cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2013 р. Справа № 923/1004/13
Господарський суд Херсонської області у складі судді Людоговської В.В. при секретарі Дудар І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", м.Херсон
до: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "СІМ", м.Херсон
про стягнення 46 049 грн. 13 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: юрисконсульт Ювченко Т.І. дов. № 07/2404-12 від 28.12.2012 р.;
від відповідача: не прибув.
Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (позивач) звернулося до суду з позовом про стягнення з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "СІМ" (відповідач) заборгованості у сумі 46 049 грн. 13 коп., з яких: 44 620,76 грн. - борг за спожиту електричну енергію, 1 180,93 грн. - пені, 247,44 - 3% річних.
Відповідач витребувані судом документи не надав, у судові засідання не з'являвся, хоч був належним чином повідомлений про час та місце їх проведення, про що свідчить відповідний штамп суду з відміткою про відправку документу на звороті примірника всіх ухвал суду, який містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників ухвали, дату відправки, підпис працівника суду, яким вона здійснена.
Ухвала про порушення провадження у справі від 31.07.2013 р., направлена відповідачеві за адресою, вказаною в позовній заяві, повернулась до суду з відміткою поштового відділення "За зазначеною адресою не проживає".
Статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Як слідує з матеріалів справи, а саме з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 23.09.2013 р., місцем реєстрації відповідача є м.Херсон, вул.Нафтовиків, будинок 2-А. Така ж адреса вказана позивачем і у позовній заяві.
У пункті 4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 02.06.06 р. (з відповідними змінами) № 01-8/1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" вказано, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій.
Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, станом на час розгляду справи.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що відповідача було належним чином повідомлено про місце, дату та час проведення судового засідання, проте, своїм правом приймати участь у судовому засіданні останній не скористався. Про поважні причини неявки в судове засідання відповідача суд не повідомлений. Клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.
огляду на вищевказане, відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Справа розглянута поза межами строку встановленого ст. 69 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд -
в с т а н о в и в:
Між ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" (позивач) та Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "СІМ" (відповідач) укладено договір "Про постачання електричної енергії" № 756 від 03.08.2006 р., згідно з яким постачальник продає електричну енергію споживачу для та забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 63 кВа, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Пунктом 2.1. Договору передбачено, що під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
На момент укладення договору сторони погодились під час виконання умов договору, а також при вирішення всіх питань, що не обумовлені договором, керуватись чинним законодавством України зокрема Правилами користування електричною енергією.
П.6.11.ПКЕЕ передбачено, що остаточний розрахунок споживача за електроенергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електроенергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електроенергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором.
Даний рахунок відповідач повинен сплатити у термін, встановлений умовами договору, а сам протягом 5 операційних днів з моменту отримання даного рахунку (передбачено абз.11 п.1додатку № 2 до Договору).
Так, на виконання умов п.3 додатку № 2 Договору про постачання електричної енергії № 756 позивач на підставі, наданого відповідачем акта про обсяги спожитої споживачем електричної енергії, виставив останньому рахунок № 20756 від 28.02.2013 року на суму 575 грн. 95 коп. а т.ч. ПДВ, який відповідач отримав особисто 28.02.2013 р. та в установлений Договором 5 денний термін не сплатив.
Протягом лютого-квітня 2013 р. відповідач, електричну енергію не оплачував та не звітував перед постачальником про обсяги фактично спожитої електричної енергії.
Так, відповідач згідно п.1 додатку № 2 до Договору „Порядок розрахунків та графік знаття показань лічильників та подання їх до електропостачальної організації" знімає показання електролічильників, встановлених на своїх об'єктах, 31 числа у місяці з 31 днем, 29 числа у місяці з 29 днями, 30 числа у місяці з 30 днями та 28 числа у місяці з 28 днями, та згідно абз. 1, 2 п. 3 додатку № 2 оформлює акт про обсяги використаної електроенергії за розрахунковий період, який надає до розрахункового відділу позивача протягом 0,5 доби з моменту зняття цих показників.
Пунктом 6.39 ПКЕЕ передбачено, що у разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (за винятком порушення роботи розрахункового обліку) визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду.
Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії до отримання показів розрахункових засобів обліку має не перевищувати одного повного розрахункового періоду, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником електричної енергії за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку. Аналогічна норма викладена в абз.3, 4 п. 3 додатку №2 до Договору.
Так, на виконання вимог п. 6.39 ПКЕЕ ПАТ „ЕК "Херсонобленерго" виставив споживачу рахунок № 20756 від 29.03.2013 року на суму 627 грн. 59 коп. в т.ч. ПДВ за спожиту активну електричну енергію в березні 2013 року, розрахований за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період, а саме за лютий 2013 р. У зв'язку з тим, що споживач для перерахунку електричної енергії не надав постачальнику даних про обсяги споживання протягом наступного розрахункового періоду, позивачем був виставлений рахунок № 20756 від 30.04.2013 року на суму 43 958 грн. 95 коп. в т.ч. ПДВ розрахований за величиною дозволеної потужності та у відповідність п.6.11 ПКЕЕ рахунки були направлені відповідачу поштовим зв'язком.
Проте, відповідач, протягом лютого-квітня 2013 року споживаючи електричну енергію, не оплачував її, що призвело до утворення заборгованості у розмірі 44 620 грн. 76 коп.
Крім того, як визначено ч.1 п. 8.1. ПКЕЕ, постачальник електроенергії за регульованим тарифом має право на отримання від споживача своєчасної оплати за електроенергію та інших платежів відповідно до умов договору та законодавства України.
Враховуючі вимоги ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Пункт 2 вказаної статті зазначає, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Норми ч.2 ст.625 ЦК України також передбачають, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за увесь час прострочення, та також три проценти від простроченої суми.
Аналогічна норма викладена в п.6 додатку № 2 до Договору, в якому передбачено, що у разі несвоєчасної оплати обумовлених даним додатком платежів постачальник електричної енергії проводить споживачу нарахування пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується, а сума боргу повинна бути сплачена з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та 3% річних.
На підставі вище викладеного та використовуючи своє право, передбачене умовами договору та ч.8 п. 8.1. ПКЕЕ, де зазначено, що енергопостачальник має право на стягнення пені, інфляційних та річних за невчасну сплату спожитої електроенергії, позивач здійснив наступні нарахування відповідачу :
- пені у розмірі 1 180 грн. 93 коп.;
- 3% річних, що відповідно до розрахунку становить 247 грн. 44 коп.
Зазначене підтверджується детальним розрахунком заборгованості по договору про постачання електроенергії № 756 від 30.08.2006 р. за період з лютого 2013 р. по липень 2013 року.
Враховуючи вищенаведені умови договору та норми законодавства, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, у зв'язку з чим підлягають задоволенню в повному обсязі.
З огляду на неявку представника відповідача, суд зазначає, що в силу статті 22 Господарського процесуального кодексу України сторони мають право брати участь в господарських засіданнях. Сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Відповідно до ст.28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють в межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище.
Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.
Відповідно до ст.77 ГПК України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 ГПК України, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Суд зауважує, що відкладення на підставі ст.77 ГПК України розгляду справи у разі нез'явлення представника сторони за викликом господарського суду є правом, а не обов'язком суду, і використовується ним, якщо причини неявки є поважними та обґрунтованими, та неявка представника сторони перешкоджає вирішенню спору в даному судовому засіданні.
Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до положень ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
В силу ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З огляду на викладене, суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного рішення.
Позивачу на підставі ст.49 ГПК України відшкодовуються судові витрати за рахунок відповідача, оскільки спір з його вини доведено до врегулювання в судовому порядку.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44,.49, 82-85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1.Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (73000, м.Херсон, вул.Нафтовиків,буд.2-А, код ЄДРПОУ 32267688, р/р № 260074 535 в ХОД АППБ „Аваль", МФО 326063) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (73000 м. Херсон, вул. Пестеля,5, код ЄДРПОУ 05396638:
- на рахунок зі спеціальним режимом використання у філії Херсонського обласного управління ВАТ "Ощадбанк" № 10021, МФО 352457, код 05396638, р/р № 26036300020852, МФО 352457 - 44 620 грн. 76 коп. заборгованості за спожиту активну електричну енергію;
- на поточний рахунок № 26007010068166 у ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767, код 05396638 - пеню в сумі 1 180 грн. 93 коп., 3% річних в сумі 247 грн. 44 коп., 1 720 грн. 50 коп. судового збору.
3.Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України (вступна, описова, мотивувальна і резолютивна частини)
Повне рішення складено 15.10.2013 р.
Суддя В.В.Людоговська
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2013 |
Оприлюднено | 16.10.2013 |
Номер документу | 34124674 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Людоговська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні