30/3-09-34
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" березня 2009 р.Справа № 30/3-09-34
За позовом: Прокурор Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області
До відповідача: Закрите акціонерне товариство „Одеський коньячний завод”
Про зобов'язання укласти додаткову угоду та зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від прокуратури: Форманюк В.В.- згідно посвідчення
Від позивача: Нестерова М.В.- довіреність №02-7\6-78 від 06.02.2009р.
Від відповідача: Волочнюк О.С.- довіреність від 14.01.2009р., Павленко О.В.- довіреність від 12.09.2008р.
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до Орендного підприємства „Одеський коньячний завод” про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки №5 від 30.01.2001р., укладеного між Великодолинською селищною радою та ОП „Одеський коньячний завод”, якою внести зміни у п.2.3. договору оренди земельної ділянки „Орендна плата” , а саме: „ встановити орендну плату в розмірі 1 301 641 грн. 67 коп.” , а також зареєструвати у державному підприємстві центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах.
Позивач позов підтримує, наполягає на його задоволенні.
Згідно наданого до матеріалів справи Статуту Закритого акціонерного товариства „Одеський коньячний завод” (нова редакція 2007р.) товариство створене в результаті реорганізації Орендного підприємства „Одеський коньячний завод” шляхом перетворення і є правонаступником усіх його прав та обов'язків. Товариство є правонаступником усіх прав та обов'язків Організації орендарів ОП „Одеський коньячний завод”. За таких обставин, ухвалою суду від 29.01.2009р. проведено заміну неналежного відповідача - Орендне підприємство „Одеський коньячний завод” на належного - Закрите акціонерне товариство „Одеський коньячний завод”.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури , суд встановив:
30 січня 2001р. р. між Великодолинською селищною радою Овідіопольського району Одеської області (Орендодавець) та Орендним підприємством „Одеський коньячний завод” (Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки , згідно якого Орендодавець, на підставі рішення Великодолинської селищної ради від 18.07.2000р. №650, надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування на умовах оренди земельну ділянку , яка знаходиться на території Великодолинської селищної ради, в смт. Великодолинське, вул. Транспортна, 1, Овідіопольського району Одеської області, загальною площею 20,36 га. Земельна ділянка надається в оренду з метою несільськогосподарського використання для обслуговування існуючих будівель та споруд коньячного заводу , строком на 49 років.
Договір оренди посвідчено нотаріально та зареєстровано Великодолинською селищною радою 09.02.2001р. за №5.
За умовами п.2.3. Договору орендна плата складає 34 216 грн. 60 коп. за рік , та підлягає оплаті щомісячно до 15 числа наступного за звітним місяця у сумі 3 103 грн. 26 коп. При цьому, розмір орендної плати переглядається у зв'язку із підвищенням цін, тарифів тощо, утому числі внаслідок інфляційних процесів; у разі збільшення розмірів ставки земельного податку; у разі невиконання орендодавцем обов'язку повідомити орендарю про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку, а також в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Рішенням Великодолинської селищної ради від 20.12.2007р. за №551-У „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель селища Великодолинське Овідіопольського району Одеської області” вирішено затвердити результати нормативної грошової оцінки земель смт. Великодолинське Овідіопольського району Одеської області, розроблену ДП „Центр державного земельного кадастру”, результати нормативної грошової оцінки земель смт. Великодолинське застосувати при визначенні ставок земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Рішенням Великодолинської селищної ради від 04.09.2008р. №729-У „Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок ЗАО „Одеський коньячний завод” для обслуговування виробничих будівель і споруд підприємства в смт. Великодолинське, вул. Транспортна, 1 та вул..Мізікевича,1” вирішено внести зміни до договору оренди земельної ділянки, який зареєстровано у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №5 від 09.02.2001р. ЗАТ „Одеський коньячний завод” для обслуговування виробничих будівель і споруд підприємства в смт. Великодолинське по вул.Транспортна,1, а саме: „п.2.3. Орендна плата. Встановити орендну плату у розмірі 1 301 641 грн. 67 коп. в рік на рахунок УДК в Овідіопольському районі код 22508650 відділення банку ГУДКУ Одеської області м. Одеси, МФО 328011, р\р 33212812700363.”. Обчислення орендної плати проводити з дня прийняття рішення.
Пунктом 3 зазначеного рішення ЗАТ „Одеський коньячний завод” зобов'язано зареєструвати угоду в Одеській регіональній філії ДП Центру ДЗК до 01.10.2008р.
За даними прокуратури Овідіопольського району Одеської області ЗАТ „Одеський коньячний завод” відмовляється у добровільному порядку укласти додаткову угоду про внесення змін у Договір оренди земельної ділянки від 30.01.2001р., у зв'язку з чим Державний бюджет України та бюджет Великодолинської селищної ради недоотримують значні кошти від орендної плати, що спричиняє шкоду інтересам Держави та територіальної громади смт. Великодолинське, у зв'язку з чим прокурор Овідіопольського району Одеської області звернувся до суду з даним позовом та просить суд зобов'язати ЗАТ „Одеський коньячний завод” укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки №5 від 30.01.2001р., укладеного між Великодолинською селищною радою та ОП „Одеський коньячний завод”, якою внести зміни у п.2.3. договору оренди земельної ділянки „Орендна плата”, а саме: встановити орендну плату в розмірі 1 301 641 грн. 67 коп.”, а також зареєструвати у державному підприємстві центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах.
В обґрунтування позову прокурор посилається на те, що згідно ст.2 Закону України „Про плату за землю” використання землі в Україні є платним і плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Відповідно до ст.13 цього ж Закону підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку , яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди земельної ділянки. Згідно ст.15 Закону України „Про оренду землі” орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі.
Прокурор зазначив, що Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” внесено зміни до ст.21 Закону України „Про оренду землі” в частині встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності. Виходячи з типового договору оренди землі (п.13), затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 03.03.2004р. №220 (із змінами та доповненнями), прокурор вважає , що якщо у договорі оренди земельних ділянок не передбачено проведення індексації грошової оцінки, яка впливає на розмір орендної плати, орендодавець має право вимагати збільшення розміру орендної плати . Проте, ця процедура повинна бути виконана шляхом переукладення договору або через оформлення додаткової угоди, оскільки, відповідно до ст.30 закону України „Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Крім того, відповідно до ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Позивач по справі, Великодолинська селищна рада, повністю підтримує позов прокурора.
Відповідач - ЗАТ „Одеський коньячний завод” проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до п.2.2. Договору оренди земельної ділянки від 30.01.2001р., укладеного між Великодолинською селищною радою та Орендним підприємством „Одеський коньячний завод”, правонаступником якого є ЗАТ „Одеський коньячний завод”, умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли після набуття чинності договором законодавством встановлені інші правила, ніж передбачені договором. Розмір орендної плати та порядок її оплати орендодавцю встановлені п.2.3. Договору. При цьому зазначено, що розмір орендної плати переглядається у зв'язку із підвищенням цін, тарифів тощо, утому числі внаслідок інфляційних процесів; у разі збільшення розмірів ставки земельного податку. Відповідно до п.4 Договору зміна умов Договору можлива лише за взаємною згодою сторін.
При цьому, відповідач звернув увагу суду, що сам прокурор у позовній заяві зазначає, що підставою для нарахування та оплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди земельної ділянки, а відповідно до ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Відповідач зазначив, що відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства , а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Статтею 629 Цивільного кодексу встановлено , що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до ч.2 ст.21 Закону України „Про оренду землі” розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. При цьому ст.30 цього Закону передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
В судовому засіданні представник ЗАТ „Одеський коньячний завод” також зазначив, що на адресу ЗАТ „Одеський коньячний завод” від Великодолинської селищної ради не надходило пропозиції щодо укладення угоди про внесення змін у Договір оренди земельної ділянки від 30.01.2001р.
Розглянувши матеріали справи, суд доходить до такого висновку:
Як вбачається з матеріалів справи, 30 січня 2001р. р. між Великодолинською селищною радою Овідіопольського району Одеської області (Орендодавець) та Орендним підприємством „Одеський коньячний завод” (Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки , згідно якого Орендодавець, на підставі рішення Великодолинської селищної ради від 18.07.2000р. №650, надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування на умовах оренди земельну ділянку, яка знаходиться на території Великодолинської селищної ради, в смт. Великодолинське, вул. Траспортна, 1, Овідіопольського району Одеської області, загальною площею 20,36 га. Земельна ділянка надається в оренду з метою несільськогосподарського використання для обслуговування існуючих будівель та споруд коньячного заводу , строком на 49 років.
Відповідно до Статуту Закритого акціонерного товариства „Одеський коньячний завод” (нова редакція 2007р.) товариство створене в результаті реорганізації Орендного підприємства „Одеський коньячний завод” шляхом перетворення і є правонаступником усіх його прав та обов'язків. Товариство є правонаступником усіх прав та обов'язків Організації орендарів ОП „Одеський коньячний завод”. За умовами п.4 Договору оренди земельної ділянки підставою припинення договору є ліквідація орендаря –юридичної особи. Відповідно до Статуту ЗАТ „Одеський коньячний завод” реорганізація Орендного підприємства сталася у грудні 2002р. Згідно ст.34 Закону України „Про підприємства в Україні”, що був чиннім на той час , законодавець розрізнював поняття ліквідації і реорганізації (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) підприємства. Виходячи з матеріалів справи, у даному випадку мова йде не про ліквідацію, а про реорганізацію Орендного підприємства „Одеський коньячний завод” шляхом перетворення у Закрите акціонерне товариство „Одеський коньячний завод”. За таких обставин, п.4 Договору оренди земельної ділянки від 30.01.2001р. у даному випадку не застосовується і Договір є чинним для ЗАТ „Одеський коньячний завод”.
Згідно ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Тобто договір- це домовленість, що свідчить про волевиявлення сторін та узгодження їхніх дій. Він є інститутом добровільного виконання зобов'язань для отримання результату, задля якого його укладено, і якого намагаються досягти сторони шляхом вчинення певних дій.
Відповідно до ст.19 Конституції України ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 ЦК України). Отже, уклавши договір сторони за цим договором домовилися щодо його умов . Крім того, згідно ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір є обов'язковим для виконання сторонами ( ст.629 Цивільного кодексу України).
За умовами п.2.3. Договору орендна плата складає 34 216 грн. 60 коп. за рік , та підлягає оплаті щомісячно до 15 числа наступного за звітним місяця у сумі 3 103 грн. 26 коп. При цьому, розмір орендної плати переглядається у зв'язку із підвищенням цін, тарифів тощо, утому числі внаслідок інфляційних процесів; у разі збільшення розмірів ставки земельного податку; у разі невиконання орендодавцем обов'язку повідомити орендарю про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку, а також в інших випадках, передбачених законодавчими актами України. Отже, у договорі оренди сторони передбачили підстави, необхідні для внесення у договір змін щодо зміни розміру орендної плати. Але, у п.4 Договору зазначено , що зміна умов Договору можлива лише за взаємною згодою сторін.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.21 Закону України „Про оренду землі” розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. При цьому ст.30 цього Закону передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Слід також звернути увагу на п.2.2. Договору оренди земельної ділянки від 30.01.2001р., відповідно до якого умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли після набуття чинності договором законодавством встановлені інші правила , ніж передбачені договором.
В обґрунтування позову прокурор посилається на ст.21 Закону України „Про оренду землі” в редакції Закону України від 28.12.2007р. №107-УІ „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким внесено зміни до зазначеної статті в частині встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки , які перебувають у державній або комунальній власності, але, слід зауважити, що Законом України від 03.06.2008р. № 309-УІ „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” частину 4 та 5 ст.21 Закону України „Про оренду землі „ викладено у новій редакції, у зв'язку з чим посилання прокурора на ст.21 Закону України „Про оренду землі” в редакції Закону України від 28.12.2007р. №107-УІ „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” є безпідставним.
Слід зауважити, що у будь-якому випадку, відповідно до ч.1 ст.651 Цивільного кодексу України та ч.1 ст.188 Господарського кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Ані Договором оренди земельної ділянки від 30.01.2001р., ані чинним законодавством не передбачено односторонньої зміни умов договору, без згоди на то іншої сторони за договором.
Крім того, відповідно до п.2 ст.5 Цивільного кодексу України акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі , крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Слід також звернути увагу на те, що відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. В матеріалах справи відсутні належні докази того, що Великодолинською селищною радою на адресу ЗАТ „Одеський коньячний завод” направлялася пропозиція щодо внесення змін у Договір оренди земельної ділянки від 30.01.2001р.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному , повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
За таких обставин, позовна заява прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову Прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області відмовити повністю.
Рішення набирає чинності протягом 10-денного строку з дня його підписання.
Рішення підписане 11 березня 2009р.
Суддя Рога Н. В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.03.2009 |
Оприлюднено | 11.04.2009 |
Номер документу | 3330123 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні