ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про припинення провадження
"17" вересня 2013 р. Справа № 916/1335/13
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Лашина В.В.
Суддів: Єрмілова Г.А.
Таран С.В,
При секретарі Гавричкові С.В.
склад колегії суддів змінено розпорядженням №699 від 13.09.2013р.
За участю представників сторін:
Від ПАТ „МЕТАЛОБАЗА" - Фірсов Д.О., довіреність № б/н від 10.06.13;
Від ПАТ „Укртрансгаз" в особі філії „Управління магістральних газопроводів „Донбастрансгаз" - Гнатюк О.І., довіреність № 306, від 20.02.13;
Інші учасники провадження у справі про банкрутство в судове засідання не з'явились. Про час, дату та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства „Укртрансгаз" в особі філії „Управління магістральних газопроводів „Донбастрансгаз"
на ухвалу господарського суду Одеської області від 25.06.2013 р.
у справі № 916/1335/13
за заявою приватного акціонерного товариства „МЕТАЛОБАЗА"
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою господарського суду Одеської області від 28 травня 2013 р . була прийнята заява керівника боржника Приватного акціонерного товариства «Металобаза» (в подальшому за текстом - ПрАТ «Металобаза») про порушення справи про банкрутство останнього в порядку статті 94 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції Закону № 4212-VI від 22.12.2011 р. (далі - Закон про банкрутство) у зв'язку з неспроможністю погасити заборгованість на суму 364 312 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.06.2013 р. (суддя Ровинський О.Ю.) порушено провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Металобаза», введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, відкрито процедуру санації боржника та керуючим санацією призначено керівника боржника гр. ОСОБА_5, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Комарова А.В.
Не погоджуючись з вищевказаною ухвалою, Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз» в особі філії Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» (надалі - ПАТ «Укртрансгаз») в апеляційній скарзі просить її скасувати, оскільки боржником не було погоджено план санації зі значним кредитором, яким є скаржник, не було надано належних доказів неплатоспроможності, а також через те, що судом прийнято ухвалу без залучення до участі у справі у якості учасника провадження ПАТ «Укртрансгаз», чиї вимоги складають більш 95% кредиторської заборгованості боржника.
Одеським апеляційним господарським судом апеляційна скарга ПАТ «Укртрансгаз» прийнята до провадження ухвалою від 22.07.2013 року. Однак судова колегія вважає, що апеляційне провадження по цій справі було порушено помилково з огляду на наступне.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на судовий захист, апеляційне та касаційне оскарження.
Пункт 8 частини 3 статті 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем у статті 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення ставиться в залежність від положень процесуального закону.
В силу ст. 4 1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство в порядку провадження, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», які превалюють, як спеціальні норми права, у застосуванні над загальними нормами ГПК України.
У відповідності до ч. 1 ст. 8 Закону про банкрутство ухвали господарського суду, винесені у справі про банкрутство за наслідками розгляду господарським судом заяв, клопотань та скарг, а також постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури можуть бути оскаржені в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Господарський процесуальний кодекс України містить імперативні норми про те, в яких випадках особа має право оскаржити прийняті господарським судом судові рішення в апеляційному чи касаційному порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 91 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.
Між тим, згідно з ч. 6 ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, зазначені у цьому Кодексі та Законі про банкрутство.
Відтак, в силу особливостей справи про банкрутство, коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, діючим законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.
Статтею першою Закону про банкрутство визначено, що учасниками у справі про банкрутство є: сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Необхідно зазначити, що на відмінність від позовного провадження, особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, лише після подачі у встановленому порядку заяви з грошовими вимогами до боржника. Тільки після цього така особа має процесуальне право на оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство.
У свою чергу розгляд грошових вимог кредиторів здійснюється у порядку ст. 23, ч. 6 ст. 94 Закону про банкрутство, а саме після здійснення відповідної публікації оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.
Проте у даному випадку звернення скаржника з апеляційною скаргою мало місце одразу після проведення судом підготовчого засідання і ще до здійснення публікації згаданого оголошення.
Крім цього, як вбачається з наданих матеріалів, 17 червня 2013 року ПАТ «Укртрансгаз» звернулося до суду із клопотанням про залучення його до участі у справі в якості кредитора, тобто також ще до офіційного опублікування оголошення про порушення справи про банкрутство.
Між тим, зазначена форма звернення не відповідає встановленій у ч. 6 ст. 94 Закону про банкрутство, а також не відображає чітко та однозначно волевиявлення ПАТ «Укртрансгаз» саме на визнання його грошових вимог до боржника.
За таких обставин, скаржник на момент звернення з клопотанням та з апеляційною скаргою не набув статусу учасника справи про банкрутство.
Відповідно до п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 р. № 15 юридичні та фізичні особи, акціонери, учасники господарських товариств, що не мають статусу сторони чи учасника у справі про банкрутство, не мають права на оскарження судових рішень у справі про банкрутство, а помилково порушене апеляційне і касаційне провадження підлягають припиненню в порядку, передбаченому ст. 80 ГПК України на підставі ст. ст. 91, 107 ГПК України як такі, що не підлягають вирішенню в господарських судах.
Виходячи з п. 5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 7 у разі помилкового порушення апеляційного провадження в зазначених випадках суд апеляційної інстанції припиняє таке провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 80 ГПК України.
Враховуючи наведене та виходячи із системного аналізу норм Конституції України, Закону про банкрутство та ГПК України, колегія суддів вважає, що спір згідно поданої ПАТ «Укртрансгаз» апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Одеської області від 25.06.2013 року не підлягає вирішенню в господарському суді в порядку апеляційного провадження, а помилково порушене апеляційне провадження підлягає припиненню.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 91 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
УХВАЛИЛА
Апеляційне провадження з перегляду ухвали господарського суду Одеської області від 25.06.2013 р. по справі № 916/1335/13 за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» - припинити.
Справу повернути господарському суду Одеської області.
Головуючий суддя В.В. Лашин
Суддя Г.А. Єрмілов
Суддя С.В. Таран
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2013 |
Оприлюднено | 24.09.2013 |
Номер документу | 33620618 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Лашин В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні