Справа № 639/4646/13-ц
2/639/1698/2013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2013 року Жовтневий районний суд м. Харкова
у складі: головуючого - судді Труханович В.В.
за участю секретаря - Черненко К.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Фідобанк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, суд
ВСТАНОВИВ:
До Жовтневого районного суду м. Харкова звернулось Публічне акціонерне товариство «ФІДОБАНК» з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, в якому просили суд постановити рішення в силу якого, стягнути з відповідачів заборгованість за кредитним договором у загальному розмірі 66 503,56 доларів США та 22 087,56 грн., а також стягнути з відповідача на свою користь судовий збір в сумі 3 441 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що 06.06.2008 року між АБ «Факторіал-Банк» та ОСОБА_1 було укладено договір, за яким відповідачу був наданий споживчий кредит у сумі 60 700 доларів США.
Відповідач у свою чергу зобов'язався повернути кредит з нарахованими процентами та комісією за фактичний час його використання у строк до 05.06.2023 року.
У подальшому, на підставі договору про внесення змін №1 до договору кредиту та договору про внесення змін №2 до договору кредиту було встановлено новий графік погашення заборгованості за кредитом.
Крім того, позивач зазначає, що у забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором між кредитодавцем, позичальником та ОСОБА_2 06.06.2008 року було укладено договір поруки.
Згідно договору поруки, поручитель зобов'язався відповідати перед кредитором за виконання боржником умов щодо сплати суми кредиту, та інших платежів, у розмірі, в строк та на умовах, передбачених кредитним договором.
Позивач зазначає, що відповідачі, після отримання кредиту, не виконують зобов'язання щодо погашення суми кредиту та сплати процентів за його користування в строки та розмірі, визначені договором, внаслідок чого станом на 12.04.2013 року за ними наявна прострочена заборгованість у сумі 553 650,81 грн.
У зв'язку з викладеним позивач і був змушений звернутися до суду з даним позовом.
Представник позивача Машкіна Л.О., яка діє на підставі довіреності від 26.11.2012 року, в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила суд їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідачі по справі в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, просили суд відмовити у їх задоволенні, при цьому не заперечували факт отримання грошових коштів за кредитним договором та не своєчасне повернення суми кредиту за відсотків за його користування.
Суд, вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність у їх задоволенні, виходячи з наступного.
В судовому засіданні було встановлено , що 06.06.2008 року між Акціонерним банком «Факторіал-Банк» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір №026-П-В/51/08, за яким кредитодавець зобов'язався надати позичальнику у тимчасове користування на умовах забезпеченості і повернення, строковості, платності та цільового характеру використання грошові кошти у сумі 67 700,00 доларів США, на строк до 05.06.2023 року зі сплатою 12,5% річних, а позичальник, у свою чергу, зобов'язався повернути кредит, сплатити проценти, комісійні, можливі неустойки та інші витрати в порядку та на умовах, що передбачені цим договором. (а.с. 5-12)
Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов'язання є правовідношення, в яких одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно п. 3.3 кредитного договору, відповідач зобов'язався сплачувати проценти та комісію за користування кредитом, щомісячно проводити часткове погашення кредиту у сумі не менш ніж 360,00 дол. США.
Згідно ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Відповідно до ч. ст. 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно ч. 2 ст. 1056-1 ЦК України розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Згідно п. 4.2 кредитного договору, у разі порушення позичальником строків повернення кредиту, сплати процентів або комісійної винагороди, позичальник сплачує кредитору пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несвоєчасно сплаченої суми за кожен день прострочення виконання зобов'язання.
Частиною 1 ст. 1050 ЦК України встановлено, що якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього кодексу. Якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов'язаний сплатити неустойку відповідно до статей 549-552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст. 549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
У забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором №026-П-В/51/08, 06.06.2008 року між Акціонерним банком «Факторіал-Банк», ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено Договір поруки №026/01. (а.с. 15-16)
За договором поруки, поручитель зобов'язується перед кредитором відповідати за виконаня боржником умов кредитного договору щодо сплати суми кредиту, процентів за користування кредитом, комісійних винагород, а також можливих неустойок та інших витрат у розмірі, в строк та на умовах, передбачених договором кредиту №026-П-В/51/08.
Відповідно до п. 5.3 договору поруки, цей договір діє до повного виконання зобов'язань за договором кредиту.
Згідно ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Статтею 554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ч. 1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно виконанню у цей строк (термін).
Як вбачається з матеріалів справи, зобов'язання, взяте на себе відповідачами, до теперішнього часу належним чином не виконано.
Як вбачається з матеріалів справи, найменування Акціонерного Банку «Факторіал-Банк» було змінено на Публічне акціонерне товариство «ФІДОБАНК».
Судом встановлено, що відповідачами було порушено зобов'язання стосовно своєчасного повернення сум отриманого кредиту та сплати нарахованих за користування кредитними коштами відсотків, внаслідок чого, станом на 12.04.2013 року відповідачі порушили умови кредитного договору і мають прострочену заборгованість, яка становить 553 650,81 грн., з яких: прострочені нараховані проценти - 49 432,23 грн., пеня - 22 087,85 грн., борг за кредитом - 113 749,34 грн., строкова заборгованість - 368 381,38 грн. (а/с 4).
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання повинно виконуватися належним чином згідно з умовами договору та вимогами цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Частина 4 статті 631 ЦК України встановлює, що закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
Виходячи з викладеного суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги публічного акціонерного товариства «ФІДОБАНК» ґрунтуються на законі, а тому підлягають безумовному задоволенню.
У зв'язку з тим, що справа доведена до суду з вини відповідача, з нього на підставі вимог ст. 88 ЦПК України підлягають стягненню судовий збір.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 5, 8, 10, 11, 15, 57-60, 88, 169, 208-210, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 11, 15, 16, 509, 526, 530, 549, 610, 611, 625, 626, 629, 631, 1048, 1049, 1054, 1050, 1056-1 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Фідобанк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити .
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, у солідарному порядку, на користь Публічного акціонерного товариства «Фідобанк» заборгованість за кредитним договором № 026-П-В-/51/08 від 06.06.2008 року у сумі 531 562,95 грн. (п'ятсот тридцять одну тисячу п'ятсот шістдесят дві гривні дев'яносто п'ять копійок) та пеню за несвоєчасну сплату кредиту та процентів у сумі 22 087,85 грн. (двадцять дві тисячі вісімдесят сім гривень вісімдесят п'ять копійок), а всього 553 650,81 грн. ( п'ятсот п'ятдесят три тисячі шістсот п'ятдесят гривень вісімдесят одну копійку).
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, з кожного окремо, на користь Публічного акціонерного товариства «Фідобанк» судовий збір по 1720,50 грн. (одній тисячі сімсот двадцять гривень п'ятдесят копійок).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Жовтневий районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня його проголошення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні у той же строк з моменту одержання його копії.
Суддя В.В. Труханович
Суд | Жовтневий районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2013 |
Оприлюднено | 21.10.2013 |
Номер документу | 34154785 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Харкова
Труханович В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні