Головуючий у 1 інстанції - Пономарьов О.П.
Суддя-доповідач - Гімон М.М.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2013 року справа №533/109/2012
(2а/327/6/13)
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Гімона М.М., суддів Гаврищук Т.Г., Карпушової О.В., при секретарі судового засідання Варчук О.М., за участю позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3, представників відповідача ОСОБА_4 та ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Великоновосілківської селищної Ради Донецької області на постанову Мар'їнського районного суду Донецької області від 14 серпня 2013 року у справі № 533/109/2012 за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_2 до Великоновосілківської селищної Ради Донецької області, Реєстраційної служби Великоновосілківського районного управління юстиції, третя особа ОСОБА_8, про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулися до суду першої інстанції з позовом до Великоновосілківської селищної Ради Донецької області, Реєстраційної служби Великоновосілківського районного управління юстиції, в якому, з урахуванням уточнень, просили зобов'язати Великоновосілківську селищну раду створити резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій статті 25 Земельного кодексу України у розмірі до 15 % площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, визнати недійсним рішення Великоновосілківської селищної ради № 5/19-1454 від 16 лютого 2009 року про складання реєстраційної справи ОСОБА_8 по оренді земельної ділянки, скасувати державну реєстрацію договору оренди землі між Великоновосілківською селищною радою та ОСОБА_8 щодо прийняття останнім у платне користування земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що набуття ОСОБА_8 права користування спірною земельною ділянкою з резервного фонду земель запасу Великоновосілківської селищної ради Донецької області було можливе лише за результатами проведення аукціону, який відповідачем проведено не було. При цьому виділивши в оренду велику земельну ділянку, відповідач позбавив позивачів можливості реалізувати їх право на отримання у власність землі для ведення особистого господарства через відсутність вільної землі.
Постановою Мар'їнського районного суду Донецької області від 14 серпня 2013 року позов ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_2 до Великоновосілківської селищної Ради Донецької області, Реєстраційної служби Великоновосілківського районного управління юстиції, третя особа ОСОБА_8, про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Зобов'язано Великоновосілківську селищну раду створити резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій ст.. 25 Земельного Кодексу України у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій. Визнано рішення Великоновосілківської селищної ради № 5/19-1454 від 16 лютого 2009 року про складання реєстраційної справи ОСОБА_8, незаконним. Зобов'язано реєстраційну службу Великоновосілківського районного управління юстиції скасувати державну реєстрацію договору оренди землі між Великоновосілківською селищною радою та ОСОБА_8 від 5 травня 2009 року, щодо прийняття останнім у платне користування земельної ділянки для ведення сільськогосподарського виробництва із земель запасу у розмірі 245651 га.
Відповідач з таким судовим рішенням не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, як прийняту з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції, не звернув уваги на положення п. 1 розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України, відповідно до якого до 01 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів), а оскільки рішення про надання ОСОБА_8 дозволу на виготовлення проекту землеустрою та надання земельної ділянки у оренду прийняте 29.11.2007 року, тому оскаржуване рішення відповідача є законним. Задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача створити резервний фонд земель у розмірі 15 відсотків, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що при роздержавленні в 1995 році КСП «Україна» та КСП «Родіна», які існували на території Великоновосілківської селищної ради, вже був створений резервний фонд до 15 відсотків від загальної кількості сільськогосподарських угідь. Створення резервного фонду було здійснено до набрання чинності Земельним кодексом України 2002 року.
Крім того, суд першої інстанції не вірно дійшов до висновку також про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання реєстраційної служби Великоновосілківського районного управління юстиції скасувати державну реєстрацію договору оренди землі від 5 травня 2009 року між Великоновосілківською селищною радою та ОСОБА_8, оскільки державна реєстрація договору цим органом взагалі не проводилася.
Представники відповідача у судовому засіданні просили апеляційну скаргу задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову про відмову у задоволені позовних вимог.
Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судовому засіданні просили апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін. Позивачі в судовому засіданні також зазначили, що в позові вони помилково вказали про оскарження рішення Великоновосілківської селищної ради № 5/19-1454 від 16 лютого 2009 року про складання реєстраційної справи ОСОБА_8, оскільки фактично мали на увазі рішення № 5/24-1454 від 16 лютого 2009 року про затвердження проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки в оренду ОСОБА_8 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Іншій особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що останню необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.
Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції не навів в ньому фактичні обставини, які вважав встановленими, а задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що набуття права користування земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва можливе за умови проведення земельних торгів, які у випадку надання земельної ділянки ОСОБА_8 не проводились.
Колегія суддів вважає, що суду першої інстанції дійшов невірних висновків і невірно застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з огляду на наступне.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 10.10.2007 року ОСОБА_8 звернувся до голови Великоновосілківської селищної ради з заявою про надання в оренду земельної ділянки строком на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 24,0 га, розташованих у АДРЕСА_1 (т.1 арк. справи 133).
Також встановлено, що в листопаді 2007 року до голови Великоновосілківської селищної ради зверталися з заявами про надання земельної ділянки в розмірі 2 га кожному для ведення особистого селянського господарства на території земель селищної Ради ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_6 (т.1 арк. справи 134-137).
З протокольного рішення від 12 листопада 2007 року комісії по агропромисловому комплексу, утвореної на підставі рішення Великоновосілківської селищної Ради від 20 квітня 2006 року № 5/1-3, вбачається, що комісія вирішили рекомендувати голові селищної Ради винести на розгляд сесії заяву ОСОБА_8 з розміром орендної плати не менше 1% в зв'язку з великим надходженням засобів в бюджет та тим, що його заяву подано першим, а громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_6 запропонувати звернутися з письмовими заявами в Великоновосілківську РДА для отримання землі на території ВАТ "Октябрь" (т.1 арк. справи 167).
Рішенням Великоновосілківською селищною Радою від 29 листопада 2007 року № 5/11-667 надано дозвіл ОСОБА_8 на виготовлення проекту землеустрою для надання в оренду земельної ділянки, строком на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 24 га, розташованого у АДРЕСА_1 (т.1 арк. справи 100). Зазначене рішення не скасовувалось та нечинним не визначалось.
Рішенням Великоновосілківської селищної Ради від 16 лютого 2009 року № 5/24-1454 затверджено проект землеустрою щодо відводу земельної ділянки в оренду ОСОБА_8 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 49 років (п.1), встановлено орендну плату у розмірі 1% від грошової оцінки земельної ділянки, передано ОСОБА_8 земельну ділянку строком на 49 років, кастовий № 1421255100:04:011:0085 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу Великоновосілківської селищної Ради, загальною площею 24,5651 га, розташовану в АДРЕСА_1 (т.1 арк. справи 101).
На підставі вказаного рішення 05 травня 2009 року Великоновосілківською селищною радою та ОСОБА_8 укладено договір оренди земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу Великоновосілківської селищної ради (т.1 арк. справи 110-111).
Вищевказаний договір оренди землі зареєстрований в Великоновосілківському районному відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр регіонального державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 12 травня 2009 року за №04-09-149-700011.
Щодо позовних вимог в частині визнання недійсним рішення Великоновосілківської селищної ради № 5/24-1454 від 16 лютого 2009 року, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради. Зазначені норми кореспондують з приписами розділу 3 "Перехідні положення" Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" від 05 лютого 2004 року №1457-4.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що вирішення питань щодо регулювання земельних відносин належить до виключної компетенції пленарних засідань сільської, селищної, міської ради.
Згідно з статтями 93 та 124 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 ст.134 ЗК України.
Згідно з пунктом 1 розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Як встановлено судом, рішення № 5/11-667 про надання ОСОБА_8 дозволу на виготовлення проекту землеустрою та надання земельної ділянки у оренду було прийняте 29.11.2007 року, тобто до 01 січня 2008 року, тому при прийнятті відповідачем рішення № 5/24-1454 від 16 лютого 2009 року про затвердження проекту землеустрою і передачу цієї земельної ділянки в оренду проведення земельних торгів (аукціонів) не вимагалося.
Суд першої інстанції на положення вищенаведених норм законодавства не звернув уваги та невірно дійшов до висновку про незаконність рішення від 16.02.2009 року про передачу ОСОБА_8 земельної ділянки через не проведення земельних торгів (аукціону).
Доводи позивачів про те, що вони майже одночасно із ОСОБА_8 в 2007 році подавали заяви про надання їх земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства та про порушення процедури їх розгляду відповідачем в 2007 році суд апеляційної інстанції до уваги не приймає, оскільки ці обставини пов'язані із прийняттям відповідачем рішення від 29 листопада 2007 року № 5/11-667 про надання ОСОБА_8 дозволу на виготовлення проекту землеустрою, яке не є предметом розгляду у даній справі, а на законність рішення відповідача № 5/24-1454 від 16 лютого 2009 року ці обставини безпосередньо не впливають.
Також недоречними є доводи позивачів про порушення їх прав на отримання на отримання у власність земельних ділянок як працівників закладів охорони здоров'я, гарантоване ст.25 ЗК України, оскільки ця норма регулює питання паювання земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств та організацій, в той час як на підставі заяв позивачів (т.1 а.с. 134-137) встановлено, що вони звертались в загальному порядку з проханням надати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на підставі закону України «Про особисте селянське господарство».
Інших підстав для скасування спірного рішення позивачами не наведено.
Таким чином, при прийнятті спірного рішення відповідач діяв у передбачений законодавством спосіб та в межах наданих повноважень, тому підстав для скасування рішення відповідача № 5/24-1454 від 16 лютого 2009 року не має.
Щодо позовних вимог про скасування державної реєстрації договору оренди землі між Великоновосілківською селищної ради та ОСОБА_8, колегія суддів вважає їх також необґрунтованими, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про оренду землі» (чинній в редакції на час виникнення спірних правовідносин), укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Враховуючи те, що договір оренди земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу Великоновосілківської селищної ради від 05 травня 2009 року, укладений між Великоновосілківською селищної ради та ОСОБА_8, є діючим та в судовому порядку недійсним не визнавався, доказів порушення порядку його державної реєстрації не надано, то підстави для її скасування відсутні.
Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання Великоновосілківську селищну раду створити резервний фонд земель у розмірі до 15 % площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, колегія суддів вважає їх необґрунтованими, оскільки на підставі рішень Великоновосілківської селищної ради від 30.06.2000 року № ХХІІІ/15-1419 та № ХХІІІ/15-1420 під час реформування КСП «Родіна» та КСП «Україна» резервний фонд до 15 відсотків від загальної кількості сільськогосподарських угідь був створений (т.2 арк. справи 192-195). Зазначені рішення є діючими та в судовому порядку незаконними не визнавалися.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції припустив порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Великоновосілківської селищної Ради Донецької області задовольнити.
Постанову Мар'їнського районного суду Донецької області від 14 серпня 2013 року у справі № 533/109/2012 скасувати.
У задоволені позову ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_2 до Великоновосілківської селищної Ради Донецької області, Реєстраційної служби Великоновосілківського районного управління юстиції, третя особа ОСОБА_8, про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
У повному обсязі постанова виготовлена 22 жовтня 2013 року.
Колегія суддів М.М. Гімон
Т.Г. Гаврищук
О.В. Карпушова
Суд | Донецький апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2013 |
Оприлюднено | 25.10.2013 |
Номер документу | 34292036 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Гімон М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні