Рішення
від 15.10.2013 по справі 914/3183/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.10.2013 р. Справа № 914/3183/13

За позовом: Прокурора Сихівського району м.Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради, м. Львів, до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт», м. Львів, про:внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 13.04.2006р. №С-529. Суддя М.М. Синчук При секретарі Н. Григорчук За участю представників: прокурора:Лука Г. - прокурор прокуратури м. Львова. позивача:Синьовський Б. В. - довіреність №1.7вих.-67 від 28.08.2013р. відповідача:Вихованський Р.І. - довіреність №1-а від 30.08.2013 р. Представникам сторін та прокурору роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.

На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Прокурора Сихівського району м.Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт» про внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 13.04.2006р. №С-529. Ухвалою суду від 20.08.2013 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 03.09.2013 р.

Позивач звернувся до суду з позовною вимогою: Внести зміни у Договір оренди земельної ділянки від 13.04.2006 р. №С-529, укладений між Львівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт», і викласти п. 5 та п. 9 договору, що стосується розміру орендної плати, в наступній редакції:

- п. 5. - «нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 12 065 955,72 грн.»;

- п.9. - «Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 361 955,18 грн. (триста шістдесят одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят п'ять гривень 18 коп.)».

В судове засідання 03.09.2013 р. прокурор з'явився, позов підтримав у повному обсязі, надав витяг державного реєстратора про внесення відповідача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, з якого вбачається, що юридична адреса Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт» - вул. Зелена, буд. 204, м. Львів, 79035.

В судове засідання 03.09.2013 р. позивач з'явився, позов підтримав у повному обсязі. Вимоги ухвали суду виконав частково.

В судове засідання 03.09.2013 р. представник відповідача не з'явився. Вимоги ухвали суду від 20.08.2013р. не виконав.

В судовому засіданні розгляд справи відкладено на 24.09.2013 р.

18.09.2013 р. представник відповідача через канцелярію господарського суду Львівської області, подав клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Галицького районного суду м. Львова у адміністративній справі №461/8220/13а.

Суд розглянув в судовому засіданні 24.09.2013 р. клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі №914/3183/13 до набрання чинності рішенням Галицького районного суду м. Львова у адміністративній справі №461/8220/13а та відхилив з огляду на наступне.

Як вбачається із клопотання відповідача про зупинення провадження у справі вих.№9-17 від 17.09.2013 р., ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 18.07.2013 р. відкрито провадження у справі №461/8220/13а за позовом ТОВ «Спектор сервіс центр» до Львівської міської ради про визнання незаконною та скасування ухвали №2712 від 18.06.2009 р.

За приписами ч.1 ст.79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядалися іншим судом. При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини , що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини друга - четверта статті 35 ГПК). Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин (п.3.16 постанови Вищого господарського суду України №18 від 26.11.2012р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»).

Виходячи зі ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що відповідачем не наведено доводів в обґрунтування неможливості вирішення спору по справі №914/3183/13 до набрання чинності рішенням Галицького районного суду м. Львова у адміністративній справі №461/8220/13а, в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт» судом відмовлено.

В судовому засіданні оголошено перерву до 15.10.2013 р.

В судове засідання 15.10.2013 р. прокурор з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав наведених у позовній заяві.

В судове засідання 15.10.2013 р. представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав наведених у позовній заяві. Подав клопотання про долучення до матеріалів справи доказів скерування листа з додатками на адресу відповідача.

В судове засідання 15.10.2013 р. представник відповідача з'явився, подав відзив на позовну заяву, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, з огляду на те, що до матеріалів позовної заяви не додано відповідних поштових квитанцій як доказів надсилання повідомлення від 15.02.2013 р. №2403-вих-157 та від 04.03.2013 р. №2403-вих-260, а також доказів того, що листи містили проект змін до договору та були отримані відповідачем. Крім того, представником відповідача подано клопотання про зупинення провадження у справі 3914/3183/13 до набрання чинності рішенням Галицького районного суду м. Львова у адміністративній справі №461/8220/13а.

В судовому засіданні 15.10.2013 р. прокурор та представник позивача щодо заявленого представником відповідача клопотання про зупинення провадження у справі 3914/3183/13 до набрання чинності рішенням Галицького районного суду м. Львова у адміністративній справі №461/8220/13а заперечили в повному обсязі.

Суд розглянув в судовому засіданні 15.10.2013 р. клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі №914/3183/13 до набрання чинності рішенням Галицького районного суду м. Львова у адміністративній справі №461/8220/13а та відхилив з огляду на наступне.

Як вбачається із клопотання відповідача про зупинення провадження у справі вих.№9-17 від 17.09.2013 р., ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 18.07.2013 р. відкрито провадження у справі №461/8220/13а за позовом ТОВ «Спектор сервіс центр» до Львівської міської ради про визнання незаконною та скасування ухвали №2712 від 18.06.2009 р.

За приписами ч.1 ст.79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядалися іншим судом. При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини , що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини друга - четверта статті 35 ГПК). Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин (п.3.16 постанови Вищого господарського суду України №18 від 26.11.2012р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»).

Зупинення провадження у справі - це тимчасове або повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду пов'язаної з нею справи є виявлення обставин, підстав, фактів, тощо, що не можуть бути з'ясовані та встановлені у даному процесі, проте, які мають значення для конкретної справи, провадження у якій зупинено.

Враховуючи вимоги закону, для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, як пов'язана справа, яка розглядається даним судом із справою, що розглядається іншим судом, а також чим обумовлюється неможливість розгляду даної справи.

При цьому пов'язаність справ полягає в тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на зібрання та оцінку доказів у даній справі, і ці обставини повинні бути такими, що мають значення для даної справи.

Отже, суд не позбавлений можливості при розгляді справи по суті заявлених позовних вимог про внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 13.04.2006р. №С-529, надати правову оцінку Договору та іншим нормативно правовим актам, на підставі яких заявлено цей позов.

Тому, вирішення спору у адміністративній справі №461/8220/13а Галицького районного суду м. Львова не може бути перешкодою для встановлення всіх істотних обставин у даній справі у відповідності з вимогами ст. 43 ГПК України.

Виходячи зі ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що відповідачем не наведено доводів в обґрунтування неможливості вирішення спору по справі №914/3183/13 до набрання чинності рішенням Галицького районного суду м. Львова у адміністративній справі №461/8220/13а, в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт» про зупинення провадження у справі №914/3183/13 до набрання чинності рішенням Галицького районного суду м. Львова у адміністративній справі №461/8220/13а судом відмовлено.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Вислухавши прокурора та представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.

13 квітня 2006 р. між Львівською міською радою (позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт» (відповідач у справі) укладено Договір оренди землі, зареєстрований у Львівській міській раді 13.04.2006 р. за №С-529 та у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.06.2006р. за №04:06:438:01313 кн. 04-6 (надалі - Договір).

За умовами цього Договору позивач (орендодавець) на підставі діючого Положення» «Про оренду земельних ділянок у м. Львові та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки» та ухвали Львівської міської ради №3552 від 16.03.2006 р. «Про затвердження ТОВ«Гранд-Еліт» проекту відведення земельних ділянок на вул. Стрийській, 45 у м. Львові», надає, а орендар (відповідач у справі) приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м. Львові на вул. Стрийській, 45 для розміщення торгово-розважальних споруд.

Відповідно до п. 43. Договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка, кадастровий №4610136800:03:001:0019, загальною площею 0,7006 га, у тому числі під забудовою - 0,2032 га, під твердим покриттям - 0,3166 га, інші - землі - 0,1808 га.

13.04.2006 року між сторонами було складено акт приймання-передачі об'єкта оренди, за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне володіння та користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 45, загальною площею 0,1323 га.

Відповідно до п.8 Договору, Договір укладено на 10 (десять) років, до 16 березня 2016 року.

Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку проведено на підставі ухвали Львівської міської ради №3552 від 13.06.2006 р. та становить 3 відсотки від грошової оцінки.

Проведено грошову оцінку земельної ділянки по вул. Стрийській, 45 у м. Львові площею - 7006 кв.м. та визначено розмір - 2 897 611,54 грн., відповідно розмір земельного податку - 28 976,11 грн., розмір орендної плати - 86 944,46 грн.

Пунктом 5 Договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 897 611,54 грн.

Пунктом 9 Договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 86 944,46 грн. в рік, та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33210812600004 УДК в Львівській області, МФО 825014. Отримувач: місцевий бюджет для Галицького району, код ЄДРПОУ 22389381.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади.

Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 142 Конституції матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Статтею 143 Конституції визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до статті 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Пунктом 4 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до п. в) частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.

Згідно пункту 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до пп.1 п. а. частини першої статті 33 Земельного кодексу України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо підготовки і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб землі, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.

Частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках ,встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим .розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Приписами статті 274 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Згідно частини другої статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Пунктом 15.1. Ухвали Львівської міської ради від 26.07.2012 року №1675 "Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові" встановлено, що розмір орендної плати може бути змінено на вимогу орендодавця у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та у разі встановлення Верховною Радою України ставок земельного податку.

Згідно п.15.8 вказаної ухвали розмір орендної плати не є сталим та змінюється у зв'язку з проведенням щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі і внесенням змін на підставі чинного законодавства України та інших нормативних документів.

18.06.2009 року Львівською міською радою прийнято ухвалу №2712 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова". Затверджено нову нормативно грошову оцінку земель міста Львова, яка містить схему оціночних районів міста, коефіцієнти нормативно грошової оцінки земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон, коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки.

Станом на момент розгляду справи по суті доказів визнання незаконною чи скасування ухвали Львівської міської ради від 18.06.2009 року №2712 прокурором та сторонами суду не заявлено та не подано.

Згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.02.2012 р. №40/01-15/767 нормативно грошова оцінка земельної ділянки, що перебуває в оренді Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт» становить 12 065 172,72 грн. (а.с 27)

Згідно з проведеним департаментом містобудування Львівської міської ради розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності для Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт», нормативна грошова оцінка орендованої Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт» земельної ділянки станом на 27.02.2012 р. становить 12 065 172,72 грн., розмір орендної плати в рік становить 361 955,18 грн. (а.с. 19 )

Позивач звернувся до відповідача листом №2403-вих-157 від 15.02.2013 р. про підписання та повернення направленого вказаним листом проекту договору про внесення змін до договору оренди землі від 13.04.2006 року №С-529 (три примірники), примірників розрахунку орендної плати (три примірники) та угоди про відшкодування втрат за попередній період від 01.01.2011 р. до 01.04.2013 р. (два примірники), (належним чином завірена копія листа та докази його скерування, а саме копія реєстру відправки рекомендованих листів - адресат ТОВ «Гранд Еліт» (№2403-вих-157 від 20.02.2013 р.) та копія поштової квитанції від 21.02.2013 р., є в матеріалах справи) (а.с 20, 21-22 ). Однак відповіді від відповідача позивач не одержав.

При винесенні рішення суд виходив з наступного.

На органи прокуратури, відповідно до статті 121 Конституції України, покладено представництво інтересів держави в суді у випадках визначених законом. Право на звернення прокурора або його заступника до Господарського суду в інтересах держави передбачено пунктом 6 статті 20 Закону України "Про прокуратуру" та частиною другою статті 2 ГПК України.

Згідно з ч.1 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру").

Формами представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб (ч.2 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру").

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Даний позов заявлено прокурором Сихівського району м. Львова в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Львівської міської ради для захисту її прав, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування" та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.

Відповідно до ч. 7 ст. 16 ГПК України справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 12 ГК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.

Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України "Про оренду землі").

Пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого Господарського суду України від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братись судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У визначених законом випадках застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідно до пункту 13 Договору розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України "Про оренду землі" та згідно з цим договором у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Згідно частини другої статті 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно з статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 2 ЗУ "Про плату за землю" установлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Оскільки сторонами в Договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, та законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Отже чинним законодавством передбачено можливість зміни умов Договору.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у Договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Львівська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього Договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Судом встановлено, що Львівською міською радою вжито всіх передбачених чинним законодавством України заходів досудового розв'язання спору і наявні всі підстави для внесення змін до Договору щодо визначення розміру грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, що ґрунтуються на вимогах закону, а саме позивач звернувся до відповідача листом №2403-вих-157 від 15.02.2013 р., листом №2403-вих-260 від 04.03.2013 р. про підписання та повернення направленого вказаним листом проекту договору про внесення змін до договору оренди землі від 13.04.2006 року №С-529, примірників розрахунку орендної плати та угоди про відшкодування втрат за попередній період від 01.01.2011 р. до 01.04.2012 р. (належним чином завірена копії листів докази їх скерування є в матеріалах справи) (а.с 20, 21-22 ). Однак відповіді від відповідача позивач не одержав.

Пунктом 2.6.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 р. №8 «Про внесення змін і доповнень до постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» зазначено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача , тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору)".

Відповідно до статті 4 -3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно приписів статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до абзацу 2 статті 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, оглянувши та дослідивши докази по справі, оцінив їх в сукупності та прийшов до висновку, що позов є документально та нормативно обґрунтований, відповідачем не спростований і підлягає до задоволення повністю.

Судовий збір прокурор за даним позовом не сплачував, оскільки, відповідно до пункту 11 частини першої статті 5 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір" (у чинній редакції), звільнений від сплати останнього за позовами про захист інтересів держави.

Приписами частини першої та підпункту 1 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір" встановлено, що із позовних заяв немайнового характеру, сплачується судовий збір у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Нормою частини першої статті 8 Закону України "Про Державний Бюджет України на 2013 рік" передбачено, що станом на 01.01.2013 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1 147,00 грн.

Таким чином суд вважає, що судові витрати у справі слід покласти відповідно до статті 49 ГПК України на відповідача та стягнути їх з нього в доход Державного Бюджету України, так як спір виник внаслідок неправомірного ухилення відповідача від внесення змін до договору оренди землі.

На підставі викладеного та керуючись ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст. 1, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст.651,792 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, п.14.1.136 ст.14, п.271.1 ст.271, п.288.1 ст.288, п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України та ст.ст. 3,12,16,33,34,44,49,82- 85,111-28 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 13.04.2006 року № С-529, укладений між Львівською міською радою (адреса: 79008, пл. Ринок, 1, м. Львів, ідентифікаційний код 04055896 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт» (адреса: 79035, м. Львів, вул. Зелена, буд. 204; ідентифікаційний код 31729902 ). Викласти п. 5 Договору в наступній редакції:

«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 12 065 172,72 гривень».

3. Внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 13.04.2006 року № С-529, укладений між Львівською міською радою (адреса: 79008, пл. Ринок, 1, м. Львів, ідентифікаційний код 04055896 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт» (адреса: 79035, м. Львів, вул. Зелена, буд. 204; ідентифікаційний код 31729902 ). Викласти п. 9 Договору в наступній редакції:

«Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 361 955,18 грн. (триста шістдесят одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят п'ять гривень 18 коп.)».

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд-Еліт» (адреса: 79035, м. Львів, вул. Зелена, буд. 204; ідентифікаційний код 31729902 ) в дохід Державного бюджету України 1 147,00 грн. судового збору.

5. Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 16.10.2013 р.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Синчук М.М.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення15.10.2013
Оприлюднено18.10.2013
Номер документу34169402
СудочинствоГосподарське