У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2013 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Рівненської області в складі:
головуючого судді - Шимківа С.С.,
суддів - Демянчук С.В., Рожина Ю.М.,
секретар судового засідання - Ковальчук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Рівне на рішення Рівненського міського суду від 15 серпня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Рівне про зобов'язання призначити страхові виплати та обчислити суми страхових виплат,-
в с т а н о в и л а :
Рішенням Рівненського міського суду від 15 серпня 2013 року позов ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Рівне про зобов'язання призначити страхові виплати та обчислити суми страхових виплат - задоволено частково.
Зобов'язано Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Рівне призначити ОСОБА_1 страхові виплати як потерпілому від нещасного випадку, який стався 27 квітня 2006 року під час виконання трудових обов'язків, починаючи з 20 листопада 2012 року.
Зобов'язано Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Рівне обчислити суми страхових виплат ОСОБА_1 виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом.
В решті позовних вимог відмовлено.
Вважаючи рішення суду таким, що постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Рівне оскаржило його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі зазначає, що призначення страхових виплат здійснюється
Справа № 569/11712/13-ц Головуючий в суді І інстанції - Доля В.А.
Провадження № 22-ц-787/1727/2013 Суддя-доповідач - Шимків С.С.
на підставі заяви потерпілого за наявності усіх необхідних документів, перелік яких визначено у Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат. Однак, позивач усіх необхідних документів не надав. Також, підставою для призначення та проведення страхових виплат є довідка МСЕК, у якій зазначається ступінь втрати професійної працездатності. Позивач отримав таку довідку лише 20 листопада 2012 року, у якій визначено, що інвалідність пов'язана з нещасним випадком, а тому і здійснювати страхову виплату раніше не було правових підстав.
Крім того зазначає, що у трудовій книжці позивача немає запису про останнє місце роботи. А також позивачем не надано довідки про доходи, що також унеможливлює визначити розмір страхового відшкодування.
Посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення учасників процесу, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається та встановлено судом, що з 06 січня 2006 року між ОСОБА_1 та спортивним клубом «Рівне - Україна» укладено Контракт, згідно якого спортсмен ОСОБА_1 бере на себе зобов'язання в спортивному сезоні 2006 року приймати участь у всіх змаганнях згідно рішення керівництва клубу.
27 квітня 2006 року, виступаючи на змаганнях по спідвею за СК «Рівне - Україна» на підставі вказаного контракту, позивач отримав травму та рішенням МСЕК від 16 серпня 2006 року його визнано інвалідом II групи.
Заочним Рішенням Рівненського міського суду від 07 березня 2008 року встановлено факт каліцтва ОСОБА_1 27 квітня 2006 року пов'язаний з виконанням ним трудових обов'язків, а також зобов'язано спортивний клуб «Рівне - Україна», спідвейний клуб «Святослав», Рівненську обласну федерацію мотоциклетного спорту скласти акт про нещасний випадок, який стався з ОСОБА_1 під час виконання трудових обов'язків 27 квітня 2006 року та внести запис до його трудової книжки щодо трудових відносин (а.с. 5-8).
Рішенням апеляційного суду Рівненської області від 22 вересня 2009 року рішення Рівненського міського суду від 07 березня 2008 року частково скасовано та встановлено, що нещасний випадок з ОСОБА_1 27 квітня 2006 року стався під час виконання трудових обов'язків і пов'язаний з виробництвом. Зобов'язано Рівненську обласну федерацію мотоциклетного спорту скласти акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом форми Н-5 та форми Н-1 та зобов'язано Рівненську обласну федерацію мотоциклетного спорту внести записи у трудову книжку ОСОБА_1 відповідно до контракту, укладеного 06 січня 2006 року (а.с. 9-10).
Ухвалою Верховного Суду України від 10 серпня 2010 року рішення Рівненського міського суду від 07 березня 2008 року та рішення апеляційного суду Рівненської області від 22 вересня 2009 року залишено без змін (а.с. 11-12).
У відповідності до ч. 3 ст. 61 ЦПК України, обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2011 року припинено юридичну особу - Рівненську обласну федерацію мотоциклетного спорту (код ЄДРПОУ 25736630, юридична адреса: вул. Петлюри, 1, м. Рівне).
Згідно листа № 297 від 14 серпня 2013 року міжрайонної спеціалізованої психо-неврологічної МСЕК ОСОБА_1 з 16 серпня 2006 року по 01 вересня 2010 року визнаний інвалідом II групи від загального захворювання, з 09 вересня 2010 року по 01 вересня 2012 року - інвалідом III групи від загального захворювання.
21 травня 2012 року комісією в складі заступника начальника відділу організації державного нагляду, управління охороною праці, ринкового нагляду та спеціальних розслідувань, страхового експерта відділення виконавчої дирекції Фонду СНВ у м. Рівне, завідувача сектору з питань охорони праці управління з питань надзвичайних ситуацій Рівненського міськвиконкому, експерта з умов праці Федерації профспілок Рівненської області складено Акт (форми Н-5) розслідування нещасного випадку, що стався 27 квітня 2006 року у Рівненській обласній федерації мотоциклетного спорту із спортсменом спортивного клубу «Рівне - Україна».
Зазначеним актом нещасний випадок, що стався 27 квітня 2006 року з ОСОБА_1 визнано таким, що пов'язаний з виробництвом та був складений акт форми Н-1.
Вказаним актом форми Н-1 підтверджено факт, що ОСОБА_1, будучи працівником Рівненської обласної федерації мотоциклетного спорту, спортивного клубу «Рівне - Україна» 27 квітня 2006 року отримав травму на змаганнях по спідвею.
Згідно з п. 3.3 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою № 24 правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 27 квітня 2007 року (далі по тексту - Порядок), право на отримання потерпілим одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати настає з дня встановлення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності.
У відповідності з довідкою до акта огляду МСЕК серії РВН № 0208891 від 20 листопада 2012 року, при повторному огляді ОСОБА_1, йому встановлено третю групу інвалідності за трудовим каліцтвом.
Випискою з акту огляду МСЕК серії РВН № 1397 від 20 листопада 2012 року про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги, передбачено, що при первинному огляді ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності та ступінь втрати професійної працездатності у відсотках становить 45% у зв'язку з трудовим каліцтвом.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що саме з моменту встановлення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності та визначення відсотку втрати працездатності слід зобов'язати відповідача призначити позивачу страхові виплати.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року, страховими виплатами є грошові суми, які згідно із Законом Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Згідно п. 3.1. Порядку, для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати до робочого органу виконавчої дирекції Фонду подаються: заява потерпілого про призначення страхових виплат; акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1; акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Н-5; рішення суду про встановлення факту нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності; довідка про середню заробітну плату (доход); копія трудової книжки або витяг з неї, засвідчені страхувальником або підписом працівника робочого органу виконавчої дирекції Фонду при пред'явленні оригіналу; довідка про розмір пенсії по інвалідності унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; довідка будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів або пансіонату для ветеранів війни та праці про розмір вартості утримання потерпілого в ньому; протокол засідання комісії з питань охорони праці підприємства, а у разі, якщо вона не створена на підприємстві, комісії з питань вирішення спорів при робочих органах виконавчої дирекції Фонду про відсоток зменшення розміру одноразової допомоги потерпілому на виробництві.
Згідно з вимогами ч. 1, 2, 10 і 12 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.
Сума щомісячної страхової виплати не повинна перевищувати середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.
У разі стійкої втрати професійної працездатності, встановленої МСЕК, Фонд соціального страхування від нещасних випадків проводить одноразову страхову виплату потерпілому, сума якої визначається із розрахунку середньомісячного заробітку потерпілого за кожний відсоток втрати потерпілим професійної працездатності, але не вище чотирикратного розміру граничної суми заробітної плати (доходу), з якої справляються внески до Фонду.
Середньомісячний заробіток для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв'язку із втраченим ним заробітком (або відповідної його частини) визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Середньомісячний заробіток, обчислений у порядку, передбаченому частиною десятою цієї статті, береться для визначення розміру одноразової допомоги потерпілому.
Відповідно до абз. 2 п. 12 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) у разі коли на час звернення за страховою виплатою у потерпілого відсутня довідка про його заробітну плату у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи чи організації, страхові виплати розраховуються виходячи з діючої місячної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною місячною тарифною ставкою (посадовим окладом) аналогічної професії (посади), але не менш як розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом України на день виплати.
Спортивний клуб «Рівне - Україна» свою діяльність припинив.
Згідно листа Державного архіву Рівненської області № В-14/07-25 від 09 квітня 2013 року, документи Рівненської обласної федерації мотоциклетного спорту, спортивного клубу «Рівне - Україна» на зберігання в Державний архів Рівненської області не надходили і про місце їх зберігання інформації немає.
Колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду, що незважаючи на відсутність запису щодо прийняття позивача на роботу до спортивного клубу «Рівне - Україна» на посаду спортсмена, однак беручи до уваги те, що контракт є особливою формою трудового договору, а також враховуючи, що на момент укладення контракту з січня 2006 року і до дня травмування під час спортивних змагань 27 квітня 2006 року позивач іншого постійного місця роботи не мав, діяльність позивача, як спортсмена, пов'язана з підготовкою та участю у спортивних змаганнях у вказаний період була основним джерелом доходів.
Згідно ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст. 61 цього Кодексу.
Належних та допустимих доказів, які б заслуговували на увагу та спростовували вищенаведені висновки апелянт не надав.
За таких обставин, доводи апеляційної скарги і зміст оскаржуваного рішення не дають підстав вважати, що судом допущено порушення норм процесуального або неправильне застосування норм матеріального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи. Підстав для скасування чи зміни судового рішення немає.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Рівне відхилити.
Рішення Рівненського міського суду від 15 серпня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею чинності.
Головуючий-суддя Шимків С.С.
Судді: Демянчук С.В.
Рожин Ю.М.
Суд | Апеляційний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2013 |
Оприлюднено | 03.10.2013 |
Номер документу | 33873330 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Рівненської області
Шимків С.С. С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні