Справа № 316/1609/13-а
Провадження № 2-а/316/51/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.09.2013 м.Енергодар
Енергодарський міський суд
Запорізької області
у складі: головуючого судді: Куценко М. О.
при секретарі: Степаненко Г. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Енергодар адміністративну справу за позовом розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Енергодар адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Енергодар Запорізької області, про визнання дій неправомірними та призначення пільгової пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Енергодар Запорізької області про визнання незаконними дій щодо відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання призначення пільгової пенсії.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, 18 квітня 2013 року він досяг 55-річного віку і 30.04.2013 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком згідно списку №2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону Україні „Про пенсійне забезпечення".
Так як відповідач не прийняв його документи через канцелярію, позивач вимушений був направити їх через поштове відділення.
28.05.2013 року позивач отримав від Управління ПФУ в м. Енергодарі Запорізької області відповідь за № 3470/05, де було зазначено про відмову в призначенні пільгової пенсії. Після чого він звертався до Головного УПФУ в Запорізькій області та знову ж таки отримав відмову - лист від 12.06.2013року № 633/б-1.
Відмова мотивована тим, що оскільки, не підтверджено атестацію робочих місць на дільниці №6 Монтажного управління №4 тресту «Союзенергомонтажвентиляція», та на дільниці №2 тресту «Союзенергомонтажвентиляція», де він працював на посаді електрозварника ручного зварювання, тому не має можливості призначити пільгову пенсію. Вважає відмову відповідача не законною та обґрунтовує це наступним. Відповідно до записів у його трудовій книжці та наданих довідок, його загальний трудовий стаж становить 34 роки 08 місяців 17 днів, з них спеціальний стаж на посаді електрозварника складає: 13 років, 10 місяців 00 днів в тому числі періоди роботи:- З 01.08.1989р. по 29.09.1996 р. (07 років 01 місяць 29 днів) в Монтажному управлінні № 4 тресту В«СоюзенергомонтажвентиляціяВ» , дільниці № б, на посаді електрозварника ручного зварювання.
Ця посада передбачена Списком 2 розділу XXXIII В«Загальні професії В» підрозділу 23200000 - 19906 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою КМУ від 11.03.1994 р; № 162.
Позивач посилається на п.б) ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» якою встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи по сп.№2, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців роботи по сп. №2. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року за №162 затверджено списки виробництв, робіт, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Згідно розділу ХХХІІІ, підрозділу 23200000-19906, затвердженого постановою ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 26.01.1991 року №10 за списком №2 віднесено спеціальність електрозварника ручного зварювання. Стаж роботи позивача підтверджується окрім записів у трудовій книжці, також довідками підприємства про нарахування заробітної платні. Позивач вважає, що така відмова відповідача в призначенні йому пенсії на пільгових умовах носить формальний характер за неможливості збирання та оцінки доказів на підтвердження необхідних фактів і порушує його право на реалізацію права на пенсійне забезпечення, яке підлягає відновленню.
В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, надали пояснення відповідно до змісту адміністративного позову, просять суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача за дорученням ОСОБА_4 заперечував проти задоволення позовних вимог, надавши письмові заперечення.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили факт роботи позивача на підприємствах в спірний період роботи.
Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення свідків, перевіривши докази по справі, суд прийшов до наступного.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого, особам, які набули право на пенсію після 1 січня 2004 року, пенсія обчислюється за нормами вказаного Закону.
Згідно п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, які мали право на пенсію за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за умови досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05.11.1991 року «Про пенсійне забезпечення».
За приписами ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років. Згідно п.б) ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» якою встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи по сп.№2, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців роботи по сп. №2.
Судом встановлено, що позивач народився 18 квітня 1958 року, що підтверджується паспортом громадянина України, тобто 18.04.2013 року йому виповнилося 55 років.
На підставі ч.3 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону. За умовами ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством. Відповідно до частини 1 статті 48 Кодексу Законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою КМУ № 637 від 12.08.1993 року, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначає Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України №18-1 від 10.11.2006 року (далі - Порядок №18-1). Згідно з п.3 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії). Пунктом 4 Порядку №18-1 визначено, що Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів праці та соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної експертизи умов праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань. На підставі п.6 Порядку № 18-1 одним з основних завдань Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку. Відповідно до п.11 Порядку № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а для підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі, - інші документи, які мають підтверджувати факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Пунктом 12 Порядку №18-1 встановлено, що управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів для підтвердження стажу роботи. За приписами п.13 Порядку №18-1 Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. На підставі п.14 Порядку №18-1 головні Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії. Відповідно до п.15 Порядку № 18-1 Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті і районі у місті, а також повідомляють заявника про прийняте рішення. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України за № 383 від 18.11.2005 року затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок). На підставі п.3 Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Згідно з п.4.3 Порядку у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. За приписами п.10 Порядку для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою КМУ № 637 від 12.08.1993 року. Згідно з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Як вбачається із архівної довідки, що архівним відділом Енергодарської міської ради № 1755 від 01.12.2009 року, що в історичній довідці Відкритого акціонерного товариства «Південенергомонтажвентиляція», яка знаходиться на зберіганні в архівному відділі Енергодарської міської ради, значиться: - Монтажне управління №4 треста «Союзенергомонтажвентиляція» перейменовано у Державне підприємство «Південенергомонтажвентиляція» виробничого об'єднання «Укренергомонтажвентиляція» згідно з наказом Міністерства енергетики України від 03 жовтня 1991 року №63 та рішенням виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 05 грудня 1991 року №311; Державне підприємство «Південенергомонтажвентиляція» виробничого об'єднанн «Укренергомонтажвентиляція» перейменовано у Відкрите акціонерне товариство «Південенергомонтажвентиляція » згідно з наказом Міністерства енергетики України від 24 березня 1994 року №41 та рішенням виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 21 березня 1994 року №95.
Як видно із архівної довідки, що видана архівним відділом Енергодарської міської ради № 773 від 01.06.2010 р., що в наказах з особового складу Монтажного управління № 4 треста "Союзенергомонтажвентиляція" за 1985 - 2000 роки значиться гр. ОСОБА_1 -зарахувати в штат управління слюсарем - вентиляційником 4 розряду з 12 серпня 1985 року (наказ від 12 серпня 1985 року №162/л); перевести слюсаря - вентиляційника 3 розряду електрозварником ручного зварювання 3 розряду з 01 серпня 1989 року (наказ від 26 липня 1989 року №452/к); - згідно з наказом Міненерго України від 03 жовтня 1991 року №63 та рішенням Енергодарського виконавчого комітету від 05 грудня 1991 року Монтажне управління № 4 треста В«СоюзенергомонтажвентиляціяВ» перейменовано в Державне підприємство В«ПівдененергомонтажвентиляціяВ» ВО В«УкренергомонтажвентиляціяВ» Міністерства енергетики і електрифікації України (наказ від 02 березня 1992 року №93/к); -перевести електрозварника 3 розряду з дільниці №6 на дільницю №3 з 30 вересня 1996 року (наказ від 26 вересня 1996 року №198/к); електрозварнику ручного зварювання 3 розряду встановити 4 розряд згідно з наказом від 26 червня 1998 року №59 - запис в особовій картці; звільнити електрозварника ручного зварювання 4 розряду у зв'язку з переведенням до ДП В«ПромвентиляціяВ» згідно з п.5 ст.36 КЗпП України з 02 липня 2001 року (наказ від 02 липня 2001 року №115/а/к). В документах Монтажного управління №4 треста В«СоюзенергомонтажвентиляціяВ» наказ від 01 березня 1987 року №127, від 29 березня 1994 року №37 відсутні.
Як видно із довідки, що видана ліквідатором ВАТ «Південенергомонтажвентиляція» ОСОБА_2, від 14.04.2005року №15, що позивач дійсно працював з повним робочим днем на посаді електрозварника ручного зварювання з 01.08.1989р. (наказ №452-к від 26.07.1989р.) по 02.07.2001р. (наказ №115а-к від 02.07.2001р.) та з 24.04.2002р. (наказ №94а-к від 24.04.2002р.) по 01.07.2002р. (наказ №143а-к від 01.07.2002р).
Як видно із архівної довідки, що видана архівним відділом Енергодарської міської ради № 774 від 01.06.2010 р., що в наказах з особового складу Монтажного управління № 4 треста "Союзенергомонтажвентиляція" за 2002 рік значиться гр. ОСОБА_1: -прийняти електрозварника ручного зварювання 4 розряду дільниці №2 з 24 квітня 2002 року згідно з наказом №92/а/к - запис в особовій картці);- присвоїти електрозварнику ручного зварювання 4 розряду 5 розряд з 03 червня 2002 року згідно з наказом від 03 червня 2002 року №57 - запис в особовій картці;звільнити за переводом з 01 липня 2002 року згідно з наказом від 01 липня 2002 року №143/а/к - запис в особовій картці.
Як видно із архівної довідки, що видана архівним відділом Енергодарської міської ради № 772 від 01.06.2010 р., що в картках нарахування з/плати працівникам МУ №4 треста "Союзенергомонтажвентиляція" за 1985-1990 роки значиться гр.. ОСОБА_1 з 01.08.1989року - електрозварник ручного зварювання та вказана заробітна плата.
Як видно із архівної довідки, що видана архівним відділом Енергодарської міської ради № 771 від 01.06.2010 р., що в картках нарахування з/плати працівникам МУ №4 треста "Союзенергомонтажвентиляція" за 1991-1995 роки значиться гр.. ОСОБА_1 - електрозварник ручного зварювання та вказана заробітна плата.
Як видно із архівної довідки, що видана архівним відділом Енергодарської міської ради № 770 від 01.06.2010 р., що в картках нарахування з/плати працівникам ВАТ «Південенергомонтажвентиляція» за 1996-2001 роки значиться гр.. ОСОБА_1 - електрозварник ручного зварювання та вказана заробітна плата.
Крім цього позивач надав протоколи та накази про проведення атестації робочих місць та довідки з єдиного державного реєстру про ліквідацію підприємств на яких він працював.
З 01 січня 2004 року набув чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV , який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду. У відповідності із п.2 Розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно списків №1 та №2 деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. № 383. Так, згідно п.п. 3 цього Порядку, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків. Робота електрозварника ручного зварювання, відповідно до «Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах» відноситься до переліку робіт, що дають право на пільгову пенсію. Згідно пункту 10 Оглядового листа Вищого адміністративного суду України від 14 серпня 2008 року №1406/100/13-08 із змінами і доповненнями, внесеними листом Вищого адміністративного суду України від 18 вересня 2008 року №1547/100/13-08 «Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення (за результатами справ, розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку)» за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливість одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника. З огляду на наявність трудової книжки та відповідних записів у ній, що підтверджують обставин роботи позивача на зазначених вище підприємствах суд не вбачає підстав для подання передбаченої пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, уточнюючої довідки, а відтак відмова відповідача через відсутність таких довідок зарахувати перелічені періоди роботи позивача до пільгового стажу є незаконною.
Щодо відсутності атестації робочих місць у спірний період з 21.08.1992 року по 29.09.1996 року суд виходить із наступного. Згідно Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за результатами атестації робочих місць, яка також надає інші пільги і компенсації, передбачені законодавством, а саме надбавка за роботу в зазначених умовах, право на скорочений робочий день, додаткову відпустку й одержання лікувально-профілактичного лікування. Атестація повинна проводитися на підприємстві не рідше одного разу на п'ять років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Контроль за проведенням атестації, правильністю застосування Списків покладено на Державну експертизу умов праці. Наказом Міністерства праці і соціальної політики України «Про затвердження роз'яснення про проведення атестації робочих місць за умовами праці в окремих випадках» від 21.08.2000 № 205, зазначено, що в окремих випадках через складний фінансово-економічний стан, що склався по незалежним від підприємства причинам, для проведення атестації робочих місць, де не відбулися корінні зміни умов і характеру праці, можливе використання результатів попередньої атестації. Отже, своєчасність та проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівника і не може обмежувати його право на отримання пенсії, а тому вказаний період роботи підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача. У зв'язку із наведеним, встановлено відсутність вини позивача у несвоєчасному проведенні підприємством - Монтажне управління № 4 тресту В«СоюзенергомонтажвентиляціяВ» , дільниця № б, та Монтажним управлінням № 4 тресту В«Союзенергомонгажвентиляція В» , дільниці № 2, атестації робочих місць у визначений законодавством строк У ч.5 ст. 13 цього Закону зазначено: Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону. Cтатею 100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону, на роботах із шкідливими i важкими умовами праці, пенсії у розмірах, передбачених цим законом призначаються у відповідності з вимогами за віком i стажем, що встановлені раніше діючим законодавством.
Ст. 62 Закону України В«Про пенсійне забезпечення В» встановлено, що основним документом для підтвердження стажу роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при вiдсутностi трудової книжки або вiдповiдних записів у ній встановлюється КМУ.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за вiдсутностi трудової книжки або вiдповiдних записів у ній затвердженому постановою Кабінету Мiнiстрiв України № 637 від 12.08.1993 р. у тих випадках, коли в трудовій книжці вiдсутнi вiдомостi, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працiвникiв, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі доводки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Цей порядок було видано на виконання саме статті 62 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", але у позивача є в наявності трудова книжка в якій всі записи зроблені відповідним чином. Як видно із документів розбіжностей у прізвищі по паспорту і запису прізвища в трудовій книжці немає. Трудова книжка виписана на його ім'я.
Згідно ч.1 ст. 6 КАС України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом. Ч. 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Вирішуючи питання про строк, з якого відповідач має призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах по списку №2, суд виходить з того, що заява разом з документами для призначення пенсії на пільгових умовах відповідачу надана 30.04.2013 року, тобто в межах строку, передбаченого ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а саме, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку». За результатами розгляду даної заяви відповідач неправомірно відмовив в нарахуванні пенсії, чим порушив право позивача, тому суд вважає, що відповідач повинен призначити позивачу пенсію саме з 30.04.2013 року.
На підставі наведеного, керуючись п.2 розділу ХV (Прикінцевих положень) Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.13, 62, 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п.20 Порядку "підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженому постановою КМУ №637 від 12.08.1993 року, ст.ст. 9, 11, 99, 158-163 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області щодо відмови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодарі Запорізької області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах згідно Списку №2 починаючи з 30 квітня 2013 року з урахуванням періоду роботи з - 01.08.1989р. по 29.09.1996 р. (07 років 01 місяць 29 днів) в Монтажному управлінні № 4 тресту В«СоюзенергомонтажвентиляціяВ» , дільниці № б, на посаді електрозварника ручного зварювання; з - 30.09.1996 р. по 31.05.2001р. та з 01.07.2001р. по 02.07.2001р. (4 роки 08 місяців 03 дні) в Монтажному управлінні №4 тресту В«СоюзенергомонтажвентиляціяВ» , дільниці № 3 на посаді електрозварника ручного зварювання; з - 24.04.2002 р. по 01.07.2002 р. (02 місяці 08 днів) в Монтажному управлінні № 4 тресту В«Союзенергомонгажвентиляція В» , дільниці № 2, на посаді електрозварника ручного зварювання; з - 01.07.2002р. по 16.09.2002р. (02 місяці 16 днів) в ДП В«ПромвентиляціяВ» ВАТ Південенергомонтажвентиляція» на посаді електрозварника ручного зварювання та з 16.09.2002 р. по 19.04.2004 р. (01 рік 07 місяців 05 днів) в ТОВ з обмеженою відповідальністю В«ВекторВ» на посаді електрозварника ручного зварювання.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М. О. Куценко
Суд | Енергодарський міський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2013 |
Оприлюднено | 20.01.2014 |
Номер документу | 33849612 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Енергодарський міський суд Запорізької області
Вільямовська Н. О.
Адміністративне
Енергодарський міський суд Запорізької області
Вільямовська Н. О.
Адміністративне
Енергодарський міський суд Запорізької області
Вільямовська Н. О.
Адміністративне
Енергодарський міський суд Запорізької області
Куценко М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні