cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12.09.2013 справа № 905/5349/13
Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.
при помічнику судді: Ширшовій Н.О.
за участю представників сторін
від позивача: Мілінтеєва Г.О.довіреність від 11.07.2013р.
від відповідача: не з'явився
у справі за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «СІНБІАС», м. Донецьк
до відповідача: Спартаківської сільської ради, с. Спартак, Донецька область
про визнання права власності
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «СІНБІАС», м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Спартаківської сільської ради про визнання права власності.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що між ним та закритим акціонерним товариством «Водспецбуд» був укладений договір купівлі-продажу основних засобів від 19.05.2002р., а саме: установка, інвентарний номер 01002, установка інвентарний номер 01003, установка, інвентарний номер 01004, установка, інвентарний номер 01005, тепловий агрегат, інвентарний номер 00690, склад для зберігання хімпрепаратів, розміром 12,6м х 30м, інвентарний номер 00700, залізобетонне огородження, 309 метрів, інвентарний номер 00723, які розташовані за адресою: с.Спартак, Ясинуватський район, Донецька область, ст. Донецьк-Северний, вул. Привокзальна, 32/12. Зазначений договір не був нотаріально посвідчений, оскільки, нормами діючого на той час законодавства не передбачалось обов'язкового нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу укладених між юридичними особами.
Відповідач проти задоволення вимог заперечував, вказував, що вони є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на те, що у позивача відсутні правовстановлюючі документи на спірне майно.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
29.05.2002р. між Закритим акціонерним товариством «Водспецбуд» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-Виробнича фірма «СІНБІАС» був підписаний договір купівлі-продажу основних засобів.
Відповідно до умов договору продавець зобов'язується передати у власність покупцю основні засоби: установка, інвентарний номер 01002, установка інвентарний номер 01003, установка, інвентарний номер 01004, установка, інвентарний номер 01005, тепловий агрегат, інвентарний номер 00690, склад для зберігання хімпрепаратів, розміром 12,6м х 30м, інвентарний номер 00700, залізобетонне огородження, 309 метрів, інвентарний номер 00723. Продаж вчинено за шістнадцять тисяч гривень, які Покупець зобов'язується сплатити продавцю протягом двох днів з моменту підписання цього договору. Балансова вартість вказаного майна складає 16000гривень 01 копійка (п.п. 1, 2, 3 договору). Пунктами 5,6 договору передбачено, що передача основних засобів здійснюється продавцем покупцю у триденний термін після підписання цього договору. Передача основних засобів продавцем і прийняття об'єкта покупцем посвідчується актом прийому-передачі, який підписується сторонами.
Вказаний договір підписаний повноважними представниками та скріплений відбитками печаток сторін.
27.05.2002р. сторонами був складений та підписаний акт передачі основних засобів.
В подальшому, вказане нерухоме майно, яке розташоване за адресою: с.Спартак, Ясинуватський район, Донецька область, ст. Донецьк-Северний, вул. Привокзальна, 32/12, було проінвентаризоване та за даними КП БТІ Ясинуватської міської ради складається з будівлі складу для зберігання хімічних реактивів (препаратів) літ. А-1, загальною площею 334,1кв.м (допоміжна площа 125,3 кв.м.).
Також, зі змісту рішення Спартаківської сільської ради №63-II/ V-IV від 30.01.2003р., вбачається, що за адресою: вул. Привокзальна №32/12 ст. Донецьк-Сєверний село Спартак Ясинуватського району Донецької області знаходиться складська будівля для зберігання хімпрепаратів, яка належить Науково-виробничій фірмі «Сінбіас».
Відповідно до Розпорядження голови Ясинуватської райдержадміністрації №611 від 13.11.2009р. «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки та надання ТОВ «Науково-виробнича фірма «СІНБІАС» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», затверджено матеріали вибору місця розташування земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "СІНБІАС" для обслуговування складських приміщень для зберігання хімпрепаратів, барвників, тари на території Спартаківської сільської ради за межами населених пунктів. Надано товариству з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "СІНБІАС" дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,5 га земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення для обслуговування складських приміщень для зберігання хімпрепаратів, барвників, тари в оренду на 2 роки із землекористування ЗАТ "Водспецбуд" на території Спартаківської сільської ради за межами населених пунктів з правом подальшого викупу.
Позивачем до матеріалів справи наданий звіт про незалежну оцінку будівлі для зберігання хімреактивів, яка розташована по вул. Привокзальній, 32/12 на станції Донецьк-Северний Ясинуватського району Донецької області, станом на 30.06.2012р. Відповідно до зазначеного звіту, ринкова вартість зазначеної будівлі складає 62154,00грн. без урахування ПДВ.
У зв'язку з тим, що спірний об'єкт має різні найменування, які вказані в договорі - купівлі продажу та технічному паспорті, це позбавляє позивача можливості довести, що спірний об'єкт нерухомості не є самовільним будівництвом, та, як слід унеможливлює у встановленому законом порядку реалізувати права власника на державну реєстрацію спірної будівлі.
Оцінюючи вимоги позивача, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Частиною 1 ст.15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів визначений в ст. 16 Цивільного кодексу України.
Частина 1 ст.16 Цивільного кодексу України визначає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч. 2 ст.16 Цивільного кодексу України суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами був підписаний договір купівлі продажу від 29.05.2002р.
Відповідно до пункту 4 Перехідних положень Цивільного кодексу України в редакції від 16.01.2003р., який набрав чинності 01.01.2004р. Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Враховуючи норми Перехідних положень Цивільного кодексу України, при наданні оцінки договору купівлі-продажу від 29.05.2002р. слід застосовувати положення Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963р. в редакції, що діяла на момент складання сторонами договору (далі - ЦК УРСР).
Статтею 4 Цивільного кодексу УРСР передбачено, що цивільні права і обов'язки виникають, зокрема, з угод, передбачених законом, а також з угод, хоч і не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до приписів ст. 41 Цивільного кодексу УРСР угодами визнаються дії громадян і організацій, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільних прав або обов'язків. Угоди можуть бути односторонніми і дво- або багатосторонніми (договори).
Згідно зі ст. 42 Цивільного кодексу УРСР угоди можуть укладатися усно або в письмовій формі (простій чи нотаріальній).
Письмові угоди повинні бути підписані особами, які їх укладають (ст.44 Цивільного кодексу УРСР).
Статтею ст. 153 Цивільного кодексу УРСР передбачено, що договір вважається укладеним, коли між сторонами в потрібній, у належних випадках формі досягнуто згоди по всіх істотних умовах. Істотними є ті умови договору, які визнані такими за законом або необхідні для договорів даного виду, а також всі ті умови, щодо яких за заявою однієї з сторін повинно бути досягнуто згоди.
У відповідності до положень ст.47 Цивільного кодексу УРСР (в редакції, яка була чинною на момент укладання договору купівлі-продажу спірного майна від 29.05.2002р.), нотаріальне посвідчення угод обов'язкове лише у випадках, зазначених у законі.
Враховуючи викладене, можно зробити висновок, що договір купівлі - продажу від 29.05.2002р., на час його укладення не потребував нотаріального посвідчення. Також, вказаний договір, до теперішнього часу не розірваний та не визнаний недійсним в судовому порядку.
Разом з цим, суд звертає увагу на те, що ст. 128 Цивільного кодексу УРСР передбачено, що право власності (право оперативного управління) у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.
Матеріалами справи, а саме, актом передачі основних засобів від 27.05.2002р., підтверджується факт отримання спірного нерухомого майна позивачем.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи спірний об'єкт нерухомого майна, за своїми ідентифікаційними ознаками, є одним і тим же об'єктом, який було відчужено за договором купівлі - продажу від 29.05.2002р. та в подальшому передано актом передачі основних засобів від 27.05.2002р.
Відповідно до ч. 2 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Таким чином, суд вважає, що позивач набув право власності на спірний об'єкт нерухомого майна на підставі договору купівлі - продажу від 29.05.2002р., та, як слід, така правова підстава набуття права власності є цілком правомірною.
Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи вищевикладене, норми діючого законодавства, надані докази та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо визнання права власності на спірне нерухоме майно є обґрунтованими, доведеними належним чином, та як слід, такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати розподіляються в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі ст. ст. 15, 16, 328, 392, п.4 Перехідних положень ЦК України, ст.ст. 4, 41, 42, 44, 47, 128, 153 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963р. керуючись ст. ст. 1, 22, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «СІНБІАС» до Спартаківської сільської ради про визнання права власності - задовольнити.
Визнати право власності за Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «СІНБІАС» (83017, м. Донецьк, пр-т Панфілова, буд. 21, корп. 5, кв. 43, код ЄДРПОУ 21952779) на будівлю складу для зберігання хімічних реактивів (препаратів), загальною площею 334,1кв.м. (допоміжна площа 125,3кв.м.), розташовану за адресою: с. Спартак, Ясинуватський район, Донецька область, ст. Донецьк-Северний, вул. Привокзальна, 32/12.
Повний текст рішення підписаний 17.09.2013р.
Рішення набирає законної сили 30.09.2013р.
Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.
Суддя О.М. Сковородіна
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2013 |
Оприлюднено | 30.09.2013 |
Номер документу | 33747095 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
О.М. Сковородіна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні