Рішення
від 17.10.2013 по справі 901/2911/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.10.2013 Справа № 901/2911/13 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ізумбер»

(вулиця Народна, буд. 72, кв. 3, місто Сімферополь, 95029, ідентифікаційний код 34582043)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оланол»

(пр. Перемоги, 76, кв.106, місто Сімферополь, 95034, ідентифікаційний код 35002640)

про визнання права власності

суддя Шевчук Н.Г.

представники:

від позивача - Шалигін Д.М., представник, довіреність №7 від 03.06.2013;

від відповідача - Єремєєв О.О., представник, довіреність №3 від 13.08.2013;

Суть спору:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ізумбер» звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оланол» про припинення за відповідачем права власності на нежитлові приміщення, розташовані за адресою: вул.Ялтинська, 22 «а» в смт.Гурзуф, м.Ялта та літ.»М» будинку 22 «а» по вул..Ялтинська в смт.Гурзуф, м.Ялта, та про визнання за позивачем права власності на ці об'єкти.

Позовні вимоги з посиланням на статті 526, 530 Цивільного кодексу України та статтю 193 Господарського кодексу України мотивовані тим, відповідач не виконав зобов'язання по передачі цього майна на підставі укладеного сторонами шляхом обміну листами договору про передачу відступного в рахунок погашення заборгованості.

Відповідач у відзиві на позов підтвердив наявність заборгованості перед позивачем у розмірі 511260,00грн і повідомив про відсутність коштів як для її погашення, так і для нотаріального посвідчення і державної реєстрації договорів по передачі майна як відступного або договорів про відчуження зазначеного майна в інший спосіб (арк..с. 21).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників суд

встановив:

Відповідно до положень статей 11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.

Нормами статті 193 Господарського кодексу України та статей 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно статті 598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом. Особливості припинення зобов'язань за договорами купівлі-продажу цінних паперів, укладених на фондовій біржі, встановлюються законодавством.

Однією з підстав припинення зобов'язання, яка встановлена законом (стаття 600 Цивільного кодексу України), є передання відступного.

За приписами статті 600 цього Кодексу зобов'язання припиняється за згодою сторін внаслідок передання боржником кредиторові відступного (грошей, іншого майна тощо). Розмір, строки й порядок передання відступного встановлюються сторонами.

Таким чином, такий спосіб припинення зобов'язання як передання боржником кредиторові відступного передбачає вчинення сторонами добровільних дій (правочинів) по передачі грошей, іншого майна тощо.

Згідно положень статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори). Одностороннім правочином є дія однієї сторони, яка може бути представлена однією або кількома особами. Односторонній правочин може створювати обов'язки лише для особи, яка його вчинила. Односторонній правочин може створювати обов'язки для інших осіб лише у випадках, встановлених законом, або за домовленістю з цими особами. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін. До правовідносин, які виникли з односторонніх правочинів, застосовуються загальні положення про зобов'язання та про договори, якщо це не суперечить актам цивільного законодавства або суті одностороннього правочину.

Суд встановив, що ТОВ «Оланол» (орендодавець) та ТОВ «Ізумбер» (орендар) 01.10.2012 укладений договір оренди приміщення №2, за яким орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м.Ялта, смтГурзуф, вул. Ялтинська, 22 «а» (арк..с. 14-15).

ТОВ «Оланол» (замовник) та ТОВ «Ізумбер» (виконавець) 10.12.2012 був укладений договір №01-12/16 на виконання проектних, підготовчих і будівельних робіт по ремонту і благоустрою території в смт Гурзуф, вул. Ялтинська, 22 «а» (арк..с. 12-15).

Як стверджують позивач та відповідач, у зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язань по вказаних договорах у нього перед позивачем виникла заборгованість по оплаті виконаних робіт та зобов'язання по поверненню безпідставно отриманих (збережених) грошових коштів.

Позивач пред'явив відповідачу претензію №01-12/16-1 від 21.08.2013 з вимогою про оплату протягом трьох календарних днів після отримання претензії заборгованості і штрафних санкцій та запропонував у разі неможливості сплати грошових коштів припинити зобов'язання шляхом передачі в якості відступного у власність ТОВ «Ізумбер» нежитлових приміщень, розташованих у смт Гурзуф м.Ялта по вул. Ялтинській, будинок № 22 «а» та літ. «М» будинку №22 «а» по вул. Ялтинській (арк..с. 8-9).

У відзиві на претензію вих.. №71 від 23.08.2013 ТОВ «Оланол» підтвердило наявність заборгованості у сумі 511260,00грн і суму штрафних санкцій 72108,00грн та повідомило про відсутність коштів для їх оплати і погодилось припинити зобов'язання шляхом передачі у власність ТОВ «Ізумбер» зазначеного майна в якості відступного (арк..с. 10).

Відповідно до договорів купівлі-продажу від 02.11.2007 за реєстраційними №№643 і 644 та витягів про реєстрацію права власності нежитлові будівлі, розташовані у смт Гурзуф м.Ялта по вул. Ялтинській, будинок № 22 «а» та літ. «М» будинку №22 «а» по вул. Ялтинській, були придбані (куплені) ТОВ «Оланол» у продавця ТОВ «Ізумрудний берег» (арк..с. 42-45).

Проте, правочин про передачу зазначеного майна ТОВ «Оланол» у власність ТОВ «Ізумбер» у встановленому законом порядку сторонами не був вчинений.

Досягнення сторонами шляхом листування (претензія та відповідь на претензію) згоди щодо припинення грошового зобов'язання відповідача перед позивачем шляхом передачі у власність останнього зазначеного майна у порядку відступного є по своїй суті лише домовленістю сторін на вчинення правочину щодо передачі майна як відступного з метою припинення грошових зобов'язань відповідача перед позивачем.

Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Підстави припинення права власності визначені статтею 348 Цивільного кодексу України, відповідно до якої право власності припиняється у разі: відчуження власником свого майна; відмови власника від права власності; припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі; знищення майна; викупу пам'яток культурної спадщини; примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону; звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника; реквізиції; конфіскації; припинення юридичної особи чи смерті власника. Право власності може бути припинене в інших випадках, встановлених законом.

Право власності ТОВ «Оланол» на нерухоме майно, розташоване у смт Гурзуф м.Ялта по вул. Ялтинській, будинок № 22 «а» та літ. «М» будинку №22 «а» по вул. Ялтинській у встановленому законом порядку не було припинено.

Підстави для припинення права власності ТОВ «Оланол» на це майно у судовому порядку відсутні.

Докази набуття позивачем у встановленому законом порядку права власності на майно також відсутні.

За таких обставин підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Суд звертає увагу, що виходячи із суті правовідносин сторін позивачем обраний неналежний спосіб захисту. При наявності заборгованості чи неповерненні безпідставно утримуваних грошових коштів позивач не позбавлений можливості звернутись у суд з позовом про стягнення грошових коштів.

З огляду на зазначені обставини та предмет спору у цій справі (припинення та визнання права власності) суд не встановлював обставини щодо наявності та розміру заборгованості відповідача перед позивачем, оскільки ці обставини не стосуються предмету спору і не впливають на результат вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України при відмові у позові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 49, 82, 84-85 Господарського процесуального кодексу України суд

вирішив:

У позові відмовити повністю.

Рішення підписане

21.10.2013

Суддя Н.Г.Шевчук

Розсилка простою кореспонденцією:

1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Ізумбер»

(вулиця Народна, буд. 72, кв. 3, місто Сімферополь, 95029, ідентифікаційний код 34582043)

2. Товариство з обмеженою відповідальністю «Оланол»

(пр. Перемоги, 76, кв.106, місто Сімферополь, 95034, ідентифікаційний код 35002640)

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення17.10.2013
Оприлюднено24.10.2013
Номер документу34269352
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —901/2911/13

Постанова від 10.12.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Волков Костянтин Володимирович

Ухвала від 26.11.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Волков Костянтин Володимирович

Ухвала від 21.11.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Волков Костянтин Володимирович

Ухвала від 06.11.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Волков Костянтин Володимирович

Рішення від 17.10.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Н.Г. Шевчук

Ухвала від 04.09.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Н.Г. Шевчук

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні