Справа № 522/18416/13-ц
Провадження номер 2/522/9682/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
09 жовтня 2013 року
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді -Суворової О.В.,
при секретарі -Бондаренко Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до споживчого товариства «Центр» про стягнення грошових коштів, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до СТ «Центр» про стягнення грошових коштів, в якому згідно уточнених позовних вимог просить стягнути з відповідача суму боргу у розмірі 30 000 доларів США, проценти за користування грошовими коштами у розмірі 3% річних, що за період з 18.04.2008 року по сьогоднішній день складає 4950 доларів США, а також судовий збір у розмірі 2 800 гривень.
При цьому позивач посилається на те, що 18 квітня 2008 року між СТ «Центр» та ОСОБА_1 укладено попередній договір про намір укласти договір купівлі - продажу цілісного комплексу нежитлового приміщення загальною площею 537,1 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Також зазначив, що передав відповідачу, а саме голові СТ «Центр» завдаток у розмірі 30 000 доларів США, про що останній написав розписку, яка міститься в матеріалах справи.
В подальшому правочин з придбання нежитлового приміщення між позивачем та відповідачем не відбувся та по теперішній час відповідачем не були повернуті позивачу грошові кошти у розмірі 30 000 доларів США, в зв'язку з чим позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
Представник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутністю та просив позов задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечував.
Представник СТ «Центр» в судове засідання не з'явився , про час та місце судового засідання була сповіщена належним чином.
Суд у зв'язку з неявкою відповідача, враховуючи відсутність відповідних заперечень від представника позивача, ухвалив слухати справу за відсутності відповідача, що не з'явився, у порядку заочного розгляду справи.
Суд, ознайомившись та дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає позовні вимоги позивача підлягаючими задоволенню, оскільки вони засновані на вимогах закону та підтверджуються наданими доказами, на підставі встановлених фактичних обставин по справі.
Судом встановлено, що 18 квітня 2008 року між СТ «Центр» та ОСОБА_1 укладено попередній договір про намір укласти договір купівлі - продажу цілісного комплексу нежитлового приміщення загальною площею 537,1 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Також зазначив, що передав відповідачу, а саме голові СТ «Центр» завдаток у розмірі 30 000 доларів США, про що останній написав розписку, яка міститься в матеріалах справи.
В подальшому правочин з придбання нежитлового приміщення між позивачем та відповідачем не відбувся та по теперішній час відповідачем не були повернуті позивачу грошові кошти у розмірі 30 000 доларів США.
Відповідно до ст.216 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Якщо боржник видав кредитору в посвідчення зобов'язання борговий документ, то кредитор, приймаючи виконання, повинен повернути цей документ, а при неможливості повернення зазначити про це у розписці, що ним видається. Факт знаходження боргового документа у боржника посвідчує припинення зобов'язання, поки не доведено інше.
В даному випадку борговий документ знаходиться у позивача, що підтверджує наявність боргу на його користь.
Згідно зі ст. 376 ЦК України позичальник вправі заперечувати договір позики за його безгрошовістю, доводячи, що гроші або речі в дійсності зовсім не одержані ним від позикодавця або одержані у меншій кількості, ніж зазначено в договорі. В тих випадках, коли договір позики повинен бути укладений у письмовій формі (стаття 375 цього Кодексу), заперечення його за безгрошовістю шляхом свідоцьких показань не допускається, за винятком випадків кримінально карних дій.
Відповідно до статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтєю 1046 ЦК України передбачено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Згідно статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч.2 ст. 1051 ЦК України якщо договір позики має бути укладений у письмовій формі, рішення суду не може ґрунтуватися на свідченнях свідків для підтвердження того, що гроші або речі насправді не були одержані позичальником від позикодавця або були одержані у меншій кількості, ніж встановлено договором. Це положення не застосовується до випадків, коли договір був укладений під впливом обману, насильства, зловмисної домовленості представника позичальника з позикодавцем або під впливом тяжкої обставини.
З огляду на положення ст. 60 ЦПК України, згідно з якими кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, відповідачкою не надано суду жодного доказу щодо безгрошовості договору позики, зокрема доказів його звернень з питання розгляду спірних відносин щодо договору позики з позивачем шляхом кримінального судочинства.
Щодо вимог ОСОБА_1 про стягнення з відповідача процентів за користування грошовими коштами у розмірі 3% річних, що за період з 18.04.2008 року по сьогоднішній день складають 4950 доларів США, то вони підлягають задоволенню з наступних підстав.
Пунктами 2,4 ч.1 ст.611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: зміна умов зобов'язання та відшкодування збитків та моральної шкоди.
Також відповідно до ст.623 ЦК України боржник, який прострочив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Згідно ст.536 ЦК України за користування чужими грошовими коштами боржник повинен сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами.
Частиною 2 статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, суд вважає, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Також суд зауважує, що згідно ст. 533 ЦК України, грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Згідно довідки , офіційний курс НБУ української гривні до долара США станом на 09.10.2013 року становить 799,3000 гривень за 100 долар США.
Тобто, сума боргу у доларовому відношенні згідно розписки складає 30 000 доларів США, що в еквіваленті за курсом НБУ складає 239 700 гривень та 3 % річних у розмірі 4 950 доларів США, що в еквіваленті за курсом НБУ складає 39 552,5 гривень.
З урахуванням положень ст. 88 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму судового збору у розмірі 2 914, 70 грн.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 213-215, 224-226 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до споживчого товариства «Центр» про стягнення грошових коштів - задовольнити.
Стягнути з споживчого товариства «Центр», код ЄДРПОУ 03380322, на користь ОСОБА_1 суму боргу у розмірі 34 950 (тридцять чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят ) доларів США, що в еквіваленті за курсом НБУ складає 279 252 (двісті сімдесят дев'ять тисяч двісті п'ятдесят дві ) грн. 50 коп., яка складається з:
сума боргу 30 000 доларів США;
3 % річних 4 950 доларів США.
Стягнути з споживчого товариства «Центр», код ЄДРПОУ 03380322, на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2 914 , 70 грн.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача шляхом звернення з заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя О.В.Суворова
09.10.2013
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2013 |
Оприлюднено | 28.11.2013 |
Номер документу | 34161280 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Суворова О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні