Справа № 344/11703/13-ц
Провадження №22ц/779/2361/2013
Категорія 57
Головуючий у І інстанції: Бойчук О.В.
Суддя-доповідач: Проскурніцький П.І.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2013 року м. Івано-Франківськ
Колегія суддів, судової палати у цивільних справах, Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
Головуючого: Проскурніцького П.І.
Суддів: Васильковського В.М., Меленко О.Є.
за участю секретаря: Бойчука Л.М.
сторін: позивача ОСОБА_2, представника відповідача Косар М.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Івано-Франківської загальноосвітньої школи-садка І ступеня №6 Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області про визнання нечинним рішення директора про відмову в прийнятті дитини до першого класу та зобов'язання видати наказ про прийняття дитини до першого класу, за апеляційною скаргою директора Івано-Франківської загальноосвітньої школи-садка І ступеня №6 Місяченко Віри Іванівни на рішення Івано-Франківського міського суду від 14 серпня 2013 року,-
ВСТАНОВИЛА:
29.07.2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом посилаючись на те, що починаючи з січня 2013 року тричі намагався подати заяву директору Івано-Франківської школи-садка № 6 з проханням зарахувати до першого класу (2013-2014 навчального року) його сина - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1. Однак, при особистих зустрічах директор школи повідомляла, що не готова прийняти заяву, оскільки їй невідомо, чи "буде місце" в класах для його сина і рекомендувала прийти через місяць або ж звернутись до іншої школи. Така ситуація повторювалась тричі протягом трьох місяців. 22.05.2013 року на ім'я директора ним був направлений лист із заявою про зарахування до першого класу його сина - ОСОБА_5, копія даного листа була направлена в управління освіти Івано-Франківського МВК. 01.07.2013 року він отримав відповідь на дану заяву, в якій було вказано, що станом на 22.05.2013 року в школі-садку №6 в повному обсязі відбувся набір дітей до першого класу. Однак, у відповіді не було вказано, чи зарахований до першого класу його син, чи йому відмовлено у зарахуванні до навчального закладу. При особистій зустрічі, директор школи-садка повідомила йому, що його дитину не буде зараховано до першого класу даного навчального закладу. Вважає, що директор школи-садка №6 неправомірно відмовила в прийнятті до навчального закладу ОСОБА_5.
Просив задовольнити позов, визнати нечинним рішення директора Івано-Франківської школи-садка №6 Місяченко В.І. про відмову в прийнятті до першого класу даної школи- садка ОСОБА_5. Зобов'язати директора Івано-Франківської школи-садка №6 Місяченко В.І. видати наказ про прийняття до першого класу даної школи-садка ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішенням Івано-Франківського міського суду від 14.08.2013 року позов задоволено частково. Визнано неправомірною відмову Івано-Франківської загальноосвітньої школи-садка І ступеня №6 Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області в прийнятті до першого класу даної школи-садка ОСОБА_5. Зобов'язано школу-садок прийняти до першого класу ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, директор Івано-Франківської загальноосвітньої школи-садка І ступеня № 6 Місяченко В.І. подала апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що воно ухвалене з порушенням норм процесуального та матеріального права.
Вказала, що 27.05.2013 року на адресу школи-садка №6 надійшов цінний лист від позивача із заявою від 22.05.2013 року про прийняття його сина - ОСОБА_5 до першого класу. Після перевірки стану надходжень заяв від інших батьків щодо прийняття дітей до першого класу нею було встановлено, що станом на 22.05.2013 року до школи-садка надійшло 72 заяви. Згідно п. 9.12 Державних санітарних правил і норм влаштування, наповнюваність класів не повинна перевищувати 30 учнів. А тому, згідно черговості надходження від батьків заяв із конкретними датами, 30.04.2013 року було попередньо сформовано два перших класи з рекомендованою кількістю по 30 дітей в кожному. Іншим батькам, заяви від яких надійшли пізніше, було роз'яснено про те, що немає змоги прийняти їхніх дітей до першого класу школи-садка та рекомендовано звернутись до директора ЗШ №18 м. Івано-Франківська, оскільки ця школа визначена як базова на території освітнього округу №12 і має вільні місця для навчання. У зв'язку з тим, що заява ОСОБА_2 надійшла пізніше від всіх, останнього було повідомлено, що гарантувати можливість зарахування його дитини до першого класу немає підстав.
Зазначила, що виходячи із заздалегідь складених списків дітей по території освітнього округу №12, а також черговості поданих заяв від батьків, нею, як керівником навчального закладу, і було попередньо сформовано два перших класи 30 квітня 2013 року, а не вибірково, виходячи із власних бажань, як стверджує позивач та суд першої інстанції.
Вказала, що судом порушено норми процесуального права, оскільки вона направляла телеграму про відкладення розгляду справи, однак, судом було розглянуто справу у її відсутності.
Вважає, що доказів, які б підтверджували факт її - як директора школи, особистого небажання прийняти сина позивача до навчального закладу, останнім суду не надано.
Просила скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в позові відмовити.
Колегія суддів, вислухавши доповідача, позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, у зв'язку із чим його висновки не відповідають фактичним обставинам справи.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 14.03.2007 року, син позивача ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто, згідно положень ч.3 ст.36 ЗУ "Про освіту", у даний момент досяг шкільного віку (а.с.6). Оскільки ОСОБА_5 проживає з батьками за адресою АДРЕСА_1, що підтверджується будинковою книгою. Тобто, він проживає на території, яку обслуговує навчальний заклад загальноосвітня школа-садок І ступеня №6 Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області, а тому має право брати участь у навчальному процесі саме цього закладу.
Проте, судом першої інстанції не враховано, що позивач звернувся із заявою про зарахування його сина до 1 класу Івано-Франківської школи-садка №6, 22 травня 2013 року, уже після того, як було сформовано два перші класи у кількості 60 учнів станом на 30 квітня 2013 року. Відповідно до журналу звернень та заяв громадян загальноосвітньої школи-садка 1 ступеня №6 станом на 22 травня 2013 року поступило 72 заяви від громадян про зарахування їхніх дітей на навчання. Як передбачено п. 9.2 "Державних санітарних правил і нормам влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчального процесу" наповнюваність класів не повинна перевищувати 30 осіб.
Технічним паспортом підтверджено, що один перший клас розміщений на площі 54,4 кв.м., а другий на площі 53.8 кв.м., що також не дозволяло збільшити кількість учнів. Директор школи, з метою позитивного вирішення заяви позивача ОСОБА_2, зверталась із листом до начальника управління освіти і науки Івано-Франківського міськвиконкому із клопотанням про видачу розпорядження на понаднормативну наповнюваність 1 класу ЗШС №6 у зв'язку із дотриманням державних нормативів заповнюваності класів.
Відповідно до ч.3 ст.53 Конституції України, держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Згідно ч.1 ст.6 ЗУ "Про загальну середню освіту", громадянам України, незалежно
від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти у державних і комунальних навчальних закладах.
Рішенням Конституційного Суду України від 04 березня 2004 року, у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України про офіційне тлумачення частини третьої статті 53 Конституції України "держава забезпечує доступність і безплатність дошкільної, повної загальної, середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах" (справа про доступність і безоплатність освіти), визначено, що виходячи з положень частини другої, третьої статті 53 Конституції України, за якими повна загальна середня освіта є обов'язковою і безоплатною, витрати на забезпечення навчально-виховного процесу в державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладах здійснюється на нормативній основі за рахунок коштів відповідних бюджетів у повному обсязі.
Позивач звернувся з позовом до Івано-Франківської загальноосвітньої школи-садка 1 ступеня №6, Івано-Франківської міськради. Суд першої інстанції, задовольняючи позов, не врахував того, що встановлення нормативів наповнюваності класів до компетенції директора школи не входить, вирішення зазначених питань належить до відання управління освіти і науки Івано-Франківської міської ради. Директору ЗШС №6, за його листом нормативи не були змінені, кошти з відповідного бюджету не були виділені.
Судом також з'ясовано, що позивач мав можливість реалізувати і реалізував своє право на отримання дитиною освіти у цьому ж освітньому окрузі в ЗШ № 18.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що Івано-Франківською школою-садком №6 його право на отримання освіти, відповідно до ст. 53 Конституції України не порушено, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Розглянувши справу в межах заявленого позову та в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст., ст. 307, 309, 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу директора Івано-Франківської школи-садка 1 ступеня №6, Місяченко Віри Іванівни задовольнити.
Рішення Івано-Франківського міського суду від 14 серпня 2013 року скасувати і ухвалити нове рішення, яким у позові ОСОБА_2 до Івано-Франківської загальноосвітньої школи-садка 1 ступеня №6, Івано-Франківської міськради про визнання не чинним рішення директора про відмові в прийнятті дитини до першого класу та зобов'язання видати наказ про прийняття дитини до першого класу, відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий: П.І. Проскурніцький
Судді: В.М. Васильковський
О.Є. Меленко
Суд | Апеляційний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2013 |
Оприлюднено | 27.09.2013 |
Номер документу | 33698878 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Івано-Франківської області
Проскурніцький П.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні