4/7
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.09.2008 № 4/7
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача -Петрук Я.Ю. - юрист,
від відповідача - Красієнко В.В. - юрист,
від третьої особи ТОВ "Ілта": Бегеба М.А. - юрист
від третьої особи Компанії «US Financial Group LLC»,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ВАТ "Райффайзен Банк Аваль"
на рішення Господарського суду Чернігівської області від 22.04.2008
у справі № 4/7
за позовом ВАТ "Райффайзен Банк Аваль"
до Відкрите акціонерне товариство "Чернігівавтодеталь"
третя особа відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Ілта", Компанія «US Financial Group LLC»
про визнання рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Чернігівавтодеталь"
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 22.04.2008 року у справі № 4/7 в задоволенні позову відмовлено повністю з підстав недоведення позивачем факту порушення його прав чи інтересів оспорюваним рішенням.
Не погодившись з зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, та просить винести нове рішення про задоволення позову.
В своїй апеляційній скарзі позивач посилається на те, що в порушення норм чинного законодавства, зокрема Закону України “Про господарські товариства” та Статуту, рішенням загальних зборів акціонерів відповідача від 27.07.05р. до складу наглядової ради було обрано фізичних осіб Лопатька В.П. та Міщенка С.О., які не являються акціонерами Товариства, а є представниками юридичних осіб, відповідно Компанії “US Financial Group LLC” та ТОВ “Ілта”.
Позивач вважає, що даним рішенням порушені його права як акціонера Відкритого акціонерного товариства “Чернігівавтодеталь” в частині управління справами товариства в період між загальними зборами акціонерів.
В судове засідання представник третьої особи Компанії “US Financial group LLC” не з”явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Вислухавши думку представників позивача, відповідача, 3-ї особи ТОВ “Ілта”, дослідивши матеріали справи, колегія приходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутності представника третьої особи Компанії “US Financial group LLC”, оскільки в справі достатньо матеріалів для її розгляду по суті.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, третьої особи, колегія встановила наступне.
Позивач у даній справі Відкрите акціонерне товариство “Райффайзен Банк Аваль” є акціонером Відкритого акціонерного товариства “Чернігівавтодеталь” з часткою у статутному фонді 15,406885%, про що свідчить виписка з реєстру власників цінних паперів № 88 від 20.03.08р. Частка Банку в статутному капіталі Товариства складає 15,406885 %, кількість простих іменних акцій номінальною вартістю у 4 грн. становить 2975162 шт., що сумарною номінальною вартістю становить 11 900 648, 00 грн. (Одинадцять мільйонів дев'ятсот тисяч шістсот сорок вісім гривень, 00 коп.).
27.07.05р. були проведені загальні збори акціонерів Відкритого акціонерного товариства “Чернігівавтодеталь”.
Відповідно до ст.41 Закону України “Про господарські товариства” вищим органом акціонерного товариства є загальні збори акціонерів, до повноважень яких належить, зокрема, обрання та відкликання членів наглядової ради.
Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник.
Згідно з реєстром учасників загальних зборів акціонерів від 27.07.05р. для участі у зборах були зареєстровані в тому числі і акціонери - ТОВ “Ілта” та Компанії “US Financial group LLC”.
Відкрите акціонерне товариство “Райффайзен Банк Аваль” не брало участі у загальних зборах акціонерів (в відзиві на позов зазначено, що відповідно до Протоколу реєстрації учасників загальних зборів акціонерів ВАТ Чернігівавтодеталь” від 27.07.05 р. та Реєстру учасників загальних зборів акціонерів від 27.07.05 р. акціонер АППБ “Аваль”, правонаступником якого є позивач, не брало участі у загальних зборах 2005 року, хоча було повідомлене через об”яви в Бюлетені цінних паперів від 06.06.05 р. та газету “Деснянська правда” від 04.06.05 р., а також персонально рекомендованим листом, про що свідчить Список рекомендованих відправлень ТОВ “Сервіс-реєстр”, реєстратора, з квитанцією від 07.06.05 р.).
Як вбачається з протоколу загальних зборів від 27.07.05р. пунктом 11 порядку денного розглядалося питання “Відкликання та обрання членів наглядової ради ВАТ “Чернігівавтодеталь”.
Загальними зборами акціонерів прийнято рішення про відкликання членів наглядовой ради та обрання до наглядової ради: Лопатька Василя Петровича –представника компанії “US Financial Group LLC”, Міщенка Сергія Олександровича –представника ТОВ “Ілта” та акціонерів ВАТ “Чернігівавтодеталь”: Бутка Дмитра Володимировича, Грабчака Віктора Михайловича, Бутка Володимира Івановича.
Банк вважає, що рішення Загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Чернігівавтодеталь" від 27 липня 2005р. щодо обрання членів Наглядової Ради прийнято з порушеннями вимог статуту Товариства та чинного законодавства України, що у свою чергу порушує права інших акціонерів, в тому числі і права Банку, як акціонера Товариства в частині управління справами товариства в період між загальними зборами акціонерів.
Згідно вимог п. 9.3.2 статуту Товариства, який зареєстрований 30 червня 2004 р. та діяв на момент проведення Загальних Зборів акціонерів зазначено, Наглядова рада Товариства обирається з числа акціонерів вищим органом Товариства на 2 (два) роки і складається з п'яти членів.
Тобто у статуті ВАТ "Чернігівавтодеталь" чітко визначено, що членами Наглядової ради Товариства можуть бути тільки акціонери, якими відповідно до п. 5.2 Статуту являються юридичні та фізичні особи, що набули права власності на акції Товариства в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Відповідно до рішення Загальних Зборів, до складу Наглядової ради Товариства були обрані фізичні особи - Лопатько В.П., Міщенко С.О, Бутко Д.В., Грабчак В.М, Бутко В.І. Як вбачається із протоколу Загальних зборів акціонерів Товариства, членами Наглядової ради було обрано Лопатька В.П., який є представником Компанії “US Financial group LLC”, та Міщенка С.О., який є представником ТОВ «Ілта». Представник відповідача пояснив, що в нього відсутні докази того, що зазначені особи є акціонерами відповідача.
Враховуючи, що вищезазначені фізичні особи не являються акціонерами Товариства, то вони не можуть у відповідності до статуту Товариства та ч. 1 ст. 46 Закону України "Про господарські товариства" бути членами Наглядової ради Товариства. На Загальних зборах акціонерів від 27.07.2005р. не приймалось рішення про обрання до складу Наглядової ради (Спостережної ради) даних юридичних осіб - акціонерів, а тому обрання представників Компанії « US Financial group LLC » - Лопатька В.П. та ТОВ «Ілта» - Міщенка С.О. у члени Наглядовій Раді Товариства є таким, що порушує норми чинного законодавства України та вимоги статуту Товариства.
Частиною 1 статті 46 Закону України « Про господарські товариства» встановлено, що в акціонерному товаристві з числа акціонерів може створюватися рада акціонерного товариства (спостережна рада), яка представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність правління.
Таким чином, законом та статутом Товариства чітко визначено, що Наглядова рада Товариства створюється лише з числа акціонерів.
Суд погоджується з доводами ВАТ "Райффайзен Банк Аваль" як акціонера ВАТ "Чернігівавтодеталь", що прийняте рішення Загальними зборами акціонерів ВАТ "Чернігівавтодеталь" 27 липня 2005р. щодо обрання до складу членів Наглядової Ради Товариства двох фізичних осіб, які не є акціонерами Товариства порушує права та охоронювані законом інтереси Банку як акціонера в частині управління справами товариства в період між загальними зборами акціонерів, оскільки прийнято воно всупереч чинному законодавству України та Статуту Товариства, в яких визначено, що членами Наглядової ради можуть бути виключно тільки акціонери Товариства.
В Узагальненні судової практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням Закону України "Про господарські товариства" у частині регулювання діяльності акціонерних товариств, яке погоджене постановою Президії Верховного Суду України від 03 березня 2004 р. № 15, а саме у розділі "Проблемні питання застосування ст. 46 Закону в частині обрання до складу спостережної ради юридичних осіб - акціонерів" зазначається, що згідно із ч. 1 ст. 46 Закону в акціонерному товаристві з числа акціонерів може створюватися рада акціонерного товариства (спостережна рада), яка представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів і б межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність правління. Оскільки в законі чітко визначено, що спостережна рада може створюватися з числа акціонерів, то головою та членами спостережної ради можуть обиратися тільки акціонери .
Згідно з ч. 1 ст. 160 Цивільного кодексу України, що набув чинності з І січня 2004 р., в акціонерному товаристві може бути створена наглядова рада акціонерного товариства, яка здійснює контроль за діяльністю його виконавчого органу та захист прав акціонерів товариства. Кодексом не передбачається формування наглядової ради виключно з числа акціонерів товариства. Разом з тим, вимоги Закону щодо складу ради застосовуються, оскільки не суперечать Цивільному кодексу.
У практиці діяльності акціонерних товариств, акціонерами яких є фізичні та юридичні особи, виникає питання щодо порядку формування спостережної ради з числа акціонерів - юридичних осіб.
Слід погодитися з позицією ДКЦПФР, викладеною у роз'ясненні "Щодо створення ради акціонерного товариства (спостережної ради) з числа акціонерів у разі, якщо акціонером є юридична особа" від 26 листопада 2002 р. N 7, де зазначається, що юридична особа, яка є акціонером, може бути обраною до ради акціонерного товариства (спостереженої ради). Юридична особа, обрана як акціонер до складу ради акціонерного товариства (спостережної ради), може брати участь у роботі спостережної ради через свого уповноваженого представника (представників). Визначення кола осіб, що можуть представляти інтереси юридичної особи, а також: надання їм таких повноважень має здійснюватися з дотриманням вимог чинного законодавства.
Аналіз судової практики свідчить про те, що господарські суди визнають недійсними рішення загальних зборів про обрання до складу спостережної ради фізичних осіб, які не є акціонерами цього товариства, а є представниками одного із акціонерів - юридичної особи (рішення Господарського суду Чернігівської області від 30 листопада 2001 р. у справі N 8/234 за позовом АКБ "Полікомбанк" до ВАТ "Чернігівський хлібокомбінат" про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів від 25 квітня 2001 р. у частині обрання членів спостережної ради).
Оцінюючи вищенаведене колегія вважає, що обрання до складу членів Спостережної ради (Наглядової ради) фізичних осіб, які не є акціонерами акціонерних товариств, а виступають представниками юридичних осіб -акціонерів є незаконним.
В рішенні суду першої інстанції не міститься жодного посилання на відповідність або невідповідність рішення загальних зборів ВАТ "Чернігівавтодеталь" про обрання до складу наглядової ради не акціонерів вимогам чинного законодавства, а лише йде посилання на те що до складу наглядової ради дійсно обрані не акціонери товариства.
Виходячи з тексту рішення вбачається, що судом відмовлено Банку у задоволенні позову на підставі того, що Банк не зміг довести обставини порушення своїх прав, але з цим погодитись не можна оскільки Банк у своїй позовні заяві чітко вказує та обґрунтовує, які саме права порушені (в частині управління справами товариства в період між проведенням загальних зборів акціонерів). Висновок суду першої інстанції, що управляти справами товариства в період між загальними зборами акціонер може лише у разі, якщо він є членом наглядової ради або входить до інших органів управління, взагалі не обґрунтований.
Крім того, рішення загальних зборів щодо обрання членів наглядової ради, на думку колегії, порушує не тільки права позивача, а і обмежує права третіх осіб щодо заміни їх представників у наглядовій раді.
Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду підлягає скасуванню, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 101, 103, 105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Райффайзен Банк Аваль” на рішення Господарського суду Чернігівської області № 4/7 від 22.04.08р. задовольнити.
Рішення Господарського суду Чернігівської області від 22.04.2008р. у справі № 4/7 скасувати.
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Чернігівавтодеталь" від 27.07.05 р. у частині обрання членів Наглядової ради Товариства фізичної особи - Лопатька Василя Петровича представника Компанії « US Financial group LLC» та фізичної особи - Міщенка Сергія Олександровича представника ТОВ «Ілта».
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Чернігівавтодеталь” (14007, м.Чернігів, пр-т Миру,312, код ЄДРПОУ 00232822) на користь Відкритого акціонерного товариства “Райффайзен Банк Аваль” (01011, м. Київ, вул. Лєскова, 9, код 14305909) 85,00 грн. витрат за подання позову, 118,00 грн. витрат на інформаційно технічне забезпечення процесу.
Видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Чернігівавтодеталь” (14007, м.Чернігів, пр-т Миру,312, код ЄДРПОУ 00232822) на користь Відкритого акціонерного товариства “Райффайзен Банк Аваль” (01011, м. Київ, вул. Лєскова, 9, код 14305909) 42,50 грн. витрат за подання апеляційної скарги.
Видати наказ.
Видачу наказів доручити Господарському суду Чернігівської області.
Матеріали справи № 4/7 повернути Господарському суду Чернігівської області.
Головуючий суддя
Судді
10.09.08 (відправлено)
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2008 |
Оприлюднено | 17.04.2009 |
Номер документу | 3371407 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні