25-16-17/195-05-6820
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" грудня 2006 р.Справа № 25-16-17/195-05-6820
За позовом: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові
до відповідача: ТОВ „Зенал ЛТД”, м. Одеса
про стягнення 2 666,5 грн.
Суддя: Малярчук І.А.
В судових засіданнях приймали участь представники:
Позивача: Гапєєнко М.В., довір. від 26.09.05 р. № 1-08/2171
Відповідача: Скоробогатова Т.В., довір. від 21.06.5 р.
В судовому засіданні 12.12.05 р. приймали участь представники:
Позивача: Гапєєнко М.В., довір. від 26.09.05 р. № 1-08/2171
Відповідача: не з'явився.
Суть спору: про стягнення з ТОВ „Зенал ЛТД” 2 666,5 грн. в порядку регресу виплаченої гр. Гостар І.І. допомоги у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю.
Позивач на заявлених позовних вимогах наполягає, надав суду пояснення по справі від 13.11.06 р. вх.№25308, в яких обґрунтував заявлені ним позовні вимоги з посиланням на ст.21 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999 р. №1105 та п.2.2 Порядку призначення та здійснення страхових виплат потерпілим (членам їх сімей), затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 31.01.02 р. №7, а також визначив свою правову позицію стосовно моменту, з якого почався перебіг строку позовної давності для пред'явлення відповідачу заявлених позовних вимог в порядку регресу.
24.11.06 р. на адресу суду надійшла заява позивача, в якій останній зазначає про надіслання витребуваних судом письмових пояснень на адресу суду, а також повідомляє про неможливість представника позивача прийняти участь в судовому засіданні 22.11.06 р., у зв'язку з чим просить розглянути справу на підставі наявних в матеріалах справи документів з урахуванням наданих пояснень.
Відповідач надав відзив на позов від 22.11.06 р., в якому заявлені позивачем позовні вимоги не визнає, оспорює правомірність оформлення факту нещасного випадку, заперечує проти того, що транспортний засіб, яким керував потерпілий, знаходився в розпорядженні ПП „Скорпіон-плюс” на законних підставах, а також те, що потерпілий в момент ДТП був при виконанні трудових обов'язків. Крім того, позивач просить застосувати позовну давність стосовно стягнення сум грошових коштів в розмірі 512,12 грн. та 726 грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи сторін, суд встановив наступне:
23.04.02 р. на 73 км автомобільної дороги Київ-Чернігів –Н.Яриловичі сталося ДТП за участю автомобіля ГАЗ –33021 ( державний номер 04651 МН), яким керував гр. Гостар І.І., власником якого було приватне підприємство „Скорпіон плюс” та автомобіля МАЗ 53323 ( державний номер 09796 ОВ), яким керував гр. Жочно І.В., власником якого було ТОВ „Зенал ЛТД”.
За наслідками ДТП гр. Гостар І.І. були заподіяні ушкодження здоров'я, у зв'язку з чим останній протягом 24.04.02 р.-21.08.02 р. перебував на лікарняному, про що свідчать наявні в матеріалах справи листки непрацездатності.
Із витягу трудової книжки гр. Гостар І.І. вбачається, що він працював водієм на ПП „Скорпіон плюс” протягом з 03.01.02 р. по 30.06.03 р. На момент ДТП гр. Гостар І.І. виконував трудові обов'язки, а саме повертався із відрядження з м. Києва, що підтверджується актом про нещасний випадок на виробництві за формою Н-1 від 26.04.02 р.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999 р. №1105-ХІV особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) підлягають обов'язковому страхуванню від нещасного випадку.
Згідно пп. а) п.1 ч.1 ст. 21 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні: допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.
Пунктом 2.2.4 Порядку призначення та здійснення страхових виплат потерпілим (членам їх сімей), затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 31.01.02 р. №7, який був чинним на момент існування спірних правовідносин, визначено, що допомога застрахованій особі виплачується страхувальником за рахунок його страхових внесків до Фонду. Перші п'ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів страхувальника, де стався страховий випадок.
ПП „Скорпіон плюс” здійснювало виплату допомоги гр. Гостар І.І. у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю в квітні, червні, липні та серпні 2002 р., всього на загальну суму 2 666,5 грн., що підтверджується відповідними довідками №33 від 28.04.02 р., №34 від 24.06.02 р., №35 від 27.07.02 р. та №36 від 21.08.02 р.
Виплати допомоги в сумі 1427,49 грн., здійснені в квітні та червні 2002 р. були відображені ПП „Скорпіон плюс” в розрахунковій відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за ІІ квартал 2002 р., а виплати, здійснені в липні та серпні 2002 р. –в розрахунковій відомості за ІІІ квартал 2002 р.
Згідно довідки ДПС від 23.04.02 р. та акту про нещасний випадок на виробництві від 25.04.02 р., складеного повноважною комісією за фактом ДТП, дорожньо-траспортна пригода сталася внаслідок порушення правил Дорожнього руху гр.Жочно І.В., який керував автомобілем, власником якого було ТОВ „Зенал ЛТД”.
Вищевказана обставина стала підставою для звернення Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові до господарського суду з даним позовом в порядку регресних вимог.
Проаналізувавши обставини справи та положення законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд вважає заявлені позивачем позовні вимоги правомірними з огляду на наступне.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.25 Закону України „Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 14.01.1998 р. №16/98-ВР одним із видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Частиною 1 ст.15 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” визначено, що страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків –некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.
Безпосереднє управління Фондом соціального страхування від нещасних випадків здійснюють його правління та виконавча дирекція. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах та містах обласного значення. Управління та відділення виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням (ч. 2 ст.16, ч.4 ст.18 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”).
Підпунктом 18 п.8 Положення про Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області визначено, що Відділення організовує захист прав і законних інтересів відділення, у тому числі в суді.
Таким чином, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові в межах своїх повноважень звернулося до господарського суду за захистом прав та охоронюваних законом інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частиною 2 ст.1187 ЦК України визначено, що шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом (ч.1 ст.1191 ЦК України).
Враховуючи те, що Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові відшкодувало шкоду, заподіяну гр. Гостар І.І. внаслідок ушкодження його здоров'я у зв'язку із ДТП, що сталася внаслідок порушення правил Дорожнього руху гр.Жочно І.В., який керував автомобілем власником якого було ТОВ „Зенал ЛТД”, суд вважає правомірними заявлені позивачем позовні вимоги в порядку регресу до ТОВ „Зенал ЛТД”.
Так, в обґрунтування заперечень, ТОВ „Зенал ЛТД” заявило про те, що строк позовної давності для заявлення Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові позовних вимог стосовно стягнення з ТОВ „Зенал ЛТД” сум грошових коштів в розмірі 512,12 грн. та 726 грн., закінчився.
Відповідно до ст.256 ЦК України позовна давність –це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч.ч.3, 4 ст.267 ЦК України).
Як вже зазначалось, відшкодування шкоди застрахованій особі здійснюється страхувальником за рахунок його страхових внесків до Фонду.
Тобто Фонд недоотримує від страхувальника суму внесків, що дорівнює розміру виплаченої допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю. Таким чином, страхувальник не несе витрат на відшкодування шкоди потерпілому, крім оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності. Суми виплаченої страхувальником допомоги відображається у розрахунковій відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що подається страхувальником до Фонду щоквартально.
З моменту прийняття Фондом розрахункової відомості страхувальника, в якій відображено суми здійснених виплат допомоги у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю, Фонд зараховує зазначені суми, тобто страхувальник не вносить до Фонду страхових внесків на зазначену в розрахунковій відомості суму виплаченої допомоги.
Звідси, суд вважає обґрунтованою позицію Позивача стосовно того, що моментом початку перебігу строку позовної давності для Відділення виконавчої дирекції Фонду є день прийняття ним розрахункової відомості страхувальника.
Відповідно до розрахункових відомостей про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за ІІ, ІІІ квартали 2002 року, складених ПП „Скорпіон”, загальна сума допомоги, у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю, виплаченої за рахунок коштів Фонду гр. Гостар І.І., склала 2 666,5 грн., що також підтверджується наявними в матеріалах справи довідками №33 від 28.04.02 р., №34 від 24.06.02 р., №35 від 27.07.02 р. та №36 від 21.08.02 р.
Відповідно до ч.3 ст.50 ГПК України перебіг процесуального строку, обчислюваного роками, місяцями або днями, починається наступного дня після календарної дати або настання події, якими визначено його початок.
Таким чином, для Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові перебіг строків позовної давності починається щодо суми 1239,01 грн. з наступного дня після дати прийняття Відділенням розрахункової відомості за ІІ квартал 2002 р., а саме з 11.07.02 р.; щодо суми 1427,49 грн. з наступного дня після дати прийняття Відділенням розрахункової відомості за ІІ квартал 2002 р., а саме з 19.10.02 р.
З огляду на те, що дану позовну заяву подано до суду 11.07.05 р., суд вважає, що Відділенням подано дану позовну заяву в межах строку позовної давності.
Посилання відповідача щодо неправомірності оформлення факту нещасного випадку, а також аргументи відповідача стосовно не перебування потерпілого гр. Гостар І.І. при виконанні трудових обов'язків в момент ДТП, судом до уваги не беруться, оскільки вони не підтверджені належними доказами, до того ж обставини оформлення ДТП не є предметом розгляду даної справи.
Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 ГПК України).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню заявлені Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові позовні вимоги про стягнення з ТОВ „Зенал ЛТД” 2 666,5 грн. відшкодування допомоги, виплаченої гр. Гостар І.І. у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю.
Згідно ст. 49 ГПК України з відповідача стягуються судові витрати, а саме 102 грн. державного мита та 118 грн. витрат на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст.44, 49, ст.ст. 82- 85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Задовольнити позов повністю.
2. Стягнути з ТОВ „Зенал ЛТД” (65012, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська,9, кв.8, код 22479121) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області (14000, м. Чернігів, вул. Шевченка, 5, код 25975429) 2 666 (дві тисячі шістсот шістдесят шість) грн. 50 коп. допомоги у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю.
3. Стягнути з ТОВ „Зенал ЛТД” (65012, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська,9, кв.8, код 22479121):
- на користь державного бюджету 102 ( сто дві) грн. державного мита на рахунок № 31117095600008, одержувач: Управління Державного казначейства у Одеській області, ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача: Управління Державного казначейства у Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22090200, сим. 068;
- на користь ДП “Судовий інформаційний центр” (р/р 26002014180001 у ВАТ “Банк Універсальний” м. Львів МФО 325707) 118 (сто вісімнадцять) гривень витрат на послуги з ІТЗ судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 85 ГПК України, після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя ######## #.#.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 335852 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Малярчук І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні