Рішення
від 12.09.2013 по справі 910/12067/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/12067/13 12.09.13

За позовом Федорченка Володимира Кириловича

До 1. Фоменко Надії Андріївни

2. Київського університету туризму, економіки і права

Про проведення розподілу частки та зобов'язання вчинити дії

Суддя Ковтун С.А.

Представники сторін:

від позивача Юркова В.О. (за дов.)

від відповідачів Волинець В.В. (за дов.)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До господарського суду міста Києва звернувся з позовом Федорченко Володимир Кирилович до Фоменко Надії Андріївни про:

- проведення розподілу частки померлого засновника Київського університету туризму, економіки і права Поважної Людмили Іванівни пропорційно внескам засновників Федороченка Володимира Кириловича та Фоменко Надії Іванівни;

- зобов'язання засновників Федороченка Володимира Кириловича та Фоменко Надії Іванівни привести у відповідність до чинного законодавства статут Київського університету туризму, економіки і права.

Позовні вимоги мотивовані тим, що після смерті одного з трьох учасників Київського університету туризму, економіки і права Поважної Людмили Іванівни, якій належало 30% у статутному капіталі товариства, Фоменко Надія Андріївна ухиляється від прийняття рішення щодо приведення у відповідність до чинного законодавства статуту Київського університету туризму, економіки і права. Внесення змін, як вважає позивач, є необхідним у зв'язку з приведенням у відповідність положень статуту щодо складу учасників університету, а також розміру статутного капіталу і часток учасників, оскільки рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 21.09.2012 р. вирішено стягнути з університету на користь спадкоємця Поважної Л.І. - Сороченко Т.Я. частку у розмірі 3187400 грн.. Однак Фоменко Надія Андріївна протягом 7 років ухиляється від прийняття рішень щодо цих питань.

Ухвалою суду від 01.07.2013 р. порушено провадження у справі № 910/12067/13, розгляд останньої призначено на 22.07.2013 р. та залучено до участі у справі як іншого відповідача Київський університет туризму, економіки і права.

Ухвалою суду від 01.08.2013 р. продовжено строк вирішення спору на п'ятнадцять днів.

Відповідачі проти задоволення позову заперечили, з підстав, наведених у поясненні їхнього представника. Зокрема, відповідачі вважають, що зміна встановленого статутом розподілу часток університету є виключною компетенцією засновників. З цих самих підстав, на думку відповідачів, не підлягає задоволенню вимога про зобов'язання привести у відповідність до чинного законодавства статут університету.

Під час розгляду справи відповідачем Фоменко Н.А. подано клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення цивільної справи № 2604/2021/2012 Дніпровським районним судом м. Києва. Клопотання мотивовано тим, що на даний час цим судом розглядається зава про виправлення назви Київського університету туризму, економіки і права у рішенні суду від 21.09.2012 р..

Клопотання судом відхилено, оскільки розгляд вказаної заяви не вплине на вирішення даної справи.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

03.02.1998 р. Дніпровською районною у місті Києві державною адміністрацією було зареєстровано приватний вищий навчальний заклад «Київський університет туризму, економіки і права», який є правонаступником Київського інституту туризму, економіки і права (далі - Університет).

Відповідно до пунктів 1.2, 14.1 статуту Університету в редакції, затвердженій зборами засновників, оформленими протоколом № 1 від 24.01.2006 р., та зареєстрованій 31.01.2006 р., станом на січень 2006 рік статутний капітал Університету складав 10000000 грн., який був розподілений між трьома учасниками наступним чином: Поважній Людмилі Іванівні належало 30% статутного капіталу у розмірі 3000000 грн., Федорченко Володимиру Кириловичу - 40 % статутного капіталу у розмірі 4000000 грн., Фоменко Надії Андріївні - 30% статутного капіталу у розмірі 3000000 грн..

Відповідальність засновників за зобов'язання Університету розділом 16 статуту було передбачено тільки в межах їх вкладів.

16.02.2006 р. Поважна Людмила Іванівна померла. Спадкоємцем майна Поважної Людмили Іванівни була Поважна Ніна Яківна, яка померла 01.01.2010 р.. В свою чергу, спадкоємцем Поважної Ніни Яківни є Сороченко Тетяна Яківна, за позовом якої до Університету рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 21.09.2012 р. вирішено стягнути частку статутного капіталу Поважної Людмили Іванівни у розмірі 30 %, що становить 3187400 грн..

На даний час є чинною вищевказана редакція статуту Університету (затверджена зборами засновників 24.01.2006 р. та зареєстрована 31.01.2006 р.), відповідно до якої Поважна Людмила Іванівна продовжує значитись як учасник товариства з часткою у статутному капіталі 30%.

Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.

В розумінні Закону України вищий навчальний заклад приватної форми власності - вищий навчальний заклад, заснований на приватній власності і підпорядкований власнику (власникам) (стаття 1 Закону України «Про вищу освіту» від 17.01.2002, № 2984-III).

В свою чергу, організаційні відносини щодо порядку поділу та засвідчення часток власника (власників), відповідальності за зобов'язання навчального закладу, тощо є визначальними для кваліфікації організаційно-правової форми навчального закладу.

В даному випадку за своєю організаційно-правовою формою Університет є товариством з обмеженою відповідальністю, оскільки його статутний капітал поділений на встановлені статутом частки і учасники Університету несуть відповідальність за зобов'язання останнього тільки в межах вартості своїх вкладів (ст. 140 Цивільного кодексу України). У зв'язку з цим у своїй діяльності Університет повинен керуватися як приписами законодавства про вищу освіту, так і приписами законодавства, що регулює діяльність товариств з обмеженою відповідальністю.

Пунктом 1 частини четвертої статті 12 ГПК України до корпоративних спорів віднесені спори між учасниками (акціонерами) господарського товариства з приводу створення, припинення товариства та управління його діяльністю.

Спір, який виник, є спором між учасниками та Університетом як товариством з обмеженою діяльністю щодо управління його діяльністю, а тому є корпоративний та підсудний господарському суду міста Києва за правилами ст. 12 та ст. 16 ГПК України.

Однією з інформації, яку повинен містити статут і навчального закладу і товариства з обмеженою відповідальністю, є інформація про власників часток (ст. 143 Цивільного кодексу України, ст. 27 Закону України «Про освіту»).

Набуття фізичною особою статусу учасника товариства є одним зі способів реалізації нею своєї цивільної правоздатності, тобто здатності мати права та обов'язки. Законом виникнення цивільної правоздатності пов'язано з моментом народження, а припинення - з моментом смерті (ст. 25 Цивільного кодексу України).

Оскільки корпоративні права та обов'язки є цивільно-правовими категоріями, смерть фізичної особи має наслідком припинення даних прав, тобто припинення статусу учасника товариства.

Затвердження статуту та внесення змін до нього є виключною компетенцією зборів засновників Університету, який є вищим органом управління даної юридичної особи (п. 6.2 розділу 6 статуту).

Крім того, оскільки смерть одного з учасників Університету пов'язана зі зміною складу учасників, і ці зміни, в силу ст. 7 Закону України «Про господарські товариства», підлягають державній реєстрації, внесенням їх є не правом, а обов'язком Університету.

Таким чином вимога позивача про зобов'язання внести зміни до установчих документів Університету, які пов'язані із виходом учасника, є обґрунтована і підлягає задоволенню. В даному випадку, задовольняючи позов в цій частині, суд не порушує компетенцію органу управління Університету, оскільки це рішення носить спонукальний характер щодо виконання відповідачем своїх обов'язків, і не має наслідком здійснення їх судом замість відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 92 Цивільного кодексу України цивільна дієздатність юридичної особи здійснюється через її органи, що мають діяти відповідно до установчих документів та закону.

Частиною 3 статті 144 Цивільного кодексу України передбачено, що рішення про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі приймають загальні збори учасників.

Отже, підставою для набуття права на частку у статутному капіталі товариства є рішення товариства про розподіл часток.

Фактично вимога позивача про проведення розподілу частки померлого засновника Київського університету туризму, економіки і права Поважної Людмили Іванівни пропорційно внескам засновників Федороченка Володимира Кириловича та Фоменко Надії Іванівни є вимогою про прийняття судом на себе повноважень органу управління Університетом щодо передачі частки у статутному капіталі учаснику.

Рішення суду є правозахисним актом, однак способи захисту повинні кореспондуватись з повноваженнями суду, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з цього, оскільки до компетенції суду не віднесені повноваження щодо прийняття рішень, які відповідно до закону належать до компетенції інших органів, суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, правові підстави для захисту права позивача обраним ним шляхом відсутні.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині до Київського університету туризму, економіки і права не підлягають задоволенню.

Вимоги до Фоменко Надії Андріївни пред'явлено необґрунтовано, оскільки остання не може бути відповідачем за обов'язками Університету.

Судовий збір, відповідно до ст. 49 ГПК України, з задоволеної позовної вимоги покладається на Київський університет туризму, економіки і права. Недоплачений судовий збір у розмірі 1147 грн. з вимоги про проведення розподілу частки, в задоволенні якої відмовлено, підлягає стягненню з позивача до Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

В позові до Фоменко Надії Андріївни відмовити повністю.

Позов до Київського університету туризму, економіки і права задовольнити частково.

Зобов'язати Київський університет туризму, економіки і права (02192, м. Київ, вул. Генерала Жмаченка, 26, код 22915220) внести зміни до установчих документів товариства, які пов'язані зі смертю учасника Поважної Людмили Іванівни.

В іншій частині позову до Київського університету туризму, економіки і права відмовити.

Стягнути з Київського університету туризму, економіки і права (02192, м. Київ, вул. Генерала Жмаченка, 26, код 22915220) на користь Федорченка Володимира Кириловича (02192, м. Київ, Дарницький бульвар, буд. 1-а, кв. 13, ідентифікаційний номер 1440904791) 1147 грн. судового збору.

Стягнути з Федорченка Володимира Кириловича (02192, м. Київ, Дарницький бульвар, буд. 1-а, кв. 13, ідентифікаційний номер 1440904791) до Державного бюджету України 1147 грн. судового збору.

Рішення підписано 25.09.2013 р.

Суддя С. А. Ковтун

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення12.09.2013
Оприлюднено03.10.2013
Номер документу33871020
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/12067/13

Ухвала від 18.05.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 22.07.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 25.08.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Ропій Л.М.

Ухвала від 02.07.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 16.07.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 02.07.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 28.04.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 06.11.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 13.08.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Постанова від 13.11.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні