстановлюючий документ на земельну ділянку він не має можливості, в зв'язку з чим змушений звернутися до суду.
Згідно ч.1 ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ч.1 п.5 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухому майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав проводиться на підставі: - рішень суддів, що набрали законної сили.
Відповідно до п.26 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. № 703, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком. Згідно п.10 ст.27 цього Порядку рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є документом, що підтверджує виникнення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Враховуючи, що спадкова земельна ділянка дійсно належала спадкодавцю ОСОБА_3 на праві приватної власності, про що свідчить наявність копії державного акту на руках у позивача, а позивач прийняв спадок, оскільки розпоряджається земельною ділянкою, а також те, що він не відмовився від спадку в установлений законом строк, суд вважає, що за ОСОБА_2 повинно бути визнано право власності на земельну ділянку розміром 6,3844 га., яка розташована на території Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, що належала його матері згідно державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ХР № 135035. Іншого порядку визнання права власності в порядку спадкування при відсутності державного акта про право власності на землю не існує, чинним законодавством в даному випадку не визначено позасудовий порядок вирішення даного спірного питання.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем с. Зарубинка Великобурлуцького району Харківської області право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку за № 917, площею 6,3844 га., кадастровий номер 6321484000:02:000:0428, розташованої на території Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, засвідчену державним актом на право приватної власності на землю серії ХР № 135035, виданим Великобурлуцькою районною державною адміністрацією Харківської області 29 вересня 2004 року на ім'я ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 287.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Великобурлуцький районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 04 вересня 2013 року.
Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду
Харківської області: М.І.РИКОВ
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2013 |
Оприлюднено | 06.09.2013 |
Номер документу | 33280359 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Риков М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні