cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.10.13р. Справа № 904/5894/13 За позовом Дніпропетровського міжрайонного екологічного прокурора, м. Дніпропетровськ в інтересах держави в особі Вищетарасівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, с. Вищетарасівка, Томаківський район, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Обрій", с. Вищетарасівка, Томаківський район, Дніпропетровська область
Третя особа без самостійних вимог на боці позивача: Державна інспекція сільського господарства в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, приведення її у попередній стан та відшкодування шкоди у розмірі 1398,21 грн.
Суддя Назаренко Н.Г.
Секретар судового засідання Бондик Є.В.
Представники:
прокурор - Амелін А.П., старший прокурор Дніпропетровської міжрайонної екологічної прокуратури, службове посвідчення № 014154 від 24.12.2012 р.
від позивача - Жулид В.М., довіреність № 3 від 20.09.2013 р.
від відповідача - Шашко Г.М., директор, паспорт серії АЕ № 312091, виданий Томаківським РВУМВС України в Дніпропетровській області 20.06.1996р.;
від третьої особи - Вовчук І.В., довіреність № 425 від 06.06.2012 р.
СУТЬ СПОРУ:
Дніпропетровський міжрайонний екологічний прокурор в інтересах держави в особі Вищетарасівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області звернувся до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Обрій" за участю третьої особи без самостійних вимог на боці позивача: Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області, в якому просить:
- зобов'язати Відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 1,0 га, вартістю 260 000,00 грн., яка розташована в водоохоронній зоні Каховського водосховища на вул. Білянській, 2а, в селі Вищетарасівка, Томаківський район, Дніпропетровська область та повернути її Вищетарасівській сільській раді Томаківського району Дніпропетровської області, привівши її у попередній стан шляхом знесення і вивезення трьох цегляних будівель та двох тимчасових споруд риболовецького стану, розташованих на ній;
- стягнути з Відповідача шкоду, заподіяну державі внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки загальною площею 1,0 га, вартістю 260 000,00 грн., яка розташована в водоохоронній зоні Каховського водосховища в селі Вищетарасівка, Томаківський район, Дніпропетровська область, в розмірі 1398 грн. 21 коп.
Представник позивача підтримав позовні вимоги прокурора, просив їх задовольнити.
Представник Третьої особи в ході судового розгляду надав пояснення по суті спору, позов прокурора підтримав в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, надав відзив на позов згідно якого не заперечує факту користування спірною земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та вказує, що ТОВ «Обрій» не ухиляється від укладання договору оренди земельної ділянки, замовило виготовлення проектної документації. також відповідач зазначає, що ним неодноразово сплачувались збитки протягом користування земельною ділянкою. Крім того, відповідач зазначив, що об'єкти нерухомого майна, розташовані на цій земельній ділянці, придбані ним за договором купівлі-продажу у колишнього риболовецького колгоспу.
В судовому засіданні 19.09.2013р. оголошувалась перерва до 23.09.2013р., 23.09.2013р. у судовому засідання розгляд справи відкладався до 15.10.2013р.
Ухвалою суду від 23.09.2013р. строк розгляду справи продовжено до 16.10.2013р.
Клопотання про використання засобів технічної фіксації судового процесу при розгляді цієї справи представниками сторін не заявлялись.
В судовому засіданні 15.10.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін , дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
29.05.2013р. року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства управління контролю за використанням та охороною земель Литвиненко Романом Сергійовичем у присутності Шашка Григорія Миколайовича - директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Обрій», відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" проведена позапланова перевірка (на підставі наказу від 08.05.2013р. № 478) з питань дотримання вимог земельного законодавства Товаритсвом з обмеженою відповідальністю «Обрій» (далі -Відповідач) під час користування земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, Томаківський район, с. Вищетарасівка, на березі Каховського водосховища.
Місце знаходження юридичної особи, яка перевіряється: 53563, Дніпропетровська область, Томаківський район, с. Вищетарасівка, вул. Леніна, 7.
В результаті перевірки встановлено, що земельна ділянка приблизною площею 1,0 га використовується Відповідачем під фактичне розміщення риболовецького стану за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо вказаної земельної ділянки, тобто зайнята самовільно, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Відповідальність за скоєне правопорушення передбачено ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п. "б" ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України.
Факт самовільного зайняття та використання спірної земельної ділянки зафіксовано в Акті перевірки від 29.05.2013 року, який підписаний Відповідачем без заперечень та зауважень.
За порушення Відповідачем вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України 29.05.2013 року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства управління контролю за використанням та охороною земель Держсільгоспінспекції в Дніпропетроській області, державним інспектором сільського господарства в Дніпропетровській області Литвиненко Р.С. винесено припис № 127/10, згідно якого відповідач повинен був у 30-ти денний термін привести спірну земельну ділянку у відповідність до вимог чинного законодавства України та про виконання припису повідомити до 29.06.22013 року.
Таким чином, було встановлено порушення Відповідачем вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, тобто самовільне, без правовстановлюючих документів, використання земельної ділянки, що і є причиною виникнення спору.
09.07.2013р. року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, Управління контролю за використанням та охороною земель державним інспектором сільського господарства Дніпропетровської області Литвиненко Романом Сергійовичем у присутності Шашка Григорія Миколайовича - директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Обрій» відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" проведена повторна позапланова перевірка (на підставі наказу від 09.07.2013р. № 832) з питань дотримання вимог земельного законодавства Товаритсвом з обмеженою відповідальністю «Обрій» під час користування земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, Томаківський район, с. Вищетарасівка, на березі Каховського водосховища.
У ході повторної перевірки встановлено, що припис від 25.05.2013р. № 127/10 відповідачем не виконано, спірна земельна ділянка не приведена у відповідність до вимог чинного законодавства України стан, що порушує норми ст. 188-5 Кодексу України про Адміністративні правопорушення.
За порушення Відповідачем вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України 11.07.2013 року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства управління контролю за використанням та охороною земель Держсільгоспінспекції в Дніпропетровській області, державним інспектором сільського господарства в Дніпропетровській області Литвиненко Р.С. повторно складено припис № 229/10, згідно якого відповідач повинен був у 30-ти денний термін привести спірну земельну ділянку у відповідність до вимог чинного законодавства України та про виконання припису повідомити до 11.08.2013 року.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України. Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають всі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності.
Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).
Статтею 212 Земельного кодексу України передбачено обов'язок повернути самовільно зайняті земельні ділянки власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними та привести земельні ділянки у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Відповідно до частини 3 статті 212 Земельного кодексу України, повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Станом на час розгляду справи Відповідач доказів, які підтвердили б правомірність використання спірної земельної ділянки та документів в підтвердження права власності на будівлю, розташовану на цій земельній ділянці не надав, позовні вимоги не спростував.
За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання Відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку з приведенням її у придатний для використання стан, шляхом знесення споруд, що на ній розташовані.
Крім того, прокурор посилається на ті обставини, що самовільним зайняттям земельної ділянки державі спричинена шкода у сумі 1 398,21 грн., яку прокурор просить стягнути з Відповідача.
Матеріалами справі підтверджено, що 29.05.2013 року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства управління контролю за використанням та охороною земель Держсільгоспінспекції в Дніпропетроській області, державним інспектором сільського господарства в Дніпропетровській області Литвиненко Р.С. винесено приписи № 127/10, згідно якого Відповідач повинен був у 30-ти денний строк усунути виявлені порушення земельного законодавства та про виконання припису повідомити до 29.06.2013 року.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 30.05.2013р. № 134 відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 765 грн.
11.07.2013 року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства управління контролю за використанням та охороною земель Держсільгоспінспекції в Дніпропетроській області, державним інспектором сільського господарства в Дніпропетровській області Литвиненко Р.С. повторно винесено приписи № 229/10, згідно якого Відповідач повинен був у 30-ти денний строк усунути виявлені порушення земельного законодавства та про виконання припису повідомити до 11.08.2013 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю і відшкодування завданих збитків.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч.2 ст. 157 ЗК України).
На підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. N 963, головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства управління контролю за використанням та охороною земель Держсільгоспінспекції в Дніпропетроській області, державним інспектором сільського господарства в Дніпропетровській області Литвиненко Р.С. проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільного зайняття спірної земельної ділянки. Згідно розрахунку розмір заподіяної шкоди складає 1 398,21 грн.
Розрахунок розміру шкоди отриманий відповідачем 29.05.2013р.
В судове засідання 15.10.13р. відповідач надав для огляду проект технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування спірною земельною ділянкою не спростовує докази прокуратури щодо самовільного користування земельною ділянкою та не приймається судом з огляду на наступне.
Нормами Земельного кодексу України (ст.12, 92, 122, 123, 125, 126, 186 та ч.12 ст. Перехідних положень), Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 26, 31, ст. 33), Закону України «Про землеустрій» (ст.25,30), Закону України „Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (ст.7) визначено Порядок затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою та надання земельної ділянки комунальної власності у постійне користування.
Так, відповідно до ч.1 ст. 123 Земельного Кодексу України надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Частиною 6 ст. 123 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються, в тому числі, затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (п.9. ст. 123 Земельного Кодексу України).
Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог.
Виходячи з положень ст.34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Однак, відповідачем ні доказів затвердження проекту землеустрою суду ні рішення щодо надання спірної земельної ділянки в оренду суду не надано.
Крім того, зазначення в ухвалі суду від 23.09.13р. про надання відповідачем доказів оплати штрафу в розмірі 1398,21 грн. є помилковим, оскільки в судовому засіданні 15.10.13р. судом з'ясовано, що квитанціями, наданими відповідачем в доказ оплати штрафу, оплачено: 1530,00грн. - штраф за постановою Держсільгоспінспекції № 134 від 30.05.13р. (а.с. 57, 65), 1234,69грн. - за актом 2013р (а.с.55,58).
Отже доказів оплати шкоди за самовільне користування земельною ділянкою в розмірі 1 398, 21 грн., нарахованої відповідно до розрахунку доданого до Акту обстеження земельної ділянки від 29.05.13р. відповідач суду не надав, доводи прокурора належними та допустимими доказами не спростував.
За наведеного позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів ст. 49 Господарського процесуального кодексу України сплата судового збору покладається на відповідача в сумі 2 867, 50 грн., з яких: 1147,00 грн. - за немайнову вимогу та 1720,50 грн. - за майнову вимогу.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 87, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Обрій" (53563, Дніпропетровська область, Томаківський район, с. Вищетарасівка, вул. Леніна, буд. 10, код ЄДРПОУ 32280723) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 1,0 га, вартістю 260 000 грн., яка розташована в водоохоронній зоні Каховського водосховища по вулиці Білянській, 2а, в сулі Вищетарасівка, Томаківського району, Дніпропетровської області та повернути її Вищетарасівській сільській раді Томаківського району Дніпропетровської області (53563, Дніпропетровська область, Томаківський район, с. Вищетарасівка, вул. Леніна, 7), привівши її у попередній стан шляхом знесення і вивезення трьох цегляних будинків та двох тимчасових споруд риболовецького стану розташованих на ній, про що видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Обрій" (53563, Дніпропетровська область, Томаківський район, с. Вищетарасівка, вул. Леніна, буд. 10, код ЄДРПОУ 32280723) на користь Держави (стягувач - Вищетарасівська сільська рада Томаківського району Дніпропетровської області (53563, Дніпропетровська область, Томаківський район, с. Вищетарасівка, вул. Леніна, 7)) шкоду, заподіяну державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у сумі 1 398,21 грн. (одна тисяча триста дев'яносто вісім грн. 21 коп.), про що видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Обрій" (53563, Дніпропетровська область, Томаківський район, с. Вищетарасівка, вул. Леніна, буд. 10, код ЄДРПОУ 32280723) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державного казначейства служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; код ЄДРПОУ 37989269, банк одержувача - відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, р/рахунок 31214206783005, МФО 805012, КБКД 22030001; призначення платежу - судовий збір, код ЄДРПОУ суду 03499891, пункти 2.1., 2.2.) судовий збір в розмірі 2 867, 50 грн. (дві тисячі вісімсот шістдесят сім грн. 50 коп.), про що видати наказ.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Н.Г. Назаренко Дата підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 18.10.2013р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2013 |
Оприлюднено | 21.10.2013 |
Номер документу | 34200677 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні