Дата документу Справа №
Апеляційний суд Запорізької області
Провадження №22-ц/778/4374/13 Головуючий у 1 інстанції: Аксьоненко В.І.
Суддя-доповідач: Коваленко А.І.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2013 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Боєвої В.В.,
Суддів: Коваленко А.І.,
Кочеткової І.В.,
При секретарі: Хомяк К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ФОП ОСОБА_3 на рішення Розівського районного суду Запорізької області від 11 липня 2013 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Вектор» до ОСОБА_4 та Реєстраційної служби Розівського районного управління юстиції Запорізької області, третя особа на боці відповідача: фізична особа-підприємець ОСОБА_3, третя особа без самостійних вимог: Відділ Держземагентства у Куйбишевському районі Запорізької області, про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації, -
В С Т А Н О В И Л А:
У червні 2013 року ТОВ «Агро-Вектор» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4, Реєстраційної служби Розівського районного управління юстиції Запорізької області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації.
У позові зазначалось, що ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на землю, виданого 02 квітня 2001 року, є власником земельної ділянки площею 10,1999 га, яка розташована за межами населених пунктів Азовської сільської ради Розівського району Запорізької області. Вищевказана земельна ділянка знаходиться в користуванні позивача відповідно до договору оренди, укладеного 22.07.2010 року між позивачем та ОСОБА_4, терміном на 10 років. Договір оренди зареєстровано у Розівському відділі Запорізької регіональній філії ДП "Центр "ДЗК", про що у державному реєстрі земель вчинено відповідний запис від 9 грудня 2010 року за № 041027900205.
02.05.2013 року позивач звернувся з листом до державного реєстратора реєстраційної служби Розівського управління юстиції Запорізької області Єрошенкова А.П. з проханням не допустити реєстрацію договорів оренди земель між ФОП ОСОБА_3 та ОСОБА_4 При особистій зустрічі між директором ТОВ «Агро-Вектор» та начальником реєстраційної служби Розівського районного управління юстиції Запорізької області останньому був наданий оригінал договору оренди з ОСОБА_4 та довідка з відділу держземагентства у Куйбишевському районі Запорізької області щодо реєстрації договору оренди в 2010 році.
Державний реєстратор реєстраційної служби Розівського районного управління юстиції Запорізької області Єрошенков А.П. письмову відповідь на лист позивача не надав, а 20.05.2013 року зареєстрував договір оренди зазначеної земельної ділянки між ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_3 Позивач вважає попередній договір оренди земельної ділянки чинним, а дії ОСОБА_4 щодо передачі в оренду ФОП ОСОБА_3 спірної земельної ділянки без припинення, діючого договору оренди земельної ділянки безпідставними та незаконними.
Посилаючись на ці обставини, позивач просив суд визнати недійсним договір оренди земельної ділянки кадастровий номер: 2324980200:03:002:0020, розташованої за межами населених пунктів Азовської сільської ради, загальною площею - 10,1999 га, у тому числі рілля - 10,1999 га, укладений між ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_3, зареєстрований реєстраційною службою Розівського районного управління юстиції Запорізької області; скасувати державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки кадастровий номер: 2324980200:03:002:0020, розташованої за межами населених пунктів Азовської сільської ради, загальною площею - 10,1999 га, у тому числі рілля - 10,1999 га, укладеного між ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_3, зареєстрованого реєстраційною службою Розівського районного управління юстиції Запорізької області.
Рішенням Розівського районного суду Запорізької області від 11 липня 2013 року позовні вимоги ТОВ «Агро-Вектор» до ОСОБА_4 та Реєстраційної служби Розівського районного управління юстиції Запорізької області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації задоволено.
Визнано недійсним договір оренди земельної ділянки кадастровий номер: 2324980200:03:002:0020, розташованої за межами населених пунктів Азовської сільської ради, загальною площею - 10,1999 га, у тому числі рілля - 10,1999 га, укладеного між ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_3, зареєстрований реєстраційною службою Розівського районного управління юстиції Запорізької області.
Скасовано державну реєстрацію договору на право оренди земельної ділянки кадастровий номер: 2324980200:03:002:0020, розташованої за межами населених пунктів Азовської сільської ради, загальною площею - 10,1999 га, у тому числі рілля - 10,1999 га, укладеного між ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_3, зареєстрованого реєстраційною службою Розівського районного управління юстиції Запорізької області.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, ФОП ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідач ОСОБА_4 рішення суду не оскаржує.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю - доповідача, пояснення учасників апеляційного розгляду, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до статті 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 10,1999 га, на підставі державного акту на право власності на землю 11-ЗП №053709, виданого 02 квітня 2001 року, яка розташована за межами населених пунктів Азовської сільської ради Розівського району Запорізької області.
22.07.2010 року між ОСОБА_4. (орендодавець) та ТОВ «Агро-Вектор» (орендар) укладено договір оренди цієї земельної ділянки, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського використання терміном на 10 років.
Договір оренди зареєстровано у Розівському відділі Запорізької регіональній філії ДП "Центр "ДЗК", про що у державному реєстрі земель вчинено відповідний запис від 9 грудня 2010 року за № 041027900205, у відповідності до Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого Постановою КМУ від 25.12.1998 року №2073, яка діяла на момент укладення вищевказаного договору.
За період 2011 року та 2012 року позивачем відповідачу ОСОБА_4 нараховувалась та видавалась орендна плата, яка отримувалася останнім, що дає підстави вважати про обізнаність ОСОБА_4 щодо існування орендних правовідносин між ним та ТОВ «Агро-Вектор» (а.с. 17,18) .
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі підлягає державній реєстрації і на підставі ч. 1 ст. 210, ч. 3 ст. 640 ЦК України, ч. 2 ст. 125 ЗК України та ст. 18 Закону України "Про оренду землі" є укладеним з моменту такої реєстрації.
Порядок державної реєстрації договорів оренди землі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073, а відповідно до Указу Президента України від 17 лютого 2003 року "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру", який в силу ст. 106 Конституції України є обов'язковим до виконання на території України, на Державний комітет України по земельним ресурсам покладено обов'язок щодо здійснення у складі державного земельного кадастру реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди земельних ділянок. Не зареєстрованим у встановленому законом порядку, договір не є укладеним.
Відповідно до п. 2 цього Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.
Частиною 1 статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Згідно з ч. 3 ст. 640 ЦК України договір, який підлягає державній реєстрації, є укладеним з моменту державної реєстрації.
Статтями 14 , 18 і 20 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди укладається у письмовій формі і набуває чинності після його державної реєстрації, яка проводиться у порядку, встановленому законом .
Невід'ємною частиною договору оренди землі на підставі ч. 4 ст. 15 Закону є план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
З матеріалів справи вбачається, що зазначений договір оренди земельної ділянки, укладений у письмовій формі, пройшов відповідну державну реєстрацію, відповідач мав необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення відповідача було спрямоване на укладання договору оренди. Оскільки, цей договір оренди не визнано недійсним, не розірвано і не припинено, тому він вважається чинним.
Проте, за наявності цього договору оренди, без вирішення питання про його припинення, ОСОБА_4 20.04.2012 року уклав інший договір оренди зазначеної земельної ділянки з ФОП ОСОБА_3 строком на 10 років, який 20.05.2013 року зареєстровано Державний реєстратором реєстраційної служби Розівського районного управління юстиції Запорізької області Єрошенковим А.П.
Із матеріалів справи вбачається та підтверджено в судову засіданні апеляційної інстанції, що позивач звернувся з листом №17 від 02.05.2013 року до державного реєстратора реєстраційної служби Розівського управління юстиції Запорізької області Єрошенкова А.П. з проханням не допустити реєстрацію договорів оренди земель між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 При особистій зустрічі між директором ТОВ «Агро-Вектор» та начальником реєстраційної служби Розівського районного управління юстиції Запорізької області останньому був наданий оригінал договору оренди з ОСОБА_4 та довідка з відділу держземагентства у Куйбишевському районі Запорізької області щодо реєстрації договору оренди в 2010 році.
Відповідно до п.2, п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації.
Державний реєстратор реєстраційної служби Розівського районного управління юстиції Запорізької області Єрошенков А.П. письмову відповідь на лист позивача не надав, звернувся до Держземагентства про надання інформації щодо зареєстрованих речових прав на земельну ділянку ОСОБА_4, але не дочекався відповіді та 20.05.2013 року зареєстрував договір оренди між ОСОБА_4 та ОСОБА_3
15. 05. 2013року за №368 відділом Держземагентства у Куйбишевському районі Запорізької області на адресу реєстраційної служби Розівського Управління юстиції Запорізької області направлена відповідь про те, що договір оренди земельної ділянки, укладений між ОСОБА_4 та ТОВ «Агро-Вектор» зареєстрований 09.12.2010 року, реєстраційний номер 041027900205.
Частино першою ст. 215 ЦК України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлені ч.1-3,5,6 ст. 203 цього кодексу.
Відповідно до положень ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Статтею 13 ЦК України передбачено, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства; при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині; не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах; при здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства; у разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.
Статтею 24 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавець зобов'язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції повно і всебічно дослідив обставини справи та дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог та визнав недійсним договір оренди земельної ділянки загальною площею 10,1999 га, у тому числі рілля - 10,1999 га, кадастровий номер: 2324980200:03:002:0020, розташованої за межами населених пунктів Азовської сільської ради, укладений 20.04.2012 року між ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_3, зареєстрований реєстраційною службою Розівського районного управління юстиції Запорізької області 20.05.2013 року та скасував державну реєстрацію на право оренди цієї земельної ділянки ФОП ОСОБА_3
Доводи апелянта про те, що договір оренди земельної ділянки укладений між ОСОБА_4 та ТОВ «Агро-Вектор» не був належним чином зареєстрований безпідставні та спростовуються доказами належним чином дослідженими в судовому засіданні суду першої та апеляційної інстанції.
До того ж, на час укладення договору оренди земельної ділянки між ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_3, земельна ділянка перебувала у користуванні позивача за попереднім договором оренди, належним чином зареєстрованим, земельна ділянка була засіяна пшеницею та урожай з неї був зібраний позивачем в кінці червня 2013 року. Договір оренди земельної ділянки укладений між ОСОБА_4 та ТОВ «Агро-Вектор» не оскаржено, не визнано недійсним, не розірвано і не припинено. Тобто, укладаючи договір оренди з ФОП ОСОБА_3, орендодавець ОСОБА_4 вчинив дії, які перешкоджають орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою, чим порушив права позивача.
Зважаючи на викладене, рішення суду відповідає матеріалам справи та закону. Підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 314, 317 ЦПК України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_3 відхилити.
Рішення Розівського районного суду Запорізької області від 11 липня 2013 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2013 |
Оприлюднено | 06.09.2013 |
Номер документу | 33302902 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Запорізької області
Коваленко А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні