Справа № 495/3674/13-ц
З а о ч н е р і ш е н н я
ІМЕНЕМ УКрАЇНи
19 серпня 2013 року м. Білгород-Дністровський
Білгород - Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Матяш Т.Л.,
при секретарі - Івановій А.В.,
розглянувши у відкритому засіданні в залі суду м. Білгород - Дністровський цивільну справу за позовом заступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства «Імені 28 червня» про відшкодування збитків та звільнення земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
Заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача про відшкодування збитків та звільнення земельної ділянки, а саме просить суд зобов'язати ВАТ «Імені 28 червня» повернути ОСОБА_1 земельну ділянку НОМЕР_2 у масиві №1вп, НОМЕР_3 у масиві №3-4 вч, загальною площею 4,80 га, вартістю 194 452,80 грн., які розташовані на території Салганської сільської ради Білгород-Дністровського району, шляхом звільнення вказаних земельних ділянок; стягнути з ВАТ «Імені 28 червня» на користь ОСОБА_1 збитки в сумі 45 801,64 грн., судові витрати покласти на відповідача.
Прокурор позов підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
ОСОБА_1 у судове не з'явилася, надала на адресу суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, згідно поштового повідомлення поштове відправлення не було отримано відповідачем та повернулося за закінченням терміну зберігання, та відповідно до ч. 5 ст. 74 відповідач вважається таким, що повідомлений про час і місце розгляду справи належним чином.
Зі згоди позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України .
Вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки НОМЕР_2 у масиві №1вп та земельної ділянки НОМЕР_3 у масиві №3-4вч, загальною площею 4,80 га у межах згідно з планом, які передані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташовані на території Салганської сільської ради Білгород-Дністровського району, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії І-ОД №069847, зареєстрованим у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 2/20 і виданим 11.06.2003 року Білгород - Дністровською районною державною адміністрацією.
Зазначені земельні ділянки в порушення ст.ст. 96 , 125 , 126 Земельного кодексу України самовільно займаються ВАТ "Імені 28 червня".
Так, відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.03.2013 року, складеного головним спеціалістом відділу оперативного контролю Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, ВАТ "Імені 28 червня" використовує земельні ділянки в масивах " 3-4в", "Іс", " 12б", " 4б", " 2г", "Івп", "Іа", " 2а" на території Салганської сільської ради Білгород-Дністровського району, які належать громадянам згідно державних актів на право приватної власності під багаторічні насадження та, зокрема ОСОБА_1
За вищезазначеними ділянками не вживаються заходи боротьби з бур'янами, відсутні договори оренди земельних ділянок між власниками багаторічних насаджень та землевласниками, що є порушенням ст.ст. 125 , 126 Земельного кодексу України .
Згідно акту визначення збитків власникам земельних ділянок, занятих багаторічними насадженнями ВАТ «Імені 28 червня» від 13.03.2013, затвердженого розпорядженням голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 15.03.2013 № 61/А-2013 багаторічні насадження, розміщені на землях заявників у відповідності до вимог Закону У країни "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" від 10.07.1996 за № 290/96 ВР були, як майно передані на баланс новоствореного у 2001 році Акціонерного товариству «Імені 28 червня».
В результаті бездіяльності ВАТ «Імені 28 червня» всі багаторічні насадження загинули або зріджені до такого стану, що потребують викорчовування та списання, про що свідчать акти обстеження багаторічних насаджень від 16.07.2010, від 25.05.2011, від 01.06.2011. Обстеження багаторічних насаджень, проведене комісією на момент складання цього акту, на масивах " 3-4в", " 1 С", " 12 б", " 4 б", " 2 г", та " 1 вп", " 1 а", " 2 а" свідчать про подальше погіршення стану цих насаджень і характеризується ще більшим їх зрідженням та масовим заселенням дикою поросллю чагарників та акацій.
Таким чином, відповідачем на земельній ділянці позивача розміщені багаторічні насадження, що перебувають на балансі відповідача. У зв'язку з чим, позивачем унеможливлюється використання земельної ділянки у власних цілях.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб' єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Згідно з ч. 2 ст. 14 Конституції України правовласності на землю гарантується.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно ст. 125 ЗК України , право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно з п. 15 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Статтею 126 ЗК України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно доЗакону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" .
Згідно з абз. б) ч. 1 ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Згідно з ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до п. д) ст. 156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Згідно зі ст. 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих У зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абз. 1 п. 2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993 № 284 (далі - Порядок) розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Відповідно до абз. 7 п. З Порядку відшкодуванню підлягають інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний дохід - це дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
На підставі п. 4 Порядку розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).
Згідно з роз'яснень п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" вирішуючи позови про відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, суди повинні мати на увазі, що при вилученні (викупі) сільськогосподарських угідь, лісових земель, чагарників для потреб, не пов'язаних із сільсько - чи лісогосподарським виробництвом, їх тимчасовому зайнятті для інших видів використання, встановленні обмежень щодо використання земельних ділянок, погіршенні якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, приведенні сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у не придатний для використання стан, неодержанні доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки, відшкодування збитків згідно зі статтями 156 , 157 ЗК здійснюється органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами та юридичними особами, які використовують земельні ділянки і діяльність яких обмежує права власників та землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу (в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими й іншими відходами та стічними водами).
Згідно акту визначення збитків власникам земельних ділянок, занятих багаторічними насадженнями ВАТ «Імені 28 червня» від 13.03.2013, затвердженого розпорядженням голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 15.03.2013 № 61/А-2013 розмір річних збитків на 1 га сільськогосподарських угідь визначений на рівні сум щорічного розрахункового доходу, згідно даних таблиці за 2009-2012 рік.
Розрахунковий дохід з 1 га сільськогосподарських угідь, визначений як середня величина, отримана шляхом ділення чистого доходу (виручки) від реалізації продукції рослинництва звітуючи сільськогосподарських підприємств на площу сільськогосподарських угідь цих підприємств завідповідний рік, відповідно до зведених основних економічних показників роботи сільськогосподарських підприємств за 2009-2012 роки (форма № 50-сг), по звітуючим сільськогосподарським підприємствам Білгород-Дністровського району, погоджених з відділом статистики у Білгород-Дністровському районі.
Розрахунковий дохід за 1 га сільськогосподарських угідь за 2010 рік становить 2771,4 грн., 2011 рік - 3289,18 грн., 2012 рік - 3481,43 грн.
Враховуючи те, що площа самовільно зайнятої ВАТ «Імені 28 червня» землі, належної ОСОБА_1 на праві приватної власності, складає 4,80 га, сума завданих збитків за 2011-2012 роки становить: 4,80 х 2771,4 + 4,80 х 3289,18 + 4,80 х 3481,43=45801,64.
Згідно з відповіді відділу Держземагенства Білгород-Дністровського району вартість 1 га багаторічних насаджень становить 40511,00 грн. Таким чином, вартість самовільно зайнятої земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 складає 4,80 х 40511 = 194 452,80 грн.
З огляду на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 3 ст. 88 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача в дохід держави судовий збір в розмірі 458 грн. 10 коп.
На підставі викладеного та керуючись: ст.ст. 96 , 125 , 126 Земельного кодексу України , ст.ст. 10 , 11 , 88 , 174 , 209 , 213-215 , 224-226 ЦПК України , суд -
ВИРІШИВ:
Позов Заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 до ВАТ "Імені 28 червня" про відшкодування збитків та звільнення земельної ділянки - задовольнити.
Зобов'язати ВАТ «Імені 28 червня» (адреса: 67704, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Приморська, 45, код ЄДРПОУ 00413156) повернути ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) земельні ділянки НОМЕР_2 у масиві №1вп, НОМЕР_3 у масиві №3-4вч, загальною площею 4,80 га, вартістю 194 452,80 грн., які розташовані на території Салганської сільської ради Білгород-Дністровського району, шляхом звільнення вказаних земельних ділянок.
Стягнути з ВАТ «Імені 28 червня» (адреса: 67704, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Приморська, 45, код ЄДРПОУ 00413156) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) збитки в сумі 45 801,64 грн.
Стягнути з ВАТ «Імені 28 червня» (адреса: 67704, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Приморська, 45, код ЄДРПОУ 00413156) в дохід держави України судовий збір в розмірі 458 грн. 10 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя
Суд | Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2013 |
Оприлюднено | 12.09.2013 |
Номер документу | 33376557 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Матяш Т. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні