Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 801/2495/13-а
10.09.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Курапової З.І.,
суддів Воробйової С.О. ,
Яковенко С.Ю.
секретар судового засідання Прищепа Н.С.
за участю сторін:
представник позивача, Підприємства "Геофонд"- Мілашенко Олександр Костянтинович, довіреність № 18 від 16.07.13
представник відповідача, Міськрайонного управління Держземагенства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим- Висовєнь Олена Борисівна, довіреність № б/н від 08.02.13
представник відповідача, Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник третьої особи, Миколаївської селищної ради Сімферопольского району АР Крим - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційну скаргу Міськрайонного управління Держземагенства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кірєєв Д.В.) від 16.05.13 по справі № 801/2495/13-а
за позовом Підприємства "Геофонд" (вул.Будівельників, буд.9, с.Молодіжне, Сімферопольський район, Автономна Республіка Крим, 97501)
до Міськрайонного управління Держземагенства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим (вул.Кірова, буд.52, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (вул.Павленко, буд.1, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
про визнання відмови протиправною та спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кірєєв Д.В.) від 16.05.13 у справі № 801/2495/13-а адміністративний позов Підприємства "Геофонд" до Міськрайонного управління Держземагенства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим, Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою про визнання відмови протиправною та спонукання до виконання певних дій, - задоволено.
Визнано протиправною та скасовано відмову № 3503 від 12.04.2012 року до проекту землеустрою № 655/12 (б) Управління Державного комітету України по земельним ресурсам в Сімферопольському районі АР Крим у погодженні проекту відведення земельної ділянки підприємству "Геофонд".
Визнано протиправною відмову Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою Сімферопольської РДА від 12.04.2012 року № 655/12 (б) в погодженні проекту землеустрою з відведення та передачі в оренду земельної ділянки підприємству "Геофонд" для розміщення курортного готелю на 26 місць, розташованого по вул. Морська в смт. Миколаївка Сімферопольського району АР Крим.
Зобов'язано Міськрайонне управління Держземагенства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі розглянути питання щодо погодження проекту землеустрою з відводу та передачі в оренду земельної ділянки підприємству "Геофонд" для розміщення курортного готелю на 26 місць, розташованого по вул. Морська в смт. Миколаївка Сімферопольського району АР Крим.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь підприємства "Геофонд" (АР Крим, Сімферопольський район, смт. Молодіжне, вул.Будівельників, буд.9, ЄДРПОУ 22263728) витрати зі сплати судового збору у розмірі 34,41 грн.
Не погодившись з даним рішенням суду, Міськрайонне управління Держземагенства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.05.2013 та прийняти нове рішення по справі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні 10.09.2013 р. представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав, просив скасувати постанову суду першої інстанції.
Представник позивач в судовому засіданні доводи апеляційної скарги не визнав, просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Інші сторони в судове засідання не з'явилися. Про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Позивач - підприємство "Геофонд" - 11.03.2013 року звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Управління Державного комітету України по земельним ресурсам у Сімферопольського районі АР Крим, в якому просить, згідно з наданими 23.04.2013 року уточненнями до адміністративного позову, просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову № 655/12 (б) від 12.04.2012 РОУ Управління Державного комітету України по земельним ресурсам в Сімферопольському районі АР Крим по узгодженню проекту відводу земельної ділянки підприємству «Геофонд»;
- визнати протиправною відмову Комісії по розгляду з питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою від 12.04.2012 року в погодженні проекту землеустрою з відводу та передачі в оренду земельної ділянки підприємству «Геофонд» для розміщення курортного готелю на 26 місць, розташованого за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, смт. Миколаївка, вул. Морська;
- зобов'язати Міськрайоне управління Держземагенства в м. Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим розглянути питання щодо узгодження проекту землеустрою з відводу та передачі в оренду земельної ділянки підприємству «Геофонд» для розміщення курортного готелю на 26 місць, розташованого за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, смт. Миколаївка, вул.. Морська.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відмова Управління Держкомзема в Сімферопольскому районф АР Крим порушує права та інтереси позивача на набуття пава користування земельної ділянки на умовах оренди та надання дозволу розробки проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки площею 0,1345 га для будівництва курортного готелю з подальшою передачею в оренду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що висновок Управління Державного комітету України по земельним ресурсам в Сімферопольському районі АР Крим № 3503 від 12.04.2012 року до проекту землеустрою № 655/12 (б) прийнятий з помилковим застосуванням відповідачем положень ст. 124, ст. 134 Земельного Кодексу України та ст.6 Закону України «Про оренду землі», що призвело до протиправної відмови Управління Державного комітету України по земельним ресурсам в Сімферопольському районі АР Крим № 3503 до проекту землеустрою № 655/12 (б) та відмови Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою Сімферопольської РДА від 12.04.2012 року в погодженні проекту землеустрою з відведенням та передачу в оренду земельної ділянки підприємству «Геофонд» для розміщення курортного готелю на 26 місць, розташованого за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, смт. Миколаївка, вул. Морська.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, 21.12.2007 року, відповідно до протоколу № 6 засідання конкурсної комісії по продажу права оренди земельної ділянки, конкурсна комісія встановила переможця конкурсу стосовно продажу земельної ділянки площею 0,1345 га для розміщення та обслуговування курортного готелю підприємство «Геофонд»и та запроновано Миколаївській сільській раді укласти з підприємством "Геофонд" договір на придбання права оренди земельної ділянки та дозволити розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки з земель запасу жилої та громадської забудови для будівництва і обслуговування готелю в смт. Миколаївка по вул. Морській в районі Нового ринку (а.с. 15-17)
27.12.2007 року відповідно до рішення 21 сесії 5 скликання Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим «Про затвердження результату продажу права оренди земельної ділянки і надання дозволу щодо розробки проекту землеустрою по відводу і передачі в оренду земельної ділянки, розташованої за адресою:вул.. Морська, с. Миколаївка, Миколаївської селищної ради, Сімферопольського району» було надано дозвіл позивачу щодо розробки проекту землеустрою по відводу земельної ділянки в с. Миколаївка, площею 0,1345 га із земель запасу жилої та суспільної настройки для будівництва курортного готелю з подальшою передачею в оренду строком на 5 років. (а.с. 14).
04.11.2008 року підприємством «Геофонд», на виконання рішення 21 сесії 5 скликання Миколаїської селищної ради Сімферопольського району АР Крим від 27.12.2007 року, був укладений договір з фізичною-особою підприємцем ОСОБА_4, на виконання проекту землеустрою.
З матеріалів справи вбачається, що Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим, відповідно до рішення від 22.09.2010 року № 5153-пк/12 зобов'язав позивача допрацювати проект землеустрою по відведенню та передачі в оренду земельної ділянки підприємству «Геофонд» для розміщення курортного готелю на 26 місць, розташованого по вул. Морська в смт. Миколаївка на території Миколаївської селищної ради АР Крим площею 0,1328 га. (а.с. 13).
16.12.2010 року Управління Державного комітета по земельним ресурсам України в Сімферопольському районі АРК, розглянувши проект землеустрою по відведенню та передачі в оренду земельної ділянки підприємству "Геофонд" для розміщення курортного готелю на 26 місць, розташованого за адресою: вул. Морська, смт. Миколаївка на території Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим, відповідно до висновку № 989 до проекту землеустрою № 655/12, відмовило підприємству "Геофонд" в узгодженні проекту землеустрою було відмовлено, мотивуючи відмову тим, що функціональне використання земельної ділянки не відповідає земельно-кадастровим даним. Також було запроновано доповнити інформацією про відкритий вид діяльності, що відповідає цільовому використанню проектованої до відведення земельної ділянки (код КВЕД - 85.11.3) (а.с. 11-12).
19.05.2011 року Управління Державного комітета по земельним ресурсам України в Сімферопольському районі АРК, відповідно до висновку № 1473 до проекту землеустрою № 655/12 (а) не погодило проект землеустрою по відведенню та передачі в оренду земельної ділянки підприємству «Геофонд» для розміщення курортного готелю на 26 місць, розташованого по вул. Морська, смт. Миколаївка на території Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим, мотивуючи порушенням ст. 124 Земельного Кодексу України та ст. 6 Закону України «Про оренду землі». (а.с. 9-10).
Відповідно висновку Управління Державного комітету України по земельних ресурсах в Сімферопольському районі АР Крим № 3503 від 12.04.2012 року проект землеустрою № 655/12 (б) з відводу та передачі в оренду земельної ділянки для розміщення курортного готелю на 25 місць, розташованого за адресою: вул.. Морська, смт. Миколаївка на території Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим не був узгоджений, у зв'язку з порушенням ст. 124, ст. 134 Земельного Кодексу України, оскільки проектом передбачене відведення в оренду земельної ділянки державної власності без проведення земельних торгів (аукціону). (а.с. 7-8).
Судовою колегією встановлено, що зазначений висновок № 3503 від 12.04.2012 року став підставою для відмови Комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим у погодженні проекту землеустрою з відводу та передачі в оренду земельної ділянки підприємству «Геофонд» курортного готелю на 26 місць, розташованого по вул. Морська в смт. Миколаївка на території Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим. (а.с. 8), що також призвело до порушення норм Типового Положення про комісію з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1420 від 23.12.2009 р. «Деякі питання реалізації статті 186-1 Земельного кодексу України», (діюче на момент спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України вбачається, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
Відповідно до норм ст. 134 Земельного кодексу України вбачається, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Але, відповідно до пункту 3 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» № 509-VI від 16 вересня 2008 року (із змінами і доповненнями, внесеними Законом України № 2367-VI від 29 червня 2010 року, Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, Законом України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI), прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, а розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглядаються в установленому законом порядку. Передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Відповідно до п. 3 ч. 1 розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України встановлено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Як вже було зазначено, проект землеустрою земельної ділянки був на підставі рішення 21 сесії 5 скликання Миколаївської селищної ради від 27.12.2007 року «Про затвердження результату продажу права оренди земельної ділянки і надання дозволу щодо розробки проекту землеустрою по відводу і передачі в оренду земельної ділянки, розташованої за адресою: вул.. Морська, с. Миколаївка, Миколаївської селищної ради, Сімферопольського району», яке на даний момент не визнано незаконним та не скасовано, в подальшому вказаний проект надавався для погодження до відповідних компетентних установ та отримав позитивні висновки на погодження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, а саме:
- Санітарно-епідеміологічної станції Сімферопольського району № 280 від 23.09.2009 року (а.с. 30);
- Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції № 11/807 від 07.04.2009 року (а.с. 31);
- Головного архітектора Сімферопольського району № 7005 від 16.12.2008 року (а.с. 32-33);
- Республіканського комітету з охорони культурної спадщини № 10142 від 17.12.2008 року (а.с. 34);
- Кримського басейнового управління водних ресурсів № 1007-07 від 07.07.2010 року(а.с. 35).
Судовою колегією також зазначено, що надання в оренду земельних ділянок інвесторам на виконання інвестиційних договорів, укладених до 01.01.2008 року, згідно з рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, умовою яких було надання цими органами інвесторам таких земельних ділянок, здійснюється без проведення аукціонів. Згідно з протоколом № 6 засідання конкурсної комісії від 21.12.2007 року підприємство «Геофонд» повинно перерахувати 20 відсотки від проектної вартості інвестицій в будівництво на даній земельній ділянці. Вказана є інвестиції в розвиток економіки та інфраструктури селища Миколаївка.
З урахування викладеного, судова колегія встановила, що спірні правовідносини, яки виникли стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки регулюються нормами, передбаченими п. 3 ч. 1 розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України, таким чином передача в оренду земельної ділянки із земель державної та комунальної власності підприємству «Геофонд» для розміщення курортного готелю на 26 місць, розташованого за адресою: вул. Морська, смт. Миколаївка на території Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим повинна здійснюватися без проведення земельних торгів (аукціонів).
Також, судова колегія зазначає, що, узгодження проекту землеустрою відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з Управлінням Держземагенства у м. Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим, оскільки, відповідно до Закону України № 5395 від 02.10.2012 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення», повноваження Комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою були припинені.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції.
Судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно та об'єктивно досліджені обставини справи та прийнято правильне рішення про задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд. -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міськрайонного управління Держземагенства у м.Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.05.13 у справі № 801/2495/13-а - залишити без задоволення
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.05.13 у справі № 801/2495/13-а - залишити без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 16 вересня 2013 р.
Головуючий суддя підпис З.І.Курапова
Судді підпис С.О. Воробйова
підпис С.Ю. Яковенко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя З.І.Курапова
Суд | Севастопольський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2013 |
Оприлюднено | 26.09.2013 |
Номер документу | 33697015 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Курапова Зоя Іллівна
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Курапова Зоя Іллівна
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Кірєєв Д.В.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Кірєєв Д.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні