Головуючий у 1 інстанції - Бабіч С.І.
Суддя-доповідач - Яманко В.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2013 року справа №805/12049/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Казначеєва Е. Г., Шальєвої В. А., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2013 року у справі № 805/12049/13-а (суддя Бабіч С. І.) за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЗКО Теплообменник" до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
15 серпня 2013 року товариства з обмеженою відповідальністю "ЗКО Теплообменник" (далі - ТОВ "ЗКО Теплообменник") звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою (арк. спр. 3-6) до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про визнання протиправним та скасування рішення № 226/03 від 30 липня 2013 року, виданого УПФУ про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду на суму 59136 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем неправомірно застосовано фінансові санкції на підставі норми закону, яка втратила чинність на момент прийняття спірного рішення, а саме, пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2013 року (арк. спр. 39-41) позовні вимоги задоволено повністю шляхом визнання протиправним та скасування рішення УПФУ №226/03 від 30 липня 2013 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання за не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду України в розмірі 59136 грн.
В апеляційній скарзі (арк. спр. 43-47) відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, й прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Сторони про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, представників до суду не направили.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.
На підставі направлення від 3 червня 2013 року № 278 та наказу від 25 травня 2013 року № 153 УПФУ проведено планова перевірку ТОВ «ЗКО Теплообменник», за результатами якої УПФУ складено акт № 299 від 30 липня 2013 року (арк. спр. 12-29) про встановлення порушення позивачем норм чинного законодавства, а саме порушення вимог пункту 4 частини 2 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 8 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 7-6 від 10 червня 2004 року в частині не надання і індивідуальних відомостей про застрахованих осіб за 2009 рік, а саме за: ОСОБА_2 (код НОМЕР_1), ОСОБА_3 (код НОМЕР_2), ОСОБА_4 (код НОМЕР_3), ОСОБА_5 (код НОМЕР_4).
Розпорядженням № 64/03 від 30 липня 2013 року (арк. спр. 10-11) про усунення порушень вказано позивачу про необхідність надання індивідуальних відомостей про застрахованих осіб типу «початкова».
Рішенням УПФУ № 226/03 від 30 липня 2013 року (арк. спр. 7) на підставі акту перевірки до ТОВ «ЗКО Теплообменник» застосовані фінансові санкції в розмірі 59 136 грн. за пунктом 5 частини 9 статті 106 Закону № 1058.
За пунктом 4 частини 2 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 9 липня 2013 року (в редакції станом на час вчинення порушення у 2009 році) (далі - Закон № 1058) страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
За пунктом 5 частини 9 статті 106 Закону № 1058 виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 8 липня 2010 року (далі - Закон № 2464). Відповідно до підпункту «й» пункту 12 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 з Закону № 1058 виключена стаття 17 та зі статті 106 Закону № 1058 виключені частини з першої по дев'яту.
Постанова правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року N 7-6 «Про затвердження Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 р. за № 1000/9599, станом на час здійснення перевірки та прийняття спірного рішення втратила чинність згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 5 листопада 2009 року № 26-1.
Тобто, станом на час прийняття УПФУ спірного рішення не діяли приписи пенсійного законодавства, які встановлювали порядок подання відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та приписи про застосування заходів відповідальності.
Згідно з абзацами 5, 6 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464: стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом. Як вбачається з конструкції наведеної норми, продовження контролюючих зобов'язань УПФУ пов'язано виключено з порушеннями встановленими при сплаті страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та наявності заборгованості зі страхових внесків, стягнення якої не має строків давності. В той же час у наведеній нормі не зазначено про збереження функцій щодо застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, за 2009 чи інші періоди до 1 січня 2011 року.
З огляду на викладене в цьому судовому рішенні, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача, що обумовлює залишення без змін постанови суду першої інстанції.
Керуючись статтями 197, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2013 року залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2013 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.Г.Яманко
Судді Е.Г.Казначеєв
В.А.Шальєва
Суд | Донецький апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2013 |
Оприлюднено | 09.10.2013 |
Номер документу | 33991688 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Яманко В.Г.